Jump to content



Ανεβηκα και εγω απο hardware.


coolmind

Recommended Posts

  • Replies 94
  • Created
  • Last Reply

O Νάσος έκανε τόσο καλή δουλειά που για μια στιγμή με έκανε να σκεφτώ να βάλω κι εγώ νεράκι.

Αλλά, σε περίπτωση που θα απαιτούσε... troubleshooting δε θα μπορούσα να ανταπεξέλθω και αυτό που κατάλαβα είναι οτι χρειάζομαι ένα πολύ μεγάλο κουτί για να μπορέσουν να χωρέσουν όλα άνετα.

Link to comment
Share on other sites

O Νάσος έκανε τόσο καλή δουλειά που για μια στιγμή με έκανε να σκεφτώ να βάλω κι εγώ νεράκι.

Αλλά, σε περίπτωση που θα απαιτούσε... troubleshooting δε θα μπορούσα να ανταπεξέλθω και αυτό που κατάλαβα είναι οτι χρειάζομαι ένα πολύ μεγάλο κουτί για να μπορέσουν να χωρέσουν όλα άνετα.

Σε ευχαριστω φιλε Δημητρη για τα καλα σου λογια,και για να λεμε και την αληθεια τον επεξεργαστη μου,εσυ τον ανεβασες στα 2750,διοτι εγω απο overclocking δεν ειμαι σχετικος.

Link to comment
Share on other sites

Με γεια φίλε μου και από μένα και καλοδούλευτο. Τα δικά μου ντράβαλα τα βλέπεις ίσως στο από πάνω thread οπότε σε διαβεβαιώ οτι οι ευχές μου είναι εγκάρδιες

Μην ανησυχεις,υπαρχουν πολλοι καλοι φιλοι που θα σε βοηθησουν εδω.

Link to comment
Share on other sites

Νασο τα λογια ειναι περιττα.

Εχεις μερακι.

Οπως τα ειπαμε και απο κοντα, ξερεις οτι αυτη τη στιγμη συστημα στημενο δεν εχω (αν εξαιρεσεις το κατεβαστηρι και τα laptop της υπογραφης) και thread σα το δικο σου με κανουν διαολεμενα να σκεφτομαι να βαλω βαθια και παλι το χερι στην τσεπη.

Αυτο που θελω να μας παρουσιασεις αναλυτικοτερα αν ειναι εφικτο ειναι το κουτι. Ομολογω οτι οσο κι αν ακουγεται αστειο, το κουτι που θα φιλοξενησω το επομενο συστημα μου ειναι το part αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο.

Απο τη μια τα κλασικα καλα lian li, τα φτηνοτερα και αρκετα καλα stacker αλλα και το νεου τυπου Mozart τριγυρνουν στο κεφαλι μου.

Το Mozart που εχεις ειναι οντως το αλουμινενιο? Αν ναι, σε τι χρηματα το βρηκες αυτο?

Επιπλεον, ριξε αν μπορεις μια ματια και πες μου αν παιρνει μεσα 3πλο ψυγειο χωρις κοψιματα κλπ.

Επιπλεον, επειδη μιλαω για συστημα με 8 δισκους, με φρεναρε λιγο η αναφορα σου για τη θεση των δισκων.

Για κανε μας πασα την εμπειρια σου...:)

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που θελω να μας παρουσιασεις αναλυτικοτερα αν ειναι εφικτο ειναι το κουτι. Ομολογω οτι οσο κι αν ακουγεται αστειο, το κουτι που θα φιλοξενησω το επομενο συστημα μου ειναι το part αυτο που με προβληματιζει περισσοτερο.

Απο τη μια τα κλασικα καλα lian li, τα φτηνοτερα και αρκετα καλα stacker αλλα και το νεου τυπου Mozart τριγυρνουν στο κεφαλι μου.

Το Mozart που εχεις ειναι οντως το αλουμινενιο? Αν ναι, σε τι χρηματα το βρηκες αυτο?

Επιπλεον, ριξε αν μπορεις μια ματια και πες μου αν παιρνει μεσα 3πλο ψυγειο χωρις κοψιματα κλπ.

Επιπλεον, επειδη μιλαω για συστημα με 8 δισκους, με φρεναρε λιγο η αναφορα σου για τη θεση των δισκων.

Για κανε μας πασα την εμπειρια σου...:)

Πρωτα απο ολα σε ευχαριστω για τα καλα σου λογια,και συνεχιζω για να ριξω λιγο φως στην υποθεση κουτι.

Το δικο μου ειναι το αλουμινενιο και το πηρα 215 euro απο eshop,και αγορασα αυτο για την διαφορα του βαρους.9 κιλα το αλουμινενιο, 17,5 το σιδερενιο.

Εχει χωρο για 6 σκληρους εσωτερικα + 1 αν δεν τοποθετισεις floppy.

