Jump to content



Βιβλου Ψηφος


Odyseas

Recommended Posts

Χρειαζομαι μια ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη για βιβλια. Δεν μιλαμε για μια-δυο αλλα για πολλες σελιδες βιβλιων.

Βαλτε τωρα που γυριζει. Στα τεχνικα (φςρ&98 νικο) ειμαι σαν τυφλοποντικας απαισιοδοξος. Δωσε και σωσε ! Οτι εχετε και προαιρεισθαι.

Link to comment
Share on other sites

Ειμαι στην αγαπημενη μου βιβλιοθηκη. Μπροστα μου καμαρωνει πανισχυρος αλλα και δυσβασταχτος ο Ελευθερουδακης. Παιρνω στα χερια μου τον τομο αρ. 5 και τρεχω απ' ευθειας στο λημμα Ελλας.

Βγαζω την μικρουλα ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη απο το συρταρι, σκοπευω με προσοχη γεματος αγωνια, παιρνω βαθεια ανασα και....τσακ τσακ τσακ τσακ, κανω την Ελλαδα ψηφιακη και την τυπωνω σε Α4.

Χρειαζομαι δηλαδη μια μηχανη για να φωτογραφιζω σελιδες, πολλες σελιδες, βιβλιων. Αν ξερεις τιποτα σχετικο, σφυρα το. Μερσι.

Link to comment
Share on other sites

Αν αυτό το βιβλίο ήταν ένα δικό σου ακυκλοφόρητο δοκίμιο όμως θα επιτρεπόταν, απλά θα ήταν λάθος λύση. Κοινώς δεν μπορείς με φωτογραφική να κάνεις τέτοια δουλειά.Πολλή ταλαιπωρία, πολύ δουλειά στο gimp.

Εννοείται πως αν δε σου ξέφυγε κατά λάθος το βιβλίο που ανέφερες τότε μιλάς πιθανά για παραβίαση των πνευματικών διακιωμάτων του συγγραφέα εκτός και αν έχεις ειδική άδεια

Link to comment
Share on other sites

Υποθετω οτι δεν ειναι η μηχανη που θα κανει τη διαφορα, αλλα ο φωτισμος και η γωνια.

Επισης, αναλογα και με το που και πως θα ξεφορτωνεις, οι μνημες και οι μπαταριες.

Link to comment
Share on other sites

Και όμως υπάρχει. Μια συνάδελφος στην δουλειά πήρε μια φωτογραφική μηχανή που έχει την δυνατότητα αυτή nα δουλευει σαν scanner....θα την ρωτήσω το μοντέλο και θα σας πω. Πάντως δεν ήταν ακριβή 300+ ή 400 ευρώ περίπου..

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και μερσι για τις απαντησεις.

Με αδικειται ομως με το να με κατηγορειται ταχεως, και μαλλον απο αγνοια, για κλεψιτυπια. Θα σας πω, για να μαθαινετε κι εσεις σχετικα με αυτο το θεμα.

Οι δημοσιες βιβλιοθηκες, επιτρεπουν κατοπιν συνενοησεως την φωτογραφηση παλαιων βιβλιων. Οι δε μεγαλες (Εθνικη κλπ) εχουν μονιμους συνεργατες για τη δουλεια αυτη.

Η φωτοτυπια σε παλαια ή σπανια βιβλια δεν επιτρεπεται εξ αιτιας της φθοροποιους ακτινοβολιας, οπως και το σκαναρισμα, διοτι με τον συνεχη διαπλατισμο του βιβλιου, υπαρχει σοβαρος κινδυνος να διαρραγη η ραχη του, η οποια λογω παλαιοκαιρισμου και ξηροτητος ειναι ευθρυπτη.

Δεν υπαρχει κανενα θεμα παραβιασης πνευματικων δικαιωματων. Θεμα παραβιασης τιθεται λογω ασφαλειας, εκ του ηθικου κωδικος που σχετιζεται με το εμποριο και την εμπορικη εκμεταλευση του προιοντος. Στην γνωση δεν υπαρχουν ιδιωτικος κωδικας και ιδιοκτησιακα προνομια. Η γνωση ειναι για ολους.

Ο Ελευθερουδακης ευρισκεται στην προσωπικη μου βιβλιοθηκη, και οποιος χρειαστει τα φωτα του, μπορει να φωτογραφησει οσες σελιδες χρειαζεται. Ξερετε πολυ καλα, οτι τα βιβλια γραφονται και δενονται για να διαβαζονται και οχι για να σαπιζουν στο σκοταδι.

