Jump to content



Προβλημα με Χ1800XL (χρωματα)


Viper-kt

Recommended Posts

Ενδιαφερον. Εγω δεν εχω κανει OC. Εχω ενα Hec Winpower στα 550W, μια Χ1800XL, 4600χ2 ΑΜ2, 2χ512 μνημη και 2 σκληρους + 3 ανεμιστηρες στο κουτι.

Μπλες οθονες δεν εχω. Μονο το χρωμα, απο μπλε το βγαζει πρασινο. Επισης παιζω ανετα nfs carbon σε 1280χ1024 πανω απο μια ωρα χωρις προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Παίζει άλλη κάρτα ή αλλό τροφοδοτικό?

Αλλη καρτα οχι. Ολοι οι φιλοι και γνωστοι εχουν agp. Τροφοδοτικο μαλλον θα βρω.

ΥΓ: Στο θεμα του φιλου (thelab) λυθηκε τελικα? Βλεπω οτι γραφει solved αλλα δεν ειδα καποιο post που να λεει οτι φταιει κατι σιγουρα. Και εγω MSΙ καρτα γραφικων εχω.

Link to comment
Share on other sites

Αλλη καρτα οχι. Ολοι οι φιλοι και γνωστοι εχουν agp. Τροφοδοτικο μαλλον θα βρω.

ΥΓ: Στο θεμα του φιλου (thelab) λυθηκε τελικα? Βλεπω οτι γραφει solved αλλα δεν ειδα καποιο post που να λεει οτι φταιει κατι σιγουρα. Και εγω MSΙ καρτα γραφικων εχω.

Τελικά μάλλον φταίει ο συνδυασμός μνημών/μητρικής.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά μάλλον φταίει ο συνδυασμός μνημών/μητρικής.

Να πω το ιδιο και σε μενα μετα απο 2 μηνες αριστης λειτουργιας?

Εχω μια Gigabyte M57SLI-S4 και 2χ512 ddr2-667 supertalent.

[Ασχετος mode on]: Αν μπορει καποιος να μου πει, που μπορω να βρω αυτο το memtest και πως λειτουργει για να κοιταξω και εγω τις μνημες.[ασχετος mode off]

Link to comment
Share on other sites

Επειδη δεν καταλαβα, λες οτι αποκλειουμε το ενδεχομενο να φταει το hardware?

Οποτε προχωραω σε format?

Όχι λέω οτι για να φτάσεις σε κάποιο συμπέρασμα πρέπει η κάρτα να δουλέψει κανονικά χωρίς αλλοίωση χρωμάτων αλλά σε κανονικό mode . Με το να τρέχεις safe mode ΔΕΝ μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα διότι η κάρτα τρέχει ''γυμνή'' χωρίς drivers ...

Link to comment
Share on other sites

Unistall τους 6.10 και ξανά 6,8

Ειχα κανει ενα λαθος πριν. Ειχα τους 6,8, παρουσιαστηκε το προβλημα και εβαλα τους 6,10 (ειχα πει οτι ειχα τους 6,9). θα δοκιμασω να ξαναβαλω τους 6,8.

]Όχι λέω οτι για να φτάσεις σε κάποιο συμπέρασμα πρέπει η κάρτα να δουλέψει κανονικά χωρίς αλλοίωση χρωμάτων αλλά σε κανονικό mode . Με το να τρέχεις safe mode ΔΕΝ μπορείς να βγάλεις συμπέρασμα διότι η κάρτα τρέχει ''γυμνή'' χωρίς drivers ...

Μαλιστα. Αν σκεφτουμε το γεγονος οτι με restore point μια μερα πριν το προβλημα, το χρωμα μπλε το βλεπω παλι μπλε, τοτε λογικα αποκλειουμε το θεμα hardware (ειχα δοκιμασει και χωρις οδηγους να μπω στα Windows και παλι εβγαζε πρασινα)

Το θεμα ειναι τι περαστηκε στο pc και μου εβγαλε αυτο το προβλημα. Δεν ειχα βαλει τιποτα, ουτε drivers, ουτε προγραμματα ουτε τιποτα. Απο οτι θυμαμαι, εκει κοντα ειχα βαλει το Nfs carbon που νομιζω περασε και καποια στοιχεια απο directx. Λετε να ειναι αυτο?

Link to comment
Share on other sites

Μαλλον βρηκα τον ενοχο:

Στις 2 του μηνος εχω ενα restore point (system checkpoint). Το επαναφερω και ολα λειτουργουν καλα. Τα χρωματα μια χαρα. (το nfs carbon δεν υπαρχει)

Στις 3 του μηνος, εχω αλλο ενα restore point το οποιο γραφει installed Directx. Αποκλειεται να εκανα εγω install οποτε κατα 99% μπηκε μαζι με το nfs carbon. Το επαναφερω και εχω παλι τα πρασινα χρωματα αντι του μπλε.

Οποτε κατι παιζει με το directx? Εκεινες τις μερες, ειχα τους catalyst 6.8. Αφου βγηκε το προβλημα, εβαλα τους 6,10.

ΥΓ: Εβαλα παλι τους 6,8 αλλα το προβλημα παραμενει. Οποτε μαλλον κατι παιζει με το directx.

ΥΓ2: Περασα παλι το directx (Οκτωβρη) αλλα παλι τιποτα. Αν περασω το ποιο παλιο, λετε να φτιαξει? Και που το βρισκω αυτο?

Link to comment
Share on other sites

βρηκα το προβλημα.........

Χ1800 series καρτες γραφικων και DirectX9c οκτωβριου=no go......

οποτε οσοι κατοχοι εχετε Χ1800 καρτα περιμενετε για επομενο update του DirectX

εγω εγκατεστησα ξανα το πακετο αυγουστου και εδω και αρκετες ωρες κανενα απολυτως προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Ε οχι. Παιδευομαι μια εβδομαδα για το directx?:022:

Το περασες πανω απο του Οκτωβριου ή εκανες κατι αλλο?

Και που μπορω να το βρω? Στο γουγλη εχει μονο την τελευταια εκδοση οπως και στην Microsoft.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικα, μετα απο τοσο καιρο το ελυσα το προβλημα...εκανα format:033:

Προς το παρον, ολα λειτουργουν τελεια και τα χρωματα ειναι μια χαρα.

Τι εφταιγε τελικα, ποτε δεν θα μαθουμε.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.