Jump to content



4 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ


las_kar_is

Recommended Posts

4 ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΠΟΥ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΠΡΙΝ ΞΑΝΑΝΟΙΞΕΤΕ ΤΟΝ INTERNET EXPLORER

1. ΕΧΕΙ ΠΙΑ ΠΑΛΙΩΣΕΙ

Η Τελευταία ουσιαστική ενημέρωση του Ιnternet Explorer πραγματοποιήθηκε το 2001. Κατά συνέπεια, το πρόγραμμα είναι φτωχότερο από τους υπόλοιπους σύγχρονους browsers. Προτιμήστε τον Opera (opera.com) ή τον Firefox (mozilla.com). Και οι δύο εφαρμογές περιλαμβάνουν δυνατότητα αναζήτησης στο Google, εμπλοκής των αναδυόμενων διαφημιστικών παραθύρων και RSS readers (εφαρμογές ανάγνωσης ειδήσεων), και μπορούν να δεχθούν bookmarks από τον ΙΕ.

2. ΚΑΤΑΛΑΜΒΑΝΕΙ ΠΟΛΥ ΧΩΡΟ

Το ταυτόχρονο άνοιγμα δύο sites στον ΙΕ απαιτεί την ύπαρξη δυο διαφορετικών παραθύρων στην οθόνη. Τα προγράμματα που αναφέραμε παραπάνω χρησιμοποιούν το λεγόμενο tabbed browsing. Οι νέες σελίδες εμφανίζονται σαν καρτέλες του ίδιου παραθύρου, γεγονός που διευκολύνει τη μετάβαση από τη μια στην άλλη.

3. ΔΕΧΕΤΑΙ ΣΥΧΝΕΣ ΕΠΙΘΕΣΕΙΣ

Ο ΙΕ καταλαμβάνει ποσοστό 93% της παγκόσμιας αγοράς προγραμμάτων περιήγησης και, κατά συνέπεια αποτελεί τον νούμερο ένα στόχο των ιών. Ακόμη και το Υπουργείο Εθνικής Ασφαλείας των ΗΠΑ συνέστησε πέρυσι τη χρήση διαφορετικών browsers. Ακολουθήστε τη συμβουλή κι επιλέξτε ένα νέο πρόγραμμα.

4. ΥΠΑΡΧΕΙ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΑ ΕΝΙΣΧΥΣΗΣ

Εάν πρέπει οπωσδήποτε να χρησιμοποιήσετε τον ΙΕ, ενισχύστε τον με μια πρόσθετη εφαρμογή όπως η Maxthon, (maxthon.com). Τα εργαλεία αυτού του είδους δεν προστατεύουν από επιθέσεις τρίτων, αλλά προσφέρουν δυνατότητα tabbed browsing, καθώς και καλύτερα εργαλεία αναζήτησης.

..........................Πηγή: KATE ASHFORD (POPULAR SCIENCE)..................

Link to comment
Share on other sites

Σωστα ολα τα παραπανω....

Απο τοτε που αλλαξα τον ΙΕ6 σε Firefox εχω βρει την υσηχια μου....:D

Το μονο που δεν εχω καταφερει ειναι να βλεπω τα ε-εμαιλ μου απο το msn μεσω του Firefox.....:(:help:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από ison

Μαλλον θα εννοουν απο το messenger οταν κανουν κλικ για νεα μυνηματα.το pop up ανοιγει σε explorer.

Αααα.. αυτο???

http://dallas.sark.com/SarkBlog/kcunningham/archive/2004/11/23/511.aspx

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από YDinopoulos

Εχω και εγω τον Firefox και απλα γ@μει. Τον ειχα δοκιμασει καποτε, αλλα δε μου αρεσε τοτε. Εδω και κανα 4μηνο ομως...;)

Ακριβως ειχα δοκιμασει την 0.8 αν θυμαμαι καλα και δεν μου αρεσε...τον εβαλα προχτες και πραγματικα απορο πως ζουσα με ie .....το tab browsing ειναι απλα κορυφη.

Tip: σε οσους δεν το ξερουν με κλικ στην ροδελα πανω σε link στο ανοιγει σε ξεχωριστω tab.Με κλικ στην ροδελα πανω στο tab στο κλεινει.(απλα το πρωτο δεν το ειχα παρει χαμπαρι και το λεω σε οσους ΙΣΩΣ να μην το εχουν αντιληφθει και δουλευοθβ με δεξι κλικ----open new tab)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jpavly [Χθες, στις 17:58]

Αααα.. αυτο???

http://dallas.sark.com/SarkBlog/kcunningham/archive/2004/11/23/511.aspx

Παιδες δεν μπορω να το κανω Download.....:(

Αν το εχει κανενας τον παρακαλω πολυ...να το στειλει εδω : GeorgeVasil@hotmail.com

post-1392-1416071602,0109_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από morfeas-dsl-

Δε μου αρεσε ο firefox απλουστατα γιατι οταν παταγα διακοπη πριν φορτωση μια σελιδα δεν εβγαζε την διευθυνση του λινκ που ειχα πατησει

Αυτό ξέρει κανείς πώς διορθώνεται??

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.