Jump to content



SLI, x1900xt ή τίποτα;


Nognir

Recommended Posts

Ενόψει των νέων απαιτητικών games δεν προβλέπω την ΧFX 7600gt XXX μου να μπορεί να αντεπεξέλθει με καλή εικόνα και framerates στα επερχόμενα εντός του έτους. Αφού ξεφορτώθηκα την μουλαρομητρική μου και πήρα DFI Expert, είμαι ανάμεσα σε 3 επιλογές:

1.Να πάρω 2η 7600gt και να κάνω SLI;

2.Να την δώσω και να πάρω X1900XT όταν πέσει στα 300E;(Και επειδή δεν είχα ΑΤΙ ως τώρα, καίγομαι να δοκιμάσω)

3.Να ρίξω τις απαιτήσεις μου σε γραφικά και να κάνω υπομονή μέχρι να εδραιωθούν στην αγορά οι DX10 κάρτες;

Δεν θα προβώ σε οποιαδήποτε αγορά τώρα, αλλά από Νοέμβριο. Κι επειδή πολλές συμβουλές από παιδιά στο φόρουμ αποδείχτηκαν πολύτιμες, θέλω την γνώμη του λαού πριν κάνω οτιδήποτε.

Link to comment
Share on other sites

Κι εγω παντως στη θεση σου βρισκομαι (με x1800xl) ,αν ομως βγουν το Σεπτεμβριο

7950gt και χ1950 και ειναι σε προσιτες τιμες δηλ μεχρι 350 τοτε θα παρω μια.Μετα για dx10 βλεπουμε-δεν προτιθωμαι να αλλαξω windows πριν δοκιμαστουν κανα 6μηνο τα vista.

Link to comment
Share on other sites

Ενόψει των νέων απαιτητικών games δεν προβλέπω την ΧFX 7600gt XXX μου να μπορεί να αντεπεξέλθει με καλή εικόνα και framerates στα επερχόμενα εντός του έτους. Αφού ξεφορτώθηκα την μουλαρομητρική μου και πήρα DFI Expert, είμαι ανάμεσα σε 3 επιλογές:

1.Να πάρω 2η 7600gt και να κάνω SLI;

2.Να την δώσω και να πάρω X1900XT όταν πέσει στα 300E;(Και επειδή δεν είχα ΑΤΙ ως τώρα, καίγομαι να δοκιμάσω)

3.Να ρίξω τις απαιτήσεις μου σε γραφικά και να κάνω υπομονή μέχρι να εδραιωθούν στην αγορά οι DX10 κάρτες;

Δεν θα προβώ σε οποιαδήποτε αγορά τώρα, αλλά από Νοέμβριο. Κι επειδή πολλές συμβουλές από παιδιά στο φόρουμ αποδείχτηκαν πολύτιμες, θέλω την γνώμη του λαού πριν κάνω οτιδήποτε.

Nα μην κανεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα. Να κρατησεις την καρτουλα σου γιατι ειναι μια χαρα. Τωρα που το σκεφτομαι.... Να πας και να παρεις ενα ΧΒΟΧ, και τον Νοεμβρη να πας να παρεις ενα ps3. Θα σπασουν και τα δυο (δεν υπαρχει περιπτωση....), ηδη το ΧΒΟΧ κοντευει να βγει το πρωτο modchip. Μην μπαινεις στο τριπακι που θελει να σε βαλει καθε επιτηδειος. Η καρτουλα σου ειναι ΑΨΟΓΗ. Παρε τις 2 κονσολες και ασε τους αλλους τους να κοιτανε να βρουν εκατονταδες εκαντονταδων ευρω καθε εξαμηνο για να παιζουν το καθε FPS με 2 frames παραπανω στο σουπερ ουαου μηχανημα τους (στο οποιο και εχουν χωσει και εκει εκατονταδες ευρω για να μην πω και τιποτα χειροτερο, γιατι πως θα παιξουμε το Criminal Origins με ολα στο full;;; Με εναν επεξεργαστη μονο;;;; Φερε πεντε εξι να εχουμε..........).....

ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ! ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΕ ΛΕΦΤΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΡΤΕΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΠΑΡΕΜΦΕΡΗ!!!!!!! ΔΕΝ ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΑ ****ΠΑΙΧΝΙΔΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΙΑ;;;;;;;;;;

Παντα φιλικοτατα.....

Link to comment
Share on other sites

Μοναχικέ μόνο στο pc μπορώ να παίζω games, τραβάω εδώ και 2 χρόνια τα παλαιολιθικά απ'το σόι μου ότι τα παιχνίδια είναι μόνο για παιδιά, οπότε μόνο για pc o λόγος (κανένας τρόπος να τους αλλάξω μυαλά; Σοβαρά τώρα...) Πάντως θα σκάσω λίγα λεφτά στις μνήμες για ένα ζεύγος UCCC/TCCD, εφόσον έχω έναν FX-57 που κοιμάται και θέλω να τον ξυπνήσω (3700+ San Diego).

