Jump to content



Προτάσεις για dvd-rw dual layer


georgep800

Recommended Posts

Επειδή το προηγούμενο DVD-RW παρέδωσε το πνεύμα του, ήρθε η ώρα για αγορά νέου. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω αρκετά επι του θέματος θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. Αυτό που θέλω είναι να είναι αξιόπιστο και ποιοτικό. Δεν με ενδιαφέρει αν είναι ακριβό.

Έχετε να μου προτείνεται κάτι;:)

Link to comment
Share on other sites

Ιδού οι πληροφορίες που μού δίνει το InfoTool του Νερο για το Nec 3540A και το LG GSA-H22L ligthscribe που έχω στο σύστημά μου...

...το δεύτερο δεν μπορεί να διαβάσει - σύμφωνα με το πρόγραμμα - C2 errors και τα CD+G...

..κατά πόσο θα μπορούσε αυτό να αποτελέσει πρόβλημα, ίσως μας πούν οι πιο ειδικοί...

το λεω μιας και προτάθηκε το H22L - απ' το οποίο βέβαια προσωπικά είμαι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής...

post-135-1442174533,4023_thumb.jpg

post-135-1442174533,4519_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ιδού οι πληροφορίες που μού δίνει το InfoTool του Νερο για το Nec 3540A και το LG GSA-H22L ligthscribe που έχω στο σύστημά μου...

...το δεύτερο δεν μπορεί να διαβάσει - σύμφωνα με το πρόγραμμα - C2 errors και τα CD+G...

..κατά πόσο θα μπορούσε αυτό να αποτελέσει πρόβλημα, ίσως μας πούν οι πιο ειδικοί...

το λεω μιας και προτάθηκε το H22L - απ' το οποίο βέβαια προσωπικά είμαι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής...

και γω ακριβώς τα ίδια έχω με τα ίδια firmware (1.wb για το nec)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά, αν είσαι λίγο ψείρας, μπορείς να ψάξεις στις λεπτομέρειες για να αποφασίσεις...

Διαφορετικά, όλα την ίδια δουλειά κάνουν...κι αν δεν την κάνουν πολύ κακά, για τις ανάγκες των περισσοτέρων την κάνουν επαρκώς καλά...

Πχ είχα σκεφθεί να πάρω το Νεκ 7173Α, αλλά κάπου διάβασα ότι δεν μπορεί να αλλάξει booktype ενός τύπου οπτικών δίσκων (αν αυτό έχει βαρύτητα για σένα - για μένα ελάχιστη έως μηδαμινή)

Προσωπικά δεν διάλεξα το Lg έναντι του Nec...απλώς όταν το χρειάστηκα δεν βρήκα κάτι άλλο κι ήθελα να δοκιμάσω τα Lg...

Στα ψιλά γράμματα θα βρεις τις διαφορές...

Link to comment
Share on other sites

Καταρχήν σας ευχαριστώ για την βοήθεια!

Βασικά αυτό που με ενδιαφέρει είναι να είναι ποιοτικό και αξιόπιστο, δεν με πολυ ενδιαφέρουν τα ψιλά γράμματα. Θα το χρησιμοποιήσω κυρίως για την εγγραφή ταινιών..

Σε κάποιο site διάβαζα πολύ καλά σχόλια για το Plextor PX-760SA. Αξίζει η αγορά του;

Link to comment
Share on other sites

Εχω ακουσει πολυ καλα λογια για τα Plextor αν και δεν εχω δοκιμασει. Αυτο το ειχα βαλει στο ματι παλια. Νομιζω οτι θα εισαι μια χαρα αν εχεις και τα χρηματα για την αγορα. Αν παλι θες κατι φτηνοτερο εγω προτεινω LG

Link to comment
Share on other sites

yep μια χαρα ειναι, απλα ειναι αρκετα ακριβοτερο απο τα υπολοιπα στην αγορα.

