Jump to content



1 gb μονο του η 2x512 mb dual?


TTnewbie

Recommended Posts

Τι ειναι καλυτερο να εχει καποιος?

1 γιγα ραμ σε ενα σλοτ η 2 απο 512 μεγα η καθεμια σε dual;

Ποια πλεονεκτηματα κ μειονεκτηματα εχει η καθε επιλογη;

Ευχαριστω. :)

Link to comment
Share on other sites

Από αποψη επιδόσεων ειναι σιγουρα καλυτερο τα 2 Χ512.

Εαν ομως σκοπευει καποιος να αναβαθμισει μνημη συνστομα καλυτερα ειναι το 1Χ1GB ωστε να προσθεσει το δευτερο αργοτερα για να εχει και το dual.

Βεβαια και με 4 Χ512 μπορεις να εχεις dual αλλα ειναι πολλες περιπτωσεις που υπαρχουν προβληματα ειδικά οταν θελεις να υπερχονισεις το συστημα.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Στο 2ο pc εχω 1 512mb 400αρα kingston.Για να κανω Dual Channel χρειαζεται να βαλω παλι 512 σε άλλο slot ή μπορω να βάλω και 1giga?

Η 512 που έχω είναι 2,5 cas.Αν βάλω μνήμη με 3 cas τι παίζει?

Πρέπει να είναι ίδιας χωρητικότητας.Επίσης αν μπορούν και οι δυο μνήμες να τρέξουν cas3 δεν θα έχεις πρόβλημα λογικά..καλύτερα όμως να ψάξεις για κάτι παραπλήσιο!

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει να είναι ίδιας χωρητικότητας.Επίσης αν μπορούν και οι δυο μνήμες να τρέξουν cas3 δεν θα έχεις πρόβλημα λογικά..καλύτερα όμως να ψάξεις για κάτι παραπλήσιο!

Και γω μαζι σου, αλλα ελα που δε βρισκω πουθενα 512 mb/1 giga μνημη με 2,5 cas.Εκτος αν παρω καμια 3αρα..

Βεβαια τωρα ειναι και το εξης διλημμα:

  • Κρατάω την 512 και βάζω άλλη μια 512 (οικονομική λύση)
  • Κρατάω την 512 και βάζω άλλο 1 giga.Χάνω το Dual, αλλά έχω αρκετή μνήμη (ακριβή λύση)
  • Βγάζω την 512 και βάζω 2χ1 gb, και έχω και Dual και αρκετή μνήμη (πολύ ακριβή λύση)

Βέβαια δεν ξέρω κατά πόσο αξίζει να επενδύσω τόσο σε χρήμα για μνήμη σε pc που βασικά είναι κατεβαστήρι, αλλά αφού έχω τον Athlon στα 2000 mhz και θέλω να παίζω και κανένα game σε λαν, ίσως θα πρέπει να προχωρήσω.Παράλληλα είναι και τεστ PC για τα VISTA.

Link to comment
Share on other sites

Αν βάλω 3 dimms των 512.Γίνεται το Dual μεταξύ των 2 ή όχι??

Οι μητρική θα πρέπει να υποστηρίζει dual και είναι συγκεκριμένες οι θέσεις για να παίξει dual. Θα πρέπει να κοιτάξεις το manual της μητρικής σου. Εαν ήμουν στην θέση σου θα έπαιρνα άλλη μία 512 με cas3 ας πούμε και θα τις έβαζα dual. Για το pc που έχεις δεν νομίζω να αξίζει να πάρεις 2G. Eξάλλου θα μπορείς να παίζεις παιχνίδια με 1G και καλή κάρτα γραφικών.

Link to comment
Share on other sites

Οι μητρική θα πρέπει να υποστηρίζει dual και είναι συγκεκριμένες οι θέσεις για να παίξει dual. Θα πρέπει να κοιτάξεις το manual της μητρικής σου. Εαν ήμουν στην θέση σου θα έπαιρνα άλλη μία 512 με cas3 ας πούμε και θα τις έβαζα dual. Για το pc που έχεις δεν νομίζω να αξίζει να πάρεις 2G. Eξάλλου θα μπορείς να παίζεις παιχνίδια με 1G και καλή κάρτα γραφικών.

Η Abit Nf7 2.0 είναι η μητρική του 2ου pc με nforce2.Στο manual λέει ότι υποστηρίζει Dual, αλλά δε βρήκα πουθενα ποια 2 slot απο τα 3 είναι για αυτή τη δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το nforce 2 έπεσε στα χεράκια μου :033: υπάρχει ίσως και μια τρίτη επιλογή ...

στο πρώτο socket βάζεις την 1GB μνήμη ...

και στα άλλα 2 sockets που έχουν και το ίδιο χρώμα βάζεις από 512MB στο καθένα. Με αυτό το configuration είναι δυνατό να δουλέψουν dual channel. Βέβαια πριν προβείς σε τέτοια λύση σκέψου το κόστος από τη μια και τσέκαρε το manual της μητρικής σου. (Η δική μου ήταν MSI K7N2 Delta Platinum αν θυμάμαι καλά)

Όσο για τα latency έχω κακά νέα. Είναι λιγότερο ελαστικά τα timings σε dual channel.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή το nforce 2 έπεσε στα χεράκια μου :033: υπάρχει ίσως και μια τρίτη επιλογή ...

στο πρώτο socket βάζεις την 1GB μνήμη ...

