Jump to content



Δίσκος Samsung 500gb SII μόνο 123 €??


viper1442169065

Recommended Posts

Τώρα τελευταία έχω δει τις διαφημίσεις για αυτόν τον δίσκο από 3 γνωστά καταστήματα που παίζουν με διαφορά μεταξύ τους στο 2ευρω.

Τα στοιχεία του είναι τα παρακάτω:

SAMSUNG HD501LJ 500GB SATA2

Χωρητικότητα: 500 GB.

Ταχύτητα περιστροφής: 7200rpm.

Πρωτόκολλο επικοινωνίας: SATA2 με μέγιστη ταχύτητα διαμεταγωγής 3Gb/s.

Μνήμη buffer: 16MB.

Average Latency: 4.17 ms.

Average Seek Time: 8.9 ms.

Εγγύηση: 3 έτη.

Συσκευασία: Bulk.

Δε μου φαίνονται καθόλου άσχημα.Ωστόσο δεν ξέρω τι λέει η Samsung σαν εταιρεία για σκληρούς δίσκους.

Πάντως για backup είναι μια χαρά σε αυτά τα χρήματα.

Πώς σας φαίνεται?

Link to comment
Share on other sites

Η Samsung μπαίνει τώρα στην αγορά δίσκων για desktop μηχανήματα και εχει θέσει στόχο να μείνει για τα καλά. Στο Πλαίσο που ρώτησα πως πάνε απο επιστροφές μου είπαν οτι δεν εχουν γυρίσει ούτε εναν πίσω. Σκέφτομαι μεσα στον επόμενο μήνα να τον χτυπίσω!!

Link to comment
Share on other sites

αγορασα σημερα 2 :)

Οι δισκοι ειναι πραγματκα ΑΘΟΡΥΒΟΙ, και απο ενα προχεριο bench που ετρεξα σε linux εχουν την ιδια ταχυτητα με τους 320KS που εχω.

Link to comment
Share on other sites

Δε μου φαίνονται καθόλου άσχημα.Ωστόσο δεν ξέρω τι λέει η Samsung σαν εταιρεία για σκληρούς δίσκους.

Πάντως για backup είναι μια χαρά σε αυτά τα χρήματα.

Πώς σας φαίνεται?

Πριν από κάναδυο χρόνια είχα πάρει κάτι 80άρηδες. Πολύ γλήγοροι και αθόρυβοι. Δεν μου παρουσίασαν πρόβλημα.

Θα τον έπαιρνα χωρίς φόβο και πάθος.

Link to comment
Share on other sites

αγορασα σημερα 2 :)

Οι δισκοι ειναι πραγματκα ΑΘΟΡΥΒΟΙ, και απο ενα προχεριο bench που ετρεξα σε linux εχουν την ιδια ταχυτητα με τους 320KS που εχω.

Η τιμή ειναι φοβερη Πανο απο που τους πηρες???

Εχουν σε πλαισιο multirama?

Link to comment
Share on other sites

Το σκεφτομαι και εγω για 2 samsung... Ειναι καιρο η samsung στους σκληρους δισκους και μαλιστα πολλα compaq pc εχουν δισκους samsung, τουλαχιστον απο τα παλια που εχουμε στην εταιρεια. Θα ψηθω μαλλον με το δωρο του πασχα.. ισως να εχει πεσει και αλλο η τιμη τους..

Link to comment
Share on other sites

λοιπον νεα δεδομενα, read speed με ext3 filesystem

Samsung 500GB (16MB) - 79.44 MB/s

WD. 320KS (16MB) - 65.42 MB/s

WD 250KS (16MB) - 62.72 MB/s

Maxtor 200GB (16MB) - 53.67 MB/s

Οι δισκοι δοκιμαστικαν αδειοι με το hdparm -t

ολοι ηταν συνδεδεμενοι στο ενσωματωμενο sata2 controller του nvidia 6150 chipset.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.