Jump to content



EIZO L768K


LordArthas

Recommended Posts

Εδω και μια ωρα εχω μπροστα μου την ΕΙΖΟ L768Κ (μαυρη). Παρα πολυ ευχαριστημενος. Αξιζε και τα 697 ευρω που την πληρωσα!!! :happy2:

Για αλλη μια φορα, βγαινει αληθινο το «ο,τι πληρωνεις παιρνεις». Και τα καλωδια ακομη, φαινονται ποιοτικα. Η απεικονιση, καμια σχεση με την ΤΝ που ειχα μεχρι σημερα.

Εμφανισιακα, καλυτερη απο ο,τι την ειχα δει στο νετ και τεραστια! Μου αρεσει που ειναι «πιο ορθογωνια» απο τη 17"αρα.

Κανενα καμμενο pixel, για την ωρα. Εχω εγγυηση απο το μαγαζι 8 ημερων, για 0 pixel :cool:

Δοκιμασα να παιξω (Need for speed), παροτι που δεν το συνηθιζω και δεν ειδα σκιες και τα σχετικα. Οπως ομως εχουμε ξαναπει αυτο ειναι καθαρα υποκειμενικο. Με διαφορα τεστ μπορει κανεις ομως να τις δει. Τονιζω οτι φυσικα ειναι πιο εμφανεις απο το 16αρι ΤΝ που ειχα, αλλα λιγοτερες απο μια 25αρα Samsung (192V) που ετυχε να τεσταρω πριν μια εβδομαδα.

Αν θελετε κατι γι'αυτη την οθονη, μπορειτε να το ζητησετε.

Τη συστηνω ανεπιφυλακτα :T:

Link to comment
Share on other sites

:T: :jump1: Καλοριζικη ρε φιλε...Εχω την L557 και πραγματικα ξερω την θα πει EIZO !

Πραγματικα ειναι φοβερη και σε πολυ καλη τιμη!!( Οσο την ειχα παρει και γω πριν απο 1 χρονο):D

Link to comment
Share on other sites

Να 'σαι καλα blade_pan! Εγω εμαθα τι σημαινει ΕΙΖΟ. Παλια τις θεωρουσα λιγο υπερτιμημενες, αλλα εδω και μια ωρα εχω αλλαξει γνωμη ;)

Η τιμη της κανονικα ειναι 775, αλλα ηταν σε προσφορα 697 μαζι με τα μεταφορικα.

Link to comment
Share on other sites

Τη δοκιμασα καλυτερα με το Need for speed. Σε καποιες πιστες, φαινονται σκιες, αλλα δεν ενοχλουν καθολου, αφου πρωτον ειμαι συγκεντρωμενος στο game και δεν κοιταζω δεξια και αριστερα, δευτερον φαινεται σαν ενα λογικο blur λογω της ταχυτητας, τριτον συνηθιζονται και τεταρτον δε με πολυαπαχολει το θεμα γιατι δεν παιζω games και ειδικα FPS και Rally :p

Ειδα και DVD, το «Χρονικο του RIDDICK». Kανενα προβλημα απολυτως, οπως ηταν αναμενομενο αλλωστε.

Δεν την εχω πειραξει καθολου απο ρυθμισεις, οπως την πηρα. Την εχω συνδεδεμενη σε DVI.

Uniformity στο backlight: ΤΕΛΕΙΑ

Γωνιες θεασης: Πολυ καλες επισης. Αισθητα καλυτερες απο την πρωην πλεον ΤΝ. Οταν παω κοντα (10-15 εκ) και κοιταζω στις γωνιες αρχιζουν και σκουραινουν. Απορω, πως μπορουν τα παιδια που παιρνουν 19αρες ΤΝ. Βεβαια δεν ειναι οτι την κοιταζει κανεις απο 15εκ αποσταση...

Το μαυρο της επισης ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλο, για να μην πω καταμαυρο!!

Σε αναλυση διαφορετικη απο 1280x1024, «χανει» οπως ολες οι lcd.

Αυτα προς το παρον.

Link to comment
Share on other sites

Ρε δεν υπαρχουν λογια για την Eizo...Τοσα που προσφερει,χρωματικη αποδοση,γεωμετρια.......δεν μπορει να σε χαλασει το γεγονος οτι εχει λιγες σκιες!

EizO RuleZ....

