Jump to content



πρόβλημα με hyperthreading


john5kilkis

Recommended Posts

Λοιπόν το πρόβλημα λύθηκε ! Βρήκα σε ένα μαγαζί για καλή μου τύχη μια "καινούργια" μητρική με chipset i865 την Gigabyte GA-8IG1000MK έκανα και φορμάτ και όλα δουλεύουν ρολόι.Άρα τα Home xp υποστηρίζουν κανονικά ΗΤ. Μάλλον θα ήταν πρόβλημα με το Bios. Η διαφορά σε επιδόσεις είναι μέρα με τη νύχτα ! Tώρα δουλεύουν και οι μνήμες σε dual channel και για πρώτη φορά "φαίνονται" τα λεφτά που έχω ρίξει στο pc. Στο superPi default είμαι όσο πριν στα 3,4-3,5ghz ! Και τώρα ξεκινούν τα προβλήματα: Στην αρχή έκανε συνέχεια restart , τα έβγαλα όλα και τα επανασύνδεσα και ψιλοέγινε.Μάλλον το τροφοδοτικό είναι στα τελευταία του ε? γιατί οι μνήμες δεν νομίζω να έχουν πρόβλημα. Μετά στο bios δεν μου έχει επιλογές για να δώσω ρεύμα ούτε σε cpu ούτε σε ram. Σε ένα πρόγραμμα που είχε μαζί το EasyTune 5 έχει κάτι κουτάκια για ρεύμα αλλά δεν έχει τιμές. Τι γίνεται δεν υπάρχει επιλογή για ρέυμα? γιατί ήθελα να κάνω oc. Μετά κάτι πολύ κουφό. Το voltage του επεξ. πήγε από 1,5 στα 1,6+ αλλά έχω θερμοκρασίες 8-10 idle και 20-25 full load ! Και έλεγα να πάρω υδρόψυξη:003: Είπα μήπως έχει πρόβλημα ο σένσορας αλλά όταν πιάνω την ψύκτρα είναι παγωμένη σαν να λέει αλήθεια !

Εντάξει άλλαξα πάστα αλλά όχι κι έτσι ! Λέτε να κλέβει τόσο πολύ ?

Τα είπα όλα μαζεμένα ε? Τα υπόλοιπα μετά(έχω κι άλλα!). Περιμένω εντυπώσεις-απόψεις

Α,ξέχασα να πω ότι το bios που έχει είναι το τελευταίο , μήπως να έβαζα το πιο παλιό? (λέω μήπως)

Link to comment
Share on other sites

Τελικά έβαλα και το προηγούμενο bios αλλά όχι μόνο δεν είχε καμια διαφορά αλλά δεν έβρισκε και τον sata και έτσι ξαναπέρασα το καινούργιο.Αυτό με την θερμοκρασία ξέρει κανείς τι φταίει ? Γιατί όπως είπα και πιο πάνω(διαβάστε παραπάνω αν δεν σας κάνει κόπο) τα βολτ ανέβηκαν και η θερμ. κατέβηκε ! Παρατήρησα ότι και στη 12βολτ δίνει σχεδόν 13 και στην 5βολτ(standby λέει το Everest) παίζει από 1,5 - 5,30βολτ. Με την παλιά μητρική τα ρεύματα ήταν καλύτερα. Πείτε και εσείς καμια ιδέα γιατί αλλιώς θα την πάω πίσω και άντε να βρεις μετά agp mobo.

Link to comment
Share on other sites

Τα Pro sp1 δεν τα είχα νόμιμα αλλά και όταν ήθελα να κάνω φορμάτ μου δάνεισε ένας φίλος τα ΗΟΜΕ SP2 του(και εγώ τα έκανα νόμιμα) επειδή δεν είχα το cd αλλά δεν νομίζω να είναι αυτό το θέμα

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.