Jump to content



ΔΕΥΤΕΡΟ ΕΠΕΙΓΟΝ ΘΕΜΑ


tina1442169161

Recommended Posts

  • Replies 51
  • Created
  • Last Reply

πήγα πριν σε δω που το εγραψες ψαχνοντας, και τελικά η μπαρα ολισθησης, αυτή η γραμμή καταλαβαίνεις τι εννοώ, δεν λειτουργεί. είναι λευκή, δεν βλέπω κάτι πάνω που να το μετακινώ. μονο τα καμπάκια έχει δεξιά αριστερα και κατι καταφερνω με αυτα χειροκινητα. και οι επιλογές αργό γρήγορο, μέτριο, δεν πιανουν βλεπω, πρεπει να είναι ανενεργές.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδιά γειά σας μετά απο απουσία μου. ήθελα να σας πω τα νέα. η ασύρματη κάμερα που είχα αγοράσει, δεν κάνει δουλειά. γιατί? ενώ την έχω μέσα στο σπίτι μου καταρχήν, πιάνει κάμερα του διπλανού του γείτονα που σας ελεγα που έχει βάλει και μία για να βλέπει το αυτοκινητό του και πιανει ολο αυτήν. επίσης ο ήχος είναι χάλια στο tv tunel αν καταφέρω και πιασω εικόνα δική μου. είναι κάμερα ασύρματη ήχου. αλλά δεν ειναι ήχος αυτός που πιανει. κάνει λες και περνάει τραίνο. νόμιζα ότι είναι χαλασμένο το movie box νικόλα μου. και πήρα μάλιστα και τους εβρισα. το παίρνω λοιπόν το πραγμα αυτό και παω σε ενα μαγαζι, και ζητάω ενσύρματη μικροκάμερα, για να μπορέσω να χρησιμοποιήσω το στούντιο αυτό που μου εγκατέστησαν τελικά. να δω και αυτή θα εκανε έτσι ο ήχος σαν τραίνο? άρχισα να σκέφτομαι ότι φταίνε τα ηχεία. πολλά γι αυτό δεν εμπαινα, γιατί παλευα με τον ήχο, μήπως φταίνε οι ρυθμίσεις.

με την ενσύρματη λοιπόν πιάνει ήχο κανονικά και πολύ καλά χωρίς τον θόρυβο εκείνο που επιανε με την ασύρματη. μου είπαν ότι η κάμερα του διπλανού δεν αφήνει την ασύρματη να πιάσει τον ήχο και κάνει σαν κομπρεσέρ.

αρα δεν φταίει το movie box τελικά. η καμερουλα βέβαια αυτή η ενσυρματη που σας είπα, που βγαζει κανονικό ήχο, δεν έχει τόσο καθαρή εικόνα απο το ματακι, όπως είχε η βεμπ κάμερα. αλλά τελος πάντων, έτσι πρέπει να είναι αυτές. αργότερα μπορεί να πάρω πιο ακριβή μήπως μπορεσω και πιασω καλύτερη εικόνα απο το ματακι της πόρτας. μόνο με τετοιου είδους καμερες όμως λειτουργεί το tv tunel γμτ, και γράφουν πολύ, ενώ η βεμπ καμ. δεν μπορεί να αξιοποιηθεί με το σύστημα αυτό, που πιανει καθαρότερα. αλλά τελος πάντων.

αλλο θέμα τώρα. το δοκιμασαν αυτό (το movie box)εκει περα στο μαγαζι να δουνε αν παιζει με σκαρτ στην τηλεοραση κατευθείαν. αλλά δεν επαιζε. μόνο η καμερα επαιζε στην τηλεοραση, συνδεομενη απευθειας, χωρις την μεσολαβηση του movie box. νόμιζα ότι είναι χαλασμένο και αυτό, γιατί μου λέει ο τεχνικός εκει περα, που τα δοκιμαζε ότι αυτη η συσκευη που του πήγα δεν συνεργαζεται με την τηλεοραση απευθειας

