Jump to content



Μείωση Θορύβου


vagsk1442169166

Recommended Posts

Ένα από τους Η/Υ επειδη βρίσκεται σε ειδικό γραφείο μέσα στο υπνοδωμάτιό μου και προσπαθώ να τον κάνω όσο πιο αθόρυβο γίνεται. Μέχρι στιγμής όλοι οι ανεμιστήρες είναι κάτω από 19db και το μόνο που ακούγεται είναι οι μάλλον θορυβώδεις σκληροί maxtor (πιο σωστά οι κεγαλές τους να δουλεύουν :001: )

Η ερώτηση είναι αν έχει κανένας δοκιμάσει το AKASA AK-PAX2 PAX MATE. Διατυμπανίζει ότι και καλά μειώνει μερικά dbs συνολικά τον θόρυβο στο κουτί. Υπάρχει κάποιος που να ξέρει τι παίζει με αυτό; Κάνει δουλειά;

Link to comment
Share on other sites

Συνηθως αυτα που ακουγονται ειναι οι μικροι και με πολλες στροφες ανεμιστηρες(chipset,vga).Αν το κουτι σου εχει τετοιους ανεμιστηρες καλο θα ηταν να εντοπισεις τον υπαιτιο και να τον αντικαταστησεις.Αυτα τα υλικα οπως αυτο της akasa που αναφερεις ειναι ηχοαποροφητικα και σταματουν και καποιους συντονισμους που κανουν οι λαμαρινες απο τα κουτια.Σε καποιες περιπτωσεις κανουν θαυματα και σε καποιες αλλες οχι.Αυτο που σιγουρα κανουν ειναι οτι ανεβαζουν λιγο την θερμοκρασια του κουτιου.Αυτο που ειχε κανει δουλεια σε ενα παλαιοτερο κουτι που ειχα με 8 cm ανεμιστηρες ηταν ενα μονωτικο της revoltec απο σιλικονη για το τροφοδοτικο(εμπαινε αναμεσα στο τροφοδοτικο και το κουτι,και εκοβε τους συντονισμους).

Link to comment
Share on other sites

και το μόνο που ακούγεται είναι οι μάλλον θορυβώδεις σκληροί maxtor

Βρες το feature tool της hitachi ( όχι, δεν έκανα λάθος στην μάρκα ) και με αυτό ενεργοποίησε το acoustic management των maxtor. Το access time θα πάρει την ανηφόρα, αλλά δεν θα ξανα ακούσεις την κεφαλή τους ξανά!

Link to comment
Share on other sites

Βρες το feature tool της hitachi ( όχι, δεν έκανα λάθος στην μάρκα ) και με αυτό ενεργοποίησε το acoustic management των maxtor. Το access time θα πάρει την ανηφόρα, αλλά δεν θα ξανα ακούσεις την κεφαλή τους ξανά!

Τα περισσότερα προγράμματα της maxtor έχουν μια αλλεργία στα RAID :074:

Ελπίζω η hitachi να μην ακολουθεί την ίδια προσέγγιση. Όσο για το access time με RAID είναι μεν ενοχλητικό αλλά όχι τόσο όσο σε έναν απλό δίσκο. :001: Αξίζει μια δοκιμή

Συνηθως αυτα που ακουγονται ειναι οι μικροι και με πολλες στροφες ανεμιστηρες(chipset,vga).Αν το κουτι σου εχει τετοιους ανεμιστηρες καλο θα ηταν να εντοπισεις τον υπαιτιο και να τον αντικαταστησεις.Αυτα τα υλικα οπως αυτο της akasa που αναφερεις ειναι ηχοαποροφητικα και σταματουν και καποιους συντονισμους που κανουν οι λαμαρινες απο τα κουτια.Σε καποιες περιπτωσεις κανουν θαυματα και σε καποιες αλλες οχι.Αυτο που σιγουρα κανουν ειναι οτι ανεβαζουν λιγο την θερμοκρασια του κουτιου.Αυτο που ειχε κανει δουλεια σε ενα παλαιοτερο κουτι που ειχα με 8 cm ανεμιστηρες ηταν ενα μονωτικο της revoltec απο σιλικονη για το τροφοδοτικο(εμπαινε αναμεσα στο τροφοδοτικο και το κουτι,και εκοβε τους συντονισμους).

