Jump to content



Overclocking Intel D940


Martian

Recommended Posts

Καλημερα σε ολους!

Ειπα και εγω να ανεβασω λιγακι τον επεξεργαστη μου μιας και αγορασα σετακι μνημουλες καινουργιες...να αναφερω πως οι παλιες μου ηταν 2χ1gb αλλα ηταν διαφορετικες μαρκες με συνεπεια διαφορετικα timmings. τωρα αγορασα τις μνμες που αναφερονται στην υπογραφη μου.

Χρησιμοποιησα εχθες το software που εδινε η μητρικη το booster δηλαδη και ανεβασα τη FSB στο 244. Epanekinhsh kai anoje o ypologfisthw sta 3.904Ghz. Το ζητημα ειναι πως πανω απο αυτο δεν παει εκτος απο μια φορα που το δοκιμασα και εφτασε στα 4,02Ghz.Οταν παω την FSB παραπανω...ακομα και που ανεβαζω τοπ ρευμα το υπολογιστης δεν ανοιγει..φτανει bios και μετα ξανακανει εκκινηση.

Να επισημανω πως δεν εχω πειραξει τις μνημες καθλου (για καποιο περιεργο τροπο δεν ξερω που βρισκονται στο bios τα timmings της μνημες!!!)

εχει κανενας αναλογα χαρακτηριστικα υπολογιστη να με βοηθησει η να μου δωσει τα φωτα οπιοςδιποτε αλλος??

Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

H υπογραφή σου δεν φένεται...

συγνωμη για καπιον λογο μαλλον δεν μπηκε...λοιπον τα λεω απο εδω

Asus P5W DH Deluxe

Intel Pentium D940

2x1Gb OCZ Gold Series

1x 250Gb Maxtor

1x160 Gb Maxtor

Pioneer DVDRW 11D

Αυτα ειναι τα βασικα

Link to comment
Share on other sites

Οverclock προσπαθησε να κανεις απο το BIOS της μητρικης.Αν εισαι με την default ψυκτρα του μην περιμενεις και πολλα.Μην το ανεβαζεις ετσι αποτομα 10 10ΜΗz να ανεβαιζεις το FSB παιξε κατι να δεις αν κολαει και μετα ανεβα κι αλλο και παντα κοιταμε τις θερμοκρασιες.....

Link to comment
Share on other sites

Οverclock προσπαθησε να κανεις απο το BIOS της μητρικης.Αν εισαι με την default ψυκτρα του μην περιμενεις και πολλα.Μην το ανεβαζεις ετσι αποτομα 10 10ΜΗz να ανεβαιζεις το FSB παιξε κατι να δεις αν κολαει και μετα ανεβα κι αλλο και παντα κοιταμε τις θερμοκρασιες.....

καλημερα φιλε ThorLite thanx για την συμβουλη..ναι θα προσπαθησω να τα κανω μεσω BIOS και αυτην την φορα σιγα σιγα....το ζητημα ειναι πως εαν φτασω στο επιπεδο που ειχα φτασει με το software ths ASUS ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΑ 245-250ΜΗΖ και αρχιζει να κολαει..μηπως απο εκει και περα πρεπει να αλλαξω τα tiommings στις μνημες?η να ανεβασω και αλλο ρευμα?

οσο για ψυξη ειμαι με custom watercooling γυρω στους 44 βαθμους οταν η συχνοτητα του επεξεργαστη ειανι 3,902mhz.

αυτα...δεν εχω αλλαξει ποτε τα timmings και μονο μια φορα ανεβασα το ρευμα στα 1,48V αλλα τιποτα παραπανω

αυτα...

