Jump to content



ΣΤΗΝ ΠΡΙΖΑ...


didicola

Recommended Posts

Mε ολα αυτα που διαβαζω στο φορουμ για μητρικες και διπύρηνα πορωθηκα και λεω να προχωρησω στην αγορα καποιας μητρικης και να αποχωριστω την ABIT AA8 925XE

Εχω ερωτα με τις ΑΒΙΤ οποτε μαλλον για εκει κλεινω αλλα θα συζητουσα και μια ASUS p5wdh deluxe ή μια GIGABYTE DQ6

Θελω να εχει συμπαγεις πυκνωτες (solid capacitors) αν δυνατον 2 IDE controlers

Πειτε καμια γνωμη για τις δυο αυτες τις συγκεκριμενες ή καποια ABIT:)

Link to comment
Share on other sites

θα σου ελεγα για msi και asus ποιο πολυ να ψαξεις να βρεις.Αμα δεν θεσ καμια απο τις μαρκες που σου ειπα τοτε κοιταξε gigabyte.Abit δεν πρωτεινα.Εγω σου ειπα τις γνωμες μου τωρα δεν ξερω τη θα αποφασισεις εσυ.

Link to comment
Share on other sites

θα σου ελεγα για msi και asus ποιο πολυ να ψαξεις να βρεις.Αμα δεν θεσ καμια απο τις μαρκες που σου ειπα τοτε κοιταξε gigabyte.Abit δεν πρωτεινα.Εγω σου ειπα τις γνωμες μου τωρα δεν ξερω τη θα αποφασισεις εσυ.

+1 ψήφος

Ακόμη καλύτερα να βρεις και τις premium εκδόσεις των MSI και ASUS. Μολονότι κάπως πιο τσιμπημένες είναι συνήθως η πρώτη μου επιλογή.

Υ.Γ. Δεν πρόλαβα τα προηγούμενα post αλλά ρίχνοντας μια γρήγορη ματιά οι τιμές που έχει το excel μέσα είναι τσιμπήμένες. Το MSI P965 Platinum το αγόρασα Δεκέμβρη 2006 από κατάστημα λιανικής σε Θεσσαλονίκη προς 145€. Τόσο περίπου έχει και από e-shop. http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.523541 Στη λίστα του excel είναι στα 161,60€

Που τις βρήκαν αυτές τις τιμές οι τύποι στο RAM; Χρησιμοποίησε τη λίστα μόνο για σύγκριση μοντέλων γιατι διαφορετικά ... :)

Link to comment
Share on other sites

Δες και το παρακάτω συγκριτικό για να πάρεις καμιά ιδέα.

Πρώτη βγάζει την ASUS P5N32-SLI SE Deluxe

δεν ξερω την συγκεκριμενη την εχω παρει απο φοβο την εχει ενας φιλος και θελει να την πουλησει

εχει πανω εναν 6400 και δεν παει πανω απο 2,5GHz και εχει μια καρτα 7950GX2 η οποια σερνεται δεν ξερω μπορει να μην φταιει η μητρικη...

Link to comment
Share on other sites

μια χαρα ειμαι εγω με την Abit.μπορεις να την παρεις αρκει να εχεις απο Ε6600 και πανω.

για μικροτερη cpu πας σε 965.

γιατι θελει πανω απο 6600?

εγω θα βαλω τον 3,2 μου προς το παρον

αυτη :http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.522490

αυτη :http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1033&product=888168

ή αυτη:http://www.abit.com.tw/page/uk/motherboard/motherboard_detail.php?pMODEL_NAME=IN9+32X-MAX+Wi-Fi&fMTYPE=LGA775&DEFTITLE=Y

Link to comment
Share on other sites

γιατι με εναν 6600 και πανω θα δουλευεις με 9αρι multi και θα μπορεις να ανεβεις χωρις να ζορισεις το fsb του 975.

στους μικροτερους,8-7 Multi,θες 965 για μεγαλο fsb.

με P4 3.2GHz 540 θα ανεβαινει καθολου η θα σπαστω?

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκριτικό υπάρχουν επί μέρους δείκτες , στον δείκτη του υπερχρονισμού η ASUS P5N32-SLI SE Deluxe παίρνει 8,51 ενώ η Gigabyte 965P-DQ6 που στο σύνολο έρχεται έβδομη παίρνει 10.

Οπότε ανάλογα στο τι δίνουμε προτεραιότητα μπορούμε να ιεραρχήσουμε τις μητρικές.

Οι τιμές είναι αυτές που τις κοστολογούν τα εκάστοτε καταστήματα που αποστέλουν τα προϊόντα τους για να συμμετάσχουν στο συγκριτικό.

Link to comment
Share on other sites

Στο συγκριτικό υπάρχουν επί μέρους δείκτες , στον δείκτη του υπερχρονισμού η ASUS P5N32-SLI SE Deluxe παίρνει 8,51 ενώ η Gigabyte 965P-DQ6 που στο σύνολο έρχεται έβδομη παίρνει 10.

Οπότε ανάλογα στο τι δίνουμε προτεραιότητα μπορούμε να ιεραρχήσουμε τις μητρικές.

Οι τιμές είναι αυτές που τις κοστολογούν τα εκάστοτε καταστήματα που αποστέλουν τα προϊόντα τους για να συμμετάσχουν στο συγκριτικό.

θεωρεις σημαντικη την υπαρξη συμπαγων πυκνωτων (solid capacitors) οπως εχουν οι καινουργιες μητρικες για παραπανω σταθεροτητα στο overclocking?

Link to comment
Share on other sites

θεωρεις σημαντικη την υπαρξη συμπαγων πυκνωτων (solid capacitors) οπως εχουν οι καινουργιες μητρικες για παραπανω σταθεροτητα στο overclocking?

Δυστυχώς πάνω σε αυτό το θέμα δε μπορώ να σε βοηθήσω.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.