Jump to content



Καλό 120mm fan,επείγον!


ilion10

Recommended Posts

vagsk-> Το γνωρίζω αυτό που λες για τους sleve αλλά αν αρχίζουν και κανουν σαν μπετονιέρες δε σημαίνει οτι "χαλασαν"?

Τι παιζει μ αυτό το θέμα?

Γιατί και τα χρηματα δεν είναι λίγα. (40€)

Δεν το ρισκάρω. Φαντάζομαι ότι άνετα μπορούν να κάνουν τους κινέζους.

Από τη στιγμή που δουλεύει και περιστρέφονται τα πτερύγια αλλά δεν είναι πλέον αθόρυβο (και μη ξεχνάμε ότι ο λόγος αγοράς είναι η αθόρυβη λειτουργία και ότι για αυτό το λόγο στοιχίζει 2 φορές πάνω) άνετα το τεχνικό τμήμα μπορεί να κάνει ότι δεν το "ακούει" και ως τόσο "θορυβώδες". Άντε να βρεις το δίκιο σου μετά.

Link to comment
Share on other sites

Χμ, τοτε δεν είναι και τοσο χρησιμη η εγγύηση.

Αλλά στην χειρότερη των περιπτώεων δλδ στους 40C έχουν ζωή ~10k h τοτε με ~15/24 που λειτουργεί το PC μου, θα κρατήσουν ~666 ημέρες(lol) δλδ κατι λιγοτερο απο 2 χρονια.

Oποτε η εταιρία είναι καλυμένη.

Απ οτι καταλαβαίνω δεν προκειται να "χαλασουν" πιο γρήγορα από 666 ημέρες, σωστα?

Αν είναι έτσι τότε καλύπτομαι και γω.

Link to comment
Share on other sites

Χμ, τοτε δεν είναι και τοσο χρησιμη η εγγύηση.

Αλλά στην χειρότερη των περιπτώεων δλδ στους 40C έχουν ζωή ~10k h τοτε με ~15/24 που λειτουργεί το PC μου, θα κρατήσουν ~666 ημέρες(lol) δλδ κατι λιγοτερο απο 2 χρονια.

Oποτε η εταιρία είναι καλυμένη.

Απ οτι καταλαβαίνω δεν προκειται να "χαλασουν" πιο γρήγορα από 666 ημέρες, σωστα?

Αν είναι έτσι τότε καλύπτομαι και γω.

Με τον όρο "χρόνο ζωής" αναφέρομαι στο MTBF που είναι ο μέσος χρόνος μέχρι να παρουσιαστεί σφάλμα. Ο χρόνος αυτός υπολογίζεται με χρήση 24/7. Αν δεν δουλεύεις το ανεμιστηράκι 24/7 τότε η εγγύηση 2 ετών σε υπερκαλύπτει.

Βρήκα και αυτό.

http://www.overclockersclub.com/reviews/silenx_80mm_fans2.php

Hypro bearings are a modified sleeve bearing; sleeve bearings are notorious for short-life span due to their small lubricant storage and great surface area of contact. Traditional sleeve bearings have an O-ring and washer that are always in contact with the fan shaft. Hypro bearings however, are missing the O-ring and washer; the fan shaft spins freely in a container of lubricant while the magnetic field keeps the fan shaft centered in place. This gives you the long life span of ball bearing fan with the reduction in vibration and lower RPM sleeve bearings offer.

Υποτίθεται ότι συμπεριφέρεται καλύτερα από το κλασσικό sleeve bearing αλλά ακόμη δεν μπόρεσα να βρω επίσημες λεπτομέρειες για MTBF. Σε κάποια site αναφέρεται 100k.

Μάλλον πρέπει να είσαι καλυμμένος αν και η τιμή είναι θάνατος :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά λοιπόν αγόρασα αυτά τα 2 ανεμιστηράκια

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.806503

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700474

και οι 2 είναι πάρα πολυ καλοί και αθόρυβοι,είμαι πολύ ευχαριστημένος,για τον δεύτερο ενοείται στις χαμηλές στροφές αθόρυβος αλλά και σε έκτακτη ανάγκη τον βάζεις και δουλεύει ψηλά!Η μόνη βλακεία που έκανα ήταν ότι δεν πήρα μια βάση να τον στηρίξω στο μπροστινό μέρος του κουτιού!Τώρα έχω μόνο ένα πρόβλημα να λύσω!Το πλαινό fan του κουτιού μου κάνει πολυ φασαρία 250mm αλλά είναι και πολύ χρήσιμο νομίζω,καμιά ιδέα τι θα μπορούσα να κάνω??Αλήθεια αυτές τις θερμοκρασίες πως τις βλέπετε??Είμαι λίγο άσχετος!!Thanks!!

post-5414-1442174576,2388_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Πολυ καλος μου βγηκε αυτος εδω. Χαμηλο επιπεδα θορυβου και πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης.

http://www.arctic-cooling.com/fans2.php?idx=111&data=2&disc=

Απο που το πήρες αυτό και πόσο??

