Jump to content



Quick Guide: ΠΩΣ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ


Candyman1442169163

Recommended Posts

Χμμ... Σωστή η παρατήρηση backgroundman.

Κοίτα πως έχουν τα πράγματα όμως και γιατί δεν το έπραξα αυτό που λες...

Οι κατασκευαστές (οι πραγματικοί, όχι αυτοί που κάνουνε rebranded) είναι αρκετοί. Ενας καλός κατασκευαστής ΣΥΝΗΘΩΣ παραμένει καλός σε όλα του τα προϊόντα (π.χ. Heroichi, Seasonic, AcBel Polytech, Channel Well tech., Hi-Pro, etc). Είπα "συνήθως" γιατί δεν είναι εντελώς απόλυτο αυτό.

Όμως όταν πάμε σε rebranded που είναι και το μεγαλύτερο ποσοστό της αγοράς αρχίζει το μπέρδεμα.

Οταν π.χ. η Thermaltake έχει αλλάξει προμηθευτές τρείς φορές, εγώ τι να πώ; Απλά τονίζω ποια μοντέλα είναι καλά, αλλά δεν μπορώ να κάνω το ίδιο για 20 διαφορετικούς κατασκευαστές που έχουν 3-4 διαφορετικά μοντέλα τροφοδοτικών. Και είναι και η άλλη δυσκολία, ότι τα μοντέλα αλλάζουν γρήγορα οπότε μια τέτοια λίστα πρέπει να γίνεται Updated συνεχώς.

Εγώ θεώρησα ότι αν μάθουμε να διαχωρίζουμε τα καλά τροφοδοτικά από τις μάπες (γι' αυτό έγραψα τον οδηγό, για να βοηθήσω ακριβώς σε αυτό) τότε δεν θα χρειάζεται να με ρωτάει κανείς για το τάδε τροφοδοτικό γιατί πλέον θα μπορεί μόνος του να βγάλει συμπέρασμα.

Παρ'όλα αυτά θα γράψω ενδεικτικά μερικά καλά τροφοδοτικά σε διάφορα watt (παιδιά η λίστα είναι ενδεικτική, δεν είναι απόλυτος οδηγός):

550w:

1. Heroichi (HEC) WIN POWER 550W

2. Seasonic S12-550 Energy 550W

3. Thermaltake Toughpower 550W

4. Etasis EFN-560 PS2 550W

600w/650w:

1. Heroichi (HEC) COUGAR 650W

2. Seasonic M12-600 80 PLUS 600W

3. Etasis Gaming 650W

4. Heroichi (HEC) ZEPHYR 650W

700w/750w

1. Thermaltake W0117 Toughpower 750W

2. Etasis Gaming 750W

3. PC Power & Cooling 750W Silencer

4. Seasonic 700W M12-700

800w και παραπάνω:

1. Etasis 850W Gaming

2. Thermaltake W0131 Toughpower 850W

3. PC Power & Cooling 1000W Turbo-Cool SR

Φιλικά...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

@candyman για να ειναι ενα review αξιοπιστο,πρεπει καθε τεστ να γινεται κατω απο ιδιες συνθηκες,ωστε να μπορουμε να συγκρινουμε αποδοσεις τροφοδοτικων που τεσταραμε σημερα ,με αλλα που τεσταραμε πριν 3 μηνες.αυτος ειναι ο λογος που επιλεγουν "συνθηκες εργαστηριου" οπως παραπανω ανεφερες..νομιζω οτι συμφωνουμε σε αυτο το θεμα,ετσι ή αλλιως..

επισης το site το εχω γραμμενο στα παλια μου υποδηματα,το επελεξα εντελως τυχαια ωστε να εχουμε αφορμη για κουβεντα..οποτε δεν τιθεται θεμα να με εθιξες,απλα ο γραπτος λογος ειναι περιεργος και καπου παρανοησες..

@backgroundman λιστα με τα καλυτερα τροφοδοτικα δεν θα ηταν σωστο να βγαλει καποιος,εκτος αν εχει κανει μετρησεις σε αρκετα απο αυτα..

υπαρχουν τα site που ανεφερε ο candyman στα οποια μπορει καποιος να αντρεξει για info,test,etc..

το παρον thread εγινε πολυ ορθα sticky και ειναι στη διαθεση οποιουδηποτε ψαχνει psu..

Link to comment
Share on other sites

@candyman για να ειναι ενα review αξιοπιστο,πρεπει καθε τεστ να γινεται κατω απο ιδιες συνθηκες,ωστε να μπορουμε να συγκρινουμε αποδοσεις τροφοδοτικων που τεσταραμε σημερα ,με αλλα που τεσταραμε πριν 3 μηνες.αυτος ειναι ο λογος που επιλεγουν "συνθηκες εργαστηριου" οπως παραπανω ανεφερες..νομιζω οτι συμφωνουμε σε αυτο το θεμα,ετσι ή αλλιως..

