Jump to content



Το τροφοδοτικό μου έσκασε στα μούτρα!


nikgr

Recommended Posts

Πριν λίγες μέρες βρήκα το κατεβαστήρι μου σβηστό. Ανάβω το φως του δωματίου... σβηστό. Ε, είπα καμια διακοπή θα έγινε.

Ωστόσο τα άλλα δωμάτια είχαν ρευμα. Παρατηρώ λοιπόν στον πίνακα ότι είχε πέσει η ασφάλεια φώτων απ' τα μισά δωμάτια.

Πάω να την ξανα-ανοίξω... Τσαφ και πάλι κατω!

Ψάχνοντας το τί συμβαίνει αποσυνδέω τελείως το πολύπριζο απ' το PC. Ξανα-ανάβω τον γενικό και όλα καλά αυτή τη φορά. Ξανασυνδέω το πολύπριζο στην πρίζα και "μπραφ"... κάτω πάλι ο γενικός...

Υπόψιν το PC πάντα κλειστό αλλα το κουμπάκι του τροφοδοτικού στο "1".

Βγαζω απ' το πολύπριζο το καλώδιο του PC και το ρεύμα άναψε κανονικά. Άρα δεν έφταιγε ούτε το πολύπριζο

Βάζω μετά απευθείας το PC στην πρίζα, πατάω και πάλι το πίσω κουμπάκι του PSU στην ενδειξη "1" ακούω και πάλι ένα τφάφ και μου ξαναρίχνει τον γενικό!

Αλλάζω το καλώδιο τροφοδοσίας με καινούριο μήπως φταίει αυτό, αλλά παρ' τον κάτω πάλι τον γενικό...

Ε, λέω μήπως φταίει η πρίζα του τοίχου και δεν μπορεί να δώσει επαρκές ρεύμα.

Δοκιμάζω λοιπόν σε άλλη πρίζα σουκο με δική της ξεχωριστή ασφάλεια.

Επειδή όμως μου μύρισε και κάτι καμμένο λέω "δεν ανοίγω και το πλαινό καπάκι να δω μήπως καίγεται κανα εσωτερικό καλώδιο?"

Με ανοιχτό λοιπόν το πλαινό, συνδέω το PC σε άλλη πρίζα τύπου σούκο με δική της ασφάλεια και πατάω και πάλι το κουμπάκι του PSU χωρίς να πατήσω το μποστινό power on.

Tί φαντάζεστε ότι έγινε?

Πετάχθηκε μια μεγάλη λάμψη, σπινθήρας απ' το εσωτερικό του PC στη σύνδεση της motherboard με το τροφοδοτικό και ακαριαία έπεσε και η ασφάλεια της πρίζας! Φυσικά μετά το σφαφ μύρισε ο τόπος καμμένο!

Πόσα εξαρτήματα θα στοιχηματίζατε ότι κάηκαν?

PSU? Motherboard? επεξεργαστής? 3μνήμες? κάρτα γραφικών? Κάρτα ήχου? σκληρός? Ή όλα?

Αφού γλίτωσα την ηλεκτροπληξία, λέω "δε δοκιμάζω να βγάλω το antec και να βάλω ένα εφεδρικό της πλάκας qtec 300αρι που είχα"?

Βάζω λοιπόν το 300αρι qtec και με χαρά μου βλέπω ότι δεν ξαναπέταξε φλόγα , αλλά δεν άναβε όμως το λαμπάκι πάνω στη motherboard πράγμα που σήμαινε ότι η asus ήταν προφανώς καμμένη.

Ε, λέω καηκανε όλα... Ας το πάω στο service να δούμε τί έχει απομείνει τουλάχιστον...

Μετά από κανα 10λεπτο όμως και λίγο πριν φύγω, λέω "δεν ξαναπατάω μια φορά το power οn"?

E, λοιπον, το PC ξεκίνησε αυτή τη φορά κανονικά με το χαζο-Qtec χωρίς να έχει καεί ούτε η motherboard, ούτε τίποτα!

Για την ιστορία η motherboard είναι μια ASUS A7n8x με nforce2 chipset, που φοράει athlon XP1600, 3 256αρακια μνήμης, έναν δίσκο και μια κάρτα γραφικών ati9600AGP.

Όλα τα παραπάνω δούλευαν απρόσκοπτα για 2+χρόνια με το antec300watt.

Μικρό θα μου πείτε σε watt, αλλα επώνυμο (antec). Δεν είχα δα και κανένα ενεργοβόρο μηχάνημα.

Δεν εμπιστεύομαι βέβαια τώρα και το 300αρι qtec που του έβαλα για δοκιμή, οπότε σήμερα παρήγγειλα ένα Seasonic 550αρι 80+efficiency που διάβαζα ότι είναι καλό και το πιο αθόρυβο.

http://www.silentpcreview.com/article656-page1.html

Τώρα το δουλεύω με το φθηνο 300αρι qtec αλλα δεν του έχω καμία εμπιστοσύνη μιας και βλέπω ότι δεν έχει και πολύ σταθερές τασεις... 3,26V στην 3.3 και 4,78 στην 5V...

Θα ήθελα και τη δική σας γνώμη και αν τελικά κρίνετε απαραίτητη και την υπάρξη σταθεροποιητή, μιας και το μουλαρομηχάνημα δουλεύει ακόμα και όταν είμαι απών και ειλικρινά με έπιασε ένα ψιλοάγχος μην αρπάξει και καμια πυρκαγιά καμιά φορά...

Ευχαριστώ πολύ!

Link to comment
Share on other sites

μα και εσύ βρε παιδί μου :p το βλέπεις ότι δεν θέλει να ανάψει με το ζόρι ? :091:

Κοίτα ένα UPS πάντα είναι πιο σίγουρο το μηχάνημα, το ίδιο είχα πάθει και εγώ με ένα Hiper 720w αλλα με το που είδα την ασφάλεια κάτω μπήκα στο κόλπο :050:

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.