Όντως τα sharkoon είναι καλά...έχω και εγώ..είναι αθόρυβα!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Αν και το thread είναι πλέον κάπως παλιό έχω να αναφέρω επιπρόσθετα κάποια πραγματάκια.

Λοιπόν, έτυχε να χρειαστώ ένα επιπλέον 120mm ανεμιστήρι για το pc ενός φίλου οπότε είπαμε να πειραματιστούμε με το silenx. Ίσως πιο μετά ανεβάσω φωτογραφίες από το εν λόγω προϊόν.

Το δοκίμασα πάνω σε ένα HEC case ίδιο με το δικό μου (αυτό της υπογραφής) . Οι πρώτες μου εντυπώσεις είναι πως είναι ποιοτική κατασκευή και έχει καλή εμφάνιση. Έχει πολύ δυνατή ροή αέρα σε σχέση με άλλα ανεμιστήρια της κατηγορίας του αλλά ... σε καμιά περίπτωση δεν είναι τόσο αθόρυβο όσο ισχυρίζεται. Αναφέρει 14db και ίσως είναι τόσο απλά σε τελική ανάλυση ο θόρυβος που κάνεις είναι σαφώς μεγαλύτερος από το 120mm Sharkoon low noise και από ένα GlasialTech που δοκίμασα. Το Sharkoon είναι ball bearing, αθόρυβο αλλά ίσως λίγο αδύναμο σε παροχή αέρα. Το GlasialTech είναι Sleeve bearing με θόρυβο <19db και μάλλον μικρή παροχή αέρα (κοντά σε αυτή υψηλής απόδοσης ενός 80mm fan θα έλεγα).

Συμπερασματικά μπορεί να έχει 14db θόρυβο όπως ισχυρίζεται αλλά μου έδινε την εντύπωση ότι ο θόρυβος είχε αυξομειώσεις που είναι πολύ πιο εκνευριστικές για το ανθρώπινο αυτί.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 months later...

Θελω 3 κορυφαια 12αρια ανεμιστηρακια, προτεινετε μου πλιζ. Δυνατα, ανεξαρτητου τιμης(καλα μην το παρακανουμε) χαμηλοθορυβα και ολιγων τι αποδοτικα θα ελεγα.(με 3 καλωδια γιατι θα τα ελεγχω εγω)

Link to comment
Share on other sites

@lazarosleon Αν θες πουλάω τον Silenx στα 10E(μισή τιμή απο ότι έχει καινούριος). Και ο coolermaster καλός είναι, αν και στο πλαίσιο τον βρίσκεις με 6,89 € και σε 3 χρώματα.(Πράσινο, μπλε, κόκκινο)

Link to comment
Share on other sites

http://www.silenx.com/ixtremaprofans.asp?sku=ixp-76-18

Αυτον θελω. Δεν τον πουλαει κανεις στην ελλαδα????

Παιδια μου φαινεται πολυ δυνατος, και ταDB δεν ξερω τι σημαινουνε. πειτε μου μια κλιμακα να καταλαβω.

Link to comment
Share on other sites

Μου φαινεται πως silenx δεν πουλιουνται στην Ελλάδα. Πάντως παιδιά, ανεμιστήρες είναι, δεν υπάρχει περίπτωση να μην κάνουν εστω και λίγο θόρυβο.. αλλά και να βάλεις έναν ανεμιστήρα σε πολύ χαμηλές στροφές για να μην κάνει θόρυβο, δεν θα έχει πραγματικά καλή απόδοση στο να βάζει ή να βγάζει τον απαραίτητο αέρα, έτσι νομίζω τουλάχιστον.

Link to comment
Share on other sites

http://www.silenx.com/ixtremaprofans.asp?sku=ixp-76-18

Αυτον θελω. Δεν τον πουλαει κανεις στην ελλαδα????

Παιδια μου φαινεται πολυ δυνατος, και ταDB δεν ξερω τι σημαινουνε. πειτε μου μια κλιμακα να καταλαβω.

Τον είχα πάρει στα multirama για 30E, στο πλαίσιο τον έχουν 20 αλλά πρέπει να πληρώσεις και την μεταφορά γιατί είναι internet only το προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Για μένα οι 12άρηδες που συνδυάζουν απόδοση-τιμή και ησυχία είναι οι Yate Loon. Στο silentpreview τους έχουν θεοποιήσει. Εδώ ελλάδα δεν πρέπει να τους εισάγουν. Πρόσφατα είχα αγοράσει 3 τέτοιυς για 24$ κοντά στα 16-17 ευρώ. Όταν τους δουλευεις στα 7βολτ είναι σα να μην υπάρχουν.

Link to comment
Share on other sites

Δηλαδη ειναι οτι πιο καλο υπαρχει???Να τον παρω???

Εννοείται, o Silenx είναι ότι καλύτερο υπάρχει, δεν βρίσκεις 14Db με 72+ CFM απόδοση.

Όσο για τα Yate loon, θυμίζουν πολύ από akasa, σήμερα πήρα δεύτερο coolermaster 120mm πράσινο(λόγω ενός modding στο κουτί), και αυτό είναι αρκετά καλό, 22 dB@42CFM

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.