Jump to content



"New Kid On The Block" - EVGA nForce 680i SLI -Preview


TASOS

Recommended Posts

Τασο με 1Τ σου παιζει καλα τις μνημες;Εμενα ακομα και στα 800 γεμιζει λαθη το memtest με 1Τ.Με 2Τ ολα καλα ακομα και πανω απο 1000Mhz με 4-4-4 στις Supertalent μου

Μέχρι τα 825 παίζει με 1Τ ... μετά χάνει τη μπάλλα.

Με 2Τ παίζουν μέχρι 1040 (4-4-3-8)

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

Bios Problems

1)Αν αλλάξεις multi (πάντα πρός τα κάτω) στην περίπτωση μου (Ε6400) σε x7,x6...τότε μετά τα 400FSB γίνετε το έλα να δείς...τίποτε δέ δουλέυει σωστά...κάνει ότι θέλει και όποτε θέλει.

2)Με χαμηλωμένο multi μετά από save & exit (ενώ π.χ. είμουν 8x425 @3400 ...χαμηλώνω το multi σε x7 και αφήνω όλες τις άλλες ρυθμίσεις ίδιες)...κάνει boot και γράφει E6400@3400 (7x486).

3)Οταν βάζεις manually τις ρυθμίσεις στις τάσεις και αρχίζεις να ανεβάζεις τα ρολόγια...ξαφνικά από ένα σημείο και μετά μεταβάλλει από μόνο του τις τάσεις...και βρίσκεσαι να έχεις μείον -0,05volt από αυτό που έχεις ορίσει π.χ. στο Vcore...ενώ αντίστοιχα π.χ. στο Vfsb σε ανεβάζει σύν +0,10volt. :087:

4)Στο κρέμασμα του συστήματος από O/C ... στο boot υπάρχει ένα "θανατηφόρο" διάστημα από 5 έως και 10sec όπου δέν κινείται απολύτως τίποτα ... και νομίζεις ότι "εδώ τελειώσαν όλα" :033:

**Ακόμη δέν έχω δοκιμάσει να δώ άν κρατάει σωσμένα τα o/c profiles.

5)Δείχνει καθαρά προτίμηση σε καταστάσεις O/C με τις μνήμες sync.

Οπου και εμφανίζει τα λιγότερα δυνατά προβλήματα.

6)Οι ρυθμίσεις των μνημών async. για όσο FSB δουλεύουν ... δείχνουν να έχουν "κούφια" δύναμη.(μπορεί να κάνω και λάθος...still testing).

Γενικά αυτό το πρώτο bios της μητρικής μου φαίνεται πολύ πρόχειρο,γραμμένο στο πόδι.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα αποτι διαβαζω στο net,το μεγιστο fsb εχει να κανει σε παρα πολυ μεγαλο βαθμο με το cpu,ανεξαρτητως μοντελου.Παντος σε συγκρηση με το 975 που ειχα,μονο με 1Τ καταφερνει το 680i να ειναι ανταγωνιστικο σε επιδωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες : "Με χαμηλωμένο multi μετά από save & exit (ενώ π.χ. είμουν 8x425 @3400 ...χαμηλώνω το multi σε x7 και αφήνω όλες τις άλλες ρυθμίσεις ίδιες)...κάνει boot και γράφει E6400@3400 (7x486)." θυμίζει το κολπάκι που κάνουν οι εταιρίες ώστε να κλοκάρουν καλά τα Ρ965...

Δε ξέρω βέβαια αν έχει κάποια σχέση...

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που λες : "Με χαμηλωμένο multi μετά από save & exit (ενώ π.χ. είμουν 8x425 @3400 ...χαμηλώνω το multi σε x7 και αφήνω όλες τις άλλες ρυθμίσεις ίδιες)...κάνει boot και γράφει E6400@3400 (7x486)." θυμίζει το κολπάκι που κάνουν οι εταιρίες ώστε να κλοκάρουν καλά τα Ρ965...

Δε ξέρω βέβαια αν έχει κάποια σχέση...

Οχι δέν έχει σχέση...απλά το ανέφερα σαν bios bug.

Link to comment
Share on other sites

"Τρύπα" στο bios.

Επιβεβαιώνω αυτά που έχουν γραφτεί και στα ξένα φόρουμ...περί "bios hole".

Μέχρι πρότινως μπορούσα να μπουτάρω και να μπώ windows stable μέχρι και 444,5 Mhz FSB με τον default (8x) multi.

Προσπάθειες μου για παραπάνω συχνότητα δέν είχαν επιτυχία ακόμη και άν ανέβαζα αρκετά όλες τις διαθέσιμες τάσεις σε core & chipset.

Εχθές το βράδυ λοιπόν...κατά τη διάρκεια "καμικάζι" δοκιμών ... ανακάλυψα ότι η μητρική είναι bootable από τα 466 Mhz FSB και πρός τα πάνω (τουλάχιστον μέχρι την επόμενη "τρύπα" η οποία είναι πρός διερεύνηση).

Ετσι λοιπόν η συγκεκριμένη δική μου μητρική με το P19 bios έχει νεκρή περιοχή από 445 έως 465 Mhz FSB.

Παραθέτω κάποια bench με τις νέες ρυθμίσεις πλέον.

Λειτουργικό WinXP SP2 not optimized for bench.

