Jump to content



Nforce4 vs VIA


Candyman1442169163

Recommended Posts

Λυπάμαι αλλά είσαι προκατειλλημένος φίλε μου...

Η κάρτα ήταν τζάμι και τα ίδια jiggles τα έχω δει σε X800, στα ίδια games (FEAR, Doom 3, κ.λ.π.) με ίδιους drivers (latest). Το ότι είναι 3 γενιές πίσω δεν μου λέει τίποτα, ΕΠΡΕΠΕ να παίζει. Δηλαδή όποιος ας πούμε έχει Nvidia GF 4 Ti που είναι 3-4 γενιές πίσω, είναι λογικό να μην παίζει; Ελεος.

Το οτι είναι 3 γενιές πίσω δεν το είπα γιατί θα ήταν παλιά η κάρτα και δεν θα έπαιζε. Το είπα γιατι από τότε έχουν περάσει χρόνια και οι καταστάσεις αλλάζουν διαχρονικά. Δεν μπορείς να κρίνεις τώρα μια εταιρεία από ένα προϊόν που είχε βγάλει πριν 4 χρόνια.

Χ800 είχα κι εγώ και ουδέποτε παρατήρησα glitches και δεν καταλαβαίνω πως τα εννοείς. Μάλιστα, επειδή εκείνη την περίοδο είχα ταυτόχρονα Χ800GTO και 6800GT, προτιμούσα την Χ800 γιατί η εικόνα ήταν πιο καθαρή με το ΑΑ ενώ με την 6800 θόλωνε.

Ασχολούμε με pc πολλά πολλά χρόνια,

Ομοίως. Όπως και πολλοί άλλοι εδω μέσα. Αυτό δε σημαίνει ότι υπάρχει κάποιος αλάθητοςμ ούτε κάποιος τα ξέρει όλα επειδή απλά "ασχολείται" πολλά χρόνια με το αντικείμενο.

έγραφα σε περιοδικό πληροφορικής

Θες να σου πω τη γνώμη μου για τα περιοδικά πληροφορικής?

Δεν θες, θα λογοκριθώ άλλωστε.

Για αυτούς που γράφουν εκεί, η γνώμη μου μπορεί να είναι χειρότερη ακόμα.

Οι Ati είχαν πάντοτε προβλήματα από την εποχή των Rage 3D. Μην με αναγκάσεις να κάθομαι να ψάχνω links. Μερικά πράγματα έχουν συμβεί, είτε τα αναγνωρίζουμε είτε όχι. Αν η Ati ήταν τόσο καλή τότε την εποχή της 3Dfx θα είχε καταφέρει κάτι καλύτερο από το να σχεδόν εξαφανιστεί MONH THΣ (H nvidia δεν υπήρχε ουσιαστικά και μέχρι την Voodoo, υπήρχαν μονο οι Matrox & Ati σε 3D chips.

Μετά 3-4 γενιές GPU της Nvidia άρχισε να προσπαθεί να την ανταγωνιστεί. Και αν δεν την έσπρωχνε το marketing όπως έγινε τα 3 τελευταία χρόνια, ακόμα το 3% της αγοράς θα είχε.

Αν δεν κάνω λάθος η ATi είχε πάντα μεγαλύτερο μερίδιο αγοράς από την nVidia. Κι αυτό γιατί η ATi κυριαρχούσε στα intergrated graphics μαζί με την Intel. Δεν θυμάμαι ποτέ την ATi με 3% μερίδιο αγοράς. Αλλά ακόμα και αν το είχε ποτέ, θα ήταν υψηλότερο από αυτό της nVidia.

Επίσης, πιστεύω οτι η Radeon έχει το πάνω χέρι τεχνολογικά (και όχι μόνο από την εποχή της Radeon 8500. Αμέσως μετά έβγαλε η nVidia την GeForce4 (πολύ καλο τσιπάκι) αλλά η ATi ουσιαστικά την έσβησε με το Radeon 9500/9700. H σειρά FX ήταν απολύτως για τα ΜΠΑΖΑ και έβγαλε κάτι αξιόλογο μετά με την GeForce6 η οποία λόγω του SM3 κέρδιζε τις εντυπώσεις παρά το οτι η Χ800 ήταν πιο αξιόλογο τσιπάκι (που δτστυχώς η ATi το απέσυρε νωρίς από την AGP αγορά.)

