Jump to content



Dual channel με διαφορετικές μνήμες


nnthegreek

Recommended Posts

Γεια σας

θέλω να κάνω αναβάθμιση το pc μου και να βάλω και άλλη μνήμη. Έχω 2 DDR TwinMOS σε dual channel mode και θέλω να βάλω άλλες 2.

Ερωτήσεις: Πρέπει να είναι οι ίδιες για την δεύτερη ομάδα? Της ίδιας μάρκας και τύπου ή μπορώ να χρησιμοποιήσω άλλης εταιρίας?

Οι μνήμες TWINMOS που έχω είναι με TwinMOS chips. Μπορώ να βάλω TwinMOS μνήμες με MTE chips ή θα δημιουργήσω προβλήματα?

Οι μνήμες DDR σε τί τάση παίζουν?

Link to comment
Share on other sites

φανταζομαι να εννοεις πχ 1 στικ του 1GB ή 2 των 512, φυσικα ειναι καλτυερο τα 2Χ512 για να εχεισ dual channel.

Επίσης σε amd συστημα ειναι καλυτερο να εχεις μονο 2 στικ μνημης και οχι 4.

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση και απο εμενα γινεται στην 1η ομαδα να βαλεις 2 dimm 512 mb 800 Mhz της ιδια εταιριας και στην 2η ομαδα 2 dimm παλι της ιδιας εταιριας αλλα 1024 mb 800 Mhz ? Θα λειτουργησει το Dual Channel η θελει να ειναι και τα 4 dimm ιδια σε μεγεθος?

Link to comment
Share on other sites

Μια ερωτηση και απο εμενα γινεται στην 1η ομαδα να βαλεις 2 dimm 512 mb 800 Mhz της ιδια εταιριας και στην 2η ομαδα 2 dimm παλι της ιδιας εταιριας αλλα 1024 mb 800 Mhz ? Θα λειτουργησει το Dual Channel η θελει να ειναι και τα 4 dimm ιδια σε μεγεθος?

οχι φιλε μπορει να δουλεψει μεν αλλα δεν θα παιξει σωστα

Link to comment
Share on other sites

Πρέπει οι μνήμες να είναι ιδιου χρονισμου , πχ 2χ512gb στα 333mhz και 2χ1gb στα 333.. δεν υπάρχει προβλημα ότι μεγεθους μνημες και να βαλεις λοιπον, αρκει να ειναι χρονισμενεσ το ιδιο.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 year later...

Πήρα 2 twinmos και η μία ήταν χαλασμένη :(

Η εταιρία δεν έχει να μου αλλάξει με μια ίδια οπότε αναρωτιέμαι ... μπορώ να κάνω dual channel με 2 διαφορετικής εταιρίας μνήμες αλλά με τα ίδια χαρακτηριστικά (cas2.5 400mhz) ? twnmos+kingston ας πούμε;

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.