Jump to content



eizo S2100 vs LG 204 το φτηνο πολλες φορες δεν ειναι και κακο...


fsbmaniac

Recommended Posts

..ΤΟ γεγονος ξεκιναει απο πριν 1 μηνα οπου φιλος μου ερχωμενος απο japan μου λεει θελεις eizo 21'' με 700 ευρω ??φρτην λεω !!!! ερχετε που λες η οθονη... ψωρις κανενα πιξελ αριστη τελεια....! πολυ καλη και με τρομερες ρυθμισεις.

καθως εψαχνα στο νετ ειδα και την lg λεω τιμη τσαμπα και ηθελα ακομα μια την παιρνω και παροτι ειχα ακουσει ''διαφορα'' η οθονη ειναι υπερβολικα καλη σε σχεση με τα λεφτα της με αποτελεσμα εχθες να δωσω την eizo για 900 ευρω (χε χε) με επιδηξη κιλοας και να παρω ακομα μια lg και να μου μεινουν και...600 ευρω!!

Πιστευω οτι ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ δεν δικαιολογειται τετοια τιμη ...και βασικα η διαφορα στα πανελ φαινεται αλλα δεν αξιζει ουτε προκειται να σου χαλασει τα ματια και ολες αυτες τιε μουφες που εχω ακουσει.Πιστευω ειναι περισσοτερο ο τιτλος της κορυφαιας πουσ ε κανει να τα βλεπεις εξαιρετικα τελεια.ασε που πλεον μπορω να κανω και το film scoring μου και διπλα να λιωνω με το xbox και ολα αυτα με τιμη συνολικα 610 ευρω !!! και κανενα καμμενο πιξελ και οι 2 απο e-shop παραγωγη νοεμβριου. βεβαια τις 170 μοιρες ξεχαστε τες με την lg αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζονται κιολας! εξαιρετικη οθονη και με απιστευτο video ειδικα σε hd .

Link to comment
Share on other sites

Απλά δεν έχεις απαιτήσεις από την οθόνη σου.

Αυτό όμως δε σημαίνει ότι η EIZO δεν είναι καλύτερη οθόνη.

Σε αυτό που βγάζω το καπέλο στην LG είναι ότι με ένα πρόγραμμα ανακύκλωσης και ταχείας επισκευής προβληματικών οθονών έχει κάνει όλους τους πελάτες της να μιλάνε για αυτήν.

Link to comment
Share on other sites

Την διαφορα της τιμης την δικαιολογει η eizo αν εισαι τυπογραφος η γραφιστας και θελεις αυτο που φτιαχνεις να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντα σε αυτο που θα τυπωσεις.Για απλη καθημερινη χρηση ομως τα 900 ειναι αρκετα,οποτε μονο αν σου περισευουν πρεπει να τα δωσεις.

Link to comment
Share on other sites

Όταν παιδεύομαι ώρες στο photoshop να διορθώσω τις οικογενειακές φωτογραφίες και μετά στην εκτύπωση το χρωματικό αποτέλεσμα είναι κουβάς, ε τότε καταλαβαίνεις γιατί χρειάζεσαι μια ΕΙΖΟ.

Επίσης αν κάνεις και μια βόλτα από τα μαγαζιά που τις έχουν δίπλα δίπλα και παίζουν DVD πάλι θα δεις διαφορά στην απεικόνιση.

Link to comment
Share on other sites

Την διαφορα της τιμης την δικαιολογει η eizo αν εισαι τυπογραφος η γραφιστας και θελεις αυτο που φτιαχνεις να ειναι οσο το δυνατον πιο κοντα σε αυτο που θα τυπωσεις.Για απλη καθημερινη χρηση ομως τα 900 ειναι αρκετα,οποτε μονο αν σου περισευουν πρεπει να τα δωσεις.

Βασικά έχει άλλα μοντέλα για τους επαγγελματίες όπως το CG210K 21,3" με κόστος €2.550 . Το οποίο καμία σχέση δεν έχει με το S2100 μοντέλο όσον αφορά τον "επαγγελματικό" προσανατολισμό του.

Θα συμφωνήσω με τον fsbmaniac, ότι παραείναι ακριβές οι ΕΙΖΟ. Και αντίστοιχα panel και ποιότητα απεικόνισης ψωνίζεις με λιγότερα από/ή τα μισά λεφτά όπως:

- Samsung SM215TW @ €550

- DELL 2007FPW @ €470

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε συγνωμη δηλαδη αλλα για να εχεις τετοιες απαιτησεις για φωτογραφιες πρεπει να εχεις και **** τους εκτυπωτες και πολυ καλα ειδικα χαρτια και πανω απο ολα κανα πτυχιο παρολα αυτα ακομα και ετσι ειναι υπερβολη

Link to comment
Share on other sites

ρε φιλε συγνωμη δηλαδη αλλα για να εχεις τετοιες απαιτησεις για φωτογραφιες πρεπει να εχεις και **** τους εκτυπωτες και πολυ καλα ειδικα χαρτια και πανω απο ολα κανα πτυχιο παρολα αυτα ακομα και ετσι ειναι υπερβολη

Αν μιλάς προς εμένα, δεν καταλαβαίνω την σκέψη σου...

