Jump to content



Πρόβλημα με Windows 95 cd boot


Simon1442169120

Recommended Posts

Καλησπέρα.

Θέλω να βάλω τα Windows 95 στον παλιό μου υπολογιστή, ώστε να μπορώ να τον χρησιμοποιήσω σε περίπτωση ανάγκης. Βάζω το cd και τον ανοίγω αλλά μου βγάζει το μήνυμα "booting from cd-rom: failure". Το περίεργο είναι ότι κάνει κανονικά boot από το cd του SuSe Linux 10.0. Όσο και αν το έψαξα, δεν μπορώ να καταλάβω τί φταίει:011: . Η σύνθεση του υπολογιστή είναι:

Intel P3 800 Mhz

256 MB RAM

40 GB WD IDE

NEC DVD-ROM

Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις.

@abc: Τώρα πρόσεξα ότι δεν μπουτάρει σε άλλον υπολογιστή. Αμέλειά μου. Ευχαριστώ για την υπόδειξη :) .

@masteroidz: Στον συγκεκριμένο υπολογιστή είχα εγκατεστημένα τα SuSe 10.0, αλλά δεν απέδιδαν όπως θα περίμενα, θα έλεγα χειρότερα από τα XP. Μήπως έχεις κάποια άλλη έκδοση να μου προτείνεις ;-) ;

@tristeno: Το cd φαίνεται ολοκαίνουργιο και φυσικά είναι αγρατζούνιστο.

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να φτιάξεις δισκέτα για να μπορεί να αναγνωρίσει τα CD/DVD ROM και μετά μέσα απο το DOS να αρχίσεις την εγκατάσταση.

BTW Windows NT 4.0 η Windows ME προτείνω..(Αν θες κάτι παλιό)

Αν έχεις CD των 98SE τότε απο το menu θα επιλέξεις : "Start computer with CD-ROM support", μόλις τελειώσει τότε θα βγάλεις το CD και θα βάλεις το άλλο με τα 95 και απο εκεί θα πάς στον ανάλογο φάκελο του CD και θα γράψεις setup+(enter)

Link to comment
Share on other sites

Kαι εγω για κατι παλαιοτερο εφοσον δεν θελεις λινουξ θα σου ελεγα τα win98 se. Και προσεξε αυτο που ειπωθηκε παραπανω. Οτι πρεπει να βαλεις Start computer with CD-ROM support για να μπορεσεις να συνεχισεις.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θυμάμαι εάν τα 95 ήταν bootable. Αλλοιώς βάλτα από DOS (θα πρέπει να περάσεις drivers του CD πρώτα, υπάρχουν κάποιοι generic στο Internet).

Δες όμως εάν αντιγράφεται το CD, ώστε να σιγουρευτείς ότι είναι ΟΚ.

Link to comment
Share on other sites

..τι μου θυμισες τωρα....

επειδης εγω θυμαμαι ουτε καν τα 98 και τα ΜΕ δεν ειναι bootable.οποτε το cd σου ειναι μια χαρα απλα θελει startup δισκετα για να εγκαταστησεις το λειτουργικο οπως σωστα προανεφεραν αρκετοι φιλοι.

αφου το κανεις που το κανεις το κακο βαλε τουλαχιστον 98se.

παντως εγω εχω pII350@391mhz (ΟΛΕ!) και με 256ΜΒ ram εχω φορτωσει xp και την παλευει για λιγα και απλα.

λες να φταιει το OC?:072:

σκεψου οτι με 95 δεν βρισκεις ευκολα drivers και software πια.

η επιλογη βεβαια ειναι δικη σου

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα.

Επειδή θέλω να βάλω τα 95, μιας και δεν έχω το cd των 98, μήπως μπορεί να μου δώσει κάποιος περισσότερες οδηγίες για την εγκατάσταση; Που περίπου να ψάξω για drivers;

Να σημειώσω επίσης ότι μέσα στο bios έχω βάλει να μπουτάρει πρώτα από το cd-rom. Cabrinha και pokemon640, τί εννοείτε όταν λέτε να βάλω Start computer with CD-ROM support; Αυτό δεν νομίζω ότι υπάρχει στα 95 :confused: .

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα win είχαν bootble CD's και δεν χρειαζόσουν δισκέτες κτλ. Μάλλον είναι χαλασμένο το CD από την στιγμή που δεν ξεκινά ούτε σε άλλο σύστημα. Αν είναι αντίγραφο (όχι original) όμως παίζουν και άλλα πράγματα.

Link to comment
Share on other sites

τα 98se είναι bootable νομίζω αλλά με μια δισκέτα εκκίνησης για win (google it) είσαι κομπλέ. Βάζεις δλδ από το βιος πρώτη την δισκέτα, βάζεις την δισκέτα (και το cdrom), Μετά στο Α:\ πας D:\ (υποθέτω ότι D: είναι το cdrom), και setup (πατάς το enter)

edit: όπα, με πρόλαβαν

αν είναι αντίγραφο ναι παίζουν και άλλα πράγματα, τα οποία όμως δεν επιτρέπεται να τα πούμε εδώ

πάντως 95 για το pc σου είναι αρχαία...εδώ είχα το '99 500αρη Πεντιουμ 3, 128μβ ραμ και 98se και ήταν μια χαρά

Link to comment
Share on other sites

καλημερα φιλε μου

τα παιδια εννοουν αυτο

1.πρεπει να βρεις 1 πισι που να εχει ηδη windows 95,98,Me, και να βαλεις μια αδεια δισκετα στο floppy.κανωντας δεξι κλικ στο floppy επιλεγεις format και τσεκαρεις εκει που λεει create an MS-DOS startup disk και πατας START.δημιουργεις ετσι μια startup δισκετα.ενναλλακτικα μπορεις να την κατεβασεις απο ιντερνετ.(www.google.com)

2.βαζεις στο πισι τη δισκετα και του οριζεις απο bios να κανει boot απο floppy

3.Θα σου βγαλει μενου με επιλογες εσυ διαλεγεις start computer with cd-rom support και βαζεις το cd win95 που εχεις στο cdrom.

4.μολις φορτωσει τα απαραιτητα και σου βγαλει a:\

Γραφεις setup.exe πατας enter και ξεκιναει η εγκατασταση (να υποθεσω οτι ο δισκος ειναι formated)

Link to comment
Share on other sites

Όλα τα win είχαν bootble CD's και δεν χρειαζόσουν δισκέτες κτλ. Μάλλον είναι χαλασμένο το CD από την στιγμή που δεν ξεκινά ούτε σε άλλο σύστημα. Αν είναι αντίγραφο (όχι original) όμως παίζουν και άλλα πράγματα.

δηλαδη τα 95,89,Μe ξεκινανε εγκατασταση απευθειας απο cd χωρις τη starup δισκετα?

Μπραβο,πρωτη φορα το ακουω αυτο.

Πετα το πετα το.

Link to comment
Share on other sites

δηλαδη τα 95,89,Μe ξεκινανε εγκατασταση απευθειας απο cd χωρις τη starup δισκετα?

Μπραβο,πρωτη φορα το ακουω αυτο.

Πετα το πετα το.

Πρώτη φορά??????

Καινούργιος?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.