Jump to content



Προβλημα με μνημη


Recommended Posts

καλησπερα!

η μνημη μου ειναι στα 800mhz (kingston hyperx 1gb) και μου την βγαζει στα 667mhz σε ενα προγραμματακι που εχω(evarest2007).

Η μητρικη μου ειναι asus p5b!

τι φταίει?

Link to comment
Share on other sites

στο site της kingston γραφει το παρακατω:

"The SPD is programmed to JEDEC standard latency 667Mhz timing of 5-5-5-15 at 1.8V"και προτεινει 1.8v +-0.1

αν βαλω 2V στο bios κοκκινιζει την επιλογη,βαζοντας 1.9V και 800mhz στο bios στο cpu-z μου βγαζει τα παρακατω

στο tab memory->frequency 400.3mhz και στο tab spd->max bandwith pc2 5300(333mhz)

Link to comment
Share on other sites

Επομένως η μνήμη σου δεν είναι 800,αλλά 667..είσαι σίγουρος οτι αγόρασες την σωστή μνήμη?

η μνημη ειναι hyperx kingston pc2-6400 800mhz κοιταξα μοιπωσ εκαναν λαθοσ και μουβαλαν αλλα μνημη αλλα ειναι η σωστη!

στο site της kingston λεει οτι ειναι προγραμματισμενη στα 667.γιατι αυτό?

Link to comment
Share on other sites

Δε μας έδωσες και το Link για βοήθεια.Όπως βλέπω είναι αυτή.Επομένως με 2v στις μνήμες θα πρέπει να παίζουν σωστά..

ναι αυτη ειναι η μνημη το εχω δει το αρχειο στο site της Kingston,

αν βαλω 2V στο bios και 800mhz το cpu-z μου βγαζει τα παρακατω

στο tab memory->frequency 400.3mhz(σωστο) και στο tab spd->max bandwith pc2 5300(333mhz)(λαθος)

ΥΓ.οταν βαζω 2V στο bios kοκκινιζει την επιλογη,αλλα την δεχεται!

Link to comment
Share on other sites

Κοκκινίζει λόγω οτι ξεπερνάς τα default.Μην ανησυχείς..

Προφανώς η Κingston έχει τεστάρει όπως γράφει οτι λειτουργεί στα 800@2.0ν κι έχει σαν Spd μόνο τα 667.Πιθανότατα να έχει κι epp το οποίο δε λειτουργεί στην p5b.Όπως και να 'χει δεν είναι πρόβλημα,απλά καν'το χειροκίνητα..

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.