ομως όταν είναι συνδεδεμενο αυτό με το usb στον υπολογιστή μου, και βάλω και το σκαρτ μόνο τοτε πιάνει στην τηλεοραση. δηλαδή με το movie box για να προβληθει εικονα και στην τηλεοραση, πρεπει οπωσδήποτε αυτό να συνδεθει και με τον υπολογιστή. αλλά όμως δεν πιανει ήχο στην τηλεοραση, όταν συνδεθει με τον υπολογιστή. ο ήχος ακουγεται μόνο από τον υπολογιστή και όχι από την τηλεόραση. Μπορείτε να μου πείτε ή ο νικόλας που το ξέρει αυτό το σύστημα, αν είναι προβληματικό το movie box τελικά? ή μήπως είναι φυσιολογικό μέσω αυτου του συστήματος που έχω εγκαταστήσει, έτσι πρέπει να λειτουργεί. αν θέλετε όποιος ξέρει ας μου απαντήσει, περιμένω την απαντησή σας, προτου του ξαναπάω αυτουνου της Κουεστ που μου το προμηθευσε και εγκατέστησε το προγραμμα της πινακλ στούντιο κλπ. και τον βρίσω και του επιστρέψω. γιατί μου λέει απο το τηλεφωνο, η συσκευή δεν είναι χαλασμένη και επιμένει. καταλάβατε τι είπα με το movie box και η σχέση του με την τηλεοραση. οποιος ξέρει περιμένω απάντηση αν τελικά έτσι γίνεται.

ευχαριστώ και συγγνώμη για την μακροσκελή επιστολή και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

τελικά έβαλα 100αρα λάμπα έξω από την πόρτα μου, και άνοιξε πάρα πολύ η εικόνα της. δεν το είχα σκεφτεί τόσο καιρό. για να έχω συνέχεια την λάμπα μου έξω από την πόρτα του διαμερίσματός μου, μήπως ξέρει κανείς αν απαγορεύεται από το νόμο? θα παρω μία φθοριου που βγαζει ασπρο φως τώρα που είδα ότι κάνει δουλεια η λαμπα ώστε να μην καίει πολύ ρεύμα. αυτές τις οικονομικής κατανάλωσης. όμως απαγορεύεται να έχεις αναμένο το φως της πόρτας σου έξω που είναι δικό σου φως όμως, μπορείτε να μου απαντήσετε;

Link to comment
Share on other sites

μα γιατί δεν μου απαντάτε πια, γιατί με εγκαταλείψατε;:067: :081:

αυτοί έξω που βγαίνουν ακουω που διαμαρτυρονται και λένε έχει το φως συνέχεια τώρα αναμένο για τις κάμερες. ενώ αυτοί ήδη έχουν ασύρματη και εκπέμπει μια αναλαμπή το βραδυ που μπαινει και μέσα στο διαμερισμά μου. γι αυτό και δεν επιανε εμενα η ασυρματη. και αυτην που εχουν βαλει για να βλεπει το αυτοκινητο τους την επιανα καθαρα πριν. τώρα βγαινουν και απο πανω και ακουω ότι τους ενοχλεί η λαμπα μου/

Link to comment
Share on other sites

μα γιατί δεν μου απαντάτε πια, γιατί με εγκαταλείψατε;:067: :081:

Διακοπές το λένε αυτό...

Το movie box λογικά για να λειτουργήσει πρέπει να λειτουργεί το pc, αφού δεν είναι αυτόνομη συσκευή.

Όσο για τον ήχο, είναι σίγουρα σωστές οι συνδέσεις; Έχουν συνδεθεί τα δύο RCA βύσματα (κόκκινο-άσπρο); Αν ναι, πιθανόν να υπάρχει επιλογή στο πρόγραμμα από που να βγαίνει ο ήχος. Δοκίμασε στα windows->control panel ->sound να διαλέξεις σαν πρωτιμώμενη συσκευή εξόδου το movie box.

Για τα νομικά θέματα (επιτρέπεται ή όχι λάμπα κλπ) καλύτερα να ρωτήσεις το δικηγόρο σου.

