Jump to content



UPS για PLASMA 42" TV ???


apotsi

Recommended Posts

Ξέρει κανείς αν είναι ειδικά τα UPS που βάζουν επάνω τηλεοράσεις;

Ή για να το θέσω διαφορετικά... Τί UPS θα παίρνατε για να βάλετε επάνω μιά Samsung 42" Plasma TV με αυτά τα χαρακτηριστικά;

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς αν είναι ειδικά τα UPS που βάζουν επάνω τηλεοράσεις;

Ή για να το θέσω διαφορετικά... Τί UPS θα παίρνατε για να βάλετε επάνω μιά Samsung 42" Plasma TV με αυτά τα χαρακτηριστικά;

Δε μου ανοιγει η σελιδα.

Βασικα θα κοιταγα ποσα Α τραβαει η τηλεοραση και αν τα αντεχει το UPS

(αν και κατα την εκινηση νομιζω τραβαει περισσοτερα, οποτε πρεπει να εχει αρκετο περιθωριο)

Link to comment
Share on other sites

Δε μου ανοιγει η σελιδα.

Βασικα θα κοιταγα ποσα Α τραβαει η τηλεοραση και αν τα αντεχει το UPS

(αν και κατα την εκινηση νομιζω τραβαει περισσοτερα, οποτε πρεπει να εχει αρκετο περιθωριο)

Παίζει κανονικά η σελίδα. Δεν ξέρω πόσα Α τραβάει. Λογικά πού το γράφει;
εγω θα κοιταζα επισης να εχει ημιτονική έξοδο.......
Που σημαίνει; Πώς το ζητάω αυτό...; Αν τους το πώ έτσι όπως μου το λές, θα ξέρουν;
Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν θές UPS , θές σταθεροποιητή Τάσης για να προστατέψεις την τηλεόραση απο υπέρταση λόγω ανωμαλίας στο δίκτυο της ΔΕΗ. Κάνει περίπου στα 30- 40 ευρώ και είναι περίπου όσο ένα τροφοδοτικό υπολογιστή και σου δίνει σταθερά 220 .

Link to comment
Share on other sites

Βασικά συσκευή που να βγάζει ημίτονο δε θα βρεις, όλες βγάζουν τετραγωνικό παλμό. Οι καλές συσκευές βγάζουν τετραγωνικούς παλμούς μεταβαλόμενου πλάτους προκειμένου να πλησιάσουν το ημίτονο. ;) Επίσης, η πλειοψηφία των UPS έχουν και σταθεροποιητή τάσης και μάλιστα θεωρούν διακοπή ρεύματος όταν η τάση πέφτει κάτω από 190Volt.

Link to comment
Share on other sites

Βασικά θές σταυεροποιητή. Τα ups ,τουλάχιστον τα φτηνά , δεν είναι online και άρα δεν σταθεροποιούν. Κάποια λίγα όπως της apc απλά έχουν φιλτρο και κόβει ένταση αλλά όχι τάση. Συνήθως οι βλακείες της ΔΕΗ αφορούν τάση όπου και καίγονται πανηγυρικά τα κυκλώματα...

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί κάποιος να συνδιάσει και τα δύο; Και σταθεροποιητή και UPS ; Αν ναι, με ποιά σειρά; Πρώτα το UPS και μετά ο σταθεροποιητής ή το αντίστροφο; Ή πάλι δεν υπάρχει λόγος να γίνει κάτι τέτοιο;

Link to comment
Share on other sites

εαν το ups ειναι On-line ή Line Interactive και σχετικα αξιοπιστης εταιρίας δε χρειαζεται σταθεροποιητη. Η σειρα που πανε παντως ειναι σταθεροποητής -> Ups.

Link to comment
Share on other sites

το 1000αρι της mustek που εχω εχει avr, βεβαια δεν ειναι σταθεροποιητης αλλά δουλευει μια χαρα με τα τροφοδοτικα των pc.

ενας συνδιασμός με εναν σταθεροποιητη θα ηταν η καλύτερη και πιο οικονομικη/αξιοπιστη λυση εαν η plasma ειναι πολύ ευαίσθητη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα, ελπίζω να μήν ξεφεύγω από το θέμα...

Ερώτηση: Στο Ψυγείο τί θα βάζατε; Κι εκεί σταθεροποιητή;

Προς το παρόν έχω βάλει ένα πολύπριζο αντικεραυνικό, τουλάχιστον να το προστατεύσω από υπέρταση.

Στο PC, έχω ένα APC Smart UPS SC 620 πάνω σε αντικεραυνικό πολύπριζο επίσης. (Αντικεραυνικό -> UPC).

Link to comment
Share on other sites

γενικα οι ηλεκτρικες συσκευες δεν "υποφερουν" τοσο απο πτωση ρευματος, δεν ειναι τόσο ευαίσθητες και εχουν σχεδιαστεί ετσι ωστε να αντεχουν άρα ενας σταθεροποιητης ειναι μάλλον περιττός.

σταθεροποιητη στο ψυγείο, στη κουζινα, στο θερμοσιφωνα τα θεωρω τουλαχιστον πολυτελειες αν όχι αστεια.

ενα αντικεραυνικό δεν ειναι κακή ιδεα, παραταυτα ενα αντικεραυνικό σε καθε συσκευη νομιζω οτι παρα ειναι lux.

Link to comment
Share on other sites

Αν εχεις ψυγειο των 2000Ε νομιζω οτι ενας σταθεροποιητης των 50-60Ε δε θα ηταν υπερβολη :) Το ιδιο ισχυει και για την plasma φυσικα.

Ειχα ομως την εντυπωση οτι ενας σταθεροποιητης ειναι αρκετος και απλα βαζεις σε σειρα 2-3 συσκευες πανω σε αυτον.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.