Jump to content



Γνώμες για αγορά


Chaleas

Recommended Posts

Καλησπέρα.Λόγο ότι χάλασε κατά πασα πιθανότητα η Mobo μου θέλω να πάρω καινούργια όπως επίσης και cpu.Σκέφτηκα να διαθέσω κάνα 200ari euro και είδα αυτά:

Mobo: M2Η-E (sAM2, DDR2)

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1034&product=864749&tab=specs

CPU: AMD Athlon 64x2(sAM2) 3800(2.0Ghz)

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=1038&product=869082

Θέλω να μου πείτε αν είναι καλά αυτά που διάλεξα για τις τιμές που θέλω κι αν όχι πια είναι η καλύτερη.

Και δεύτερον θέλω να μου πείτε αν τα υπόλοιπα που έχω θα είναι συμβατά με αυτά.Αυτά που έχω είναι:

Ram: 2x256 DualChannel DDR400

HDD: 80GB "σεριαλατα"

Γραφικά: Ati Radeon 9200 128MB

Πείτε μου πια ταιριάζουνε και πια όχι και τι άλλο μου προτείνεται.

Ευχαριστώ πολύ

ΥΓ. Το τροφοδοτικό μου είναι με 20 pins.Υπάρχει adaptor για να γίνει 24 η πρέπει να πάρω καινούριο?Τον πήρα πριν ένα μηνα "μεριπου".Να στε καλά και πάλι

Link to comment
Share on other sites

Καλα αυτα αλλα μαζι με αυτά θα χρειαστεις και DDR2 μνημες...

επίσης θα χρειαστείς και καρτα γραφικών αφου η μητρικη εχει μονο pci-e και όχι agp.

Τι επεξεργαστη και μητρικη εχεις τώρα?

Link to comment
Share on other sites

Επεξεργαστή AMD ʼθλον 2500 και μητρική Soltek NF2

Σοβαρά μιλάς?ʼAρα πρέπει να ξαναστήσω καινούριο μηχάνημα με λίγα λόγια.

Για να μη περνo τόσα πράγματα μπορείς να μου πεις τι θα μπορούσα να πάρω για να γλιτώσω τα παραπάνω?Απλά επειδή βγήκανε cpu με 2 πυρήνες είπα να πάρω κάτι τέτοιο.λοιπόν?Τι μου προτείνεις εσύ ώστε να μην αγοράσω κι αλλα πράγματα?

Link to comment
Share on other sites

Εγω λεω να μη πάρεις τίποτα προς το παρόν.

Καλύτερα gather resources και πάρε πιο μετά brand new C2D.

Γιατί και 4300 με asrock all in one να πάρεις (περιπου 260€) με τα 2Χ256ΜΒ ραμ, η cache του Allendale θα αποκτήσει μόνιμη σχέση με τον σκληρό σου... :)

Link to comment
Share on other sites

Κι εγώ στην αρχή έτσι είπα αλλα εκτος του ότι δε θα αντέξω χωρίς pc 4 μήνες, εκτος το ότι τον χρειάζομαι για το internet, θα πληρώσω και 150 ευρώ χαβαλέ λεφτά για internet καθώς έχω συμβόλαιο.’ρα πρέπει να τον φτιάξω και μάλιστα αυτήν την εβδομάδα.

’ρα καλύτερα πάω και περνώ ένα mobo με 50-60 euro και τελειώνει η πόθεση?Δεν θα καταφέρω να τον αναβαθμίσω με αυτά τα λεφτά που είπα?

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να παρεις κατι και τα λεφτα σου να πιασουν τοπο, τοτε παρε το ασροκ μοβο που σου λεω και έναν 4300.

Θα δωσεις 60€ παραπανω(απο τα 200 που εθεσες αρχικα) κρατωντας υπολοιπα πραγματά σου,

Kai σιγα σιγα παιρνεις μνημες και VGA και αν τοτε πια δε θα σε καλύπτει η Asrock την πετας και περνεις οποιoδηποτε Hi end C2D mobo.

Link to comment
Share on other sites

Μπορείς να μου δώσεις link για αυτά που μου λες?

