Jump to content



P5B & P5B deluxe


javaneze:

Recommended Posts

Καλημερα και χρονια σας πολλα. Καλως σας βρηκα κιολας μιας και ειναι το ******ικο μου ποστ αυτο. (edit: μα καλα αστερακια λογοκρισιας για το παρ θεν ικο βρε παιδια; οχι τιποτα αλλο θα νομισει κανεις οτι εβρισα or something ... )

Παρατηρησα σε πολλα sigs οτι υπαρχουν στο φορουμ πολλοι κατοχοι της mobo P5B deluxe και ηθελα να ρωτησω ποιος ο λογος που την προτιμησατε απο την απλη.

Τις βρηκα και τις δυο στο official asus site και διαβασα τα specs.

"Με τα λιγα περσικα που ξερω" :001: δεν εβγαλα σπουδαιο νοημα στις μικροδιαφορες που διαβασα.

Στηνω νεο tower και ενδιαφερομαι για την αγορα της. Το μηχανημα προοριζεται περα απο τις χωρις απαιτησεις χρησεις (ιντερνετ-office-πασιεντζα) και για gaming.

Για ποιο λογο θα προτεινατε δλδ την deluxe απο την απλη, για να δω αν ειναι κατι σημαντικο που με ισως να με ενδιαφερει μελλοντικα οποτε να δικαιολογηθουν και τα παραπανω 60 ευρω της ...ντιλαξ :D ή θα βολευτω και με την απλη.

(α και btw την θυρα IEEE 1394 την εχει χρησιμοποιησει ποτε κανεις και τι ακριβως συνεδεσε; )

Αν τελος εχει καποιος να προτεινει κατι καλυτερο σε mobo ισως και με αλλο chipset σε αυτα τα χρημματα πολυ ευχαριστως να τον ακουσω. Επανω της θα κατσουν ενας 6600, 1 gb μνημης 800 MHz και μια 8800 gts ή gtx αναλογα τον τελικο προυπολογισμο...)

Eυχαριστω.!

Link to comment
Share on other sites

Γιατι το προτεινεις το συγκεκριμενο και ως καλυτερο μαλιστα; (δεν εχω αντιρηση απλα να μαθω το γιατι ρωταω... )

Με προβληματιζει λιγο που εχει αλλο τσιπακι, το intel 975, αντι του intel 965 που εχει η P5B.

Το μοναδικο αλλωστε κριτηριο που ειχα οταν κατελειξα σε αυτο το mobo (πλην το οτι ειναι asus) ειναι το τσιπακι, για το οποιο γκουγκλαροντας διαβασα σε ξενα φορουμ οτι ειναι καλυτερο απο το 975 και μου φαινεται και ποιο καινουριο...

Link to comment
Share on other sites

το 975 που εχει η αβιτ παιζει τις μνημες σε πιο χαμηλά τιμινγκς και οπως βλεπεις εχει καλυτερη ψυξη στο northbridge

το 965 τερματιζει καπου στα 500(~400-450 το 975)

σε αυτα τα λ7 παρε την αβιτ

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω για τις απαντησεις σου και που ασχολησαι.

Δυστυχως δεν καταλαβα τιποτα απο το προηγουμενο ποστ, καθως ουτε τι ειναι τα χαμηλα timings, ουτε το northbridge μα ουτε και το "τερματιζει στα 500" καταλαβα τι ειναι και τι θες να πεις ...

Αν κουραζεσαι να μου εξηγησεις (χωρις ειρωνια) και εχεις καποιο λινκ που θα μπορουσα να πληροφορηθω σχετικα, θα ημουν ευγνωμων.

Link to comment
Share on other sites

οπως καταλαβαινω δεν ασχολεισαι με το overclocking :)

ολες καλες ειναι,διαβασε τα χαρακτηριστικα τους απο το site και διαλεξε αυτη που ειναι στα μετρα σου. μπορεις να δεις και την αb9pro στα 100 ευρω, στο λεω για αλλη μια επιλογη.

Link to comment
Share on other sites

Οι κατοχοι της Ρ5Β deluxe θα μας πουν για ποιο λογο την επελεξαν απο την απλη; :)

Spartace απο κατι reviews που διαβασα εδω http://www.tomshardware.com/2006/11/13/shootout_at_the_core_2_corral/ δεν με συγκινησε ιδιαιτερα η abit. :( Μαλιστα το site γκρινιαζει και για τον σχεδιασμο και τις αβολες θεσεις που ειναι καποιες θυρες.

Με το OC δεν εχω ασχοληθει ακομα αλλα με γαργαλανε τα δαχτυλα μου ειναι αληθεια με καμποσα ποστ που εχω διαβασει εδω στο φορουμ. :D

Oταν θα αποκτηθει το νεο μηχανημα θα ενοχλησω παραυτα ;)

Link to comment
Share on other sites

διαβαζω πανω οτι στηνεις νεo pc.πες μας ποσο θα κοστισει συνολικα

πχ. σε ενα tower των 800 ευρω η pro θα ηταν πολυ καλη

αντιστοιχα σε ενα των 1500 η p5b deluxe

οι κυριες διαφορες απλης με dlx. ειναι η ψυξη και μαλλον λιγοτερες επιλογες στο

bios

για ο/c ολες ειναι καλες και λογικα θα εχεις τουλαχιστο +50%

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια αλλο και αυτο ....

Χαζευοντας στο site της asus και διαβαζοντας τα specs της P5B deluxe προσεχω αυτη την λεπτομερια στην RAM....

"4 x DIMM, max. 8GB, DDR2 800 / 667 / 533 MHz, non-ECC, un-buffered memory

Dual channel memory architecture

* Refer to www.asus.com or user manual for Memory QVL (Qualify Vendor List)"

To οποιο Qualify Vendor List ειναι αυτο!!!

Το οποιο εκτος του οτι περιοριζει σε πολυ λιγες μαρκες μνημης, περιοριζει ακομα και στα τσιπακια των μνημων.

Σε προχειρη ερευνα που εκανα στα ελληνικα e-μαγαζα π.χ. για το kingston δεν βρηκα σε κανενα το τσιπακι που οριζει η λιστα ... WTF?

Σπαρτακε φτιαχνω tower των 1300-1400 ευρω (tower/PSU/mobo/cpu/cpu cooler/1 HD sata2/1 GB RAM/vga/dvdrw) .... και κοιταω κυριως για asus mobo καθως, περα απο την αξιοπιστια που εχω διαπιστωσει και εκ πειρας, εχω διαβασει οτι ειναι και OC newbie friendly. :)

Edit να συμπληρωσω οτι η αγορα θα γινει απο το πλαισιο κατα πασα πιθανοτητα λογω μικρης εκπτωσης που κανει στις αγορες της εταιριας που εργαζομαι.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.