Και όμως υπάρχει. Μια συνάδελφος στην δουλειά πήρε μια φωτογραφική μηχανή που έχει την δυνατότητα αυτή nα δουλευει σαν scanner....θα την ρωτήσω το μοντέλο και θα σας πω. Πάντως δεν ήταν ακριβή 300+ ή 400 ευρώ περίπου..

Greek, θα περιμενω να μου πεις αφου ρωτησεις την συναδελφο, ακομη να την ρωτησω κι εγω αν ειναι δυνατον. Θα σας πω κι εγω οταν μαθω περισσοτερα για να ακουσω την γνωμη σας.

Γεια σας και χαρα σας !

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα και μερσι για τις απαντησεις.

Με αδικειται ομως με το να με κατηγορειται ταχεως, και μαλλον απο αγνοια, για κλεψιτυπια. Θα σας πω, για να μαθαινετε κι εσεις σχετικα με αυτο το θεμα.

Οι δημοσιες βιβλιοθηκες, επιτρεπουν κατοπιν συνενοησεως την φωτογραφηση παλαιων βιβλιων. Οι δε μεγαλες (Εθνικη κλπ) εχουν μονιμους συνεργατες για τη δουλεια αυτη.

Η φωτοτυπια σε παλαια ή σπανια βιβλια δεν επιτρεπεται εξ αιτιας της φθοροποιους ακτινοβολιας, οπως και το σκαναρισμα, διοτι με τον συνεχη διαπλατισμο του βιβλιου, υπαρχει σοβαρος κινδυνος να διαρραγη η ραχη του, η οποια λογω παλαιοκαιρισμου και ξηροτητος ειναι ευθρυπτη.

Δεν υπαρχει κανενα θεμα παραβιασης πνευματικων δικαιωματων. Θεμα παραβιασης τιθεται λογω ασφαλειας, εκ του ηθικου κωδικος που σχετιζεται με το εμποριο και την εμπορικη εκμεταλευση του προιοντος. Στην γνωση δεν υπαρχουν ιδιωτικος κωδικας και ιδιοκτησιακα προνομια. Η γνωση ειναι για ολους.

Ο Ελευθερουδακης ευρισκεται στην προσωπικη μου βιβλιοθηκη, και οποιος χρειαστει τα φωτα του, μπορει να φωτογραφησει οσες σελιδες χρειαζεται. Ξερετε πολυ καλα, οτι τα βιβλια γραφονται και δενονται για να διαβαζονται και οχι για να σαπιζουν στο σκοταδι.

Greek, θα περιμενω να μου πεις αφου ρωτησεις την συναδελφο, ακομη να την ρωτησω κι εγω αν ειναι δυνατον. Θα σας πω κι εγω οταν μαθω περισσοτερα για να ακουσω την γνωμη σας.

Γεια σας και χαρα σας !

Ελευθερουδακης και Ηλιος μακραν οι καλυτερες ελληνικες εγκυκλοπαιδιες...

Δυστηχως στην κατοχη μου ειναι μοναχα ο ηλιος αν και εχω το επιτομον εγκυκλοπαιδικο λεξικο του πρωτου...

Στο προβλημα σου τωρα φιλε Odysea:Εκτοs απο την ψηφιακη θα ηταν ιδανιακα να ευρισκες ενα σετ αντιγραφων...Αυτο μοιαζει με φωτογραφικο μεγεθυντηρα με τι διαφορα οτι στην θεση της κεφαλης του εκτυπωτη προσαρμοζεται η μηχανη..(η μηχανη που θα διαλεξεις θα πρεπει να εχει υποδοχη για τριποδο διοτι σε εκει βιδώνεται η μηχανη πάνω στον αντιγραφεα)

Ο αντιγραφεας διαθετει δυο φωτιστικες πηγες μια δεξια και μια αριστερα για ομοιομορφο φωτισμο και σου δινει την δυνατοτητα να μεταβαλεις την αποσταση αναμεσα στην μηχανη και στο προς φωτογραφιση βιβλιο ετσι ωστε το οπτικο πεδιο της μηχανης να προσαρμόζεται στο μεγεθος της σελιδας.

Με αυτο τον τροπο θα πετυχεις ομοιομορφα αποτελεσματα.....

Κανε μια βολτα απο μεγαλα φωτογραφικα μαγαζια στο κεντρο...ισως φανεις τυχερος....

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε ενα scanner!!!!

:026:

Η φωτοτυπια σε παλαια ή σπανια βιβλια δεν επιτρεπεται εξ αιτιας της φθοροποιους ακτινοβολιας, οπως και το σκαναρισμα, διοτι με τον συνεχη διαπλατισμο του βιβλιου, υπαρχει σοβαρος κινδυνος να διαρραγη η ραχη του, η οποια λογω παλαιοκαιρισμου και ξηροτητος ειναι ευθρυπτη.