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να βαλεις διαιρετη στις μνημες για να μην ανεβαινουν στην ιδια αναλογια με τον επεξεραστη.Για παραδειγμα βαλε διαιρετη 5/4 ωστε αν το FSB το βαζεις στα 250 ο επεξεργαστης να λειτουργει με αυτο το FSB αλλα οι μνημες να λειτουργουν με FSB 200.Eτσι εχεις ελευθερια να βρεις τα ορια του επεξεργαστη χωρις να σε ριχνουν οι μνημες

Link to comment
Share on other sites

Εγω θα σου προτεινα να βαλεις διαιρετη στις μνημες για να μην ανεβαινουν στην ιδια αναλογια με τον επεξεραστη.Για παραδειγμα βαλε διαιρετη 5/4 ωστε αν το FSB το βαζεις στα 250 ο επεξεργαστης να λειτουργει με αυτο το FSB αλλα οι μνημες να λειτουργουν με FSB 200.Eτσι εχεις ελευθερια να βρεις τα ορια του επεξεργαστη χωρις να σε ριχνουν οι μνημες

jason σε ευχαρισρτω για το μηνυμα σου...

διαιρετη λες ε?βασικα δεν εχω ασχολιθει πολυ αλλα θελω να αρχισω να ψαχνομαι...τον διαιρετη τοπν βαζω μεσα απο το BIOS να φανταστω??οπως βλεπεις και απο την υπογραφη μου εχω την συγλεκριμενη μητρικη και δεν ξερω σε πιο σημειο ειναι ο διαιρετης..εαν υπαρχει βεβαια!ισως στο advanced settings??:115:

Link to comment
Share on other sites

Nαι στο bios θα βρεις το διαιρετη.Χμμ απ'οτι εχω δει τα Bios διαφερουν λιγο πολυ σε καθε μητρικη οποτε δεν ξερω που μπορει να ειναι!Σιγουρα εχει διαιρετη παντως κ ισως να ειναι στο advanced settings :).

Link to comment
Share on other sites

Nαι στο bios θα βρεις το διαιρετη.Χμμ απ'οτι εχω δει τα Bios διαφερουν λιγο πολυ σε καθε μητρικη οποτε δεν ξερω που μπορει να ειναι!Σιγουρα εχει διαιρετη παντως κ ισως να ειναι στο advanced settings :).

γεια χαρα φιλε

ναι το βρηκα...βασικα βρηκα που ειναι τα ρολογια της μνημης... ta alklaja ola και τα εκανα 4-4-4-12 kai oso gia τον ιδιαρετη...δενβ βρικα ακριβως αυτο..βρικα ενα που λεει για dram frequency και απλα ειχε διαφορες τιμες....διαβασα σε ενα αλλο φορουμ οτι εαν βαλω τιμη 533mhz ενω εγω εχω 800αρες...τοτε το ratio ιθα αλλαξει..οπως και αλλαξε!

χθες καταφερα να φτασω 264-270 fsb αλλα παραπανω εκλεινε ο υπολογιστης με τα το bios

ξερω αρκετο κοσμο που εχει ανεβει σαφως παραπανω..δεν ξερω τι αλλο μπορει να κανω λαθος!

Link to comment
Share on other sites

270x14 με ψυξη αερα/νερο και κανεις κατι λαθος ???

Ταση στο CPU και στις μνημες εχεις ανεβασει ?

βασικα φιλε Stelaras ο πολαπλασιαστησ ειναι 16...το ρευμα το εχω βαλει στο 1.5 περιποθ...οσο γοια τασημνημων..τις εχω αφησει στο β κανονικο..δηλαδη 1.8V και τωρα τον δουλευεω με 265FSB θεω να τον ανεβασω κιαλλο αλλα ειναι λες και δεν θελει το ρημαδι!!!

Link to comment
Share on other sites

βασικα φιλε Stelaras ο πολαπλασιαστησ ειναι 16...το ρευμα το εχω βαλει στο 1.5 περιποθ...οσο γοια τασημνημων..τις εχω αφησει στο β κανονικο..δηλαδη 1.8V και τωρα τον δουλευεω με 265FSB θεω να τον ανεβασω κιαλλο αλλα ειναι λες και δεν θελει το ρημαδι!!!

16 υπολογισα και εγω , αλλα εγραψα 14 . 4320Mhz δηλαδη . Ποσο επρεπε να παει ??

