Jump to content



Έχει αγοράσει κανείς Notebook απο εξωτερικό


knikos

Recommended Posts

Σκέφτομαι να αγοράσω notebook από γερμανικό e-shop. Βλέπω διαφορές τιης τάξης των 300 και τα μεταφορικά είναι μόνο 50.

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι λίγα καταστήματα προσφέρουν αγγλικό πληκτρολόγιο και το γερμανικό είναι QWERTZ. Μπορώ να την βολέψω με κάποιον τρόπο character mapping ή κάτι άλλο σε επίπεδο software?

Και κάτι ακόμα. Ξέρει κανείς αν και πως μπορούμε οι ελεύθεροι επαγγελματίες να διακιλογήσουμε (γλιτώσουμε) το ΦΠΑ από το εξωτερικό?

Επίσης ακούω προτάσεις μέχρι 1500 με ΦΠΑ για notebooks με καλή οθόνη (φωτεινότητα, απόκριση) γρήγορο σκληρό, και καλή κάρτα γραφικών.

Πολύ acer παίζει πάντως.

Link to comment
Share on other sites

Για το πληκτρολογιο εχεις δικιο ομως ποσες φορες το χρησιμοποιεις?? Η περισσοτερη δουλεια γινεται με το mouse. Εξαλλου βαζεις και ενα εξωτερικο πληκτρολογιο αν θελεις να γραψεις πολλα πραγματα.

Δεν ξερω τι γινεται με την εγγυηση.

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ NOTEBOOK ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ FUJITSU M1425 ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΟ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knikos [Χθες, στις 21:38]

Το μόνο πρόβλημα είναι ότι λίγα καταστήματα προσφέρουν αγγλικό πληκτρολόγιο και το γερμανικό είναι QWERTZ. Μπορώ να την βολέψω με κάποιον τρόπο character mapping ή κάτι άλλο σε επίπεδο software?

Δεν χρειάζεται καν έξτρα software, αν μιλάμε για Windows, τότε μπορείς να ορίσεις εσύ το keyboard layout που θα "παιζει" από κάτω, ασχέτως γλώσσας. Π.χ:

- Αν εγκαταστήσεις Language=English / Keyboard layout=US International -> το @ θα βρίσκεται στο νούμερο 2 πάνω από τα Q και W.

- Αν εγκαταστήσεις Language=English / Keyboard layout=UK -> το @ θα βρίσκεται στο δεύτερο πλήκτρο δεξιά από το L (δλδ στο " ).

Τα Windows δεν μπορούν να δουν τι υπάρχει τυπωμένο πάνω στα πλαστικά πλήκτρα του πληκτρολογίου, πρέπει να τους πεις εσύ τι πληκτρολόγιο έχεις ;)

Link to comment
Share on other sites

ΞΕΡΕΙΣ ΤΙ ΠΑΙΖΕΤΑΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΟ ΜΑΓΑΖΙ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ?

ΕΙΔΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΙΜΗΣ ΑΛΛΑ ΕΙΝΑΙ ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟ

Αρχική απάντηση από n_koul [02-02-2005 22:46]

Για το πληκτρολογιο εχεις δικιο ομως ποσες φορες το χρησιμοποιεις?? Η περισσοτερη δουλεια γινεται με το mouse. Εξαλλου βαζεις και ενα εξωτερικο πληκτρολογιο αν θελεις να γραψεις πολλα πραγματα.

Δεν ξερω τι γινεται με την εγγυηση.

ΠΟΛΥ ΚΑΛΟ NOTEBOOK ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΤΟ FUJITSU M1425 ΚΟΙΤΑΞΕ ΤΟ ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

ΚΟΙΤΑΞΕ ΔΕΝ ΕΧΩ ΑΓΟΡΑΣΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΓΕΡΜΑΝΙΑ. ΙΣΩΣ ΚΑΠΟΙΟ ΑΛΛΟΣ ΦΙΛΟΣ ΣΟΥ ΠΕΙ ΠΙΟ ΣΙΓΟΥΡΑ. ΠΑΝΤΩΣ ΣΤΑ FUJITSU ΣΤΗ ΓΕΡΜΑΝΙΑ Η ΔΙΑΦΟΡΑ ΤΙΜΗΣ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΜΕΓΑΛΗ ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΕΛΛΑΔΑ.

ΓΙΑ ΤΟ ΦΠΑ ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΓΙΑΤΙ ΤΑ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ ΜΑΓΑΖΙΑ ΔΕΝ ΕΧΟΥΝ ΑΓΓΛΙΚΗ ΓΛΩΣΣΑ. ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΜΩΣ ΝΑ ΣΤΕΙΛΕΙΣ ΚΑΠΟΙΟ MAIL ΚΑΙ ΝΑ ΡΩΤΗΣΕΙΣ.

ΤΣΕΚΑΡΕ ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΤΗ ΔΙΕΥΘΥΝΣΗ ΠΟΥ ΕΧΕΙ ΠΟΛΛΑ ΓΕΡΜΑΝΙΚΑ SITES ΕΔΩ

Link to comment
Share on other sites

Δε νομίζω ότι πρέπει να σου φαίνονται ύποπτες οι μεγάλες διαφορε΄ς στην τιμή.

