Jump to content



Πρόβλημα με Windows 95 cd boot


Simon1442169120

Recommended Posts

Όλα τα win είχαν bootble CD's και δεν χρειαζόσουν δισκέτες κτλ. Μάλλον είναι χαλασμένο το CD από την στιγμή που δεν ξεκινά ούτε σε άλλο σύστημα. Αν είναι αντίγραφο (όχι original) όμως παίζουν και άλλα πράγματα.

Κάνεις μεγάλο λάθος.

Ίσχυε ακριβώς το αντίθετο, μέχρι που αποφάσισε και η microsoft να κάνει και τα original bootable... Μιλάμε όμως για τα γνήσια που κυκλοφόρησαν μετά από το 2000-2001.

Link to comment
Share on other sites

Αν ο φίλος έχει γνήσια win95 αγορασμένα με τον υπολογιστή του όταν ήταν 11 χρονών τότε ίσως να έχει το πρόβλημα που αναφέρεις. Με τα 98 και πάνω όλα όσα είχα ήταν bootable.

Και η λύση αναλυτικά

http://www.everythingcomputers.com/windows_boot_disk.htm

Link to comment
Share on other sites

συγχωρεστε με ειμαι νεος και παρορμητικος.ζηταω συγνωμη για τις ασαφειες που λεω.πιστευω φιλε οτι οπως υποστηριζει και ο 3στενος εχει προβλημα το cd σου οποτε μην πεις καν στον κοπο να δοκιμασεις οτι εχει αναφερθει απο τους υπολοιπους.

Η ΟΥΣΙΑ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΝΑ ΠΟΥΜΕ ΤΗΝ ΣΟΦΙΑ ΜΑΣ ΑΛΛΑ ΝΑ ΒΡΕΘΕΙ ΛΥΣΗ ΣΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΚΑΠΟΙΟΥ ΦΙΛΟΥ

ωπα μου αρεσε.μαλλον θα μπει υπογραφη.δεν ξερω ακομα

συγνωμη που ξεφυγα απο το θεμα...

φιλε τριστενο το παληκαρι σου λεει οτι το cd ειναι αγρατζουνιστο κι εσυ επιμενεις να του λες οτι ειναι χαλασμενο

(?)

Link to comment
Share on other sites

φιλε τριστενο το παληκαρι σου λεει οτι το cd ειναι αγρατζουνιστο κι εσυ επιμενεις να του λες οτι ειναι χαλασμενο

(?)

Ένα cd μπορεί να είναι κατεστραμμένο και να είναι και άψογο ή αγρατζούνιστο. Παίζουν πολλά ρόλο ποιότητα, θερμοκρασίες, υγρασίες, θέση κ.α. Ένας λόγος παραπάνω που είναι "γνήσιο αντίγραφο" και όχι γνήσιο.

Link to comment
Share on other sites

Ένα cd μπορεί να είναι κατεστραμμένο και να είναι και άψογο ή αγρατζούνιστο. Παίζουν πολλά ρόλο ποιότητα, θερμοκρασίες, υγρασίες, θέση κ.α. Ένας λόγος παραπάνω που είναι "γνήσιο αντίγραφο" και όχι γνήσιο.

συμφωνω φιλε μου εχεις απολυτο δικιο.η διαφωνια μου εμενα ειναι

Α)οτι το cd πρεπει να ειναι οπωσδηποτε bootable (αρχικη αποψη φιλου που αργοτερα αλλαξε ναι μεν αλλα και αν κτλ)

Β)οτι το cd ειναι οπωσδηποτε χαλασμενο (οποτε τι ασχολουνται ολοι οι αλλοι)

τωρα οσον αφορα το γνησιο αντιγραφο χωρις να θελω να παρεξηγηθω η να παρεξηγησω προσωπικα πιστευω οτι προκειται για λαθος διατυπωση του φιλου που σαφως εννοει οτι εχει γνησια win95 και γι αυτο το λογο θελει να τα βαλει.

ασε που τωρα εχει κανει δουλεια και τα βλεπει ολα αυτα και γελαει.

εδω εγω μιλησα για win89 και δεν αναφερθηκε τιποτα...

Πιστευω οτι ο φιλος ειναι αρχαριος σαν εμενα και οτι τωρα χαιρεται τα γνησια win95 στο πισι του.

