Jump to content



Προβλημα με Χ1800XL (χρωματα)


Viper-kt

Recommended Posts

Καλησπερα παιδια.

Εχω το εξης προβλημα: Ανοιγω μια μερα τον υπολογιστη (την τελευταια φορα δουλευε αψογα) και παρατηρω καποια αλλοιωση χρωματων και συγκεκριμενα σε αποχρωση του μπλε. Τα βλεπω πρασινα!!:011:

Και λεω αποχρωση του μπλε γιατι σε wallpaper με μπλε δεν το κανει ενω σε σελιδες στο net που εχουν αλλη αποχωση του μπλε το κανει.

Δοκιμαζω αλλη οθονη, τα ιδια. Βαζω τους 6,10 (ειχα 6,9) τα ιδια. Δυστηχως δεν ειχα καποια αλλη vga να δοκιμασω ουτε μπορεσα να την παω σε καποιο φιλο (ολοι με agp).

Την παω πισω απο εκει που την πηρα. Την δοκιμαζουν, ολα καλα μου λενε. Δεν παρατηρησαν αλλοιωση χρωματων. Επειδη ηταν 2 μηνων η καρτα, μου εδωσαν καινουργια (ιδιο μοντελο) να την δοκιμασω. Την βαζω πανω και παλι τα ιδια!!!!! Καποια αποχρωση του μπλε την βγαζει πρασινη.

Τι μπορει να φταιει ρε παιδια? Η θυρα pcix της μητρικης? Κατι αλλο?????

Βοηθεια γιατι χανομαστε..

ΥΓ:Το προβλημα βγηκε εντελως ξαφνικα.

ΥΓ2: Εχω μητρικη με sli. Να την βαλω στην αλλη θυρα ή δεν θα δουλεψει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

Το καλωδιο που παει στην οθονη μαλλον εχει προβλημα ...

Δοκιμαζω αλλη οθονη, τα ιδια.

η οθόνη συνδεεται με DVI μετατροπέα? απέυθείας σε dsub? απευθείας σε dvi?

δοκίμασες άλλο μεταροπέα αν χρησιμοποείς?

επίσης εγκατεστησες καποιο προγραμμα που μπορεί να άλλαξε το color profile της οθόνης σου?

Link to comment
Share on other sites

Η οθονη μου ειναι μια TFT που δεν εχει DVI.

Η καρτα γραφικων εχει 2 DVI. Η οθονη συνδεεται με ενα βυσματακι D-sub -> DVI.

Η συσκευασια ειχε 2 μεσα οποτε τα αλλαξα και παλι παραμενει το προβλημα.

Εβαλα μια CRT με δικο της καλωδιο και παλι παραμενει το προβλημα.

Οχι, δεν εχω βαλει καποιο προγραμμα που να αλλαξε το color profile. Εχω μονο το Ati tool, το οποιο

  • Το εχω ανοιξει μονο για την θερμοκρασια της καρτας
  • Το εχω βαλει εδω και ενα μηνα. Το προβλημα παρουσιαστηκε την Κυριακη
  • OC δεν εχω κανει

edit: θα δοκιμασω να βαλω στην δευτερη θυρα pcix, σε λιγο. Θα αναφερω αποτελεσμα.:)

Link to comment
Share on other sites

την αλλαγη χρωματος στη κανει μονο σε σελιδες απο το νετ?

Οχι μονο εκει. Στο Football manager που εχει μπλε χρωμα το κανει. Σε διαφορα sites το κανει. Σε αλλα sites οχι. Για αυτο μιλησα για αποχρωση. Αυτο το forum, οπου εχει μπλε το βλεπω μια χαρα. Άλλα οχι.:022:

ΥΓ: Η καρτα μπηκε στην δευτερη pcix αλλα δεν εδινε εικονα και ακουγοταν ενας περιεργος θορυβος απο την μητρικη για 3 δευτερα. Οπως μπηκε βγηκε.

Καμια αλλη προταση? Μητρικη?

Link to comment
Share on other sites

']rma? ............
Την παω πισω απο εκει που την πηρα. Την δοκιμαζουν' date=' ολα καλα μου λενε. Δεν παρατηρησαν αλλοιωση χρωματων. Επειδη ηταν 2 μηνων η καρτα, μου εδωσαν καινουργια (ιδιο μοντελο) να την δοκιμασω. Την βαζω πανω και παλι τα ιδια!!!!! Καποια αποχρωση του μπλε την βγαζει πρασινη.[/quote']

Ή μου εδωσαν την ιδια καρτα και τσαμπα παιδευομαι (ισως να μην ειδαν την αλλοιωση και ειπαν ολα καλα ενω τους ειχα πει ακριβως το προβλημα) ή κατι τρεχει με την μητρικη.

Και κατι που εγινε πριν λιγο. Ανοιξα το Ati tool και η οθονη μαυρισε για 1 sec και μετα εμφανιστηκε το ati tool. Περιεργα πραγματα...

Link to comment
Share on other sites

Να πάρεις το κακό σου ύφος , και να πάς [αφους δει που ακριβώς κανει το προβλεμ standaR] και να τους πεις αναλυτικά το και το . εκει και εκει χάνει η κάρτα. Αυτοι ισως λόγω χρόνου καναν τις τυπικες διαδικασίες ενα log on sta xp . χμ,,,, ωραιο φαινεται το theme. Εντάξει ειναι η κάρτα.

Link to comment
Share on other sites

']Να πάρεις το κακό σου ύφος ' date=' και να πάς [αφους δει που ακριβώς κανει το προβλεμ standaR'] και να τους πεις αναλυτικά το και το . εκει και εκει χάνει η κάρτα. Αυτοι ισως λόγω χρόνου καναν τις τυπικες διαδικασίες ενα log on sta xp . χμ,,,, ωραιο φαινεται το theme. Εντάξει ειναι η κάρτα.

