Jump to content



LINUX vs WINDOWS


sotiris

Recommended Posts

  • Replies 147
  • Created
  • Last Reply

επίσης μπορείτε να πείτε γενικά προβλήματα που έχετε να δούμε αν μπορώ να βοηθήσω κάπου.

(μη ρωτάτε πολύ advanced πράματα, έτσι, γιατί δεν ξέρω και πολλά:hehe: )

Link to comment
Share on other sites

Σωτηρη πολυ καλο το θεμα που ανοιξες! Ελπιζω να λυθουν πολλες απορριες εδω μεσα!

...και ξεκιναω εγω:

Εχω δοκιμασει suse, mandrake και redhat νομιζω, αλλα το πρωτο πραγμα που δεν καταλαβα ειναι ΠΩΣ ΚΑΝΟΥΜΕ ΙΝΣΤΑΛΛ ΕΝΑ ΑΡΧΕΙΟ? πχ gz!

τον opera καταλαθος τον εβαλα! lol!

Edit: Τωρα που το ξανασκεφτομαι... η ερωτηση μου δεν ταιριαζει τοσο στον τιτλο!:o μηπως να καναμε και ενα Linux Help Desk??? ή Linux Guide???

Link to comment
Share on other sites

Προσπαθώ εδώ και καιρό να σχοληθώ με το linux, αλλά στο τέλος χάνω τον μπούσουλα και εγκαταλείπω την προσπάθεια. Το καλό με όλη την υπόθεση είναι οτι παρόλες τις απογοητεύσεις ξαναπροσπαθώ. Θά θελα αν μπορείτε να μου προτείνετε τίποτα βιβλία για αρχάριους (ελληνικά ή αγγλικά). Να ξεκινήσω από απλά πράγματα και σταδιακά να προχωρήσω σε πιο σύνθετα. Αγόρασα κατι εγώ αλλά μάλλον με μπερδεύει περισσότερο παρά μου ξεκαθαρίζει την κατάσταση.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κατα καιρούς χρησιμοποιήσει και τη σχετική βοήθεια που βρίσκεται στις διάφορες εκδόσεις του Linux που εγκατέστησα αλλά μου φαίνονται σύνθετες. Θέλω να βρώ ένα βιβλίο με σωστή δομή και οργάνωση. Να ξεκινάει από κάτι απλό και να συνεχίζει, χωρίς παραπομπές κ.λ.π. Καλά θα μου πείτε γιατι δεν πάς σε κανα βιβλιοπολείο να ψάξεις ή στον ιντερνετ? ’πλα σκέφτηκα να ρωτήσω πρώτα εδώ και μετά να δώ κι' αλλού.

Link to comment
Share on other sites

slotkiller, επειδή το θέμα σου είναι πολυσέλιδο και είναι αργά, θα απαντήσω αύριο.

η γραμμή είναι

tar -xvzf onoma arxeiou

./configure

make

make install

βασικά θέλω να τα εξηγήσω λίγο πιο διεξοδικά τι γίνεται που, ώστε να καταλάβουμε όλοι τι παίζει.

επίσης υπάρχει και η περίπτωση να έχεις έτοιμο rpm.

βιβλία: linux administration´s guide a beginner´s guide, mc graw hill

Link to comment
Share on other sites

με τρελανες εντελως λεμε.........

επισεης αυτο που δεν μπορουσα α καταλαβω ειναι γιατι γ@μω το κερατο τους πρεπει να εχεις διαφορετικο αρχειο για να κανεις ινσταλλ σε ντεμπιαν, αλλο για σουσε, αλλο για το αλλο... και παει λεγοντας??? τι καραγκιοζιλικια ειναι αυτα???

Link to comment
Share on other sites

Κατά τ'άλλα μας φταίει ο Bill Gates. Δεν κοιτάμε που ένα 10χρονο παιδάκι στήνει ΧΡ κι έχει desktop και internet σε μια ώρα.

Είμαι λίγο απογοητευμένος γιατί έστησα το Ubuntu και δεν είχα net καθώς το Netgear USB Wireless adaptor δεν έχει linuxειδείς οδηγούς...

Link to comment
Share on other sites

όταν το 10χρονο όμως θα σκάσει λόγω kazaa 4-5 χαρτιά στη riaa, θα καταλάβει ότι τα packets δεν είναι στραγάλια :hehe:

εγώ προσωπικά δεν έχω κανένα πρόβλημα με τον κύριο Gates :hehe:

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen [Σήμερα, στις 03:49]

Κατά τ'άλλα μας φταίει ο Bill Gates. Δεν κοιτάμε που ένα 10χρονο παιδάκι στήνει ΧΡ κι έχει desktop και internet σε μια ώρα.

