Jump to content



πρόβλημα με hyperthreading


john5kilkis

Recommended Posts

Γεια χαρά σε όλους. Το πρόβλημά μου είναι το εξής :Πριν μια εβδομάδα περίπου έκανα φορμάτ στο παλιό μου 80άρη σκληρό με τα xp pro sp1 και τον έβαλα σε ένα άλλο pc. Μετά πέρασα σε έναν 20άρη τα xp home sp2 και πήρα και έναν 320gb sata για δεύτερο.Με λίγα λόγια αφού πέρασα όλους τους οδηγούς και τα σχετικά (προγράμματα κτλ) είδα ότι δεν λειτουργεί το hyperthreading στα windows ενώ στο bios είναι σίγουρα enabled. Δοκίμασα και το clear cmos αλλά τίποτα . Μήπως ξέρει κανείς γιατί απενεργοποιήθηκε ?

Link to comment
Share on other sites

Bios και drivers έχω τα τελευταία (το τελευταίο βιος για την μιτρική μου βγήκε πριν 1,5 χρόνο!). Απ`ότι κατάλαβα τα xp home δεν υποστηρίζουν πολλούς επεξεργαστές αλλά λένε ότι υπόστ. hyperthreading. Στην διαχείριση συσκευών τον βρίσκει σαν 2 cpus αλλά στα windows και σε όλα τα προγράμματα σαν 1. Με τα xp pro λειτουργούσε κανονικά αλλά μόλις έκανα φορμάτ και έβαλα τα home sp2 τίποτα. Μήπως γνωρίζει κανείς σίγουρα αν το υποστηριζει ή ΑΝ υπάρχει κανένα update γιατί αν είναι να περιμένω τα vista.....

Link to comment
Share on other sites

δεν μπορώ να το επιλέξω επειδή είναι γκριζαρισμένο. για παράδειγμα τώρα που τρέχω folding δουλεύει 100% ενώ παλιά ούτε στο μισό και ο υπολογιστής `κολάει πιο συχνά` απ`ότι πριν. Ακόμα και στο superPI είμαι 5δευτ. πιο πάνω

Link to comment
Share on other sites

όταν πατάω ενημέρωση μου ζητάει να κάνει αναζήτηση και αν πατήσω αυτόματη μου λέει ότι δεν βρήκε κάτι που να ταιριάζει καλύτερα

E οχι αυτοματη μονος σου θα επιλεξεις αυτο που σου ειπα ολα στο manual τα κανουμε στα windows......

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω τα Home δεν βλέπουν περισσότερους από 1 επεξεργαστές (έστω και εικονικούς).

Κι εγώ αυτό νομίζω αλλά επειδή κάποιοι λένε ότι λειτουργεί το ΗΤ στα home που έχουν είπα μήπως...

Πάντως είπα να ανεβάσω μερικές φοτο να δείτε τι παίζει.

Στην τελευταία φότο σκέφτηκα αν μπορώ να αντικαταστήσω αυτά τα αρχεία των xp home sp2 με αυτά των xp pro sp1 , λέτε να γίνεται ή θα κάνω τζάμπα ζημιά ?

Αυτό με το ACPI το μόνο που κατάφερα να κάνω ήταν να το αλλάξω σε Τυπικό με αποτέλεσμα να μου ζητάει σχεδόν όλους τους drivers από την αρχή.

Πάντως ευχαριστώ ρε μάγκες για το ενδιαφέρον

post-3761-1442174496,9104_thumb.gif

post-3761-1442174496,9351_thumb.gif

post-3761-1442174496,9496_thumb.gif

post-3761-1442174496,9657_thumb.gif

post-3761-1442174497,0074_thumb.gif

Link to comment
Share on other sites

Αν ισχύει ότι τα Home δεν βλέπουν πολλούς επεξεργαστές, που μάλλον ισχύει δηλαδή δεν νομίζω ότι είναι τόσο απλό να προσθέσεις αυτό το χαρακτηριστικό με τον τρόπο που λες. Μάλλον ζημιά θα προξενήσεις.

Αυτή η φωτογραφία http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/attachment.php?attachmentid=13294&d=1162816584 από τα Home είναι; Δηλαδή τους βλέπει ως δύο επεξεργαστές αλλά δεν τους αξιοποιεί;

Ψιλομπερδεύτηκα :p

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδή τους βλέπει ως δύο επεξεργαστές αλλά δεν τους αξιοποιεί;

Σαν 2 επεξεργαστές τους βλέπει μόνο στην διαχ.συσκευών ενώ σε όλα τα άλλα σαν 1

Κάπου στο site στο Microsoft υπάρχει ένα παρόμοιο update αλλά λέει ότι πρέπει να επικοινωνήσεις με τεχνικό της m$ και τρέχα γύρευε. Αν κάποιος γράψει KB896256 στο site της θα δει το πρόβλημα. Λέει κάτι για τροποποίηση της Registry,τα δοκίμασα όλα αλλά πάλι τίποτα .Μου φαίνεται ότι τελειώνουν οι λύσεις

Link to comment
Share on other sites

Αν και δεν έχω δουλέψει τα home edition ξέρω πολλούς με laptop με dual-core επεξεργαστές και home edition που δουλεύουν μια χαρά.

Άρα μάλλον έχουν SMP πυρήνα τα home edition.

Αυτό βέβαια δε σημαίνει οτι έχουν και SMT πυρήνα.

Για να καταλάβω σου δείχνει 2 επεξεργαστές στο task-manager ?

Κατέβασε το cpuZ και δες αν σου δείχνει 2 logical cpus.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.