Ένας καλός εκτυπωτής πλέον δεν κοστίζει τρελά λεφτά, ούτε και τα ειδικά χαρτιά, ειδικά αν αγοράζεις ποσότητα.

Πτυχίο στο photoshop δεν έχω ίσα-ίσα που είμαι και αρχάριος αλλά 5 πράγματα για να κάνεις μια βασική διόρθωση σε μια εικόνα, τα ξέρω.

Τέλος πάντων, δεν έχω σκοπό να σε πείσω για κάτι, απλά αυτή είναι η γνώμη μου...

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

σε σενα αναφερομαι φιλε. Επειδη εχω σπουδασει film scoring και απο χρωματα ξερω αρκετα πραγματα απο τα λεγομενα σου μπρεδευτικα παρα πολυ και νομισα οτι εισαι επαγγελματιας και εχεις τοσες παιτησεις απο τα χρωματα...

δηλαδη μια αυτοματη διαγνωση και διορθωση απο το cs2 δεν σε καλυπτει ?

επειδη ξερω την διαδικασια και επειδη εκτυπωνω σε ΠΟΛΥ μεγαλες διαστασεις 80 εκ και πανω σου λεω οτι μπορει να εχεις την καλυτερη οθονη αλλα χρειαζεσαι και τρελο εκτυπωτη...και πολυ καλο χαρτι το οποιο δεν βρισκεις στο εμποριο ευκολα. ξερω πολους επαγγελματιες που πραγματικα με μια παλη οθονη κανουν πολυ καλα αποτελεσματα.

Για ποιο λογω βγαινουν κουβας ? ΠοΙΑ ΨΗΦΙΑΚΗ ΕΧΕΙς ? εγω με μια μικρη και παλια sony p10 στα 5mp βγαζω απο εκδρομες κτλ και σχεδον ποτε δεν διωρθωνω τιποτα γιατι πολυ απλα δεν χρειαζται...

Link to comment
Share on other sites

Κατά καιρούς βλέπω πολλά άτομα που ασχολούνται με ένα αντικείμενο ,να αγοράζουν τα ποιο διαφημισμένα για την ποιότητα τους προϊόντα στην αγορά που είναι και τα ποιο ακριβά. Και ρωτώ,το καλύτερο της αγοράς αξίζει πάντα τα παραπάνω χρήματα που θα δώσουν, ή για 10% παραπάνω στην ποιότητα θα πρέπει να πληρώσουν τριπλάσια τιμή!!!!!!!!

Και ποιο συγκεκριμένα. Σήμερα το σύνολο σχεδόν των TFT που κυκλοφορούν στην αγορά έχει αξιοπρεπή απόδοση και ποιότητα απεικόνισης. Πόσο δε μια οθόνη σαν την LG 204 η οποία είναι 20άρα, wide, 1680 χ 1050 ανάλυση ,2.000/1 αντίθεση με μόνο 330Ε. Με τα χαρακτηριστικά αυτά πιστεύω ότι δεν θα απογοητεύσει κανέναν και ότι είναι η κορυφαία στην σχέση τιμής/ απόδοσης!!!!

Από εκεί και πέρα δεν πρέπει να κρίνουμε τα διαφορά προϊόντα από την τιμή πιστεύοντας ότι το πιο ακριβό είναι μακράνκαι το καλύτερο!!

Έχετε ποτέ σκεφτεί ότι σε ένα χρόνο και η ακριβή EISO σας θα είναι πίσω σε επιδόσεις από μια LG? Τότε τι θα κάνετε? Μάλλον θα κλαίτε τα λεφτά σας....

Η ΕΙSO είναι μακράν η ποιο αντιεμπορική εταιρία ,και με την τιμολογιακή της πολιτική θα καταλήξει σαν την PLEXTOR η οποία απ` ότι έμαθα κλείνει!!!

Δεν νοείται οθόνη υπολογιστή να κοστίζει 1000Ε και 2500Ε.

Συμφωνώ βέβαια ότι όταν μιλάμε για επαγγελματική χρήση χρειάζεται η αγορά μιας τέτοιας οθόνης αλλά σε καμία περίπτωση για ερασιτεχνική χρήση.