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από blade_pan [Σήμερα, στις 02:49]

Ρε δεν υπαρχουν λογια για την Eizo...Τοσα που προσφερει,χρωματικη αποδοση,γεωμετρια.......δεν μπορει να σε χαλασει το γεγονος οτι εχει λιγες σκιες!

EizO RuleZ....

Ναι δεν το συζητω. Το ανεφερα για να ειμαι δικαιος :rolleyes:

Οπως προειπα δεν παιζω ιδιαιτερα αλλα και αυτες που εχει, δε με ενοχλουν καθολου.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από LordArthas

...

Η τιμη της κανονικα ειναι 775, αλλα ηταν σε προσφορα 697 μαζι με τα μεταφορικα.

Aπό που την πήρες σε αυτήν την τιμή; Το e-shop την έχει 944 :boxed:

:bye:

Link to comment
Share on other sites

Οχι δεν εχω δει τις υπολοιπες. Αρχικα σκεφτομουν να παρω τη Samsung. Ειχε 655 μαζι με μεταφορικα, αλλα οταν ανακαλυψα την προσφορα της ΕΙΖΟ σκεφτηκα οτι αξιζει να δωσω 40 παραπανω και να παρω αυτην.

Εχε υποψη σου οτι οι 193Ρ «πασχουν» απο bad pixel. Για την ακριβεια στην αρχη ηταν οκ, αλλα τωρα τελευταια πολλα ατομα εδω παραπονιουνται γι'αυτο το προβλημα.

Παντως σε ενα μονιτορ δεν παιζει ρολο μονο το πανελ, αλλα και τα «ηλεκτρονικα» του. Ετσι φανταζομαι δικαιολογειται και η διαφορα στην τιμη των 3 (συν ποιοτητα κατασκευης, εγγυηση, δυνατοτητα ρυθμισεων κτλ) ;)

Link to comment
Share on other sites

Αυτες ειναι οι διαφορες που βρηκα στο prad.de, μεταξυ 193Ρ και ΕΙΖΟ 768, παροτι εχουν το ιδιο πανελ:

- the Eizo L768 has a 10-Bit-LUT, the Samsung 193P not (with the latter of wise color processes clear stages on)

- the L768 has a function, which after-corrects fully automatic the brightness depending upon condition of the CCFL (also by normal wear)

- the L768 permits the input of numerical values for color temperature and gamma, the 193P not (with the latter the calibration takes place "after feeling")

Και χθες, εκανα περισσοτερα τεστ με παιχνιδια. Στο Armies of Exigo (strategy, no problem), στο PES 4 καποιες φορες ειχε σκιες στις φανελες των παικτων, χωρις ομως να ενοχλουν ιδιαιτερα, στο Need for Speed σε ορισμενες πιστες οι σκιες ειναι αρκετα εμφανεις, αλλα οπως προειπα, λογω του οτι ειμαι συγκεντρωμενος στον αγωνα και λογω του οτι ταιριαζουν σαν blur απο την ταχυτητα, ειναι αποδεκτες. Με FPS δεν το εχω δοκιμασει γιατι δεν παιζω ποτε τετοιου ειδους games και δεν εχω. Αυτα για οσους ασχολουνται με gamers.

Οσον αφορα τα υπολοιπα, επιβεβαιωνω τις αρχικες εντυπωσεις.

Πολυ καλο επισης το προγραμμα της ΕΙΖΟ μεσω του οποιου μπορει κανεις να ρυθμισει την οθονη οπως θελει (θερμοκρασια, γ κτλ), αρκει να τη συνδεσει με μια θυρα USB (εχει και το καλωδιο η συσκευασια).

Επισης μου αρεσει πολυ η μνημη που εχει για το ποσες ωρες εχει μεινει αναμενη η οθονη :)

Link to comment
Share on other sites

Εμενα παντως μου εκανε μεγαλη εντυπωση η τιμη της στη Ελλαδα... Εξωφρενικη θα ελεγα!!!

Και να φανταστεις, οτι ειχα ηδη παραγγειλει και πληρωσει προκαταβολικα τη Samsung 910Τ απο ενα μαγαζι, αλλα οταν ειδα την προσφορα της ΕΙΖΟ σε αλλο μαγαζι, ακυρωσα τη Samsung και πηρα την ΕΙΖΟ. Ευτυχως δηλ :D

Link to comment
Share on other sites

SOS !!

Είμαι web designer και ενδιαφέρομαι να αγοράσω μια LCD οθόνη (επιτέλους). Είμαι εντυπωσιασμένος από τα χαρακτηριστικά της L768.

