Jump to content



Προβληματικά ΤΥ-R


ambientc

Recommended Posts

Αγόρασα πριν μερικές μέρες από τι e-shop εκτός των άλλων και μια 50άδα TY-R ceramic 1-8x certified and up to 16x compatible.Πίκρα.Με το ζόρι γράφονται πάνω από 8x και κάποια μόνο 4x.Έχω το Benq 1640 και με το Q Scan κανένα δεν με αφήνει να το γράψω πάνω από 8x και κάποια μόνο μεχρι 4x.Κατά πάσα πιθανότητα έπεσα σε ελαττωματική παρτίδα μιας και τα Thats 8x -r που είχα πάρει μου τα έγραφε με άνεση 12x και με καταπληκτικά απότελεσματα στο σκανάρισμα.Τα αποτελέσματα από τα συγκεκριμένα υπάρχουν σε άλλα Thread στην συγκεκριμένη κατηγορία http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=18330.

Επίσης τα σκαναρίσματα μετά την εγγραφή είναι απογοητευτικά για TY.Θυμίζουν media β΄διαλογής.Τώρα αναγκαστικά θα τα γράψω όλα σε 4x για να αποφύγω καψίματα μιας και κάποια που έκαψα 8x δεν διαβαζόντουσαν από κάποια Dvd player.Φυσικά ούτε λόγος δεν γίνεται για παραπάνω από 8x μιας και το ίδιο το αντιγραφικό μου δεν με αφήνει να τα γράψω ούτε σε 12x και άς έχω το overspeed ενεργοποιημένο.Μια φορά το έβαλα να το γράψει σε 16x από περιέργεια και αγνόησε τη ρύθμισή μου και το έκαψε σε ταχύτητα 8x.Είναι κρίμα και έχω την αίσθηση ότι είναι θέμα της εισαγωγικής Disk Impex μιας και τα δισκάκια έχουν πάνω το λογότυπό της.

Έχει συμβεί και σε άλλον ή είμαι ο μόνος τυχερός; :072: :010:

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχει σημασία από που θα τα αγοράσεις πιστεύω, μιας και το e-shop από Disk Impex τα παίρνει.Άλλη φορά μόνο That's.Ας πρόσεχα.

Ευχαριστώ για την απάντηση και αν δεν σου κάνει κόπο τι τύποι media (ceramic, blue, +,-,......)ήταν τα προβηματικά σε σένα;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Προβληματικών ΤΥ συνέχεια.Αυτή τη φορά όχι no name αλλά That's -R 16x.Σύμφωνα με το Q scan(Benq software) δεν μπορούν να γραφτούν με ασφάλεια πάνω από 12χ και κάποια μέχρι 8χ.Τα δε αποτελέσματα από τα σκαναρίσματα απογοητευτικά για ΤΥ.Τι έγινε βρε παιδιά σκαρτέψανε τα ΤΥ;