αντε καλοριζικα!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

συμφωνω φιλε μου εχεις απολυτο δικιο.η διαφωνια μου εμενα ειναι

Α)οτι το cd πρεπει να ειναι οπωσδηποτε bootable (αρχικη αποψη φιλου που αργοτερα αλλαξε ναι μεν αλλα και αν κτλ)

Β)οτι το cd ειναι οπωσδηποτε χαλασμενο (οποτε τι ασχολουνται ολοι οι αλλοι)

τωρα οσον αφορα το γνησιο αντιγραφο χωρις να θελω να παρεξηγηθω η να παρεξηγησω προσωπικα πιστευω οτι προκειται για λαθος διατυπωση του φιλου που σαφως εννοει οτι εχει γνησια win95 και γι αυτο το λογο θελει να τα βαλει.

ασε που τωρα εχει κανει δουλεια και τα βλεπει ολα αυτα και γελαει.

εδω εγω μιλησα για win89 και δεν αναφερθηκε τιποτα...

Πιστευω οτι ο φιλος ειναι αρχαριος σαν εμενα και οτι τωρα χαιρεται τα γνησια win95 στο πισι του.

αντε καλοριζικα!!!!!!!

no offence!!!:035: :117:

Link to comment
Share on other sites

Συγγνώμη για το "γνήσιο αντίγραφο".

Το cd είναι του πατέρα μου, μου είπε να το πετάξω και εγώ είπα να δω πώς ήταν τα windows 95 μιας και δεν τα έχω δουλέψει ποτέ.

Το cd είναι εντάξει αφού μπορώ να δω κανονικά τα περιεχόμενά του από τα XP.

Μάλλον δεν είναι bootable αφού το δοκίμασα και σε άλλον υπολογιστή.

Θα ακολουθήσω την συμβουλή του prowler στo πρώτο του post.

Link to comment
Share on other sites

Prowler, μήπως ξέρεις αν μπορώ να βάλω το MS-DOS startup σε usb flashάκι; Επειδή η δισκέτα δεν μπορεί να διαβαστεί, μάλλον δεν δουλεύει το drive.

Αλλιώς θα βάλω τα xubuntu όπως είπε και κάποιος φίλος πιο πριν.

Link to comment
Share on other sites

Prowler, μήπως ξέρεις αν μπορώ να βάλω το MS-DOS startup σε usb flashάκι; Επειδή η δισκέτα δεν μπορεί να διαβαστεί, μάλλον δεν δουλεύει το drive.

Αλλιώς θα βάλω τα xubuntu όπως είπε και κάποιος φίλος πιο πριν.

Εάν μπορείς να δουλέψεις με το usb flash, άκουσε τότε τι θα κάνεις:

δεν χρειάζεσαι DOS start, θα βάλεις το CD των Win95 στο καλό PC και θα αντιγράψεις ένα ολόκληρο directory στο flash. Είναι περίπου 40 MB και είναι όλα τα αρχεία που χρειάζονται για την εγκατάσταση των Windows. Τα υπόλοιπα είναι διαφημιστικά, έξτρα προγράμματα και άλλες ..σάχλες που μπορείς να τα δεις μετά την εγκατάσταση.

Το κακό είναι πως δεν θυμάμαι το όνομα του directory πια, δεν είναι όμως δύσκολο να το εντοπίσεις. Είναι αυτό που περιέχει το setup.exe και διάφορα αρχεία *.cab (τα συμπιεσμένα αρχεία εγκατάστασης).

Κάπως όμως θα πρέπει να μπουτάρεις το PC. Αλλά έτσι μπορείς στη συνέχεια να κάνεις setup τα win χωρίς να πρέπει να βλέπεις το CD.

Εάν πάντως έχεις δει τα Win98, τότε δεν θα δεις σπουδαίες διαφορές. Είναι ένα παρόμοιο λειτουργικό (συγκεκαλυμμένο DOS που το έλεγε ένας φίλος) με περισσότερα bugs. Α, έχει και ένα καλό. Δεν έχει τον IE στον πυρήνα, είναι δηλ. πριν την αλητεία που έκανε η Ms για να βγάλει έξω από το παιχνίδι την Netscape, σακατεύοντας όμως το λειτουργικό της.

