Jump to content



Ποσο καιει ενα 350αρι τροφοδοτικο?


ktm640

Recommended Posts

Ποσο καιει ρε παιδια ενα τετοιο τροφοδοτικο? Λογω προσφατης αγορας dsl τωρα δεν κλεινει ποτε το μηχανακι και μου φωναζουν οι γονεις για τα ρευματα και λοιπα.

Καιει πολλα? Επισης δωστε μου μια αντιστοιχια να καταλαβω γιατι απο watts και λοιπα δεν σκαμπαζω γρι.....

Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Tο θέμα δεν είναι πόσο καίει το τροφοδοτικό,αλλά πόσο καίει ο υπολογιστής σου.

Αν βάλεις 1000w τροφοδοτικό,τότε και πάλι τα ίδια θα καίει.Αν κρίνω τα μηχανάκια της υπογραφής σου,τότε δε συντρέχει κανένας λόγος.

Το καλύτερο βέβαια θα ήταν να φτιάξεις ένα κατεβαστήρι με μόνο τ'απαραίτητα..

Link to comment
Share on other sites

Μπορεις να μου δωσεις ενα απλο παραδειγμα? Το μηχανακι που κατεβαζει ειναι το δευτερο στην υπογραφη και εχω αλλο ενα διπλα με εναν p3 στα 300mhz.

Ειναι δηλαδη σαν να εχω ανοιχτη τηλεοραση ας πουμε? Τοσο καιει; Ή σαν να εχω αφησει ανοιχτη μια λαμπα ας πουμε.;

Αυτο δεν εχω καταλαβει. Αν καιει πολλα να τα κλεινω, αν καιει λιγα τοτε οκ.

Link to comment
Share on other sites

Το καθένα καταναλώνει περίπου 100W-150W χωρίς τις οθόνες οπότε υπολόγισε 0.5Ε την ημέρα συνολικά και για τα δυο (χωρίς τις οθόνες). Αν βάλεις και τις οθόνες για την μισή μέρα 0.7Ε/24ω=21Ε/μήνα=40Ε το δίμηνο.

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε όλες τις συσκευές σπίτι σου και άφησε ανοιχτούς του δύο υπολογιστές. Χωρίς οθόνες.

Πήγαινε στο ρολόι της ΔΕΗ και θα δεις ότι καίνε ελάχιστα.

Εγώ εδώ και 2 χρόνια δεν έχω κλείσει ποτέ τα μηχανήματα και ο λογαριασμός έρχεται σε φυσιολογικά επίπεδα.

Link to comment
Share on other sites

Ωραια καταλαβα. Οθονες δεν εχω. Μια εχω συνδεδεμενη και με τα 2 μεσω μιας συσκευης που αλλαζει το σημα απο τον ενα στον αλλο. Σχεδον παντα κλειστη. Βαζω να κατεβασει κλεινω και φευγω.

Οποτε δεν εχω προβλημα. Θα ερχεται κατω απο 20 ευρω το μηνα. Ειδικα τωρα που το ενα χαλασε και εχω μονο το ενα και κατεβαζω.

Οκ ευχαριστω παιδια. (regent δεν καταλαβα τα αγγλικα :) ) Ευχαριστω παντως. Cool. :)

Link to comment
Share on other sites

Κλείσε όλες τις συσκευές σπίτι σου και άφησε ανοιχτούς του δύο υπολογιστές. Χωρίς οθόνες.

Πήγαινε στο ρολόι της ΔΕΗ και θα δεις ότι καίνε ελάχιστα.

Εγώ εδώ και 2 χρόνια δεν έχω κλείσει ποτέ τα μηχανήματα και ο λογαριασμός έρχεται σε φυσιολογικά επίπεδα.

Αυτή θα ήταν ίσως η πιο απλή και αξιόπιστη λύση. Ένα 24ωρο με κλειστούς υπολογιστές και ένα με ανοιχτούς.

Link to comment
Share on other sites

Οκ ευχαριστω παιδια. (regent δεν καταλαβα τα αγγλικα :) ) Ευχαριστω παντως. Cool. :)

Ουσιαστικά διορθωσα τον πολλαπλασιασμό που είχε κάνει από πάνω ο tristeno αλλά εκείνος έκανε edit το μην. για να με γελοιοποιήσει. Χεχε!

Link to comment
Share on other sites

Έτσι και αλλιώς ο υπολογισμός είναι λάθος. Το συνολικό κόστος για 24/7 λειτουργία ενός κουτιού 150W είναι κοντά στα 120€ το χρόνο. Απλά σκεφτείτε τι ρεύμα θα πληρώναμε με μόλις δύο 75άρες λάμπες συνεχώς αναμμένες.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.