Όπως καταλαβαίνεις, το marketing της ATi είναια ΑΘΛΙΟ. Αν ανέβηκε κάποιος λόγω του marketing, είναι η nVidia και ΜΟΝΟ (έπρεπε να είχε φαληρήσει με εκείνο το FX...)

Για τους Detonators: Κατά πρώτον δεν έβγαινε driver κάθε εβδομάδα. Κατά δεύτερον... είχα με την εξής σειρά: Riva TNT, TNT2 M64, Geforce 2 MX, Geforce 4 Ti 4200, Geforce 5700, μπορώ να σε διαβεβαιώσω ότι δεν είχα ΠΟΤΕ πρόβλημα με τους drivers και πάντα παίζαν όλα και σε D3D και σε OpenGL. Αν εσύ πιστεύεις ότι λέω παπάντζες, δικαίωμα σου. Αλλά σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να διαστρεβλώνεις την πραγματικότητα...

Κι όμως έβγαινε, απλά δεν ήταν official.

Έβγαιναν όμως συνέχεια drivers σε ρόλο patches ή για να κερδίσουν λίγα marks στα benchmarks.

Κι εγώ μπορώ να σε διαβεβαιώσω οτι είχα πολλά προβλήματα με τους Detonators. Θυμάσαι τους 44.71? Έβγαζαν καλά benches αλλά τα μισά παιχνίδια έβγαζαν artifacts. Με όλους σχεδόν τους drivers 5x.xx είχα πρόβλημα με την δορυφορική. Και πολλά άλλα.

Επιπρόσθετα, αμα το πάμε έτσι, εγώ από nVidia είχα: TNT2 M64, TNT2, GeForce2 MX-200/400, GeForce3 Ti 200/500, GeForce4-MX440/480, GeForce4 Ti 4200/4800, GeForce FX5600/5700/5800U/5900, GeForce6 6600/6600GT/6800/6800GT/LE, GeForce7 7800GS/7800GTX.

Είχα δηλαδή πολλές περισσότερες κάρτες από σένα να δουλέψω και να πειρματιστώ με drivers και ρυθμίσεις. Οπότε πρόσεχε πολύ όταν κατηγορείς κάποιον για διαστρέβλωση της πραγματικότητας. Γιατί εγώ δεν σε κατηγόρησα οτι λες παπάντζες, αλλά καταλαβαίνω οτι δεν έχεις πέσει σε τέτοιες περιπτώσεις πολύ απλά γιατί δεν έχεις την εμπειρία μου πάνω σε τόσες κάρτες.

Το ότι η Αti είναι πιο παλιά από την Nvidia δεν μου λέει τίποτα. Και η 3Dfx ήταν αλλά έκλεισε λόγω ανταγωνισμού. Και η Matrox το ίδιο, αλλά δεν ασχολείται με mainstream κάρτες πλέον γιατί δεν μπορεί να ανταγνωνιστεί την Nvidia.

Σημασία δεν έχει ποιος είναι ο παλαιότερος αλλά ποιός είναι ο καλύτερος.

Το οτι είναι παλιότερη η ATi δε σημαίνει οτι είναι καλύτερη. Και δεν το είπα γι'αυτό.

Το ανέφερα σαν αντίλογο όταν είπες οτι τα προϊόντα της είναι προβληματικά.

ΑΝ ήταν προβληματικά, τόσα χρόνια η εταιρεία απλά θα είχε κλείσει. Απλά.

