Jump to content



ABIT-AB9 QuadGT


TASOS

Recommended Posts

Μετα απο το review του Τάσου και μετα απο αρκετό ψάξιμο που κράτησε πολλές μέρες περιμένω να έρθει το Σάββατο στην πόρτα μου μία ABIT AB9 QUADGT. Θα τη συνοδέψω με έναν 6600 (δυστυχώς μέχρι εκεί άντεξαν τα οικονομικά μου καθώς μεχρι πριν λίγες μέρες ήμουν φαντάρος και δεν είχα έσοδα). Τα περιμένω πως και πως και θα σας πω αποτελέσματα.

Τάσο σε ευχαριστώ γιατι με το review κατάφερα να αποφασίσω επιτέλους τι να πάρω.

Πιστεύω ότι έκανες μιά πολύ καλή επιλογή.

Μόλις δέ ... τελειοποιήσουν και τα bios ... θα είναι ότι καλύτερο σε 965.

Μεγειά και καλοδούλευτη.

Αυτό που έκανα οπωσδήποτε δέν είναι review ... απλά μιά σύντομη παρουσίαση,όπου τονίζω 2-3 σημεία άξια προσοχής.

Link to comment
Share on other sites

όπου τονίζω 2-3 σημεία άξια προσοχής.

Τάσο αυτά τα 2-3 σημεία είναι που κάνουν τη διαφορά!!!!!

Την πήρα τη μητρική. Με ζόρισε λίγο στο στήσιμο με το Raid.

Καταρχάς έπρεπε να κάνω αναβάθμιση το bios για να δουλέψουν όλα. Εως εδώ καλά. Αυτό που με παίδεψε ήταν ότι όταν έβαλα τους δίσκους απο τη προηγούμενη συστοιχία ο controller κολλόυσε για κανενα 10λεπτο. Στην αρχή νόμιζα ότι εφταιγαν οι δίσκοι που ειναι Sata I. Τους σβήνω τα ίδια. Τελικα έβαλα τα ΧΡ με κλειστο το raid και στο τελος ξαναδοκίμασα να φτιαξω συστοιχία απο την αρχή και τοτε δουλεψε ο controller.

Οπότε φτιαχνω ενα raid ξαναρίχνω τα ΧΡ και όλα καλά. Πάω να βάλω εναν non-raid δίσκο πάνω και με πέθανε στις μπλε οθόνες. ΧΡ απο την αρχή τα ίδια μπλε οθόνες. Οπότε κατεβαζα drivers (f6) απο την intel γιατι στο site της ABIT ήταν παλιοι και δούλεψαν όλα καλα.

Δούλεψε μέχρι και η Skystar1 που έχω που δε δουλεύει στα περισσοτερα pcie Μotherboards.

Τέλος χρειάστηκε να τσιμπήσω λίγο και την τάση της μνήμης (800αρες) για να σταθεροποιηθεί το σύστημα αλλα προφανώς για αυτό φταίνε οι μνήμες που δεν είναι της προκοπής.

Γενικά καλές εντυπώσεις απλα με παίδεψε το raid.

Τωρα ξεκινάω overclocking πρωτος στόχος FSB@400 DDR@800 CPU@3600 air.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.