Μπορεις να βαλεις 1 τριπλο ψυγειο μπροστα χωρις πατεντα αρκει να εχει παχος μεχρι 3 ποντους,γιατι μαζι με τους ανεμιστηρες θα εχεις προβλημα αν τοποθετισεις καποια απο τις καινουργιες καρτες γραφικων(8800)που ειναι λιγο πιτσα με το μετρο!!!.Βεβαια αυτο βελτιωνεται αν βαλεις τους ανεμιστηρες απο την εξωτερικη πλευρα του κουτιου δηλαδη μεσα στην προσοψη.Κατα τα αλλα εχει τρυπες παντου εσωτερικα για να περασεις-εξαφανισεις οτι θελεις απο καλωδια,σωληνες,κ.λ.π.Αυτο που εγραψα για την θεση των δισκων και των cdrom-dvd ειναι η μαυρη αληθεια,δηλαδη θελεις 90 cm καλωδιοταινιες για τα παντα,για να τα περασεις απο την πισω πλευρα του κουτιου και να μην φαινονται,εκτος και αν θελεις ολα να κρεμονται μεσα στη μεση!!Κατα τα αλλα εχει αρκετα καλη ποιοτητα κατασκευης οχι ομως σαν του stacker.Το stacker ομως το καινουργιο,δεν αξιζει τα χρηματα του για μενα,γιατι το μονο καλο που εχει απο αποψη ευκολιων ειναι,το συρομενο backplate(αν εισαι τυπος που αλλαζει mobo καθε εβδομαδα)και την ετοιμη θεση στον πατο του κουτιου για ενα διπλο ψυγειο.Οποτε αν δεν σου κανει το mozart,κυριως λογω του οτι δεν παιρνει τους σκληρους που θελεις τοτε νομιζω οτι εχεις μονο δυο επιλογες.Η μια ειναι να πας σε κατι φτηνο αλλα τερας και σου ξαναλεω για το chieftec αυτο που σου ειχα γραψει στο thread για τα κουτια,αλλα δεν ξερω αν θα το βρεις ευκολα πια,η αν ανεβεις τοσο πολυ σε χρηματα που να φτασεις στα 300 euro να πας σε lian li.

Φιλικα

Νασος.

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικοτατος.

Ευχαριστω πολυ!!!

Οπως και να εχει το θεμα, αν οπως λες εδωσες 215 για το αλουμινενιο, τοτε ειναι πραγματικο δελεαρ το συγκεκριμενο.

Αν παιρνει 6 δισκους, θα συμβιβαστω με 6.:)

Βαζει δυνατη υποψηφιοτητα ως μια απο τις επιλογες μου...

Link to comment
Share on other sites

Coolmind καλημέρα.

Ερώτηση:

Διαβασα στο site του e-shop οτι στο MOZART μπορείς να στήσεις δύο μητρικές για δύο ξεχωριστά συστήματα. Αληθεύει??

Αν ναι τότε δεχεται δύο κανονικές ή έχει περιορισμούς.

Από τροφοδοτικά φαντάζομαι θα δέχεται δύο ξεχωριστά.

Οποτε μπορείς απάντησέ μου

Link to comment
Share on other sites

Coolmind καλημέρα.

Ερώτηση:

Διαβασα στο site του e-shop οτι στο MOZART μπορείς να στήσεις δύο μητρικές για δύο ξεχωριστά συστήματα. Αληθεύει??

Αν ναι τότε δεχεται δύο κανονικές ή έχει περιορισμούς.

Από τροφοδοτικά φαντάζομαι θα δέχεται δύο ξεχωριστά.

Οποτε μπορείς απάντησέ μου

Φιλε landlover

Απο οτι εχω διαβασει στο manual υποστηριζει μονο mini atx μητρικες για το δευτερευων συστημα.Αυτο για να λειτουργησει χρειαζετε ενα upgrade kit οπως το ονομαζει η thermaltake,το οποιο αποτελειτε απο ενα τροφοδοτικο για 5 1/4 θεση,ενα front panel 5 1/4 με κουμπια reset,power και τα αντιστοιχα led hdd,power,και καποια καλωδια.Βεβαια δεν υπαρχει στο πισω μερος του κουτιου καποιο σημειο για να μπει το backplate της δευτερης μητρικης,και γενικοτερα αυτο αν το κανει καποιος καλυτερα να το κανει σε ενα αλλο κουτι,γιατι φανταζομαι οτι το upgrade kit δεν θα ειναι και πολυ φτηνο,οποτε μαλλον συμφερει να κανεις κατι ξεχωριστο.Πιστευω επισης οτι με δυο μητρικες μεσα σε ενα κουτι η θερμοκρασια θα ειναι ενα πολυ μεγαλο θεμα..........

Νασος

Link to comment
Share on other sites

Κατατοπιστικότατος. Mε κάλυψες.

Πάντως το σκεπτικό δεν ήταν να λειτουργούν ταυτόχρονα δύο συστήματα (αυτό όσον αφορά τις θερμοκρασίες) απλά να συστεγαστούν, για πρακτικούς λόγους το κύριο και ένα internet σύστημα. Αλλαγή σχεδίων λοιπόν.

Νά σαι καλά

Thx.

Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...

Λοιπον,λογω καποιων ομορφων καταστασεων περασα την πορτα του am2(amdας γαρ),με το συστημα της υπογραφης μου.Τα πραγματα ειναι παρα πολυ καλα απο αποψεως δυναμης και overclock.Ο επεξεργαστης εχει ταβανι καπου γυρω στα 3450,χωρις ομως να εχει προβληματα θερμοκρασιων,γι'αυτο τον εχω σε λειτουργια στα 3200 ωσπου να "στρωσει"και να δω αν μπορω να τον ανεβασω και αλλο.Αυτο που με εχει αφησει με το στομα ανοικτο ειναι οι μνημες,οι οποιες ειναι"τερατακια"απο την αποψη οτι μπορεις να τις κανεις οτι θελεις,και το λεω αυτο γιατι στην αρχη που το συστημα ηταν default τις ειχα να παιζουν με timings 3,3,3,12 χωρις κανενα απολυτως προβλημα,και τωρα ειναι με 4,4,4,12 παλι με την ιδια απιστευτη συμπεριφορα.Επισης για αλλη μια φορα λεω οτι το νερακι δουλευει αψογα και μου κραταει το συστημα σε πολυ καλες θερμοκρασιες.Σας παραθετω και μια φωτο απο ενα 3dmark06.H συνεχεια αυριο.

post-1907-1442174761,1647_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.