Jump to content



dvd recorder μεχρι 40Ε


thanos21unoDK

Recommended Posts

  • Replies 41
  • Created
  • Last Reply

Για να επαναφέρουμε λίγο την τάξη ... :033: προτείνω pioneer 111D.

Δεν είναι κατάλληλο για "ζωγραφιές" σε δισκάκια κλπ κλπ αλλά πιάνει καλές ταχύτητες (είναι Ultra DMA 4 = 66MB/sec και θέλει 80pin καλωδιωταινία) και ποτέ δεν είχα πρόβλημα ούτε με γραμμένα δισκάκια ούτε με αρκετά γρατσουνισμένα στην ανάγνωση (καθότι τα προσέχω τόσο πολύ ... λίγο πριν μου πέσουν στο πάτωμα οι 25άδες)

Πιάνει εύκολα 16x στην πράξη και σε σχετικά παλιά συστήματα.

Link to comment
Share on other sites

Για να μην ανοίγω καινουριο θρεντ τωρα... Επειδή κ το δικό μου Σονυ (μη χεξω*&^%*) πέθανε σήμερα, και δεν έχω καμία διάθεση να ξαναπάρω σονυ (είναι και μεσα στην εγγύηση, θα πάρω ενα κ θα το στήσω στο πισι των γονιών μ να το χαίρονται), θα ήθελα απόψεις στο τι να προτιμήσω.... Άκουσα LG και Pioneer μέχρι στιγμής... Το 2ο μου φάνηκε πιο μερακλήδηκο κ τσίφτικο κ με έλκει να πω την αλήθεια μου. Πείτε μ λοιπόν κάποιες γνωμες ακόμα να έχουμε ποικιλία. Δε θέλω ζωγραφιές κ τέτοια πράγματα στο σιντί, δε με ενδιαφέρουν καθόλου. Θέλω ένα recorder που θα κρατήσει μέχρι να χρειαστεί να πάρω ένα που θα γράφει blu-ray, HD-DVD και θα κοστίζει <100 ευρώ (καμιά 5ετία δλδ :))

@vagsk Αυτό με την 80πινη καλωδιοταινία είναι καλό ή κακο? Μην το αγοράσω κ δεν ταιριάζει στο πισί μου (και φρικάρω κ σε πάρω με κακό μάτι lol j/k αστεϊσμός :D)

Link to comment
Share on other sites

Και το πρήξιμο συνεχίζεται :D:D

Το Pioneer 111D το βρήκα με 35.13 € στο visionstudio και συγκεκριμένα εδώ:

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=6657&cat=9

http://www.visionstudio.gr/prodinfo.asp?id=6168&cat=9

Έχει αγοράσει κανένας απο το visionstudio ποτέ? Δε θα ήθελα να κλαίω τα λεφτά μου μετά, ούτε να βρω μπελάδες με ΡΜΑ αν χρειαστεί (κουφια η ώρα)

Link to comment
Share on other sites

Με φόβισε του πλαισίου γιατί δεν αναφέρει πουθενά για DL. Μόνο για Single Layer αναφέρει. Υπάρχει Single Layer 111D?

Edit: Δε νομίζω να υπάρχει... Αυτό το πλαίσιο μας καλύπτει πλήρως με τις περιγραφές του $&*(

Link to comment
Share on other sites

Ίσως τίποτα σε Liteon? Διαβάζω κ για αυτά καλά reviews. Και για τα Benq επίσης. Τα φώτα σας παρακαλώ!!! Μην πάρω πάλι ο,τι να'ναι κ μου χαλάσει σε 5 μήνες

Τα benq είναι όντως πολύ καλά αλλά δυστυχώς έκλεισε το τμήμα παραγωγής dvd.

Link to comment
Share on other sites

Τα benq είναι όντως πολύ καλά αλλά δυστυχώς έκλεισε το τμήμα παραγωγής dvd.

Για το λόγο αυτό δε θα προτιμήσω κάτι σε benq. Ομολογώ πως για τα benq δεν έψαξα κ πολλά κ αυτό που λες δεν το ήξερα, thanks για την πληροφόρηση.

Όσο για το 80πινο καλώδιο τώρα,

Τι διαφορά έχει απο τα "κλασσικά" καλώδια όσον αφορά το σχεδιασμό κ τη συνδεσιμότητά του με συσκευές?

Θα έχω κάποιο πρόβλημα αν προσπαθήσω να συνδέσω κ το παλαίμαχο Hitachi GD-5000 πάνω στο ίδιο καλώδιο?

Link to comment
Share on other sites

με τοσα Νec εχω χασει το μπουσουλα πια.

Εν τω μεταξυ, να το δοκιμασουμε το LG, αλλα θα γραφει τα TY που παιρνουμε κατα κορον σε μεγαλυτερες ταχυτητες?

δηλ αυτα που λενε 1-8x certified & 16x compatible, θα τα γραφει σε 16x & 12x ?

