Jump to content



7600gs agp η 6800 απλη?


Jason1442169106

Recommended Posts

Καλεισπερα παιδια.Σκεφτομαι για καποιους λογους να αλλαξω καρτα κ θα ηθελα να μου πειτε αν η 7600gs ειναι καλυτερη απο την 6800 (απλη) που εχω τωρα.Η 7600 εχει το πλεονεκτημα στη μνημη καθως ειναι 256mb (128 η 6800) ωστοσο δεν ξερω κατα ποσο μπορει ο πηρυνας της να κοντραρει αυτον της 6800.Η 7600gs εχει 12 pipelines κ 5 vertex οπως κ η 6800?Ενδιαφερομαι μονο για AGP

Link to comment
Share on other sites

Ενδιαφέρουσα σύγκριση. Πάντως όποια και να βγαίνει καλύτερη, δε νομίζω ότι θα αξίζει τον κόπο, εκτός βέβαια αν οι διαφορές δεν είναι οριακές όπως υποθέτω, αλλά σημαντικές. Ξεκλείδωμα σε 16/6 της 6800 δοκίμασες;

Link to comment
Share on other sites

Γιαννη εχω δοκιμασει να ξεκλειδωσω pipelines.Στην αρχη δουλεψαν κανονικα αλλα μετα απο καποιο καιρο αρχισαν να βγαινουν κατι τρελα σε μερικα παιχνιδια οποτε τα κλεισα.Επισης δεν ενδιαφερομαι να παρω μια πολυ καλυτερη απο αυτη που εχω γιατι δεν αξιζει να επενδυσω σε agp.Θα παρω κατι καλυτερο οταν με το καλο κανω γενικη αναβαθμιση.Nogir το διαβασα το thread που εβαλες αλλα ακρη δεν εβγαλα :) .3d mark 05 οπως ειμαι τωρα default βγαζω κανα 3850.Μια 7600gs ποσο βγαζει στα default?To ξερω πως τα benches δεν ειναι απολυτο κριτηριο αλλα ετσι για να παρω μια εικονα.Πιο συγκεκριμενα εχω μπανισει αυτη την 7600 http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.512605

Link to comment
Share on other sites

Και εγώ ψιλοανούσια την κόβω την αλλαγή εκτός κι αν πρόκειται να γίνει με μηδενικό ή σχεδόν μηδενκό κόστος . Επίσης θα είναι θετικό εάν η gs είναι και παθητική για να έχεις και ησυχία. Αλλά κατά τ' άλλα έστω και 10 marks χειρότερη να είναι η gs και έστω και 10 ευρώ να σου κοστίσει η αλλαγή θα είναι χασούρα.

Link to comment
Share on other sites

Η 7600gs θα είναι σε κάποια κάπως καλύτερη (όταν ας πούμε χρησιμοποιήσεις HDR) αλλά σε κάποια άλλα είναι λίγο πίσω από την 6800 (128 αντί 256-βιτ δίαυλος). Τα 256ΜΒ θα βοηθήσουν κάπως την κατάσταση σε κάποια παιχνίδια αλλά η συνολική απόδοση πολύ απλά δεν αξίζει. Για να δεις διαφορά θα πρέπει να πάρεις μια 7800GS ή 7800GS+ αλλά τα χρήματα που ζητάνε δεν τα αξίζουν.

Αυτό που σου προτείνω έγω είναι απλά να περιμένεις ώσπου να αποφασίσεις να αναβαθμιστείς σε PCIe. Η 6800 βαστάει ακόμα.

Να την αλλάξεις για την 7600GS ΜΟΝΟ αν βρεις να δώσεις την 6800 σε καλή τιμή. Αλλιώς κράτα την όσο αντέξει.

Link to comment
Share on other sites

Σαφως κ η 6800 βασταει ακομα.Αλλα ειναι η περιπτωση που περιγραφεις Jim δηλαδη υπαρχει καποιος που ενδιαφερεται για την 6800 γιαυτο κ η ολη ιστορια.Μαλλον θα κρατησω την 6800 κ αφηνω τις αλλαγες οταν ερθει καιρος για γενικη αναβαθμιση..

Link to comment
Share on other sites

Κοίτα, η 7600gs κοστίζει €129. Άμα δώσεις την 6800 €100-110, δώστην και πάρε την 7600. Μόνο και μόνο σαν εμπειρία και η αίσθηση οτι έβαλες κάτι καινούριο στον Η/Υ αξίζει. Χώρια η "φρέσκια" εγγύηση.

Αμα στη ζητάει κάτω από 100, μην μπεις καν στον κόπο να του απαντήσεις όχι...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.