Jump to content



AGP 6600GT ή 6800 που θα γίνει Ultra?


Ilias83

AGP 6600GT ή 6800 που θα γίνει Ultra?  

31 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

1)Οι 6800 ΔΕΝ γίνονται Ultra. Ούτε μια τρίχα από τα @@ της δεν φτάνουν. Απλά το ID της μπορούν να φορέσουν. Κάτι σαν καρναβάλι δηλαδή.

2)Αν έχεις αναλυση 1024x768 (17'' CRT) δεν βρίσκω τον λόγο να πάρεις την 6800. Εκτός και αν στο μέλλον βλέπεις καμοιά TFT 17''.

Εγώ πήρα την 6800 γιατί έχω 17''TFT οπότε θέλω στα 1280x1024 να είμαι κυριλένγκο.

Βέβαια ήμουν και τυχερός γιατί την καβάντζωσα (από γνωστό) σε τιμή κόστους 260Ε :banging:

Δυστυχώς ότι γλίτωσα απο την κάρτα, τα έδωσα στις μνήμες.:o

"Κουφάλα δημιουργέ.Τα πάντα εν σοφία εποίησες":rant:

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από pontifikas

2)Αν έχεις αναλυση 1024x768 (17'' CRT) δεν βρίσκω τον λόγο να πάρεις την 6800. Εκτός και αν στο μέλλον βλέπεις καμοιά TFT 17''.

Εγώ πήρα την 6800 γιατί έχω 17''TFT οπότε θέλω στα 1280x1024 να είμαι κυριλένγκο.

Ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω τη λογική σου...

Με 17" TFT είμαι (1280x1024 όπως εσύ), αλλά δεν καταλαβαίνω τη σχέση έχει η οθόνη...

Και την 17" CRT που είχα στην ίδια ανάλυση τη δούλευα (και φυσικά πήγαινε και πολύ παραπάνω)

@nobig και εγώ να σου πω περίπου της ίδιας λογικής είμαι, αλλά βάλε οτι έχω 350Watt τροφοδοτικό οπότε +100 για τροφοδοτικό +100 για μνήμη (άλλα 512ΜΒ) πάμε πολύ ψηλά...

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 10:56]

Ομολογώ πως δεν καταλαβαίνω τη λογική σου...

Με 17" TFT είμαι (1280x1024 όπως εσύ), αλλά δεν καταλαβαίνω τη σχέση έχει η οθόνη...

Και την 17" CRT που είχα στην ίδια ανάλυση τη δούλευα (και φυσικά πήγαινε και πολύ παραπάνω)

Η λογική μου έγγειται στο γεγονός ότι η φυσιολογική ανάλυση των 17'' CRT είναι 1024x768.

Αν εσύ έπαιζες και σε αυτες στα 1280 τότε πάω πάσο, αλλά το θεωρώ υπερβολικό και περιττό.Προσωπικά όταν είχα CRT, αν και η οθόνη και η κάρτα μου το σήκωνε ποτέ δεν το έκανα γιατί ζόριζα χωρίς λόγο την κάρτα. Από την άλλη ο καθένας κάνει ότι γουστάρει με το PC του

:)

Link to comment
Share on other sites

Ok, πάσο...

Απλά δεν κατάλαβα τι εννοούσες από την αρχή...

Και είπα από μέσα μου: "Τι λέει αυτός, τι σχέση έχει η ανάλυση της οθόνης, αφού έτσι και αλλιώς η CRT παίζουν πιο πάνω από TFT?"

Sorry αν ήμουν λίγο απότομος, απλά δεν κατάλαβα τι εννοούσες...

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια πάντως...

Και κάτι ακόμα: Δεν γίνονται Ultra ως προς τους χρονισμούς; Γιατί από τη στιγμη που έχεις τα ίδια pipes και ίδους χρόνους , ενώ ταυτόχρονα το μηχάνημα τη βλέπει ως Ultra γιατί να μην έχει ίδιες επιδόσεις με Ultra? (Εσύ με τη δικιά σου τι έχεις κάνει;)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Ilias83 [Σήμερα, στις 11:14]

Ok, πάσο...

Απλά δεν κατάλαβα τι εννοούσες από την αρχή...

Και είπα από μέσα μου: "Τι λέει αυτός, τι σχέση έχει η ανάλυση της οθόνης, αφού έτσι και αλλιώς η CRT παίζουν πιο πάνω από TFT?"

Sorry αν ήμουν λίγο απότομος, απλά δεν κατάλαβα τι εννοούσες...

Σε ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια πάντως...

Και κάτι ακόμα: Δεν γίνονται Ultra ως προς τους χρονισμούς; Γιατί από τη στιγμη που έχεις τα ίδια pipes και ίδους χρόνους , ενώ ταυτόχρονα το μηχάνημα τη βλέπει ως Ultra γιατί να μην έχει ίδιες επιδόσεις με Ultra? (Εσύ με τη δικιά σου τι έχεις κάνει;)

Της λείπουν τα 256 MB DDR3 που τρέχουν στα 1100++++ ;)

Link to comment
Share on other sites

Όλες οι κάρτες αυτές έχουν σένσορα και μπορείς να δεις θερμοκρασίες μέσα από το control panel των Forceware.

Με 200 καθαρίζεις όμως ρε Ηλία. Μια Prolink και είσαι μια χαρούλα.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από JimmyFox [Σήμερα, στις 12:28]

Όλες οι κάρτες αυτές έχουν σένσορα και μπορείς να δεις θερμοκρασίες μέσα από το control panel των Forceware.