και στα άλλα 2 sockets που έχουν και το ίδιο χρώμα βάζεις από 512MB στο καθένα. Με αυτό το configuration είναι δυνατό να δουλέψουν dual channel. Βέβαια πριν προβείς σε τέτοια λύση σκέψου το κόστος από τη μια και τσέκαρε το manual της μητρικής σου. (Η δική μου ήταν MSI K7N2 Delta Platinum αν θυμάμαι καλά)

Όσο για τα latency έχω κακά νέα. Είναι λιγότερο ελαστικά τα timings σε dual channel.

Ευχαριστώ για την πρόταση, αλλά μάλλον θα πάω στη λύση του να προσθέσω άλλο 1 dimm 512 με 2,5 cas για dual.

Τώρα στον athlon xp 1800+, τον έχω στα 11χ183 με 2-2-2-7, οποτε λογικα και σε Dual δε νομιζω να εχω προβλημα απο τα σφιχτα timings, λογω underclocking.:033:

Λογικα και μεχρι τα 11χ200, που ειναι το deafult της 400αρας μνημης, θα μπορω να τα εχω τσιτα τα timings.

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το εγχείρημα αποδεικνύεται πιο δύσκολο από ότι περίμενα, καθώς δε βρίσκω μνήμες σε νορμάλ τιμή σε cas 2,5.

Το eshop είχε την Πέμπτη Kingston στα 49, την παράγγειλα, αλλά την άλλη μέρα με ενημέρωσαν ότι δεν διατίθεται πλέον.Παίρνω το mgmanager,την twinmos που έχουν στο site, δεν παίζει και την kingston στα ίδια timings την δίνουν 68 ευρω!:092: :092: Καλά, τι τιμή, είναι αυτή για 512??

Ξαναπέρνω τώρα το eshop, έχουν OCZ στα 50 ευρώ.Λέω να την κλείσω και μου λένε ότι παίζει να έχει ασυμβατότητα με την kingston και τη μητρική μου και τελικά την άφησα και αυτή...

Τι να κάνω βρε παιδιά?Να χτυπήσω 1 jetram που έχω βρει σε αγγελία ή και αυτή μπορεί να έχει ασυμβατότητα?Τα έχω ψάξει όλα στη Σουρνάρη..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδιά πείτε καμιά γνώμη.

Πήρα στο eshop να κλείσω αυτό το μοντέλο

http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.554588

Λέω στον πωλητή ότι θέλω να κάνω dual channel με 1 kingston Που έχω ήδη.Και τότε έφαγα την ξενέρα, ότι για να κάνω dual πρέπει να πάρω 2 μνήμες ακριβώς ίδιες.

Ισχύει αυτό βρε παιδιά??Δηλαδή αν βάλω crucial και kingston με cas 2,5, μπορεί να μην παίζει το Dual?Δεν υπάρχει κάποιο στοιχείο που θέλει ψάξιμο για να σιγουρευτώ ότι θα ταιριάζουν?

Link to comment
Share on other sites

Μια χαρά dual θα παίζει εφόσον έχουν ίδια timmings. Απλώς όταν είναι και ίδια μάρκα είσαι σίγουρος ότι δεν θα υπάρχει κανένα πρόβλημα. Αλλά ένα πράγμα δεν καταλαβαίνω: έχεις βάλει αγγελία σου στέλνω ότι έχω τέτοια μνήμη και δεν απαντάς!

Link to comment
Share on other sites

Συμφωνώ κι εγώ. Με το nforce2 μπορείς να κάνεις dual channel αρκεί οι μνήμες σου να έχουν ίδια timings.

Για πιο agressive timings στην αγορά πουλιούνται και μνήμες σε ζευγάρια που έχουν ελαφρώς καλύτερες επιδόσεις όταν δουλεύουν παρέα σε dual channel(κυρίως γιατί είναι handpicked).

Τώρα στο e-shop οι τύποι απλοί πωλητές είναι ... μην περιμένεις και πολλά-πολλά από αυτούς αφού αρκετοί έχουν ξεμείνει απο τον Γερμανό και ξέρουν μόνο από μπαταρίες. :033:

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Τελικά βρήκα και πήρα την ίδια μνήμη με αυτή που είχα, από εξωτερικό.

Με απασχολεί το θέμα συμβατότητας όμως.

Αν και έχουν ακριβώς το ίδιο κωδικό μάρκας και ίδια timings, η μία μνήμη είναι του 1999 και η άλλη του 2007.Επίσης όταν τις είχα βάλει μαζί, έσκαγαν μπλε οθόνες στα XP για το ACPI και δεν ξέρω τι έφταιγε.

Υπάρχει περίπτωση λόγω διαφορετικών chip (η παλιά είχε Winbond Ch-5, η νέα άγνωστα) να παίζει κανένα πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Τελικά βρήκα και πήρα την ίδια μνήμη με αυτή που είχα, από εξωτερικό.

Με απασχολεί το θέμα συμβατότητας όμως.

Αν και έχουν ακριβώς το ίδιο κωδικό μάρκας και ίδια timings, η μία μνήμη είναι του 1999 και η άλλη του 2007.Επίσης όταν τις είχα βάλει μαζί, έσκαγαν μπλε οθόνες στα XP για το ACPI και δεν ξέρω τι έφταιγε.

Υπάρχει περίπτωση λόγω διαφορετικών chip (η παλιά είχε Winbond Ch-5, η νέα άγνωστα) να παίζει κανένα πρόβλημα?

Εαν με μία μία μνήμη το pc παίζει σωστά τότε ναι υπάρχει τέτοια περίπτωση. Τσεκαρε τες όμως μία μία με το memtest για να είσαι σίγουρος.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.