Jump to content



1GB+1GB φθηνότερο από 2x1GB kit????


kerneld

Recommended Posts

Καλημέρα σε όλους.

Ενδιαφέρομαι να αναβαθμίσω τις μνήμες μου και να πάω στα 2GB από 1GB που είμαι τώρα. Ψάχνοντας για μάρκες και τιμές στο Πλαίσιο κατέληξα στις Supertalent οι οποίες απ' ότι βλέπω στα διάφορα fora τα πάνε καλά σε αποδόσεις και σχόλια χρηστών.

Κοιτάζω την τιμή του 2Χ1GB kit = 210 ευρώ

Κοιτάζω την τιμή του ενός stick 1GB = 87 ευρώ. Άρα 87+87 =174 ευρώ αν τα παραγγείλω ως δύο μονά (εξοικονόμηση 36 ευρώ).

Το βρίσκετε λογικό να είναι τόσο φτηνότερες οι μονές? Ή παίζει τίποτα περίεργο με τα specs τους? Στο site του Πλαίσιο δεν διευκρινίζει τα χαρακτηριστικά τους (πέρα από ένα ξερό CL3), και οι φωτογραφίες είναι οι ίδιες.

Γενικά να προτιμήσω αυτές ή κάποια άλλη μάρκα?

Link to comment
Share on other sites

φιλε μου καταρχας τα 87 ευρω αναφερονται σε αγορα μεσω ιντερνετ,ειναι προσφορα,ενω η κανονικη τους τιμη ειναι 99 ευρω.δεν λεει λεπτομερειες το σαιτ για το ζευγαρι οποτε δεν ξερω αν οντως ειναι διαφορετικες.ισως η τιμη να οφειλεται στο οτι αν αγορασεις 2 ξεχωριστα στικς θα ειναι διαφορετικης εβδομαδος,ενω το ζευγαρι θα ειναι ακουλουθιακα

Link to comment
Share on other sites

Γενικά όπως και με όλες τις υπόλοιπες μνήμες κιτ οι μνήμες αυτές συνεργάζονται καλύτερα μεταξύ τους σε dual channel και έχουν καλύτερη συμπεριφορά σε overclocking (καλύτερα timings).

Εξαρτάται τι απαιτήσεις έχεις από την μνήμη σου. Αν θες να overcloκάρεις και σκέφτεσαι να ξεζουμίσεις και το τελευταίο MHz από τις μνήμες τότε σίγουρα κιτ. Αν όχι και με τις άλλες μια χαρά θα είσαι. Από ένα σημείο και μετά καταντάει καθαρό θέμα marketing η όλη ιστορία.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οι ST στο κιτ να κλοκάρουν τοσο πιο καλα από δυο τυχαία στικ ωστε να αξίζουν τα €40 παραπάνω.

(για μένα τουλαχιστο)

Καλές μνήμες είναι και οι OCZ@188€ οι οποίες εχω διαβάσει πως κλοκάρουν ικανοποιητικά (~250Mhz)

Link to comment
Share on other sites

Βασικά δεν ενδιαφέρομαι για overclocking. Απλά να βελτιώσω την απόδοση των winXP, και να είμαι και έτοιμος μπας και σε κανά χρόνο την κάνω προς vista μεριά.

Απλά μου κίνησε την περιέργεια η διαφορά της τιμής. Και αν τα 87 ευρώ είναι τιμή Internet, ακόμα και με την κανονική τιμή μαγαζιού των 99 ευρώ, πάλι είναι φτηνότερα 2 ξεχωριστά sticks από το kit. Εξίσου περίεργο είναι ότι το kit δεν έχει καθόλου έκπτωση αν το πάρεις μέσω internet (ίδια τιμή μαγαζί/νετ).

Οπότε πάμε για 2 stickάκια και με τα ρέστα παίρνω και ένα dvd-rw.

@soulclaimer,

όντως το kit της OCZ είναι σε καλή τιμή για kit, αλλά το καλοκαίρι είχα άσχημη εμπειρία με μια SD κάρτα OCZ των 2GB (νεκρή με το καλημέρα, έκανε και 9 μέρες το e-shop να μου την αλλάξει) και την ψιλοφοβάμαι σαν μάρκα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν νομιζω οι ST στο κιτ να κλοκάρουν τοσο πιο καλα από δυο τυχαία στικ ωστε να αξίζουν τα €40 παραπάνω.

(για μένα τουλαχιστο)

Καλές μνήμες είναι και οι OCZ@188€ οι οποίες εχω διαβάσει πως κλοκάρουν ικανοποιητικά (~250Mhz)

Είναι λίγο αμφιλεγόμενο ότι κλοκάρουν τόσο από όσο διάβασα στο νετ.

Οι περισσότεροι μέχρι τα 220 τις πήγαν...

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.