Είμαι λίγο απογοητευμένος γιατί έστησα το Ubuntu και δεν είχα net καθώς το Netgear USB Wireless adaptor δεν έχει linuxειδείς οδηγούς...

http://www.linuxquestions.org/questions/archive/3/2003/05/1/57977

post-80-1416071629,098_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Αν όλος ο κόσμος είχε linux, όλα τα περιοδικά έγραφαν για αυτό, όλα τα παιχνίδια έβγαιναν για αυτό και τα windows ήταν κάτι που έπρεπε να δοκιμάσουμε κάποια στιγμή επειδή το είδαμε σε κάποιο forum ή κάποιο extreme περιοδικό, τότε ο 10χρονος θα μπορούσε να στήσει linux σε 1 ώρα και να τα έχει όλα. Το θέμα είναι οτι τα windows είναι εύκολα γιατι ασχολούμαστε συνέχεια. Ειναι τυχαίο οτι η Microsoft αφήνει να κυκλοφορούν πειρατικές κοπιες των λειτουργικών της ??

Και να κάνω και εγώ μια ερώτηση για το linux. Έχω ένα ACER 1524 με AMD64 και έχω βάλει το debian sarge (net install). Έχω πάνω 4 kernels 2.6.8 (ι386, amd64 generic, amd64 k8 κα amd64 k7). Έχω κατεβάσει το superpi για linux το οποίο σε ένα σύστημα με P4 έτρεχε μια χαρά. Με όποιον πυρήνα και να bootάρω δε μπορεί να το τρέξει και μου βγάζει segmentation fault. Να πώ οτι οι πυρήνες έχουν κατέβει images απο τη debian και δε τους έχω πειράξει καθόλου. Αυτό που δε καταλαβαίνω είναι γιατί δε τρέχει με τον i386.

Καποια στιγμή πρέπει να κάνω ενα compile τον kernel για να ισιώσει λίγο αλλα δεν έχω βρεί ακόμα χρόνο.

Link to comment
Share on other sites

το debian νομίζω δεν υποστηρίζει 32bit, βάλε ubuntu αν θες 64. έχει κι αυτό apt-get.

τώρα στο πρόβλημά σου, μάλλον πρέπει να κάνεις εσύ compile τον kernel όπως λες.

δεν το χω δοκιμάσει καν, και debian sarge netinstall έχω στο πολύ αργό pc μου το οποίο είναι intel, οπότε μάλλον θα παίζει απροβλημάτιστα (όπως εσένα στον p4).

βασικά καλύτερα να το ψάξεις κάπου όπως www.linuxquestions.org τι παίζει με τον 64.

τι chipset έχει το laptop?

Link to comment
Share on other sites

για να μπω στο θεμα λοιπον αρχιζω λεγοντας: "το linux μπορει να εχει παραπανω δυνατοτητες απο τα windows αλλα οι περισσοτερες για να μη πω ολες ειναι αχρηστες στους περισσοτερους χρηστες"

και επισης

"τα windows ειναι το μονο σοβαρο λειτουργικο που υπαρχει. Oλα τα αλλα πρεπει να σοβαρευτουν αν θελουν να κανουν κατι να χτυπισουν τη microsoft"

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από Chosen

Κατά τ'άλλα μας φταίει ο Bill Gates. Δεν κοιτάμε που ένα 10χρονο παιδάκι στήνει ΧΡ κι έχει desktop και internet σε μια ώρα.

Είμαι λίγο απογοητευμένος γιατί έστησα το Ubuntu και δεν είχα net καθώς το Netgear USB Wireless adaptor δεν έχει linuxειδείς οδηγούς...

μιλάς για αυτό?

http://www.amazon.com/exec/obidos/tg/detail/-/B00008XOHI/103-4893401-2207025?v=glance

ποιον kernel έχεις?

EDIT:

κοίτα εδώ:

http://www.linuxquestions.org/questions/answers/239

Link to comment
Share on other sites

υπαρχει ενας και μονο τροπος να χτυπισει το λινουξ τον μπιλ γκατες. να μαζευτουν ολοι αυτοι που βγαζουν εκδοσεις για λινουξ, να βαλουν ορισμενα στανταρ και να υπαρχει μια σταθερη βαση ετσι ωστε ολοι να προχωρανε πανω εκει.

δε μπορει να βγαινει ο καθενας να βγαζει τα δικα του. με αυτο τον τροπο ποια εταιρια θα ξωδεψει χρηματα να βγαλει προγραματα για λινουξ αν τα πραγματα ειναι τοσο ρευστα? μιλαμε για σοβαρες εταιριες με @@@δια και οχι πεντε δεκα προγραματιστες που δουλεβουν απο χομπι

Link to comment
Share on other sites

Αρχική απάντηση από sotiris

η γραμμή είναι

tar -xvzf onoma arxeiou

./configure

make

make install

μισο λεπτο να ερθει το μυαλο στη θεση του....οκ ηρθε.

θελεις να πεις οτι για να κανω κατι εγκατασταση σε λινουξ πρεπει να γραψω αυτο το μακριναρι?

σου εχει δειξει κανεις πως κανουν εγκατασταση σε windows?

εγω απο το 95 και μετα κανω διπλο κλικ και γινονται ολα μονα τους.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.