Οσον αφορά το τελευταίο σου επιχείρημα... τότε και οποιος αγοράζει Dual core AMD είναι κορόιδο αφού ο επόμενος θα είναι ταχύτερος και φθηνότερος!!!!! Ωραίο επιχειρήμα!!! ΠΑΝΤΑ η επόμενη γενιά είναι ταχύτερη από την προηγουμενη στους υπολογιστές. Τι να κάνουμε; Να μην κάνουμε αναβαθμίσεις;;;;;;

Γιατί τα μπερδεύεις τα πράγματα? Ανέφερα ποτέ εγώ τις CPU?

Μπορείς να κάνεις όσα αυθαίρετα συμπεράσματα θες, αλλά μην μπλέκεις σε παρακαλώ τα λεγόμενά μου.

Άλλωστε αυτό που δεν κατάλαβες είναι...

ΠΑΝΤΑ η επόμενη γενιά είναι ταχύτερη από την προηγουμενη στους υπολογιστές

Στις GPU, όπως αποδεικνύεται ο ένας πυρήνας της επόμενης γενιάς είναι καλύτερος από τους δυο της προηγούμενης.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν για να τελειώνουμε.

Πρωτον, η ATi είχε μεγαλύτερο μερίδιο της αγοράς μέχρι που της πήρε τα σώβρακα πρώτα η 3Dfx και έπειτα η Nvidia. Τα integrated chipsets δεν με απασχολούν και ατυχές το παράδειγμα διότι δεν απευθύνονται σε άτομα σαν εμάς. Το 3% ήταν παράδειγμα και όχι πραγματικό ποσοστό. Απορώ που εκλαμβάνεις τα χονδροειδή παραδειγμάτα σαν ντε φάκτο γεγονός. Τελος πάντων αφού δεν το ξεκαθάρισα πριν δεν τρέχει μια...

Οταν μιλάς για drivers που δεν είναι Official τότε περιμένεις να σου απαντήσω; Προφανώς και μιλάμε για official releases και όχι beta η non-official. Σε όλες τις Nvidia που είχα δεν έχασα ποτέ έκδοση οδηγών και ΠΑΝΤΑ παίζανε χωρίς προβλήματα σε εμένα! Δεν έχω κανένα λόγο να ψεύδομαι, οκ?

Σε ποιότητα εικόνας μπορεί η Ati με Α/Α να είχε σε κάποια chips καλύτερη ποιότητα εικόνας, αλλά έχανε παραπάνω σε απόδοση σε σχέση με τις Nvidia.

Δεν είναι πάντα ένας πυρήνας επόμενης γενιάς ταχύτερος από δύο προηγούμενης, ανάλογα την GPU. Αλλωστε ξέρεις ότι πλέον η Nvidia δεν βγάζει προϊόντα με τον ρυθμό βελτίωσης επιδόσεων όπως παλαιότερα (μέχρι την GF4).

Φίλε, ούτε να τσακώθω μαζί σου θέλω ούτε τίποτα. Αλλά το γεγονός ότι γουστάρεις Ati (πλέον) δεν σημαίνει ότι πρέπει να δεχτώ αυτά που λές.

Σου έχω πει, σε μερικά πράγματα συμφωνούμε αλλά... μερικά άλλα που λες δεν είναι ακριβή.

Υ.Γ. 1 - Οι GF's 5ης γενιάς ήταν για φάπες, δεν διαφωνώ καθόλου. To 4 Ti ήταν το τελευταίο ΚΑΛΟ προίόν της σε συμφέρουσα τιμή. Επόμενο κατ'εμέ είναι η 7900GS.

Υ.Γ. 2 - Θάνατος στην Αti (joking ofcourse) :)

Link to comment
Share on other sites

Jimmy fox: Και κάτι τελευταίο. Η 6800 GT πιάνει 4000 περίπου στο 3D Mark. Επίσης το 3D mark είναι μια χαρά όταν συγκρίνεις GPU ίδιου κατασκευαστή.

Επίσης εσύ εχεις Quadro και όχι απλή 6800GT. Καμία σχέση δηλαδή, εξ ού και το 6000+ score σου.