Link to comment
Share on other sites

Έκανα την παραγγελία απο το πλαίσιο (το 111D τελικά). Ελπίζω να μην έχω κανένα πρόβλημα με τον γίγαντα (GD-5000)... Πφφφ ποτέ δε φανταζόμουν πως θα ήθελε τόσο ψάξιμο+διάβασμα για 1 γ(*^ καλωδιοταινία. (Ασε που δε βρήκα τπτ, και δε νιώθω κ την τύφλα μου σε κάτι τέτοια). Θα γράψω νεότερα (θέλετε δε θέλετε :D) όταν φιλοτιμηθεί το πλαίσιο να μ το στείλει.

l8er

Link to comment
Share on other sites

Κάλιο αργά παρά ποτέ. Ας απαντήσω λοιπόν και εγώ. Αυτο με την 80-pin ταινία είναι στα συν ... νομίζω.:044:

Απλά το Pioneer χρησιμοποιεί Ultra DMA Mode 4 δηλαδή 66ΜΒ/sec και θέλει καλώδιο που θέλουν και οι σκληροι δίσκοι που δουλεύουν με ATA100/133. Γενικά το βλέπω πως έχει καλύτερη απόκριση από το NEC 4570(αν θυμάμαι καλά το μοντέλο) και γενικά πιάνει πιο άνετα μεγάλες ταχύτητες.

Link to comment
Share on other sites

με τοσα Νec εχω χασει το μπουσουλα πια.

Εν τω μεταξυ, να το δοκιμασουμε το LG, αλλα θα γραφει τα TY που παιρνουμε κατα κορον σε μεγαλυτερες ταχυτητες?

δηλ αυτα που λενε 1-8x certified & 16x compatible, θα τα γραφει σε 16x & 12x ?

Τα ceramic DVD+ 8απλής, το LG GSA-H12N (από το πλαίσιο με 33ευρώ) τα γράφει σε max 12X.

Το προηγούμενο μου NEC 3500 (που ψόφησε προ βδομάδος), τα αναγνώριζε για μέχρι και 16Χ.

Link to comment
Share on other sites

ναι, ολα τα NEC εδιναν μεχρι 16, αλλα δεν ηταν και τοσο καλη η ποιοτητα.

εν τελει και εγω 12x τα γραφω.

αν και με το LG ειναι καλη η ποιοτητα στα 12x τοτε δεν ειναι θεμα.

το εχεις τσεκαρει καθολου?

Link to comment
Share on other sites

ναι, ολα τα NEC εδιναν μεχρι 16, αλλα δεν ηταν και τοσο καλη η ποιοτητα.

εν τελει και εγω 12x τα γραφω.

αν και με το LG ειναι καλη η ποιοτητα στα 12x τοτε δεν ειναι θεμα.

το εχεις τσεκαρει καθολου?

Να σου πω, δεν έχω δοκιμάσει ακόμα στην max ταχύτητα στο LG. Παρόλο που μόνο ΤΥ δισκάκια αγοράζω, ποτέ δεν χρησιμοποιώ τίποτε πάνω από 4Χ.

Έχω (ή καλύτερα με το NEC είχα) παρατηρήσει ειδικά σε ταινίες ότι δεν καλοπαίζουν αν τα γράφεις σε πάνω από 8Χ. Και επειδή κάθε ταινία που γράφω πρέπει να παίζει σε 3 διαφορετικά players που έχω στο σπίτι γράφω σταθερά σε 4Χ για περισσότερη σιγουριά.

Αλλά και όταν κάνω backup δεδομένων, πάλι σε 4Χ για να διαβάζονται στα σίγουρα (ειδικά από το dvd-rom του laptop μου που είναι λίγο δύστροπο).

Link to comment
Share on other sites

Εγώ αγόρασα πριν λίγο καιρό ένα LG GSA H22L lightscribe το οποίο, ομοίως με το Pioneer που αναφέρθηκε λειτουργεί σε Ultra DMA 4...

...Mού έκαψε στο μηχάνημα της μητέρας μου 2 φορές κάτι Verbatim DVD-R x16, αλλά δεν έχω παρατηρήσει έκτοτε πρόβλημα...

Οπότε μπορώ να το προτείνω, αλλά απ' ό,τι είδα έχει κυκλοφορήσει νεώτερη έκδοση Η22Ν...

Μια ερωτησούλα γι αυτό...είχα ήδη εγκατεστημένο το Νερο 7 στο μηχάνημά μου, αλλά παρατήρησα ότι δεν μπορώ να εγκαταστήσω το λογισμικό lightscribe μόνο του, από το cd που συνόδευε τη συσκευή...

...πώς μπορώ να το κάνω αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχεις κανένα πρόβλημα ότι και αν συνδέσεις (ακόμα και τον Hitachi σου :033: )

Προσωπικά γράφω στο pioneer με 16x και δεν είχα πρόβλημα. Βέβαια χρησιμοποιώ και Raid-0. Το καλό είναι ότι το ίδιο Pioneer πιάνει τουλάχιστον 12x χωρίς buffer underrrun και με έναν απλό ATA δίσκο. Τώρα με έναν καλό SATA δίσκο σίγουρα θα κάνει θαύματα :)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.