Τη σιλικόνη που λες την έχω χρησιμοποιήσει σε σχετικά αθόρυβους ανεμιστήρες κουτιού και δεν είδα μεγάλη διαφορά. Ωστόσο είναι μια καλή λύση.

Πάντως το συγκεκριμένο κουτί έχει δικές του πλαστικές υποδοχές και "κουμπώνουν" πάνω τα 12άρια ανεμιστήρια οπότε δεν νομίζω ότι θα δω βελτίωση. Τώρα άμα βρω τέτοιο για 12άρι fan από κάνα e-shop θα κάνω μια δοκιμή. :001:

Αυτό για τη θερμοκρασία με το AKASA είναι δεδομένο; Το ΑΚΑSA είναι σχετικά παλιό προϊόν. Θυμάμαι απο την εποχή P2-P3 βγαίνει και το θέμα με τη θερμοκρασία είχε θιχτεί από τότε. Για τι άνοδο στη θερμοκρασία περίπου μιλάμε;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομίζω να είναι αλλεργικό της Maxtor. Απλά οι δίσκοι φαίνονται ώς ένας με αποτέλεσμα τα προγράμματα αυτά να μην τους βλέπουν όσο είναι σε raid. Υποθέτω ότι θα γίνει το ίδιο και με το Hitachi. Ασχέτος αυτού έχε υπόψην το πρόγραμμα για αργότερα, όταν ίσως σπάσεις το raid. Εμένα σταμάτησαν να.... γραντζουνάνε το τσιμέντο με τις τσουγγράνες από τότε που ενεργοποίησα το acoustic management!

- Δεν ξέρω αν θα μπορούσες να αλλάξεις υποδοχές στους δίσκους - να τους βάλεις σε κάποιες που δεν είναι σεταρισμένες ως raid - προσωρινά, να ενεργοποιήσεις το am και μετά να τους ξαναβάλεις όπως ήταν πριν. Δεν έχω εμπειρίες από raid, αυτό που αναφέρω μπορεί να είναι ο ιδανικός τρόπος για να χάσεις τα δεδομένα σου!!!

Link to comment
Share on other sites

Εγω το εχω βαλει φιλαρακι...αστο πεταμενα λεφτα!

Δεν καταλαβα διαφορα :( :022:

Και εγω εχω καλυψει το κουτι μου με το μονωτικο αυτο υλικο της akasa και ειδα καποια διαφορα στον ηχο.. μπορω να πω πως εκανε δουλεια.. Οσο για θερμοκρασια, οτι ειχα πριν, εχω και τωρα. Ομορφαινει και εσωτερικα το κουτι αυτο το ηχομονωτικο υλικο.

Link to comment
Share on other sites

Ομορφαινει και εσωτερικα το κουτι αυτο το ηχομονωτικο υλικο.

Αυτή ήταν και η κύρια διαφορά με πριν όταν το έβαλα και εγώ.

Μικρή στον θόρυβο, μεγάλη στην εμφάνιση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δει φωτογραφίες με το συγκεκριμένο προϊόν και σίγουρα ομορφαίνει το κουτί. Πλεξυγκλας δεν έχω στο πλάι αλλά τις περισσότερες φορές είναι ανοικτό το κουτί (όλο και κάτι παλέυω :033: )

Αν δεν κάνει κακό (στο θέμα της θερμοκρασίας) τα χρήματα είναι σχετικά λίγα και μάλλον θα το δοκιμάσω.

Όσο για το acoustic management της hitachi υποθέτω πως στέλνει πληροφορίες στον controller οπότε όσο δεν προσπαθώ να bootάρω με το RAID θα είμαι ΟΚ. Πιθανόν να το δοκιμάσω μόλις βρω λίγο χρόνο γιατί έχει βαβούρα ... :001:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.