Μου φαίνεται ότι θα καταλήξω σε plextor. Επίσης είδα ότι ηπάρχει και το PX-755UF το οποίο είναι λίγο ακριβότερο. Αξίζει γενικά να δώσει κάποιος τόσα λεφτά και επίσης αξίζει αντί για το PX-760SA να πάρω αυτό;

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οτι χρειαζεσαι κατι παραπανω. Και το PX-760SA μια χαρα ειναι. Εγω πιστευω οτι δεν θα ξερεις και τι να το κανεις δηλαδη οτι θα σε βολευε και καποιο με λιγοτερα χρηματα. Η αποφαση δικια σου και βεβαια ας μιλησουν και οι πιο εμπειροι-ψαγμενοι

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχεις δίκιο σε αυτό, αλλα εγώ σκέφτομαι με την λογική ότι ίσως είναι ποιοτικότερο, κάνει πιο αξιόπιστες εγγραφές, κτλ...

Κάτι άσχετο, σε κάποιο site είδα ότι αναφέρει ότι είναι σε συσκευασία Bulk. Εννοεί ότι δεν είναι στην κανονική του συσκευασία;

Link to comment
Share on other sites

Ίσως έχεις δίκιο σε αυτό, αλλα εγώ σκέφτομαι με την λογική ότι ίσως είναι ποιοτικότερο, κάνει πιο αξιόπιστες εγγραφές, κτλ...

Κάτι άσχετο, σε κάποιο site είδα ότι αναφέρει ότι είναι σε συσκευασία Bulk. Εννοεί ότι δεν είναι στην κανονική του συσκευασία;

Επίσης εκτος απτο Pioneer που σου πρότεινα έχω και το Plextor PX-760SA.

Τα λεφτα είναι αρκετά περισσότερα.

Απλά το πήρα γιατί τα Plextor έχουν κάνουν απτά καλύτερα Readings. Δηλαδή CD/DVD που τα άλλα drive δεν μπορούν να διαβάσουν αυτά τα καταφέρνουντις περισσότερες φορές.

Και έχουν και τα PlexTools software που κάνεις διάφορα πράγματα όπως Verify (θεωρείται ένα απτα πιο αξιόπιστα αν όχι το πιο αξιόπιστο).

Επίσης σε service η Plextor είναι ίσως απτις καλύτερες εταιρείες. Σου χαλάει για παράδειγμα εντός εγγύησης και σου έρχεται αντικατάσταση με RMA σε 2-3 μέρες τζάμπα.

Αλλά δεν ξέρω αν η διαφορα των 90 ευρώ δεν σε ενοχλεί.

Link to comment
Share on other sites

Κάτι άσχετο, σε κάποιο site είδα ότι αναφέρει ότι είναι σε συσκευασία Bulk. Εννοεί ότι δεν είναι στην κανονική του συσκευασία;

Ναι είναι σκέτο το drive χωρίς συνοδευτικά

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , τα Πλεχτορ είναι πολύ ακριβά , έχουν άπαιχτο σερβις αλλά χαλάνε πολύ ευκολα.... Το 2ο που μου στείλανε σε αντικατάσταση του πρώτου απο γερμανία αρχίζει να κάνει τα ίδια συμπτώματα

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν , τα Πλεχτορ είναι πολύ ακριβά , έχουν άπαιχτο σερβις αλλά χαλάνε πολύ ευκολα.... Το 2ο που μου στείλανε σε αντικατάσταση του πρώτου απο γερμανία αρχίζει να κάνει τα ίδια συμπτώματα

Τι προβλήματα σου παρουσιάζει? Για να ξέρω για το δικό μου.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά κατέληξα και λέω να παραγγείλω το PX-760SA. Έχει κανείς να μου προτείνει κάποιο ηλεκτρονικό κατάστημα. Σε ένα δύο που ρώτησα, το έχουν, αλλα σε bulk συσκευασία... Ξέρει κανείς αν μπορώ να το βρώ στην κανονική συσκευασία, με όλα όσα περιλαμβάνει;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.