Link to comment
Share on other sites

Ελευθερουδακης και Ηλιος μακραν οι καλυτερες ελληνικες εγκυκλοπαιδιες...

Δυστηχως στην κατοχη μου ειναι μοναχα ο ηλιος αν και εχω το επιτομον εγκυκλοπαιδικο λεξικο του πρωτου...

Στο προβλημα σου τωρα φιλε Odysea:Εκτοs απο την ψηφιακη θα ηταν ιδανιακα να ευρισκες ενα σετ αντιγραφων...Αυτο μοιαζει με φωτογραφικο μεγεθυντηρα με τι διαφορα οτι στην θεση της κεφαλης του εκτυπωτη προσαρμοζεται η μηχανη..(η μηχανη που θα διαλεξεις θα πρεπει να εχει υποδοχη για τριποδο διοτι σε εκει βιδώνεται η μηχανη πάνω στον αντιγραφεα)

Ο αντιγραφεας διαθετει δυο φωτιστικες πηγες μια δεξια και μια αριστερα για ομοιομορφο φωτισμο και σου δινει την δυνατοτητα να μεταβαλεις την αποσταση αναμεσα στην μηχανη και στο προς φωτογραφιση βιβλιο ετσι ωστε το οπτικο πεδιο της μηχανης να προσαρμόζεται στο μεγεθος της σελιδας.

Με αυτο τον τροπο θα πετυχεις ομοιομορφα αποτελεσματα.....

Κανε μια βολτα απο μεγαλα φωτογραφικα μαγαζια στο κεντρο...ισως φανεις τυχερος....

Παγκοσμιως θα ελεγα απο τις καλυτερες. Η εγκυκλοπαιδεια Ηλίου ειναι κατα τη γνωμη μου, πληρεστερη και ακριβεστερη στα λημματα των φιλοσοφων. Το αρθρο για τον Πλατωνα ειναι 80 σελιδες μεγεθους παλαιας εγκυκλοπαιδειας (160 διστηλα με μικρους χαρακτηρες, δηλαδη πανω απο 200 σελιδες στο σημερινο εμπορικο σχημα) και το εχει γραψει ο Γεωργουλης. Αξεπεραστο !! Εχεις πραγματικο θησαυρο, φυλαγμενο στο σπιτι σου.

Δηλαδη αν καταλαβα καλα, τριποδο, ψηφιακη μηχανη και σετ αντιγραφων ειναι τρια ξεχωριστα αντικειμενα τα οποια συναρμολογουνται εξωτερικως. Για να δουμε, θα ξερουν τι ειναι το σετ αντιγραφων. Μερσι.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Κι εγω παιδια αυτο ακριβως αυτο το πραγμα θελω: Να σκαναρω βιβλια και περιοδικα απο δημοσιες βιβλιοθηκες. Δηλαδη,για να καταλαβω,δεν υπαρχει κανενα σκανερ με μνημη,δηλ.να σκαναρεις στην βιβλιοθηκη και μετα να πηγαινεις σπιτι να τα περνας στο PC??? (γιατι αυτο μου ειπαν στο ΠΛΑΙΣΙΟ)

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Κι εγω παιδια αυτο ακριβως αυτο το πραγμα θελω: Να σκαναρω βιβλια και περιοδικα απο δημοσιες βιβλιοθηκες. Δηλαδη,για να καταλαβω,δεν υπαρχει κανενα σκανερ με μνημη,δηλ.να σκαναρεις στην βιβλιοθηκη και μετα να πηγαινεις σπιτι να τα περνας στο PC??? (γιατι αυτο μου ειπαν στο ΠΛΑΙΣΙΟ)

Ορισμενες βιβλιοθηκες, διαθετουν σκανερ μεσα στις αιθουσες αναγνωσης. Μπορεις να το χρησιμοποιησεις και να κανεις εγγραφη σε σιντι ή οτι αλλο για το σπιτι. Αλλα το σκανερ δεν φαινεται καλα και γενικα οι υπαλληλοι της βιβλιοθηκης δεν δειχνουν και πολυ προθυμοι για τετοιες δουλειες. Δεν χανεις τιποτα να ρωτησεις. Εγω ζητω φωτογραφικη μηχανη, για να μη μπλεκω καθημερινα με υπαλληλους που βαριουνται να σηκωσουν τα ποδια τους. Ξερεις, μετα σε κανουν να αισθανεσαι σα ληστης.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.