Αυτο υποψιαζομαι και εγω αν και μου ειπαν οτι εβαλαν διαφορα wallpaper και ετρεξαν και 3Dmark. Τους λεω, δεν εχει προβλημα επιδοσεων, η καρτα πεταει. Απο χρωμα πασχει.

Εχω κανει μια τελευταια προσπαθεια μπας και βρω καποιον με pcix να την δοκιμασω ή να βρω αλλη καρτα να την βαλω στο pc μου. Αλλιως θα την παω παλι πισω και θα τους πω να ειμαι μπροστα οταν την δοκιμασουν.

Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες!! Οταν εχω καποιο νεο, θα ποσταρω.

ΥΓ: Μνημες δεν αλλαξα αλλα δεν νομιζω να φταινε αυτες.

ΥΓ2: Καποιος φιλος ειπε για format αλλα και παλι δεν νομιζω να ειναι προβλημα Windows.

Link to comment
Share on other sites

(κάτι που μάλλον δεν παίζει αφού έχεις αλλάξει οδηγούς)

Μήπως έχεις παίξει με τίποτα gamma corrections ή το έχει κάνει κάποια εφαρμογή για σένα; Χωρίς οδηγούς/σε safe mode το κάνει;

Link to comment
Share on other sites

(κάτι που μάλλον δεν παίζει αφού έχεις αλλάξει οδηγούς)

Μήπως έχεις παίξει με τίποτα gamma corrections ή το έχει κάνει κάποια εφαρμογή για σένα; Χωρίς οδηγούς/σε safe mode το κάνει;

Φιλε μου να σε φιλησω!!:057: :057:

Εκανα print screen μια σελιδα στο net που εβλεπα το προβλημα. Μπηκα σε safe mode (με 6.10 drivers) και την εδειξε κανονικα!!!!!!

Ξαναμπαινω στα Windows, παλι τα ιδια (αλλοιωση χρωματων)

Αρα, λογικα, ουτε η καρτα εχει προβλημα ουτε η μητρικη, ουτε κατι αλλο hardware. Αν ειχε, δεν θα το εβγαζε και στο safe mode?????

Οποτε τι να φταιει και στα Windows εχω προβλημα??? Δεν εχω βαλει κανενα προγραμμα που να εχει σχεση με gamma.

Αντε φτανουμε στη λυση!!! Ριχτε ιδεες παιδες, και θα σας κανω ταμα:033:

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου να σε φιλησω!!:057: :057:

Αρα, λογικα, ουτε η καρτα εχει προβλημα ουτε η μητρικη, ουτε κατι αλλο hardware. Αν ειχε, δεν θα το εβγαζε και στο safe mode?????

ταμα:033:

Φίλε μου σε safe mod η κάρτα δεν λειτουργεί κανονικά ούτε καν σε 2δ mode+safe mode . [scrollare μια εικόνα σε safe να δεις πώς κολλάει] και scrollare την και σε κανονικό . Ισως να παίζει κάτι με drivers αλλα το safe mode δεν νομιζω να εχει να κανει κάτι πέραν απο το ότι η κάρτα δουλεύει χωρίς drivers καν [ακα δεν εμπλεκεται το hardware boosting που λέμε]

Link to comment
Share on other sites

']Φίλε μου σε safe mod η κάρτα δεν λειτουργεί κανονικά ούτε καν σε 2δ mode+safe mode . [scrollare μια εικόνα σε safe να δεις πώς κολλάει] και scrollare την και σε κανονικό . Ισως να παίζει κάτι με drivers αλλα το safe mode δεν νομιζω να εχει να κανει κάτι πέραν απο το ότι η κάρτα δουλεύει χωρίς drivers καν [ακα δεν εμπλεκεται το hardware boosting που λέμε]

Επειδη δεν καταλαβα, λες οτι αποκλειουμε το ενδεχομενο να φταει το hardware?

Οποτε προχωραω σε format?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε Start-->Run-->msconfig-->StartUp tab και απενεργοποιήσε μια-μια (ή λίγες λίγες τέλοςπάντων) εφαρμογή και κάνε restartνα δεις μήπως ευθύνεται κάποια από αυτές...

Φιλε μου, οπως θα δεις, δεν εχω κανα "τρελη" εφαρμογη να τρεχει στην εκκινηση.

Τα εβγαλα ολα εκτος απο το ctfmon.exe(Windows) και το CLIstart.exe (ATI)

post-2896-1442174502,4711_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Και; Παραμένει το πρόβλημα; Αν ναι δεν απενεργοποιέις και το Clistart.exe; Επίσης κοίτα και την καρτέλα "Υπηρεσίες" μήπως μπορείς να διώξεις τίποτα και από εκεί (κλίκαρε το "Απόκρυψη Υπηρεσιών Microsoft")

Link to comment
Share on other sites

Και; Παραμένει το πρόβλημα; Αν ναι δεν απενεργοποιέις και το Clistart.exe; Επίσης κοίτα και την καρτέλα "Υπηρεσίες" μήπως μπορείς να διώξεις τίποτα και από εκεί (κλίκαρε το "Απόκρυψη Υπηρεσιών Microsoft")

Απενεργοποιησα και το CLIstart.exe και τα services αλλα παλι τα ιδια.

Επισης κατι που προσεξα τωρα που εκανα 2-3 φορες restart. Αφου περναει το post και βγαινει η οθονη με τα Windows και την μπαρα που φορτωνει, εκει η οθονη μπαινει σε κατασταση αναμονης για 4 sec (το λαμπακι απο πρασινο γινεται πορτοκαλι) και μετα ανοιγει παλι και μπαινει στα Windows.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.