επισης το site το εχω γραμμενο στα παλια μου υποδηματα,το επελεξα εντελως τυχαια ωστε να εχουμε αφορμη για κουβεντα..οποτε δεν τιθεται θεμα να με εθιξες,απλα ο γραπτος λογος ειναι περιεργος και καπου παρανοησες..

Δεν διαφωνώ με το επιχείρημα σου, διαφωνώ με δάυτους (στο site ντε!) :)

Απλά εμείς έχουμε μια μικρή διαφορά απόψεων στο θέμα των συνθηκων εξομειώσης, χωρίς να σημαίνει ότι έχω δίκιο εγώ ή εσύ, και εν πάσει περιπτώσει σε εναν επικοδομητικό διάλογο το ποιος έχει δίκιο δεν έχει και τόσο σημασία.

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φαίνεται να το κατέχεις το ζήτημα (από τα γραφόμενα σου υποθέτω ότι ασχολείσαι επαγγελματικά με κάτι αντίστοιχο?), βλέποντας να βάζεις το δικό μου PSU στη λίστα με τα "καλά" με κάνει να θέλω να ευχαριστήσω γνωστό-άγνωστο του φόρουμ μας (dell ;)) που με έπεισε για το Etasis αντί του Galaxy.

Good work και από εμένα, και σε ευχαριστούμε :)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή φαίνεται να το κατέχεις το ζήτημα (από τα γραφόμενα σου υποθέτω ότι ασχολείσαι επαγγελματικά με κάτι αντίστοιχο?), βλέποντας να βάζεις το δικό μου PSU στη λίστα με τα "καλά" με κάνει να θέλω να ευχαριστήσω γνωστό-άγνωστο του φόρουμ μας (dell ;)) που με έπεισε για το Etasis αντί του Galaxy.

Good work και από εμένα, και σε ευχαριστούμε :)

Τον γέρο να το ακούς:040:
Link to comment
Share on other sites

Και ένα νέο. Το site http://www.pcper.com απέκτησε Chroma 8000 για τις δοκιμές τροφοδοτικών.

Τα υπόλοιπα τα ξέρετε... ;)

Νομίζω στο review του pcp&p 750 έλεγαν ότι το ίδιο χρησιμοποιεί η ίδια η pcp&p για να τεστάρει τα τροφοδοτικά της. Nice...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

παιδιά πολύ καλός ο οδηγός αλλα έχω μια "αποριουλα" καθώς είμαι λίγο άσχετος..! :022: ποσα watt πρέπει να είναι ένα τροφοδοτικό για να αντέξει τα σημερινά δεδομένα?? pira to THERMALTAKE W0101 TR2 POWER 550W.. και μετά διάβασα τον οδηγό σας..! βλακεία έκανα που το πήρα?? σκέφτομαι να βάλω 2 κάρτες γραφικών.. "θατις" σηκώνει?? sorry αν σας κούρασα!!:)

Link to comment
Share on other sites

ποσα watt πρέπει να είναι ένα τροφοδοτικό για να αντέξει τα σημερινά δεδομένα?? pira to THERMALTAKE W0101 TR2 POWER 550W.. και μετά διάβασα τον οδηγό σας..! βλακεία έκανα που το πήρα?? σκέφτομαι να βάλω 2 κάρτες γραφικών.. "θατις" σηκώνει?? sorry αν σας κούρασα!!

Χλωμό σε κόβω... Δεν είναι καν σχεδιασμένο για SLI το συγκεκριμένο! Πάντως μην πάρεις καινούργιο αν δεν δοκιμάσεις αν τις "σηκώνει" αυτό που έχεις καλού-κακού.

Link to comment
Share on other sites

Και μια μικρή διόρθωση επί του αρχικού κειμένου σε λάθος που έγινε εκ παραδρομής (το οποίο είδα τώρα γιατί είμαι καμμένος). Είχανε "κολλήσει" δύο άσχετες φράσεις μαζί σε διόρθωση και.. μείνανε έτσι!

Αυτά συμβαίνουν όταν δεν γράφεις στο Word τα μεγάλα posts αλλά απευθείας στον browser. ;)

Περι ανεμιστήρων & APFC:

Από έτσι:

4. Ανεμιστήρες Active PFC (ρυθμίζουνε τις στροφές ανάλογα την θερμοκρασία). Είναι must. Καλό είναι να υπάρχει ξεχωριστό υπο-κύκλωμα (όπως στο σχέδιο)

Γίνεται έτσι:

4. Ανεμιστήρες Active (ρυθμίζουνε τις στροφές ανάλογα την θερμοκρασία) και δυνατότητα Active PFC (ενεργή διόρθωση power factor).

Είναι must. Καλό είναι να υπάρχει ξεχωριστό υπο-κύκλωμα (όπως στο σχέδιο)

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.