Link to comment
Share on other sites

Αντί να βάλεις win95 (που στην τελική άχρηστα θα είναι ...) θα σου πρότεινα να παίξεις με κάποιο διαφορετικό λειτουργικό. Είτε linux (ubuntu,fedora για πιο εύκολα, slackware ή gentoo για να μάθεις περισσότερα), είτε solaris, είτε BeOS.

Το μηχάνημα που έχεις αν δεν κάνω λάθος δεν πρέπει να boot-άρει από usb, οπότε πρέπει να φτιάξεις ένα bootalbe cd (για win95 πάντα)

Link to comment
Share on other sites

Σχεδόν σίγουρα λόγω παλαιάς τεχνολογίας δεν θα μπουτάρει μεσω usb. Μιας που θελεις απλα ενα backup pc μια ελαφριά διανομή Linux ειναι οτι πρέπει, θα δεις που θα σου αρέσει ;)

Η Xubuntu ειναι το ubuntu με πιο lite γραφικό περιβάλλον. Σε τετοιο μηχάνημα παντως μπορεις να περάσεις ακόμα και ΧP αμα θες με το classic theme για λιγότερη καταναλωση ram.

Link to comment
Share on other sites

Η Xubuntu ειναι το ubuntu με πιο lite γραφικό περιβάλλον. Σε τετοιο μηχάνημα παντως μπορεις να περάσεις ακόμα και ΧP αμα θες με το classic theme για λιγότερη καταναλωση ram.

μπραβο μαν , συμφωνω 100%

απο περιεργεια καλα να τα εχεις.τα βαζεις.αλλα τι ειναι αυτο που θες να δεις στα 95?εκτος απο τη μπλε οθονη?:)

Link to comment
Share on other sites

μπραβο μαν , συμφωνω 100%

απο περιεργεια καλα να τα εχεις.τα βαζεις.αλλα τι ειναι αυτο που θες να δεις στα 95?εκτος απο τη μπλε οθονη?:)

Μπορεί να θέλει φτιάξει εύκολα το δίκτυο με τα 95!!! :033:

Link to comment
Share on other sites

Πολύ κατατοπιστικός, abc. Ευχαριστώ.

Θα το δοκιμάσω αύριο αλλά τώρα που το καλοσκέφτομαι ένα Linux δεν είναι καλύτερο από τα win; :033:

Ειδικά σε σχέση με τα win95 που συζητάμε μέχρι και ο Gates θα συμβούλευε να βάλεις linux....

Άσε που παίζει πολύ σοβαρά το ενδεχόμενο να μην μπορείς να δεις ούτε τον σκληρό σου (αν είναι fat32).

Αν είσαι αρχάριος στο linux δοκίμασε:

freespire

mandrake

SuSE

Άν θέλεις ελληνική (live) διανομή

Knoppel

Τώρα αν είσαι προχωρημένος χρήστης, δεν χρειάζεσαι βέβαια τη συμβουλή τη δική μου...

Link to comment
Share on other sites

@prowler: Προχωρημένος... δεν θα το έλεγα. Συνηθίζω να ακούω τις συμβουλές των άλλων. :)

Πάντως έχω τα SuSe 64-bit και το fedora core 6 64-bit στον "καλό" μου υπολογιστή και δεν δυσκολεύομαι να τα χρησιμοποιήσω, όμως δεν βρίσκω drivers για το υλικό μου.

Όπως έχω ήδη πει, στον συγκεκριμένο υπολογιστή είχα τα SuSe 10, αλλά δεν απέδιδαν ούτε καν όσο τα XP, δεν ξέρω το λόγο. Γι'αυτό σκέφτηκα τα 95, τελικά -μάλλον- βλακεία μου. :(

Επίσης να πω ότι τώρα κατεβάζω τα xubuntu για να τα δοκιμάσω. Θέλω όμως να βάλω τα 95, μόνο για να μάθω πώς γίνεται. :021:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

παιδια bootable τα windows απο cd γινανε απο win98se και μετα ....... στο τελος θα ακουσουμε και dos bootable cd ........ αντε.

τα 95 ΔΕΝ ειναι bootable simon μπες http://www.bootdisk.com/ και κατεβασε μια boot δισκετα.

ασχετο για παλιο pc προτεινω win98se λογος......32βιτ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.