Ξεκινα να τρεχεις orthos prime και S&M να δουμε αν οντως παιζει στα 4300 σωστα .

Link to comment
Share on other sites

16 υπολογισα και εγω , αλλα εγραψα 14 . 4320Mhz δηλαδη . Ποσο επρεπε να παει ??

Ξεκινα να τρεχεις orthos prime και S&M να δουμε αν οντως παιζει στα 4300 σωστα .

οκ θα αφησω το prime σημερα και θα σε ενημερωσω αυριογια τα αποτελεσματα....!

Link to comment
Share on other sites

Έχε στα υπόψην σου πως η μητρική droopάρει αρκετά

Δώσε 1.55v από bios ώστε να πάρεις κοντά στο 1.48~1.50v πραγματικό

Επίσης , απενεργοποίησε το hyperpath 3 , καθώς δημιουργεί προβλήματα σε υψηλά fsb (300 και άνω)

Όσων αφορά τους διαιρέτες , βάλ'τους για αρχή σε 1:1 ώστε να δεις τα όρια της cpu σου , για να είσαι σίγουρος οτι δεν φταίνε οι μνήμες που δεν ανεβαίνει ο επεξεργαστής (1:1 , δηλαδή όταν έχεις CPU Frequency = 200 , το DRAM Frequency να είναι 400)

Τι bios έχεις περασμένο στην μητρική;

Επίσης , μήπως γνωρίζεις τι stepping/χώρα προέλευσης είναι ο επεξεργαστής;

Ο κοσταρικανός 930D που είχα , είχε τα 4620 Orthos stable με νερό

http://img.photobucket.com/albums/v686/xinshin/930D.jpg

Τέλος , με ένα temp utility όπως για παράδειγμα το speedfan , έλεξε τις θερμοκρασίες του cpu σου , αν είναι πάνω από 70 idle , θα έχεις πρόβλημα

Ρίξε μια ματιά και στην θερμοκρασία του chipset της μητρικής

Έτσι που τα περιγράφεις , μου φαίνεται πως οι μνήμες σου δεν τραβάνε με τον διαιρέτη που έχεις , γι' αυτό και κολλάει μετά το bios . Δοκίμασε με 1:1 και πες μας τι έγινε ;)

Link to comment
Share on other sites

Έχε στα υπόψην σου πως η μητρική droopάρει αρκετά

Δώσε 1.55v από bios ώστε να πάρεις κοντά στο 1.48~1.50v πραγματικό

Επίσης , απενεργοποίησε το hyperpath 3 , καθώς δημιουργεί προβλήματα σε υψηλά fsb (300 και άνω)

Όσων αφορά τους διαιρέτες , βάλ'τους για αρχή σε 1:1 ώστε να δεις τα όρια της cpu σου , για να είσαι σίγουρος οτι δεν φταίνε οι μνήμες που δεν ανεβαίνει ο επεξεργαστής (1:1 , δηλαδή όταν έχεις CPU Frequency = 200 , το DRAM Frequency να είναι 400)

Τι bios έχεις περασμένο στην μητρική;

Επίσης , μήπως γνωρίζεις τι stepping/χώρα προέλευσης είναι ο επεξεργαστής;

Ο κοσταρικανός 930D που είχα , είχε τα 4620 Orthos stable με νερό

http://img.photobucket.com/albums/v686/xinshin/930D.jpg

Τέλος , με ένα temp utility όπως για παράδειγμα το speedfan , έλεξε τις θερμοκρασίες του cpu σου , αν είναι πάνω από 70 idle , θα έχεις πρόβλημα

Ρίξε μια ματιά και στην θερμοκρασία του chipset της μητρικής

Έτσι που τα περιγράφεις , μου φαίνεται πως οι μνήμες σου δεν τραβάνε με τον διαιρέτη που έχεις , γι' αυτό και κολλάει μετά το bios . Δοκίμασε με 1:1 και πες μας τι έγινε ;)