Και επίσης έστω και οριακά είναι πιο αργή από τις δύο 6600GT. Επίσης σε ΟΣΑ benchmark και να ψαξω στο net για την 6800GT, πάντα γύρω στα 4000 βλέπω.... Εσύ τι λές τώρα;

Link to comment
Share on other sites

Jimmy fox: Και κάτι τελευταίο. Η 6800 GT πιάνει 4000 περίπου στο 3D Mark. Επίσης το 3D mark είναι μια χαρά όταν συγκρίνεις GPU ίδιου κατασκευαστή.

Επίσης εσύ εχεις Quadro και όχι απλή 6800GT. Καμία σχέση δηλαδή, εξ ού και το 6000+ score σου.

Και επίσης έστω και οριακά είναι πιο αργή από τις δύο 6600GT. Επίσης σε ΟΣΑ benchmark και να ψαξω στο net για την 6800GT, πάντα γύρω στα 4000 βλέπω.... Εσύ τι λές τώρα;

Στο πρώτο Post δεν απαντάω. Κάποια πράγματα τα θεωρώ αυτονόητα.

Προσωπικά, συνηθίζω να μιλάω κυριολεκτικά. Κρίμα που δεν το κάνουν κι άλλοι. Έτσι οδηγούντα οι συζητήσεις σε παρεξηγήσεις.

Επίσης, σου ξαναπαραθέτω το score μου http://service.futuremark.com/compare?3dm05=965605

Την κάρτα την έκανα Quadro μέσω του Riva Tuner και αυτό ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΚΑΜΜΙΑ ΜΑ ΚΑΜΜΙΑ ΕΠΙΠΤΩΣΗ ΣΤΙΣ DIRECT3D ΕΠΙΔΟΣΕΙΣ.

Με εκπλήσσει που δεν το ξέρεις. Έγραφες και σε περιοδικό πληροφορικής.

Τα optimizations της Quadro είχαν θετική επίπτωση ΜΟΝΟ σε OpenGL εφαρμογές και μάλιστα είχαν ελαφρώς μειωμένες επιδόσεις σε παιχνίδια DirectX.

Επίσης θεωρείς "πιο αργή έστω και οριακά" την 6800GT όταν βγάζει 42Marks πιο λίγα στο 05? Αν το ξανάτρεχα μπορεί και να ξεπέρναγα τα 6050. Αυτές οι διαφορές είναι μέσα στα όρια της τύχης.

Μπορείς επίσης να ψάξεις στην βάση δεδομένων της FutureMark για να δεις επιδόσεις της 6800GT.

Για παράδειγμα -> http://service.futuremark.com/compare?3dm05=582581

http://service.futuremark.com/compare?3dm05=623607

http://service.futuremark.com/compare?3dm05=1086171

Εσύ τι λές τώρα? :115:

Link to comment
Share on other sites

Καλα οσα λετε για το via. Ειχα κι εγω καποτε via kt800pro και ημουν ευχαριστημενος. Αλλα οπως και να το κανουμε το nf4 ειναι καλυτερο. Επισης πιστευω πως δεν αξιζει να συζητησουμε και για το viakt890... Σχετικα με ασυμβατοτητες ειναι μη σου τυχει. Κι εγω ειχα προβλημα με μια asus a8v που εχει το kt800 pro πανω και φυσικα αλλαξα mobo. Δεν μπορω να πω φυσικα οτι ειχε προβλημα το via αλλα οπως και παραπανω δε σημαινει σωνει και καλα οτι αν δε σου παιζει κατι με ενα mobo ειναι προβληματικο το chipset. Πλεον και τα 2 pc μου ειναι με nf4 και του bro με nf3. No more via με λιγα λογια αν και υπαρχει ενα mobo ακομα στην ακρη μηπως χρειαστει ποτε.

Link to comment
Share on other sites

Jimmy fox: Εγώ λέω ότι αυτές οι μετρήσεις είναι πιθανώς απο 6800 με ξεκλείδωτα pipelines και Ο/C.

Αλήθεια εσένα η .. 6800 σου παίζει με 12 ή 16 pipelines? Λέω μήπως...

Ξέρουμε και οι δύο ότι η 6800 δε πιάνει τα ΔΙΠΛΑΣΙΑ marks από μια 6600GT εκτός αν την έχεις μοντιφάρει.