πχ.Είναι σαν να θες να αγοράσεις μια φωτογραφική μηχανή για το σπίτι και να πας να πάρεις την pentax k10d και για φακό ένα ....... "κιάλι" :119:

Συγχαρητήρια λοιπόν στις εταιρίες που προσφέρουν φτηνά και καλά προϊόντα όπως η LG!!!!

Link to comment
Share on other sites

Η ΕΙSO είναι μακράν η ποιο αντιεμπορική εταιρία ,και με την τιμολογιακή της πολιτική θα καταλήξει σαν την PLEXTOR η οποία απ` ότι έμαθα κλείνει!!!
[off topic]Δεν κλεινει απλα πλεον παραγγελνει τα recorder της απο την Liteon :) [/off topic]
Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ συμφωνώ με τον fsbmaniac.

Είναι άκρως απαραίτητο, εφόσον έχεις την super-duper οθόνη, παράλληλα να υπάρχει και ο super-duper εκτυπωτής, με τα ανάλογα μελάνια και το ανάλογο χαρτί.

Όταν θα δεί κάποιος δουλειές που έχουν κάνει γνωστοί μου με μια "μηδαμινή" LG, Sony ή και άλλες, τότε θα καταλάβει πως η τιμή των EIZO για τον απλό άνθρωπο, ανεβαίνει γεωμετρικά και φυσικά, άκρως δυσανάλογα.

Για αυτό, εγώ θα μείνω με την LG(όταν έρθει επιτέλους....) όσο πάει, και θα αφήσω τα extreme κατά μέρος.

Υ.Γ. Btw, όσοι απλοί χρήστες, παίρνουν τις EIZO και τις αντίστοιχες οθόνες σε τρελές τιμές για το "μέγιστο" αποτέλεσμα, έχουν και το Photoshop αυθεντικό ;;;

.

.

.

Δέν νομίζω...

Link to comment
Share on other sites

[off topic]Δεν κλεινει απλα πλεον παραγγελνει τα recorder της απο την Liteon :) [/off topic]

Και τι με αυτό. Η LITE ON ειναι η χειρότερη εταιρία παραγωγής optical drivers. Γιατί λοιπόν να αγοράσω PLEXTOR? PLEXTOR θα είναι μονο το όνομα, η ποιοτητα όμως........!!!

Ας συνεχίσει και η EISO στα χνάρια της plextor και σύντομα θα φτιάχνει τις οθόνες της , η ...... BLUE SKY !!!!!!!! :082: :082:!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Ετσι ειναι παιδια μην τρελαθουμε κιολασ μην πεταξουμε τα πτυχια μας στην φωτια δηλαδη οτι η eizo αξιζει τα λεφτα της !Για τα ματια του κοσμου ειναι αυτα...

Οσο για την plextor αδιαφωρω εχω γραμμενα dvd απο nec πολλα χρονια και παροτι ειναι 60% quality σε σκαναρισμα και γεματα γρατσουνιες ειναι μια χαρα ειδικα αν μιλαμε για video dvd το ποιο φτηνο ειναι και το καλυτερο

Link to comment
Share on other sites

Καμία σχέση, αλλά τέλως πάντων.

Επίσης, πότε θα είναι η κατάλληλη στιγμή και ποιά η κατάλληλη εταιρία να πάρουμε οθόνη που θα μπορεί να αντεπεξέλθει στα 100-120mpixels των ματιών μας;;;

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Τι ωραια, αγορασα την LG L204WT και μου εβγαλε ενα καμμενο πρασινο pixel στο κεντρο της οθονης!! Τα νευρα μου, λεει δεν την αλλαζουν παρα μονο αν εχει 5 και πανω! Ελεος!

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
Τι ωραια, αγορασα την LG L204WT και μου εβγαλε ενα καμμενο πρασινο pixel στο κεντρο της οθονης!! Τα νευρα μου, λεει δεν την αλλαζουν παρα μονο αν εχει 5 και πανω! Ελεος!

To είχα υποψιαστεί από άλλα post σου αλλά τώρα σιγουρεύτηκα.

ΕΙΣΑΙ ΠΟΛΥ ΓΟΥΡΛΗΣ ΑΔΕΡΦΑΚΙ ΜΟΥ :039: :039: :039:

.

Link to comment
Share on other sites

εγω προχθες παρελαβα την 13 οθονη για φιλο μου βασικα ολοι οσοι την ειδα την επομενη εγινε παραγγελια οποτε 14 οθονες μεχρι στιγμης ΚΑΝΕΝΑ ΚΑΜΜΕΝΟ ΠΙΞΕΛ φιλε πρεπει να ησουν πολυ ατυχος αλλα και παλι ψυχολογικο ειναι δεν φαινεται ενα πιξελακι...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.