καλημερα

ας αρχισω λεγοντας πως εχω το τελευταιο Bios Version to 1305 νομιζω

οι μνημες που εχω ειναι αυτες στην υπογραφη μου και οσον αφορα τους διαιρετες δεν μπορω να βρω που μπορω να φτιαξω το ratio το μονο που μπορω να βρω ειναι dram frequency που μου εχει σαν επιλογες διαφορες συχνοτητες αρχιζοντας απο 410mhz, 533mhz,633mhz,810mhz ktl

οσο για τις θερμοκρασιες τωρα ο υπολογιστης ειναι στα 4120 περιπου και θερμοκρασιες ειναι γυρω στους 50 idle το οπιοο δνε ειανι και ασχημο πιστεθω με θερμοκρασιες μητρικης στους 55 βαθμους

το stepping toυ επεξεργαστη ειναι 2 kai B1 τωρα για χωρα [προευλευσης δεν εχω ιδεα:012:

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανεβάζεις την ταχύτητα του FSb , αυτομάτως ανεβαίνει και η ταχύτητα στις μνήμες , όπως θα έχεις παρατηρήσει

Από την στιγμή που οι μνήμες σου είναι 800άρες , προκειμένου να δεις μέχρι πού φτάνουν οι δυνατότητες του cpu σου , θα πρέπει το DRAM frequency να είναι πάντα κάτω από 800 , ειδάλλως θα υπερχρονίζεις και τις μνήμες σου ταυτόχρονα , και θα έχεις 2 πιθανούς παράγοντες αστάθειας (cpu + ram) .

Οπότε στην ουσία υποβαθμίζεις τις μνήμες σου , προκειμένου να δώσεις περιθώριο στην cpu να ανέβει για να δεις την max ταχύτητα την οποία μπορεί να φτάσει

Link to comment
Share on other sites

Όταν ανεβάζεις την ταχύτητα του FSb , αυτομάτως ανεβαίνει και η ταχύτητα στις μνήμες , όπως θα έχεις παρατηρήσει

Από την στιγμή που οι μνήμες σου είναι 800άρες , προκειμένου να δεις μέχρι πού φτάνουν οι δυνατότητες του cpu σου , θα πρέπει το DRAM frequency να είναι πάντα κάτω από 800 , ειδάλλως θα υπερχρονίζεις και τις μνήμες σου ταυτόχρονα , και θα έχεις 2 πιθανούς παράγοντες αστάθειας (cpu + ram) .

Οπότε στην ουσία υποβαθμίζεις τις μνήμες σου , προκειμένου να δώσεις περιθώριο στην cpu να ανέβει για να δεις την max ταχύτητα την οποία μπορεί να φτάσει

να το βαλω δγηλαδη το dram frequency στα 533Mhz?

θα χρειαστει να ανεβασω και το voltage tvn mnhmvn?eiειναι στο 1,8V τωρα

Link to comment
Share on other sites

Voltage δεν νομίζω να χρειαστεί , από την στιγμή που ζητάνε 1.8v στα 800Mhz , στα λιγότερα που θα τις βάλεις εσύ για να δοκιμάσεις την cpu θα τους είναι μια χαρά τα 1.8

Όπως είπε και ο Στελάρας , μην ξεχνάς να ελέγχεις την σταθερότητα του μηχανήματος με το Orthos , και τις μνήμες με το Memtest

Link to comment
Share on other sites

Voltage δεν νομίζω να χρειαστεί , από την στιγμή που ζητάνε 1.8v στα 800Mhz , στα λιγότερα που θα τις βάλεις εσύ για να δοκιμάσεις την cpu θα τους είναι μια χαρά τα 1.8

Όπως είπε και ο Στελάρας , μην ξεχνάς να ελέγχεις την σταθερότητα του μηχανήματος με το Orthos , και τις μνήμες με το Memtest

καλως μπορεις εσυ η καπιος αλλος να μου στειλει κανενα λιονκ με τα προγραμματα που πρεπει να βρω για να κανω τεστ για την στατηεροτητα του cpu kai ram?

ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.