Link to comment
Share on other sites

Jimmy fox: Εγώ λέω ότι αυτές οι μετρήσεις είναι πιθανώς απο 6800 με ξεκλείδωτα pipelines και Ο/C.

Αλήθεια εσένα η .. 6800 σου παίζει με 12 ή 16 pipelines? Λέω μήπως...

Ξέρουμε και οι δύο ότι η 6800 δε πιάνει τα ΔΙΠΛΑΣΙΑ marks από μια 6600GT εκτός αν την έχεις μοντιφάρει.

Φίλε μου, συνεχίζεις να με εκπλήσσεις.

Η 6800GΤ έχει από τη μάνα της 16pipes και δεν υπάρχουν άλλα να ξεκλειδώσεις.

Όσο για το overclocking, φυσικά και είχε υπερχρονιστεί. Από 350/1000 έπαιζε στα 425/1100.

Αυτό ήταν από τα πλεονεκτήματα της 6800. Δεν ήταν τερματισμένη από τη μάνα της όπως η 6600GT που ήθελε τρελή ψύξη για να ανέβει λίγα MHz.

Γι'αυτό ποτέ δεν θεώρησα την 6600GT καλή αγορά.

Και απ'ότι φαίνεται, ναι, μια 6800GT πιάνει τα ίδια και παραπάνω marks από 2 6600GT. Φαίνεται και από τα links. Γιατί αρνείσαι να πιστέψεις αυτό που βλέπεις?

Link to comment
Share on other sites

Α ναι.. GT έχεις... Ρε man... τόση ώρα λέω ******** (sic). Είχα κολλήσει ότι έχεις 6800 απλή ή μάλλον πιο σωστά είχα κολλήσει ότι η GT είναι η 6800 και ότι το high end είναι η Ultra. Εξού και τα επιχειρήματα. Το ξέρω είμαι καμμένος.

Τώρα καταλαβαίνεις φυσικά γιατί επέμενα (η 6800 πιάνει 4000 score και έχει 12 Pipes και γίνεται με bios flash GT).

Οπότε ας πώ μια καληνύχτα και ας κάνω και μια ****τούμπα τώρα!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδιά ξεκολάτε με τα 3dmarks. Το 1ο πράγμα που κοιτάνε οι εταιρίες στους drivers, είναι να βγάζει καλά score εκεί. Και ειδικά στο crossfire-sli, ξεγελάνε.

Εμένα 2xΧ1600XT, έβγαζαν 8200 στο 05. Αλλά συνολικά, πολύ κατώτερες από μια Χ800ΧΤ, που έβγαζε 6500. Και ας μου στίχισαν 138 ευρώ. Και εννοώ, πολύ καλύτερα MINIMUM FPS, και καλύτερη συμπεριφορά με φίλτρα πάνω. Καλά και σε σχέση με την 1900GT που έχω τώρα, η οποία defaul βγάζει 9400, 1200 μόλις παραπάνω, η διαφορά στην πραγματικότητα είναι τεράστια.

Εκτός κι αν κάποιος που σκάει 200+ ευρώ για VGA, είναι ικανοποιημένος χωρίς ΑΑ/ΑF. Για να μην βάλω μέσα και HDR, high quality AF, adaptive AA κλπ.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο πιστεύετε chipset προσφέρει καλύτερη λειτουργία στα AMD συστήματα; Επιδόσεις; Overclocking;

Εγώ από συγκυρίες κατέληξα σε ΝF4 SLi αν και πιστεύω πιο πολύ στην VIA (όλα τα προηγούμενα AMD based pc μου ήταν VIA χωρίς προβλήματα, με το NF4 έχω προβλήματα).

Παρακαλώ τις απόψεις σας χωρίς φόβο και πάθος! :041:

Ένα πράμα μόνο θα πώ και πιστεύω πως πολύ θα καταλάβουν για τι μιλάω και θα συμφωνήσουν...τα motherboard της VIA δουλεύουνε με ΒΙΑ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.