Κι επειδή είμαι λίγο γκάου λες δηλαδή ότι με αυτά θα ταιριάξουν και η vga μου και οι μνήμες και όλα? Να sai καλά

Link to comment
Share on other sites

Μπορείτε να μου πείτε καμια σύνθεση με περίπου 350 euro? να περιέχει mobo,cpu, ram και κάρτα γραφικών.Αν είναι δυνατόν να βγει και πιο λίγα να προσθέσουμε και λίγα Giga σκληρό δε θα με χαλούσε.Να στε καλά.

Όπως επίσης με ενδιαφέρει πιο πολύ το δουλεύει γρήγορα.Games και τέτοια δε ασχολούμαι ιδιαιτερα.

........περιμενωωω

Link to comment
Share on other sites

επειδη τωρα που αρχισα να το ψάνχω, υπαρχουν απειροι συνδυασμοι πες μας τι θελεις σε γενικες γραμμες.

Πχ

Οποσδήποτε C2D?

Οποσδηποτε stand alone vga ή ενσωατωμένη?

Θελεις να παρεις καποιο φθηνοτερο Intel(Ρ4) και να παρεις εναν C2D τον Aπρίλη με τις μειώσεις?

Συμβιβάζεσαι με AMD?

Τι? :)

Y.Γ.

Οτι καλύτερο με 350€ για εφαρμογες γραφείου είναι αυτο στην εικονουλα( κανε κλινκ πανω :) )

amdya3.th.jpg

Υ.Γ.2. Aλλά ολο το θεμα αλλάζει αν δεν εχεις καλό τροφοφοτικο... Εχεις?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν.

Θα προτιμούσα διπύρηνο

Δεν με ενδιαφέρουν τα παιχνίδια ιδιαιτερα.ʼρα ας είναι και on board(να μην είναι και πολύ χαλια όμως.)

AMD κατά ΠΡΟΤΊΜΗΣΗ :)

Με αυτό που ασχολούμαι πιο πολύ είναι οι μετατροπές video και "γιαυτο" θα ήθελα να είναι "ψιλογριγορο" και να μπορώ να κοιτάω κι αλλα πράγματα ταυτόχρονα.

thank youuu!!!!

Link to comment
Share on other sites

και μπορώ να πω ότι έκανες καλή δουλειά.Αν έχεις χρόνο για ξαναπροσπάθησε λίγο ακόμα με c2d.. ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο σου

Από που είναι αυτές οι τιμές?

Link to comment
Share on other sites

Οι τιμες ειναι απο Πλαισιο.

Για C2D, (που το προτιμώ εδω που τα λεμε) απο πλαισιο δεν βγαινεις με μολις 350€

Γι αυτό θα πρεπει να παρεις πραγματα και απο e-shop και παρακαλα μη χαλασει τιποτα...

Λοιπον,

cpu C2D 4300 απο πλαισιο -->175€

mb Αsrock απο eshop --> 64.75€

ram Κingston Value 1GB απο eshop-->99€

Συνολο ~340€

Kαρτα γραφικων βαζεις την δικια σου ενω HDD δε χωράει.

Αν δε σε πειραζει ο σκληρος, τοτε ειναι μια χαρα συστημα.

Link to comment
Share on other sites

Να sai καλά και πάλι αλλα όπως λες κι εσύ δεν είναι για τέτοιες αγορές το e-shop.Τουλάχιστον δεν κάνω εγώ.Στην mobo που μου πες μπαίνει ο άθλον 64x2 (sAM2) 3800?

Επειδή σκέφτηκα μια άλλη σύνθεση όπου θα έχω και διπύρηνο.Αυτό είναι:

Η mobo που πες, η ram που πες αλλα όχι 1GB αλλα 512MB(54euro), ο HDD που πες και ο AMD ʼθλον 64x2(sAM2) 3800 (2.0 GHz) με 129 euro και όλο μαζί κάνει 333.Είναι καλός?Κερδίζω τίποτα η χάνω επειδή βάζω μιση μνήμη?

Link to comment
Share on other sites

Χανεις φιλε μου, και μαλιστα αρκετα.

Αφου θες τοσο πολυ dual core, καλυτερα δωσε τα παραπανω €€ χωρις νακοψεις απο τα αλλα χαρντια.

Επειδη ανεφερες το encoding, δεν χρειαζεσαι Χ2 μονοι και μονο για encoding.

Αν encodαρεις μια ταινια την φορά και σερφαρεις παραλληλα στο νετ δεν έχεις πρόβλημα με 1GB ram και τον 3500.

Ενω με Χ2 και 512ΜΒ θα σερνεσαι.

