Jump to content



Τσακ και κολλάει


simboy

Recommended Posts

Γειά σας παιδιά

Εχω ένα σοβαρό πρόβλημα με το pc και το χειρότερο δεν ξέρω τι να κάνω και τι μπορεί αν φταίει

Η μνήμη ? ο σκληρός ? φορμάτ ? τι ?

Λοιπόν εκεί στο ξεκάρφωτο όποτε του τη βαρέσει ακούγετε ένα ΤΣΙΚέτσι ακριβώς όπως το ακούτε ένα ΤΣΙΚ μέσα από το pc και αυτόματα κολάει το σύμπαν

Δεν κουνιέτε ποντίκι δεν κουνιέτε τίποτα

Οταν του κάνω restart βγάζει μπλε οθόνη και γράφει

a problem hasbeen detected and windows must be shutdown .......

KERNEL_DATA_INPAGE_ERROR

Technical information

STOP: 0Χ000000007Α (0xC03DD0000)

atapi.sys

Τι να κάνω βρε παιδιά ? φορμάτ ? ή μήπως είναι του σκληρού ?

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 46
  • Created
  • Last Reply
Αρχικα τεσκαρε μνημες

Επειτα σκληρο

Για πες μας και το ακριβες συστημα σου επ'ευκαιριας

Θα τα κοιτάξω σπίτι και θα σας πω τώρα είμαι δουλειά

Πάντως έχω σκληρό western digital 200 giga και δύο μνήμες 512άρες

Τις μνήμες πως μπορώ να τις τσεκάρω δηλαδή ?

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω παρόμοιο πρόβλημα, και το εχω ψαξει αρκετά (αλλαγή σε μνήμες, τροφοδοτικο μεγαλύτερο, κτλ) πιστεύω οτι είναι ο δίσκος σου προβληματικός, τερματίζει η κεφαλή ή κατι τέτοιο, ελπίζω να είναι στην εγγύηση ετσι ώστε να μπορέσεις να τον αλλάξεις.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχω παρόμοιο πρόβλημα, και το εχω ψαξει αρκετά (αλλαγή σε μνήμες, τροφοδοτικο μεγαλύτερο, κτλ) πιστεύω οτι είναι ο δίσκος σου προβληματικός, τερματίζει η κεφαλή ή κατι τέτοιο, ελπίζω να είναι στην εγγύηση ετσι ώστε να μπορέσεις να τον αλλάξεις.

Ωχ άρα ποτέ ξανά western digital

Δεν είναι στην εγγύηση νομίζω ......ε έχουν περάσει 2 χρονάκια

Link to comment
Share on other sites

αυτο το ΤΣΙΚ μαλλον το κανει ο σκληρος επειδη σταματαει αποτομα..

αν εχεισ τη δυνατοτητα δοκιμασε με ενα αλλο τροφοδοτικο και τσεκαρε το δισκο πε καποιο προγραμμα.. και τις μνημες με memtest

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το ίδιο πρόβλημα είχα και εγώ με 2 IBM (ναι το παθαίνουν όλοι!!)

Ο ένας ήταν 6 Μηνών μόνο και ο άλλος 2 1/2 χρονών!

Τους γύρισα πίσω και μου δώσανε άλλους.

Όπως αναφέρθηκε και ποιό πάνω το ΤΣΙΚ ακούγεται όταν ο σκληρός σβύσει απότομα λόγο κάποιου προβλήματος και δεν προλαβαίνει να ενημερώσει τα Windows, οπότε τα windows ψάχνουν αποθηκευτικό χώρο και δεν βρίσκουν, εξού και το κόλλημα! Συνήθως είναι πρόβλημα Μοτέρ και όχι κεφαλών.

Μήπως ο σκληρός σου δεν αερίζεται σωστά?

Επίσης δοκίμασε να συνδέσεις τον σκληρό σε άλλο Φις του τροφοδοτικού.

Link to comment
Share on other sites

Οταν κλεινει το pc ειναι φυσιολογικο το τσικ ετσι δεν ειναι? Γιατι εχω maxtor και οταν κλεινει το pc ακουγεται εκεινη την ωρα ενα διπλο τσικ και μετα ολα ηρεμουν.

Συγνωμη για την εισβολη στο thread!

Link to comment
Share on other sites

Συνήθως είναι πρόβλημα Μοτέρ και όχι κεφαλών..

Που θα πει ?

Μήπως ο σκληρός σου δεν αερίζεται σωστά?..

Η αλήθεια είναι ότι έχει σκόνη αρκετή μάλλον γιατί τον έχω κάτω από το γραφείο . Λες να βοηθήσει αν τον πλακώσω στη φασίνα ?

Επίσης δοκίμασε να συνδέσεις τον σκληρό σε άλλο Φις του τροφοδοτικού.

Λες να φταίει κάτι τόσο απλό ? άρα πρέπει να αγοράσω φις τροφοδοτικού

Link to comment
Share on other sites

Οταν κλεινει το pc ειναι φυσιολογικο το τσικ ετσι δεν ειναι? Γιατι εχω maxtor και οταν κλεινει το pc ακουγεται εκεινη την ωρα ενα διπλο τσικ και μετα ολα ηρεμουν.

Συγνωμη για την εισβολη στο thread!

αυτό είναι νομίζω φυσιολογικό! no worries!!

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινέ τον σε κάποιο γνωστό, ή και σε κατάστημα έμπιστο να δουν τι έχει, διότι όπως φαίνεται στερείσαι των απαραίτητων τεχνικών γνώσεων, και θα παιδευτείς. Εκτός κι αν έχεις όρεξη να το κάνεις μόνος σου και να μάθεις 5 πράγματα, οπότε δώ είμαστε να βοηθήσουμε.

