Jump to content



DELL οθόνη: Απο που???


fonzi

Recommended Posts

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply

fonzi ,είμαι σίγουρος ότι ξέρεις να χειρίζεσαι το google αρκετά καλά ώστε να βρείς τις "εκατομμύρια" απόψεις χρηστών γύρω από αυτή την οθόνη.

Θα σε βοηθήσω και θα σου πώ τη λένε. Αλλος θα λέει ότι έχει απαίσιο ghosting, άλλος ότι δε βλέπει καθόλου και άλλος ότι βλέπει λίγο.

Bottom line:

Κανείς δεν έχει τα μάτια σου εκτός από σένα και κανείς δεν μπορεί να ξέρει αν εσύ αντιλαμβάνεσαι το ghosting και σε ποίο βαθμό.

Λύσεις:

1) Τσεκάρεις μόνο σου την οθόνη από κάποιο μαγαζί ή από κάποιο φιλόξενο μέλος του φόρουμ.

2) Καταφεύγεις στις απόψεις των review sites.

Αυτά από εμένα.:)

Link to comment
Share on other sites

To Anatech παντα εχει την ταση να υπερβαλει. Ειτε θετικα ειτα αρνητικα. Ετσι ειχε βγαλει «αχρηστη» την 910N, μια οθονη τιμια για τα λεφτα της. Οπως ειναι ευκολο να καταλαβει κανεις, ειναι προτιμοτερο να διαβαζεις εμπειριες απο τους ιδιους τους χρηστες, παρα reviews απο καποια sites ;)

Συμφωνω απολυτα οτι τα ματια σου ειναι ο καλυτερος κριτης, ειδικα για το ghosting. Αλλα εκτος απο αυτο υπαρχουν και αλλα πιο αντικειμενικα πραγματα για μια οθονη: uniformity, αποδωση μαυρου κτλ.

Η 12ms ΕΙΖΟ λογικα θα ειναι καλυτερη απο τη δικη μου 25αρα, αλλα πρωτον πρεπει να φανει στην πραξη η αποτελεσματικοτητα του overdrive (απο ο,τι φαινεται ομως, δουλευει) και δευτερον η τιμη, που αρχικα πιστευω, θα ειναι απαγορευτικη.

Αν σε ενδιαφερουν τοσο πολυ τα games, παρε μια ΤΝ. Αν θες και ποιοτητα εικονας, παρε S-IPS (με καποια προβληματα στο μαυρο ομως). Αν τα games δεν ειναι η κυρια χρηση σου με μια PVA θα μεινεις απολυτα ικανοποιημενος. Συμπληρωνω οτι με τα δικα μου κριτηρια «παιζονται» ολα τα παιχνιδια σε PVA panel.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [Σήμερα, στις 09:03]

Και μένα....

Αλλά ο γιός μου παίζει!

Οπότε προσπαθώ να καλύψω και τους 2!

Τοτε θα σου προτεινα S-IPS τα οποια ειναι για all around χρηση. Δες τις τρεις παρακατω φωτο που βρηκα στο prad.de, μηπως σε βοηθησουν να καταλαβεις τη διαφορα των σκιων.

Normal PVA 25αρη -> Samsung 910T:

post-1555-1416071629,3217_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Τις είδα σχεδόν όλες στην Αθήνα

Τεράστια διαφορά σε ποιότητα χρωμάτων και κυρίως μαύρου οι ειζο και η σονυ χ-bright.

Είδα καμμένα πιξελ σε σονυ ενοχλητικά.

ΔΕΝ μπόρεσα να δω 1970 νεκ, dell, HP. philips 190 (αυτές λένε τίποτα?)

Link to comment
Share on other sites

Cons:

* overloaded blue color in factory color rendition settings

* no DVI cable

* uneven screen backlight in borderline conditions

Για το προβλημα με το μπλε δεν το εχω ξανακουσει πουθενα κι αν καταλαβα μπορεις να το διορθωσεις μεσω των ρυθμισεων.

Για το θεμα του backlight, ειναι γνωστο οτι οι S-IPS εχουν τετοιο προβλημα, λογω του οτι χρειαζονται πολυ φως απο τις λαμπες τους, γιατι οι κρυσταλοι δεν ειναι πολυ «διαφανεις». Στο topic του mlemo ΕΔΩ αναλυεται αυτο.

Οπως βλεπεις η τελεια lcd δεν υπαρχει. Πρεπει να προσπαθησεις να βαλεις σε ιεραρχια τις προτεραιοτητες σου (σκιες, μαυρο, χρωματα, γωνια θεασης κτλ), μετα να αποφασισεις τι πανελ χρειαζεσαι, γνωριζοντας οτι σε καποιους τομεις θα υστερει και τελος να δεις πιο μαρκα και μοντελο θα παρεις.

Philips δεν εχω δει γιατι τις απορριπτω εξ αρχης :) Δεν συμπαθω ιδιαιτερα τα προιοντα της, μετα απο αρνητικη εμπειρια με μονιτορ CRT. Επισης εχει τυχει να διαβασω σε φορουμ οτι μερικες φορες ενω το πανελ πρεπει να ειναι S-IPS για το Χ μοντελο, βαζουν PVA (δεν ξερω αν ισχυει)!!!

Link to comment
Share on other sites

Εδω στη Ιταλια ναι. Ενω τα πρωτα μοντελα ηταν οκ και οι χρηστες πολυ ευχαριστημενοι, εδω και 2-3 μηνες υπαρχουν πολλα παραπονα για pixel καμμενα. Επιβεβαιωση αυτου, οτι καποια μαγαζια online που εκαναν ελεγχο πιξελ πριν την αποστολη, τωρα πλεον στο μοντελο 193Ρ δεν κανουν εξαιτιας των προβληματων που σου ανεφερα.

Πριν παρω την ΕΙΖΟ, ενδιαφερθηκα κι εγω για το 193Ρ, αλλα δεν το πηρα γιατι δεν ειχα τη σιγουρια για τα πιξελ. Και αν ειναι καποιο σε μια γωνια, no problem, αλλα αν ειναι στο κεντρο πιστευω θα ενοχλει.

Η μονη λυση ειναι, να εισαι σιγουρος ή σχεδος σιγουρος οτι το μαγαζι που θα παρεις την 193Ρ, θα ειχε απο τις πρωτες παρτιδες.

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει τις νεκ sips σε σχέση με την ειζο?

Εννοώ από μαύρο και γενική εντύπωση.

Καλύτερες απο τις τν υποθέτω ε?

Oso για την 193π υποτεύομαι κατι: Δίνουν 0 πιξελ εγγύηση στην κορέα. Μήπως αυτά με 1-2 πιξελ τα στέλνουν ευρώπη μετά?

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [Σήμερα, στις 13:57]

Εχεις δει τις νεκ sips σε σχέση με την ειζο?

Εννοώ από μαύρο και γενική εντύπωση.

Καλύτερες απο τις τν υποθέτω ε?

Σου απαντησα στο αλλο topic :)

Oso για την 193π υποτεύομαι κατι: Δίνουν 0 πιξελ εγγύηση στην κορέα. Μήπως αυτά με 1-2 πιξελ τα στέλνουν ευρώπη μετά?

Δε θα μου εκανε εντυπωση ξερεις...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.