Jump to content



DELL οθόνη: Απο που???


fonzi

Recommended Posts

Αρχική απάντηση από RootX

Τώρα για το 10ήμερο και τα πίξελ, δεν το χρειάστηκα ποτέ και δεν γνωρίζω.

Ειδικα στο θεμα των πιξελ θα συμφωνησω. Στην εταιρια που δουλευω, αγοραζουμε αποκλειστικα DELL TFT οθονες και δεν υπαρχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ με καμμενο πιξελ, τον τελευταιο χρονο τουλαχιστον. Ουτε ηρθε ποτε καμια με καμμενο πιξελ.

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 56
  • Created
  • Last Reply
Αρχική απάντηση από fonzi

Δηλαδή δεν είχες κανένα προβληματικό πιξελ?

Οχι. Και μιλαμε για αριθμο μεγαλυτερο απο 70 TFT, οι οποιες φυσικα δεν ηρθαν ολες μαζι αλλα σε διαφορετικες περιοδους και διαφορετικα μεγεθη(απο 15 εως 19 ιντσες).

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από jax7480 [Σήμερα, στις 12:31]

Ειδικα στο θεμα των πιξελ θα συμφωνησω. Στην εταιρια που δουλευω, αγοραζουμε αποκλειστικα DELL TFT οθονες και δεν υπαρχει ΟΥΤΕ ΜΙΑ με καμμενο πιξελ, τον τελευταιο χρονο τουλαχιστον. Ουτε ηρθε ποτε καμια με καμμενο πιξελ.

Τις είδα και σε τράπεζες.

Συνεπώς να θεωρήσουμε ότι η 1905 είναι καλή επιλογή για 500 ευρω?

20μς PVA θυμίζω...

Μόνο ελλάτωμα? που αναφέρουν είναι ότι έχει τρύπες στο πίσω μέρος του πανελ και ότι η σκόνη που θα μπεί θα τη θολώσει σιγά-σιγά ενώ η 193π είναι φουλ κλειστή.

Link to comment
Share on other sites

Ωπα κατσε. Δεν νομιζω οτι η χρηση που γινεται στις εδω οθονες, με αυτην που θα γινει σε ενα home pc ειναι η ιδια.

Στην εταιρια δεν βλεπουν ταινιες ουτε παιζουν παιχνιδια.

Εγω αναφερε απλα το τι βλεπω στα μοντελα που αγοραζουμε εμεις. Τωρα αν αξιζει ή οχι δεν μπορω να το κρινω, γιατι οι αναγκες του καθενος διαφερουν. Εμενα π.χ. στις Dell δεν μου αρεσει το Design.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από fonzi [Σήμερα, στις 12:47]

Μόνο ελλάτωμα? που αναφέρουν είναι ότι έχει τρύπες στο πίσω μέρος του πανελ και ότι η σκόνη που θα μπεί θα τη θολώσει σιγά-σιγά ενώ η 193π είναι φουλ κλειστή.

Αν ισχυει, λιγο το εχεις;

Να τονισω οτι για τις ταινιες ειναι μια χαρα 20-25ms. Για παιχνιδια ειναι καθαρα υποκειμενικο. Εγω πχ περιμενω μια ΕΙΖΟ με το ιδιο πανελ της DELL και Samsung (L768K). Πριν κανω την παραγγελεια, ημουν προβληματισμενος με το θεμα των «σκιων». Ειδα ομως μια Samsung με panel 25αρι και παροτι στο Need for Speed φαινοταν δεν με ενοχλουσαν καθολου. Σε αλλα games, ουτε καν τις προσεξα. Τονιζω ομως οτι ειναι πολυ υποκειμενικο το θεμα των «σκιων» και οτι εγω δεν παιζω συχνα παιχνιδια, μα με ενδιαφερουν κυριως ταινιες και office use.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από flameboy

:OT: Έχω παρατηρήσει ότι στις μεγάλες επιχειρήσεις αγοράζουν συνήθως Dell και IBM.

Για λόγους αξιοπιστίας/συμβατότητας ή είναι καλύτερες οι προσφορές τους;

Και Compaq και HP. Για τους παραπανω λογους που αναφερεις αλλα κυριως πιστευω για το service.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από RootX

Σε καταστήματα όχι.

Δεν είναι απαραίτητο να πάρεις από το online, μπορείς να τηλεφωνήσεις στην Dell Hellas, να βάλεις την παραγγελία και πληρώνεις με πιστωτική ή κατάθεση.

Αν έχεις πρόβλημα, στείλε μου π.μ. να σου πω με ποιον να μιλήσεις.

πολυ καλη προσφορα αλλα που μπορει κανεις να τις δει σε λειτουργια?

(γνωριζει καποιος τι πανελ φορανε τα 19 και 20 της προσφορας)

Link to comment
Share on other sites

και μόνο που φοράει S -IPS αξίζει με το παραπάνω τα λεφτά της .Το χρώμα που βγάζουν αυτά τα πάνελ δεν παίζεται με τίποτα .Εκτός ίσως από τα πάνελ της sharp στις 20' (εκείνη τη ΕΙΖΟ την 20αρα με πάνελ sharp και 10bit gamma correction ακόμη τη λυμπίζομαι , αλλά ........είναι πολλά τα λεφτά ’ρηηηηηηηηη)

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LordArthas

Το 19αρι ειπαμε πιο πανω τι πανελ φοραει: PVA Samsung.

Το 20αρι φοραει S-IPS της LG-Philips.

και τα 2 19' (193 και 1905) ειναι PVA?

και τα 2 20' (2005 kai 2001)ειναι SIPS?

Link to comment
Share on other sites

Και γιατί να τρέχεις σε ιταλικές σελίδες με κακές μεταφράσεις; Ρίξε μια ματιά στο review από Anandtech

Απο'ότι λέει το review η οθόνη είναι το ίδιο καλή με τη samsung. Επισημαίνει δε ότι το θέμα του γκόστινγκ είναι υποκειμένικο και ότι αυτός δεν είδε κάποιο ιδιαίτερο πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.