Εξάλλου τα fujitsu-siemens είναι γερμανικά και πιθανόν αυτό να εξηγεί τις μεγαλύτερες διαφορές στην τιμή. Από την άλλη αν δεν εμπιστεύεσαι γερμανικό site τι θα εμπστευτείς?:cool:

Πάντος είδα από κοντά το Μ 1425 και μου άρεσε πάρα πολύ. Η οθόνη φαίνεται να είναι πολύ καθαρή και ζωντανή (σε σχέση με όσα notebook είχε στην προθήκη το μαγαζι) ενώ με ενυπωσίασε το ποιοτικό ντιζάιν και το ότι είναι πολύ λεπτό. Αρκετά πιο λεπτό από τη σειρά D που δεν βασίζεται στο centrino. Το μόνο μειονέκτημα, το οποίο το έχουν τα περισσότερα άλλωστε, είναι ο αργός σκληρός (4200rpm).

Πάντως σκέφτομαι σοβαρά να το αγοράσω.

Για βασική εναλλακτική έχω το Toshiba Satellite M30X-124

http://www.notebook-shop.de/main.php?section=shop&group=222

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από knikos [03-02-2005 10:04]

Thanx για την απάντηση.

Με το ΦΠΑ ξέρει κανείς τι παίζει?

Το ΦΠΑ δυστηχώς το πληρώνεις κανονικότατα....

Αν είσαι ελεύθερος επαγγελματίας το γλύτωνεις με ΕΙΔΙΚΕΣ διαδικασίες και το σύτημα VIES εδώ στην Ελλάδα .... εγώ βαριέμαι και δεν το έχω ψάξει ακόμα ποια ακριβώς διαδικασία πρέπει να ακολουηήθεί στην Ελλάδα για ενδοκηνοτικές συναλλάγες.... αν καποιος το έχει κάνει και γνωρίζει , ας ρίξει λίγο φώς στην υπόθεση..... οχι εικασίες

Link to comment
Share on other sites

Επικοινώνησα με ένα γερμανικό κατάστημα και μου είπαν τα εξής.

Μπορείς να πληρώσεις μέσω τράπεζας σαν ελεύθερος επαγγελματίας. Τους στέλνεις τα στοιχεία σου (ΑΦΜ), αυτοί ελέγχουν αν ισχύει, σε ειδοποιούν (1-2 μέρες) και εφόσον είναι σωστά καταθέτεις στην τράπεζα τα λεφτά ΧΩΡΙΣ ΤΟ ΦΠΑ. Το θέμα είναι σε ποιον πληρώνεις ή πώς δικαιολογείς το ΦΠΑ?

Αν ξέρει κανείς τη διαδικασία του VIES θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Link to comment
Share on other sites

ΚΑΛΗΜΕΡΑ.ΕΑΝ ΕΙΣΑΙ ΙΔΙΩΤΗΣ ΤΙ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ?

ΞΕΡΕΙ ΚΑΝΕΙΣ ΠΩΣ ΓΙΝΕΤΑΙ ΤΟ ΟΛΟ ΣΚΗΝΙΚΟ?

ΠΗΡΑ ΤΗΛ ΤΗΝ HP HELLAS ΚΑΙ FUJITSU-SIEMENS HELLAS ΚΑΙ ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ

ΠΩΣ ΚΑΙ ΑΠΟ ΕΞΩ ΝΑ ΤΟ ΑΓΟΡΑΣΩ ΑΝ ΠΑΘΕΙ ΚΑΤΙ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ ΑΥΤΟΥΣ ΚΑΙ ΤΟ

ΠΗΓΑΙΝΟΥΝ ΓΙΑ ΤΑ ΠΕΡΑΙΤΕΡΩ.ΟΠΟΤΕ ΑΓΟΡΑΖΟΥΜΕ ΑΦΟΒΑ ΑΠΟ ΕΞΩ.

ΕΡΩΤΗΣΗ ΚΡΙΣΕΩΣ.

ΛΟΓΩ 64-BIT ΤΙ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΕ?ΣΕ ΦΟΡΗΤΟ ΠΑΝΤΑ.

ΝΑ ΠΕΡΙΜΕΝΩ ΝΑ ΒΓΕΙ Ο INTEL ή ΝΑ ΑΓΟΡΑΣΩ AMD?

ΔΙΟΤΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΩ ΜΕ ΤΗ ΤΕΧΝΟΛΟΓΙΑ ΤΟΥ ΣΗΜΕΡΑ ΚΑΙ ΛΙΓΟΠ ΜΑΚΡΥΤΕΡΑ.

ΝΑ ΄ΜΠΟΡΩ ΔΗΛΑΔΗ ΣΤΟ ΜΕΛΛΟΝ ΝΑ ΕΓΚ/ΣΩ ΤΑ XP 64BIT.

ΚΑΛΗ ΣΑΣ ΜΕΡΑ

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.