Νικόλας

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ παιδιά πάρα πολύ. έχω καταξοδευτεί τώρα, ανιχνευτή κινησης και τα υπολοιπα δεν έχω αλλα λεφτα. το φως αφού ειναι δικό μου, δεν νομίζω να απαγορεύεται. και αν μου πουν τιποτα και στο δικαστήριο θα πω ότι έχω δικαιολογία διότι φοβάμαι πλέον μετά τις κλωτσιές που δέχτηκα στην πόρτα μου και λόγω επικινδυνότητας των ανθρώπων πρέπει να έχω ένα φως να βλέπω τι μου συμβαίνει έξω από την πόρτα μου. αλλωστε καλό τους κάνω να βλέπουν και στο διάδρομο. αλλωστε επίσης όταν λειπω και γυρίζω που ξέρω εγω αν παραφυλάει κάποιος διπλα στο ασανσέρ όπως παω να μπω στη πόρτα μου και ορμήξει να μου χτυπήσει. αφού όταν κλώτσαγαν την πόρτα μου, για να με χτυπήσουν ήθελαν και μου ελεγαν άνοιξε π..............

ενα που διαπίστωσα τώρα πολύ σοβαρό να σας πω και το αλλο επ ευκαιρία είναι το εξής. και άλλη φορά το είχα δει αλλά δεν είχα δωσει σημασία. οπως σας ειπα και πιο πανω, η ασύρματη καμερα δεν επιανε γιατί έπιανε την καμερά τους διπλα που έχουν βάλει και βλεπουν το αυτοκινητο τους. η καμερα π.χ. κοιταγε εμενα, και εβλεπε έξω το δρόμο. (νικόλα αλήθεια, δεν έχει επιλογή movie box στις επιλογές του ήχου. αλλά τώρα ο ήχος λειτουργεί κανονικά με την καμερα ήχου αλλα καλωδιακή.

εβλεπα ενα πραγμα έξω λοιπόν απο την πόρτα τους και δεν ήξερα αν είναι καμερα κ αυτό. τελικά τι διαπίστωσα. με αυτό το πρόγραμμα τιουνελ που έχω και κανει σύλληψη, και την καμερίτσα την καλωδιακή που έχω κολησει στο ματακι,με μια ταινία, απλά πραγματα, όταν ήρθε χθες και σήμερα ο ηλεκτρολόγος να μου φτιάξει έξω το ντουι γιατι δεν επαιρνε την λαμπα την οικονομική που θελω να βαλω, είχα βαλλει συγχρονως στον υπολογιστή το πρόγραμμα να κάνει σύλληψη. μήπως τυχόν εκει που έκανε δουλεια ο ηλεκτρολογος, βγαινανε και μου λεγανε και τίποτα. ενω λοιπόν η πόρτα ήταν ανοιχτη και την κρατησα και με την καρεκλα να μην κλεινει για να κανει δουλεια ο ηλεκτρολογος, η καμεριτσα μου κοιταγε πλεον το δωματιο μου, δεν κοιταγε έξω μια μονιμη εικονα το διαδρομο και την πόρτα της απεναντι. ομως το προγραμμα τι συνέλαβε λεςτε όταν έφυγε ο τεχνικός και εβαλα να το δω. μια εικονα πεντακαθαρη, να φαινεται ο ηλεκτρολογος έξω που δουλευε με τη σκαλα και εβαζε το ντουι και μενα στο ανοιγμα της πορτας να τον βοηθαω και να του μιλαω. ενώ η καμεριτσα μου εβλεπε αλλου πλεον με ανοιχτη την πορτα και όχι τον ηλεκτρολογο εξω στο διαδρομο που εκανε δουλεια. μια καμερα να βλεπω λοιπον στο πισι μου που γυριζε κιολας, εκανε κλιση δεξια και αριστερα, και με κλειστα τα φωτα αυτη να συλλαμβανει ενα πεντακαθαρο και αστραφτερο φοντο και εικονα.