Με 200 καθαρίζεις όμως ρε Ηλία. Μια Prolink και είσαι μια χαρούλα.

Όχι όλες. Στο thread 6600GT owners υπάρχει συγκριτικό και για AGP και PCI-E και μερικές δεν έχουν σένσορα. Δεν θυμάμαι ποιες. Πάντως για την Prolink συμφωνώ. 100% ευχαριστημένος με την αγορά της. :T:

Link to comment
Share on other sites

η 6800 out of the box εχει την αποδοση της 6600 gt με καλο overclock αρα και με το σκεπτικο οτι μπορει να ξεκλειδωσεις τα pipelines καλυτερα να δωσεις κατι παραπανω για αυτην εφοσον θα κρατησεις την πλατφορμα με τo agp

Link to comment
Share on other sites

παδια το διλημα αυτο για το ποια απο τισ 2 καρτεσ να παρω το ειχα κι εγω...

τελικα πηρα 6800 μιας και εχω 19 οθονη κα παιζω σε αναλυσεισ 1280χ1024 και 1600χ1280...

ομως....δεν περιμενα να την πατησω με το τροφοδοτικο..ειχα ενα 400αρι qtec και δεν την αντεξε...εβαλα ενα 500αρη qtec δεν αντεξε..παιρνω ενα 450αρη levicom..77 euro δεν αντεξε...και τελικα παιρνω ενα heroilchi 525 watt και αντεξε!!!!!!! βεβεα το levicom ειχε εγγυηση και το εδοσα πισω για να παρω το hec...

kai υποψην εχω ενα δισκο 2 cdrom-4 anemistirakia-kai enan 3.2 socket 775 overcloked sta 3.6...

και ολα αυτα τα λεω γιατι εδοσα γιατο heroilci 105 euro ...και 315 η Msi 6800 = 420 euro!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Α και να πω οτι μεχρι να καταλαβω οτι το levicom to 450ari οτι δεν αντεχει τραβηξα τα χειροτερα...με πεταγε μαυρεσ οθονες....εκλεινε ο υπολογιστησ στα καλα καθουμενα..εκνα επανεκινισεισ...Παντω‘αν δεν παιζει ρολο και τοσο πολυ το θεμα τησ αναλυσης .. και καπιος ικανοπιοιται με 1024χ768 τοτε προτεινω ανεπιφιλκτα...6600 gt!!!!EXEI TIS Iδιες επιδοσεις με μια 6800 σε αυτην την αλαλυση....

Link to comment
Share on other sites

Εγώ μάλλον πάω έτσι και αλλιώς για τροφοδοτικό ότι και να πάρω: Έχω 350W αυτή τη στιγμή πάνω...

Βέβαια το μέτρησα από εδώ και χρειάζομαι λιγότερα:

http://www.jscustompcs.com/power_supply/

Χρειάζομαι 322Watt (αν φυσικά δεν δώσω παραπάνω ρεύμα, οπότε μπορεί στην αρχή να δουλέψω εντελώς default με την 6800 απλά ξεκλείδωτη)

@Tripper: Εσένα τι ρεύμα υπολόγιζες οτι σου χρειαζότανε;

Link to comment
Share on other sites

Μην το εμπιστεύεσαι τόσο πολύ το site. Λίγο τραβηγμένα μου φαίνονται. Το ups μου έχει led που δείχνει πόσα watt ρουφάει το σύστημα, αυτή τη στιγμή είμαι περίπου στα 150 watt

Με βάση το site ένας δίσκος ρουφάει 25 watt, ελεος. ’ντε κανάς Cheetach στις 15.000 να ρουφάει 25-30. Τα εξωτερικά κουτιά έχουν τροφοδοτικάκι 18watt peak και έχω σε εξωτερικό κουτί maxtor @7200

Επίση η μνήμη λέει ότι θέλει 10 watt. Δηλαδή περνάνε 3.7 amber στα 2.7 volt??? Περίεργα πράγματα

Στο τέλος της σελίδας είδες τι λέει

Your Recommended Minimum Power Supply is 335 Watts!!*

Is your power supply not getting the job done? We offer a full line of quality power supplies

Link to comment
Share on other sites

http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/ati-vs-nv-power_4.html

http://www.xbitlabs.com/articles/video/display/geforce6600gt-oc_3.html

6600GT : 47.89W

6800NU : 38.88W

6800GT : 55.39W

Η μέτρηση της 6600GT είναι από PCI-e , αλλά λογικά , η AGP με το Bridge chip έχει αντίστοιχη (αν όχι μεγαλύτερη) κατανάλωση.

Οπότε η κάτανάλωση της 6800 δεν είναι τίποτα το φοβερό.

Απλά τραβάει (αναλογικά) πολύ ρεύμα από την 12V γραμμή , όπως και όλες οι 6xxx.

Φυσικά αν ξεκλειδώσει , υπερχρονιστεί και της ανεβάσεις και την τάση , μπορεί να πλησιάσει στην κατανάλωση της 6800GT.

Αλλά και η 6600GT μπορεί να το κάνει αυτό...

Τώρα στην περίπτωση του Tripper , μάλλον ο Prescott φταίει για το πρόβλημα με τα τροφοδοτικά.

Για να μην ξεχνιόμαστε , ο Prescott τραβάει τα κέρατά του , πάντα από την 12V γραμμή.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.