CPU@3733 (8x466.6)

MEM@800 4-3-3-4 1T (Unlinked)

Sandra MEM Buffered

attachment.php?attachmentid=13414&stc=1&d=1163432364

Sandra MEM Un-Buffered

attachment.php?attachmentid=13415&stc=1&d=1163432441

Everest MEM

attachment.php?attachmentid=13417&stc=1&d=1163432776

SuperPi 1M

attachment.php?attachmentid=13418&stc=1&d=1163432942

Δοκίμασα και λίγο πιό επιθετικά τις μνήμες 800@4-3-2-4 1T

SuperPi 1M

attachment.php?attachmentid=13419&stc=1&d=1163433176

SuperPi 32M

attachment.php?attachmentid=13420&stc=1&d=1163433244

...και το ψάξιμο συνεχίζεται....εν αναμονή και του νέου bios P21.

post-5-1442174507,4537_thumb.jpg

post-5-1442174507,5298_thumb.jpg

post-5-1442174507,6156_thumb.jpg

post-5-1442174507,6972_thumb.jpg

post-5-1442174507,7528_thumb.jpg

post-5-1442174507,8092_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Απ'οσο μου ειπε ο phil..το 680 ειναι ενα λεπτο αργοτερο απο το 975 σε 32m runs...:(

Μαλλον προκειτε για 3d board(sli) παρα για 2d...:(

Σε λιγο και οι μητρικες θα καταληξουν να ειναι αλλες για 3d και αλλες για 2d..¨(

Link to comment
Share on other sites

Update

1)Η μητρική με 7x multi μπουτάρει και είναι windows stable me 480Mhz FSB.

(Αλλά μου πέφτει πολύ λίγη η ταχύτητα εκεί 3,36Ghz).

2)Οι manual ρυθμίσεις τάσεων στο nTune .... δέν μου δουλεύουν...δέν ξέρω γιατί.

Μόλις πατήσω να ανοίξω το μενού...με πετάει έξω από το πρόγραμμα.

attachment.php?attachmentid=13434&stc=1&d=1163532012

post-5-1442174508,0245_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Update

2)Οι manual ρυθμίσεις τάσεων στο nTune .... δέν μου δουλεύουν...δέν ξέρω γιατί.

Μόλις πατήσω να ανοίξω το μενού...με πετάει έξω από το πρόγραμμα.

Η λύση βρέθηκε ... οπότε πλέον μπόρεσα να ανοίξω τις χειροκίνητες ρυθμίσεις του Nvidia nTune.

Το πρόγραμμα δουλεύει κανονικά μόνο άν στα regional rettings έχεις επιλέξει English US.

Υ.Σ.

....μήν ξεχάσω να δώσω συγχαρητήρια στην Nvidia....που έχει φτιάξει ένα πρόγραμμα για κλωτσιές.

Καθώς μόνο ευχάριστο οπτικά είναι...γιατί από εφαρμογή ρυθμίσεων...άστα να πάνε.

Link to comment
Share on other sites

Η λύση βρέθηκε ... οπότε πλέον μπόρεσα να ανοίξω τις χειροκίνητες ρυθμίσεις του Nvidia nTune.

Το πρόγραμμα δουλεύει κανονικά μόνο άν στα regional rettings έχεις επιλέξει English US.

Υ.Σ.

....μήν ξεχάσω να δώσω συγχαρητήρια στην Nvidia....που έχει φτιάξει ένα πρόγραμμα για κλωτσιές.

Καθώς μόνο ευχάριστο οπτικά είναι...γιατί από εφαρμογή ρυθμίσεων...άστα να πάνε.

Εμενα παντος Τασο,παρολο που μου ανοιγει τις χειροκινητες ρυθμισεις,μολις του δωσω μια αλλη τιμη στο fsb και πατησω apply,μου βγαζει ενα μυνημα λαθους.

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντος Τασο,παρολο που μου ανοιγει τις χειροκινητες ρυθμισεις,μολις του δωσω μια αλλη τιμη στο fsb και πατησω apply,μου βγαζει ενα μυνημα λαθους.

Το ίδιο και σε εμένα.

Για αυτό έγραψα ότι "από εφαρμογή ρυθμίσεων...άστα να πάνε"

Πετάει κάποιο HT error.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο και σε εμένα.

Για αυτό έγραψα ότι "από εφαρμογή ρυθμίσεων...άστα να πάνε"

Πετάει κάποιο HT error.

Μα ειναι δινατον να δινουν στον κοσμο ενα προγραμμα που δεν δουλευει;Δεν το δοκιμασαν καθολου:confused:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Το P21 bios διορθώνει κάποια προβλήματα που υπήρχαν με την κάρτα ήχου X-Fi ...ουσιαστικά δέν αλλάζει κάτι άλλο σε σχέση με το P20.

Δέν το έχω δοκιμάσει.

Link to comment
Share on other sites

Αγορασα και εγω αυτη την μητρικη,τι σκ@τ@ με το χερι τα εχουν κολλησει ολα πανω?

Αναθεμα αν υπαρχει κατι που να μην ειναι στραβο η στραβοκολλημενο.

Δεν την εχω βαλει ακομα σε λειτουργια (Περιμενω τον 6600)

;)

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Μερικά updates σχετικά με τη μητρική.

Χρήσιμο thread. (Γνωστά προβλήματα & λύσεις)

http://www.evga.com/community/messageboard/topic.asp?TOPIC_ID=22501

Νέο P23 bios

http://www.evga.com/support/drivers/default.asp?switch=2&category=mb&subcat=11&os=nf68

Fix for SATA disk drives

Improvements to memory stability and overclockability

Disabled spread spectrum tables for improved overclockability

Improve POST screen CPU speed reporting

Also includes these updates from bios' P20 and P21:

Improves X-Fi and internal audio functionality

WHQL Certified BIOS

Improvements to overclocking

Enhancements for Quad-Core CPUs

Adds ability to enable splash screen

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.