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδες μας δουλευει ασχημα η diskimpex. Πηρα κεραμικα thats -r 8x (0,36) πριν απο μια βδομαδα και βγαζανε πολυ ασχημα αποτελεσματα στο nero quality check. Μιλαμε για 100-200 pi max failures!!!! Ενω τα ασημενια τα καθρεφτέ βγαζανε τελεια αποτελεσματα (0,23) οπως και κατι tdk απο το πλαισιο. Τα γυριζω πισω και παιρνω κατι αλλα κεραμικα thats που γραφανε x16. Το απιστευτο: το nero τα γραφει με μαξιμουμ ταχυτητα x4!!! Δε βγαζει αλλη επιλογη!! μονο x2 & x4 !! Απιστευτο!! Εχουν φερει μαλλον καποια παρτιδα πολυ μαιμουδια!! Για να καταλαβεις ποσο προχειροφτιαγμενα ειναι αν βαλεις το χερι στο χειλος του dvd κοβει σαν ξυραφι !! Ενω τα παλια τα κεραμικα ηταν λεια ... Αν με Ξαναδουν στη di να μου γραφουν!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικα παιδες μας δουλευει ασχημα η diskimpex. Πηρα κεραμικα thats -r 8x (0,36) πριν απο μια βδομαδα και βγαζανε πολυ ασχημα αποτελεσματα στο nero quality check. Μιλαμε για 100-200 pi max failures!!!! Ενω τα ασημενια τα καθρεφτέ βγαζανε τελεια αποτελεσματα (0,23) οπως και κατι tdk απο το πλαισιο. Τα γυριζω πισω και παιρνω κατι αλλα κεραμικα thats που γραφανε x16. Το απιστευτο: το nero τα γραφει με μαξιμουμ ταχυτητα x4!!! Δε βγαζει αλλη επιλογη!! μονο x2 & x4 !! Απιστευτο!! Εχουν φερει μαλλον καποια παρτιδα πολυ μαιμουδια!! Για να καταλαβεις ποσο προχειροφτιαγμενα ειναι αν βαλεις το χερι στο χειλος του dvd κοβει σαν ξυραφι !! Ενω τα παλια τα κεραμικα ηταν λεια ... Αν με Ξαναδουν στη di να μου γραφουν!!!
Ποιο dvd-recorder έχεις; Το πιθανότερο είναι πως χρειάζεται firmware upgrade!

Αν όμως και τότε δεν διορθώνεται το πρόβλημα, τότε το πιθανότερο είναι πως το dvd-recorder σου πάει για αλλαγή...:022: :059:

Εντωμεταξύ πόσταρε για να δούμε και κανένα test από όλα τα δισκάκια που αναφέρεις (That's 8x και 16x, Taiyo Yuden γυαλιστερό, TDK).

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το προβλημα διορθωθηκε εν μερει. Εκανα firmware upgrade στο nec 3500ag και τωρα τα διαβαζει οντως x16 . Αλλα συνεχιζει να βγαζει πανω απο 20-30 pi max failures εστω και αν γραφω x4. Παρατηρω δε οτι το κανει αυτο προς το τελος του nero quality check. Μετα το 90% .Λετε να φταιει το recorder?? Και αν οντως φταιει η ερωτηση ειναι απλη : ΓΙΑTI δε βγαζει πανω απο 8 pi max failures σε συνεχομενα τεστ με tayo με καθρεφτέ επιφανεια που ειναι και πολυ πιο φτηνα ή στα tdk ?????? Eνω στα φοβερα και τρομερα κεραμικα που τα ειχα και εγω για κορυφη βγαζει ΠΑΝΤΑ λαθη ειδικα μετα το 80% του guality scan ??????

Link to comment
Share on other sites

Δεν πιστεύω ότι φταίνε τα recorders γιατί πως να εξηγήσεις τα καταπληκτικά αποτελέσματα σε That's -r 8x http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=18330

και μάλιστα σε ταχύτητα εγγραφής 12x που δεν τα φτάνουν και για την ακρίβεια ούτε καν πλησιάζουν τα That's -r 16x. Στα συγκεκριμένα είδα σύνολο PIF πάνω από 3000.Περίπου όσο και σε κάτι παλιά Princo που έχω.Σημειώνω δε ότι και τα 16χ κάηκαν σε 12χ.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το προβλημα διορθωθηκε εν μερει. Εκανα firmware upgrade στο nec 3500ag και τωρα τα διαβαζει οντως x16 . Αλλα συνεχιζει να βγαζει πανω απο 20-30 pi max failures εστω και αν γραφω x4. ??????
Πανο 20-30 ΡΙ ειναι μια χαρα, δεδομενου οτι η σαρωση σε nec γινεται με 8 ecc interval.

Διαβασε λιγο τα παρακατω :)

ARTICLE: C1 / C2 Errors, PI / PO Errors and Media Quality Scans

GUIDE: Media Quality Scans with KProbe and Nero CD Speed

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.