Link to comment
Share on other sites

Έχεις απόλυτο δίκαιο φιλε μου.Δεν ξέρω γιατί έχω φάει τέτοιο κώλυμα αλλα το φάγκα.Κι όχι μονο το φάγκα αλλα σκέφτομαι κι από που να κόψω για να τα καταφέρω. ʼκου να δεις τι σκέφτηκα.Με έναν δίσκο 160ari(ΣΑΤΑ2,16MB Cache,7200rpm) τις ίδιας εταιρίας γλιτώνω 20 euro και με 25 ακόμα περνώ 1GB ram.

Μια ερώτηση θέλω να κάνω.Σαν επεξεργαστές πια η διαφορα και ποιος είναι πιο καλός από τους 2 Aθλον όπου αναφέραμε?

Ξεκίνησα με 200 euro και τα 150 ακόμα είναι υπέρβαση για μένα αυτήν την στιγμή."γιαυτο" κόβω και ράβω.Πάντως σε ευχαριστώ πολύ για τον χρόνο που χαράμισες.

Τι λες για το νέο κόλπο που είπα με τον δίσκο?

Link to comment
Share on other sites

Για την διαφορα που λες, σαφως και ο 3800Χ2 θεωρείται πιο καλός, στις εφαρμογες που υποστηρίζουν τους 2 πυρήνες του, οι οποίες πλεον ολο και πληθαίνουν.

Γι αυτόν τον λογο είναι και πιο futureproof.

Αλλα αν κανεις απλά encoding αρκει και ο 3500.

Εγω πχ με 3700+ convertαρω ταινιες απο divx σε dvd με ~60 fps και παραλληλα σερφαρω στο νετ χωρις προβλημα.(σημ. ο 3700 ειναι στα 3GHz :) )

Δεν ειναι blazing fast αλλα δεν εχω προβλημα.

Αλλωστε εδω στο φορουμ ειχα διαβασει καποτε πως μερικες φορες προτιμοτερη η δυναμη ενος ταυρου απο αυτην ενος εκατομμυρίου κοτόπουλων :)

(Τωρα ξεφυγα τελείως):p

Για τον δισκο που ειπες, δεν υπαρχει 160αρης με 16μβ cache μονο με 8.

Η διαφορα αναμεσα σε αυτον και στον KS που σου προτεινα είναι πως o KS είναι κομματάκι γρηγορότερος.

Διαλεγεις και παιρνεις. :)

Link to comment
Share on other sites

Απολυτως.

Αυτο ειναι ευκολως εννοούμενο γι αυτό το παρελειψα.

Χαίρομαι.Περνώ αυτά που είπες (μάλλον) με το cpu που είπα και αργότερα όταν μπορέσω περνώ και μια κάρτα γραφικών.Είναι καλή επιλογή τελικά?

Mobo: Gigabyte GA-M55plus-S3G me on board vga ---> 78.00e

CPU: AMD Athlon 64x2(sAM2) 3800 (2.0 GHz) ---> 129.00e (xthes apo plaisio autos eixe 111e weboffer)

RAM: SuperTalent 1GB DDR-2 667MHz CL5 ---> 107.00e

HDD: Western Digital 250GB Sata-2 (7200rpm, 16MB Cache) ---> 71.50e

----------------

σύνολο : 385.50e

Να sai καλά φιλε μου.Αν κάποιος έχει να προτείνει μαυτά τα λεφτά κάτι καλύτερο.... το περιμένω. Να sai καλά

Link to comment
Share on other sites

Μια τελευταία ερώτηση.Η mobo που λέω πιο πάνω δέχεται και agp?

Σε αυτό το link http://www.mgmanager.gr/view.asp?ID=10281 το είδα και είπα να ρωτήσω αν θα μπορέσω να βάλω την κάρτα που έχω ήδη.

Όπως σε αυτό εδώ http://www.giga-byte.com.tw/Products/Motherboard/Products_Spec.aspx?ClassValue=Motherboard&ProductID=2283&ProductName=GA-M55plus-S3G είδα ότι δέχεται RAM ΚΑΙ ΜΕ DDR-400.Θα μπορέσω να βάλω και την 1GB DDR-667MHz και τις 2x256 dualChannel DDR-400 όπου ήδη έχω?Είναι χάζι η ερώτηση μου η όχι?Είπα και πιο πάνω.Είμαι λίγο γκάου

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.