@steve_m: Αν είχα την κάρτα σου δεν θα κοίταζα για άλλη, εφόσον μπορείς να την ξεζουμίσεις αρκετά.

Link to comment
Share on other sites

Nα μην κανεις ΑΠΟΛΥΤΩΣ τιποτα. Να κρατησεις την καρτουλα σου γιατι ειναι μια χαρα. Τωρα που το σκεφτομαι.... Να πας και να παρεις ενα ΧΒΟΧ, και τον Νοεμβρη να πας να παρεις ενα ps3. Θα σπασουν και τα δυο (δεν υπαρχει περιπτωση....), ηδη το ΧΒΟΧ κοντευει να βγει το πρωτο modchip. Μην μπαινεις στο τριπακι που θελει να σε βαλει καθε επιτηδειος. Η καρτουλα σου ειναι ΑΨΟΓΗ. Παρε τις 2 κονσολες και ασε τους αλλους τους να κοιτανε να βρουν εκατονταδες εκαντονταδων ευρω καθε εξαμηνο για να παιζουν το καθε FPS με 2 frames παραπανω στο σουπερ ουαου μηχανημα τους (στο οποιο και εχουν χωσει και εκει εκατονταδες ευρω για να μην πω και τιποτα χειροτερο, γιατι πως θα παιξουμε το Criminal Origins με ολα στο full;;; Με εναν επεξεργαστη μονο;;;; Φερε πεντε εξι να εχουμε..........).....

ΤΟ ΞΑΝΑΛΕΩ! ΜΗΝ ΔΙΝΕΤΕ ΛΕΦΤΑ ΣΥΝΕΧΕΙΑ ΓΙΑ ΚΑΡΤΕΣ ΓΡΑΦΙΚΩΝ ΚΑΙ ΛΟΙΠΑ ΠΑΡΕΜΦΕΡΗ!!!!!!! ΔΕΝ ΤΟ ΑΞΙΖΟΥΝ ΤΑ ****ΠΑΙΧΝΙΔΑ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! ΔΕΝ ΤΟ ΒΛΕΠΕΤΕ ΠΙΑ;;;;;;;;;;

Παντα φιλικοτατα.....

και θα δώσει 1000 ευρώ για 2 κονσόλες....? :068:

Link to comment
Share on other sites

και θα δώσει 1000 ευρώ για 2 κονσόλες....? :068:

Tι ειναι προτιμοτερο; Να δωσει 1000€, αντε 1300 με τα τσιπακια, για να παιζει οτι θελει στις κονσολες με σχεδον μηδενικο κοστος (μιλαω τουλαχιστον για το ΧΒΟΧ γιατι μας τα ******* λιγο η sony με τα blue ray...) για τα επομενα 3-4 χρονια, Η , να δινει καθε λιγο και λιγακι λεφτα για να φτιαξει ενα μηχανημα το οποιο σε 4 χρονια θα ειναι ΑΡΧΑΙΟ, και το οποιο στα 4 χρονια θα ξεπερασει ΠΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΑΡΑ πολυ σε κοστος τα 1300€ για να ειναι στα στανταρ τις εποχης....

Πολυ απλα εγω αρνουμαι την λογικη του: Χμ... Θα βγουν (οχι βγηκαν.... ΘΑ ΒΓΟΥΝ!!!!!!!!!!!!!! Προσεξτε το αυτο.) πιο ζορικα παιχνιδια, ΑΡΑ να παω να δωσω ενα καρο λεφτα για την καινουργια ΟΥΑΟΥ καρτα.... ΟΧΙ ΜΑΓΚΕΣ!!!!!! Γιατι τα pc στην τελικη ΔΕΝ ειναι για παιχνιδια!!!!!!!!! Υποτιθεται οτι ειναι για ΕΡΓΑΣΙΑ! Και για να μην ξεχνιομαστε 500€ που κανει μια πολυ καλη (οχι η καλυτερη.... φανταστειτε.....) καρτα ειναι 170.000 (ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΚΑΛΑ: ΕΚΑΤΟΝ ΕΒΔΟΜΗΝΤΑ ΧΙΛΙΑΔΕΣ) δραχμες.... Και δεν βγαζω και τις κονσολες εξω.... Απλα τα δινεις και για 4-5 χρονια ξενοιαζεις..... Ενω στο χαζοκουτι ξαναβαζεις.... Και ξαναβαζεις.... Και ξαναβαζεις........

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι συμβατή με την μητρική μου (DFI Expert) τότε να το δω. Μην πάθω ότι και ο elefsinaras με την 7950...

Η 7950 ειναι ειδικη περιπτωση γιατι εχει εσωτερικα sli και θελει νεο bios στις μητρικες.

Οι "κανονικες" μονές καρτες δεν εχουν προβληματα ασυμβατοτητας με καποια μητρικη.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.