Μπορεί όμως κάποιος να μου πει η πως είναι η απόκριση αυτής της οθόνης σε flash animations?

Επίσης, εάν ανεβάσεις ανάλυση, τι "χαλάει" στην εικόνα ;

Ευχαριστώ προκαταβολικά

Link to comment
Share on other sites

Σε flash, δεν υπαρχει κανενα προβλημα.

Να ανεβασεις την αναλυση ειναι αδυνατο, αφου οι LCD δεν γινεται να δουλεψουν σε αναλυσεις πανω απο την «κανονικη τους» (17" και 19" -> 1280x1024). Αν την κατεβασεις, η οθονη φαινεται πιο θαμπη.

Αυτα ειναι χαρακτηριστικα ολων των LCD.

Μου επιτρεπεις ομως να σου δωσω μια συμβουλη, απο τη στιγμη που εισαι web designer: Οπως ολες οι οθονες PVA, ετσι και η συγκεκριμενη ΕΙΖΟ εχει παρα πολυ ωραια χρωματα (ειδικα η ΕΙΖΟ, τουλαχιστο ενα σκαλοπατι πανω απο τις αλλες), τα χρωματα αυτα ομως, δεν ειναι φυσικα (σαν CRT).

Φυσικα χρωματα, αν και οχι τοσο ωραια στο ματι, δινουν οι S-IPS (πχ. NEC 1960ΝΧi και 1970). Για τη δουλεια σου λοιπον, θα σου συνιστουσα καποια απο αυτες τις 2.

Link to comment
Share on other sites

Ευαχριστώ πολύ LordArthas.

Η αλήθεια είναι πως δε γνωρίζω πολλά για την τεχνολογία των οθονών.

Καταλαβαίνω τελικά πως για ν'ανέβω ανάλυση πρέπει να πάω σε 20''+.

SOS 2 λοιπόν: Καμιά πρόταση για 20"+αρα;

Link to comment
Share on other sites

Εχεις δει τις νεκ sips σε σχέση με την ειζο?

Εννοώ από μαύρο και γενική εντύπωση.

Καλύτερες απο τις τν υποθέτω ε?

Συγκριση αναμεσα σε ΤΝ και PVA (EIZO), μπορω να σου κανω απο προσωπικη εμπειρια. ΔΕΝ υπαρχει συγκριση στα χρωματα, στις γωνιες θεασης, στην ποιοτητα του μαυρου. Στο μονο πραγμα που υπερεχει η ΤΝ ειναι στις σκιες (χαμηλο RT).

Δεν μπορω να σου συγκρινω το μαυρο των ΤΝ και S-IPS γιατι δεν εχω δει τις NEC προσωπικα. Μεταφερω ο,τι εχω διαβασει κυριως στο prad.de. Παντως οι ΤΝ θεωρουνται χειροτερες απο ολες σε: αποδοση χρωματων, γωνιες θεασης, αλλα δεν ξερω αν το μαυρο τους ειναι χειροτερο απο αυτο των S-IPS.

Τελος συγκριση, παντα θεωρητικη, PVA με τις S-IPS: Οι πρωτες υπερεχουν σε μαυρο, ομορφια στο ματι των χρωματων (αν και οι S-IPS εχουν πιο φυσικα χρωματα, σημαντικο για επεξεργασια φωτο και web design), ομοιομορφια των λαμπων. Οι S-IPS σε ιδιο RT (responce time) εμφανιζουν λιγοτερες σκιες. Οι γωνιες θεασης, ειναι οι ιδιες για τα δυο αυτα πανελ.

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από kokojam77 [Σήμερα, στις 13:53]

Ευαχριστώ πολύ LordArthas.

Η αλήθεια είναι πως δε γνωρίζω πολλά για την τεχνολογία των οθονών.

Καταλαβαίνω τελικά πως για ν'ανέβω ανάλυση πρέπει να πάω σε 20''+.

SOS 2 λοιπόν: Καμιά πρόταση για 20"+αρα;

Ακριβως. Οι 20αρες εχουν αναλυση 1600x1200. Μια οθονη με S-IPS πανελ ειναι η DELL 2001FP. Μπορεις να διαβασεις περισσοτερα ΕΔΩ.

Επισης S-IPS εχει και η HP L2035, ΕΔΩ, που μπορεις να ρωτησεις τον Trooper για περισσοτερες πληροφοριες.

Ελπιζω να βοηθησα

:)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.