οταν λοιπον ανοιγω την πορτα μου πιανω την καμερα της διπλανης πως δηλαδη αυτή με βλεπει εμενα. τι περιεργο βρε παιδιά, ταχασα. αυτή λοιπον την έχει φανερά, και ισχυρή κάμερα και νυχτας και ημερας οποτε δεν χρειαζεται να αναβει και φως και που χρειαζομαι εγω. και παρακολουθει τον καθε εναν που μπαινει στο σπιτι μου. βεβαια και εγω το κανω, αλλα εγω ειναι σαν να κοιταω απο το ματακι μου, για να μην σηκωνουμε ορθια βλεπω απο τον υπολογιστή μου. και δεν την εχω σε δημοσιο χωρο έξω. και μια νυτχτα που ειχα κλειστα τα φωτα εξω, τελικα κατι εκανε με την απο πανω, απεξω στο διαδρομο. τελικα τι ηταν, ήταν ενα σιδερενιο κουτακι με μια προεξοχη, και άκουγα που ελεγε στην αλλη φαινεται? την αλλη μερα το βαλανε σε ενα χαρτοκουτο αυτο το σιδερενιο κουτακι, οποτε εβγαλα εγω ενα χαρτι στη πορτα μου οπου εγραφα τι λεει ο κανονισμος της πολυκατοικιας για αντικειμενο σε δημοσιο χωρο και το βγαλανε τελικα. αλλα αφου υπαρχει καμερα κανονικη εξω, τι να προσπαθουσαν με αυτο το κουτακι μαλλον ανιχνευτη κινησης? δεν ξερω τι να πω. και η καμερα της λοιπον το βραδυ οταν εχω σκοταδι και ειμαι στο κομπιουτερ, διαπερνά με αναλαμπες μεσα απο την πορτα μου στο χωλ. σαν να αστραφτει.

δεν ξερω τι να σας πω. παντως αυτό είναι παρανομο νομιζω που κανει αυτή τελικα και σε δημοσιο. εγώ ενημερωσα και την αρχη προστασιας δεδομενων με εμαιλ και ειπα ότι θα κανω αυτο που ήδη κανω λογω της επικινδυνοτητας και των όσων εμπειριων είχα. έτσι σας τα έγραψα καπου μα μιλησω γιατι ειμαι μονη μου και καπου ήθελα να πω τα νεα.

α και το αλλο που φοβηθηκα, σημερα καθως γυρισα απο τα μαγαζια, δεν το προλαβα να το καταγραψω καλα αυτο γιατι εκανα επεξεργασια σε αυτο που ελειπα. και κατι άκουγα απο μια κυρια που την επισκεφθηκε με ανοιχτη την πορτα, και ελεγε τις κασέτες θα σας τις φέρω μέχρι τις 27 του μηνος. και αυτή η διπλανη ελεγε σιγα, αλλα κατι επιασα, ξερετε υπαρχει προβλημα, το παιδι φοβαται, ήρθε εδω έξω από την πόρτα μου, και φοβαμαι για πραγματα που έχω χασει. φοβαμαι ότι κατι οργανωνει παλι για να με ενοχοποιησει. αλλά ας ελπίσουμε ότι εφοσον εγώ κοιταω τη δουλεια μου δεν θα μπορει να φτιαξει τιποτα.

ευχαριστώ παιδια και συγγνώμη.

ειμαι λιγο στεναχωρημενη αποψε και σας τα ειπα. γεια

Link to comment
Share on other sites

ξεχασα. αγορασα και ενα ντιβιντιρεκορντερ και έχω να το μαθω τωρα, σκεφτομαι να καταγραφω και σε αυτο γιατι δεν μπορω συνεχεια τον υπολογιστή αναμενο. κατι ετοιμαζουν και πρεπει να προφυλαχτω. εχω αγνοια και πρεπει να καταλαβω πως να το χρησιμοποιησω αυτο, ευτυχώς έχει οδηγίες στα ελληνικά.

καλα ας αρχισουν τα σχολεια κοντεύουν, νομιζω θα τα ξεχασω ολα και θα κοιταω πλεον την δουλεια μου το διαβασμα μου, τους μαθτηές μου, δεν αντεχω αλλο, αυτό το καλοκαιρι το έχασα με το να καταξοδευομαι να βρω τρόπους πως θα προστατευθω απο κακους ανθρωπους.

γεια και παλι

Link to comment
Share on other sites

tina η ιστορία σου περισσότερο θυμίζει ψυχολογικό θρίλερ στο cinema παρά πραγματική ιστορία. Τι συμβαίνει επιτέλους με αυτούς τους γείτονές σου; Έχεις μπει σε τέτοια έξοδα και φασαρία για να μπορείς να ζεις ελεύθερη στο ίδιο σου το σπίτι;

Δεν έπρεπε καν να το αναλάβεις μόνη σου. Μία επίσκεψη σε ένα δικηγόρο και σε έναν ιδιωτικό ντεντέκτιβ αρκούσε εφόσον μόνη σου δεν μπορείς να τα βγάλεις πέρα.