Το φις (molex) του σκληρού δεν είναι κάτι που το αγοράζεις. Το βύσμα είναι που δίνει ρεύμα στο δίσκο(ένα πλακέ με 4 ακροδέκτες κίτρινο-μαύρο-μαύρο-κόκκινο), το τροφοδοτικό σου μέσα έχει και extra ίδια, θα τα δεις, και απλά θα βάλεις ένα άλλο.

Επίσης, κάνε το πιο απλό, η Wester digital στην ιστιοσελίδα της έχει ένα πρόγραμμα (life tools ή κάπως έτσι), που σου τσεκάρει τους δίσκους της, κι αν έχει πρόβλημα στο λέει, και μάλιστα και πόσο σοβαρό είναι (αν χρίζει αντικατάστασης κλπ).

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι ότι έχει σκόνη αρκετή μάλλον γιατί τον έχω κάτω από το γραφείο . Λες να βοηθήσει αν τον πλακώσω στη φασίνα ?

αν το κουτί σου δεν αερίζεται αρκετά και η ροή του αέρα μεσα στο κουτί σου δεν είναι σωστή, τότε ο ζεστός αέρας που παράγουν τα διάφορα εξαρτήματα δεν απομακρήνεται, και έτσι το PC μετατρέπεται σε μια μικρή σόμπα! :-).

μπορείς να κατεβάσεις αυτό το προγραμματάκι το οποίο είναι και freeware για να δείς σε τι θερμοκρασία λειτουργεί ο σκληρός δίσκος.

http://www.passmark.com/ftp/diskcheckup.zip

δεν χρειάζεται εγκατάσταση. απλά αποσυμπίεση και εκτελείς το DiskCheckup.exe.

επιλέγεις τον δίσκο και μετά επιλέγοντας το SMART Info, σε κάποιο σημείο γράφει την τρέχουσα θερμοκρασία του δίσκου σου.

τιμές πάνω απο 55C δεν είναι καλές!

ΠΡΟΣΟΧΗ, με το καθάρισμα του εσωτερικού του PC σου!

Γενικές οδηγίες:

Ποτέ, μην βάλεις σκούπα για να ρουφήξεις την σκόνη μέσα από το κουτί.

μπορεί να δημιουργηθεί στατικός ηλεκτρισμός και να σου κάψει κάποιο τσιπάκι.

Για να καθαρίσεις το εσωτερικό καλύτερα να πάρεις ένα σπρέι πεπιεσμένου αέρα (αέρας κοπανιστός που έχει 7 ευρώ αλλά μερικές φορές χρειάζεται!!!) για να διώξεις τις σκόνες. Όταν καθαρίζεις, να μην αφήνεις τους ανεμηστήρες να γυρίσουν από τον αέρα του σπρέι.

Όταν ανοίξεις το κουτί του Η/Υ, να ακουμπήσεις το χέρι σου σε κάποια μεταλλική επιφάνεια του κουτιού για να αποφορτήσεις το σώμα σου απο τον στατικό ηλεκτρισμό.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά σας είμαι υπόχρεος

Το θεωρώ πολύ μεγάλη ευγένεια να βλέπεις στο νετ άγνωστοι να βοηθούν άγνωστους

Εχω να πω τα εξής λοιπόν

Νικσοτι ευχαριστώ αλλά δεν έχω νετ σπίτι ,τώρα γράφω από τη δουλειά , σπίτι δεν έχω ακόμα νετ αλλά θα βάλω φούλ βιβόντι , οπότε ότι κάνω το κάνω εδώ.

Οκ είμαι ΑΣΧΕΤΟΣ αλλά έχω βάλει μια φορά cd rom στο pc :p ( χαχαχαχα σπουδαία δουλειά ) οπότε οκ έχω βάλει μια δυό φορές καλώδια οπότε κατάλαβα ποιά λες και στη τελική θα τα βρω. Αν έχει μέσα δηλαδή εφεδρικά γιατί εχτές έψαχνα να βρω που τα έχω και δεν τα βρήκα ( νοικοκύρης )

Κοπρίτη σε ευχαριστώ αλλά μάλλον εγώ είμαι τεχνολογικά κοπρίτης γιατί στη συμβουλή σου έχω μια άγνωστη πρόταση "ενεργοποιησε το SMART και τρεξε και ενα HDTUNE full scan για bad sectors....

RAVEN Σε ευχαριστώ και σένα πολύ για τις συμβουλές σου , πολύ χρήσιμες ειδικά αυτό με το σκουπάκι γιατί θα το έκανα ( Βαρέθηκα να μαζεύω ψίχουλα )

Ετρεξα μέχρι στιγμής το ramtest και ευτυχώς ( ή δυστυχώς ) δεν βρήκε errors

Κατέβασα και το πρόγραμμα που μου είπες και θα το τρέξω το απόγευμα

Αν δεν βρει κάτι θα τον ανοίξω να παίξω λίγο με τα καλώδια ( να ακούσετε ειδήσεις "Ενας όμορφος νέος σαν τα κρύα τα νερά έχασε χτες μετά από πολύωρη μάχη με το κουμπιούτερ ..... :p " και θα τον ψεκάσω με σπρέυ ( άκου 7 ευρώ .................. αν φυσάω με δύναμη πιάνει ? :026: )

Βρήκα και τι έχω ( όχι εγώ , το pc )

CPU : Intel Pelntium 4.30Ghz Prescott (800Mhz-1024Kb)

Motherboard Asus motherboard p4p800-E deluxe

ΡΑΜ 2 X 512 Mb DDR PC3200 400Mhz Kingston

Αυτά αρκούν ?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.