Στην χώρα που ζούμε λειτουργούν οι νόμοι και αυτοί είναι με το μέρος σου (βάσει των γεγονότων όπως τα περιγράφεις). Άρα όπως σου είπα πρώτα ηρέμησε γιατί φαίνεσαι αρκετά αγχωμένη-ζορισμένη με την όλη κατάσταση και τράβα ΑΥΤΟΠΡΟΣΩΠΩΣ στου επαγγελματίες, εξήγησέ τους την κατάσταση και τα πράγματα θα λυθούν απλά και όμορφα χωρίς να χρειάζεται να ξαναασχοληθείς.

Χαρά μας να σε βοηθήσουμε για τα λοιπά πρβλήματα ψηφιακού-τεχνολογικού χαρακτήρα που έχεις, αλλά το συγκεκριμένο πρόβλημα που έχεις είναι εκτός δυνατοτήτων του forum.

Πάντως δεν μπορείς να είσαι πολιορκημένη στο ίδιο σου το σπίτι αυτό είναι σίγουρο. Η τρέχουσα κατάσταση επιβάλλεται να αλλάξει. Λάβε λοιπόν τα σωστά μέτρα κοιτώντας στην σωστή κατεύθυνση... Απευθύνσου στους επαγγελματίες και στα αρμόδια όργανα του κράτους και μην κοιτάς να το λύσεις μόνη σου.

Καλή σου επιτυχία :)

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστώ πολύ. έχω βάλει δικηγόρο, έχω στείλει εξωδικο σε αυτούς να σταματήσουν να μου κάνουν όλα αυτά, έχει υποβληθεί μήνυση την ημέρα που χτύπαγαν με κλωτσιές τη πόρτα ενώ ήμουν στο κομπιουτερ μου. είναι διακοπές όμως ο δικηγόρος και δεν μπορεί και αυτός αν δεν έχει στοιχεία από μένα. ότι μπορούσα νόμιμο να κάνω τοκανα. όσο για το ντεντεκτιβ, ήδη έχω καταξοδευτεί γιατί και αυτός πληρώνεται νομιζω ακριβα. οπως και ναχει το θεμα, ευχαριστώ πολύ και συγγνώμη που σας έχω ζαλισει.

θα προσπαθήσω να μην σας ζαλισω αλλο με αυτα. αλλα με τεχνικα αν έχω προβλημα.

ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Αυτά δεν τα είπα για να μην μας "ζαλίζεις". Απλά ήθελα να σε βοηθήσω να πας προς την "σωστή" κατά τη γνώμη μου κατεύθυνση. Δλδ εκμετάλλευση του νομοθετικού πλαισίου (που είναι με το μέρος σου) και χειροπιαστές αποδείξεις που ευσταθούν σε δικαστήριο αντί για αμφιβόλου αποτελεσματικότητας κρυφές παρακολουθήσεις τύπου Τριανταφυλλόπουλου. (μπλιαχ)

Αυτά που είπα τα είπα για να σε βοηθήσω, όχι για να σε "ξεφορτωθούμε".

Όσο για τον ντετέκτιβ όντως φαντάζομαι θα είναι ακριβός, αλλά πιστεύω πως η προσωπική σου ασφάλεια και ηρεμία αξίζουν παραπάνω από το χρήμα. Πάντα μπορούν να γίνουν περικοπές σε άλλα πράγματα αναλόγως των προτεραιοτήτων του καθένα προκειμένου να "τακτοποιηθεί" οριστικά ένα ζήτημα σαν το δικό σου.

Γιατί και ο δικηγόρος από ότι μας λες σου ζήτησε χειροπιαστές αποδείξεις για να μπορέσει να προχωρήσει. Και με το δίκιο του. Αλλιώς είναι ο λόγος σου εναντίον του λόγου των υπολοίπων. Σίγουρα έτσι δεν μπορεί να προχωρήσει.

Εύχομαι όλα να πάνε καλά...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.