Jump to content



Quick Guide: ΠΩΣ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ


Candyman1442169163

Recommended Posts

Το eshop έφερε το Toughpower 1500w.

PER.650648.jpg

Η τιμή είναι στα 259 ευρώ. Δεν χρειάζεται να σας πω φαντάζομαι ότι είναι εξαιρετικό κόστος για ένα τέτοιο... θηρίο.

Υ.Γ. Δεν κάνω διαφίμηση στο eshop, δεν υπάρχει σε άλλο κατάστημα. Ορίστε και link απο skroutz.gr

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

καλησπερα

@Candyman θα ηθελα την γνωμη σου σε ενα θεμα που με απασχολει και ειμαι ενα βημα πριν παρω αλλο psu αν και αυτο που εχω ειναι 3 μηνων...

εχω αυτο το psu http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.700141

αναφερω το υπολοιπο συστημα εδω για να δης την καταναλωση του pc.

cpu - e6600@3.6Ghz

ram - 2Gb απο 800 στα 1000Mhz

gpu - 8800GT (ΕΔΩ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΘΕΜΑ PSU)

1x - DVD-ROM

1x - HDD sataII

3x - usb ενεργα

3x - fun 12cm στα 5v

1x - fun 9,2cm στα 5v

1x - αντλια νερου

floppy - δεν εχω

pci καρτες - δεν εχω

απο ενα σαιτ ειδα οτι η καταναλωση σε load ειναι περιπου 310watt

η απορια μου ειναι εδω.

το PSU που εχω λεει: 18A (+12V1), 17A (+12V2) η δικια μου 8800GT απο'τι διαβασα στο κουτι της θελει 26Α.(ειναι clockαρισμενη απο το εργοστασιο)

με καλυπτει το υπαρχων psu η πρεπει να παρω καπιο αλλο με πιο πολλα ampers στης 12v1 και 12v2;;;

σας παρακαλω απαντηστε γιατι αλλοι μου λενε δεν κανει και αλλοι οτι κανει το υπαρχων psu,ειμαι στο τσακ να παω να χρεωθω καινουργιο psu

Link to comment
Share on other sites

Αυτό που μας ενδιαφέρει είναι πόσο συνολικό combined amperage βγάζει στις 12βολτες το τροφοδοτικό σου.

Τώρα, για την κατανάλωση της κάρτας... Καταρχήν 29 αμπέρ σε 12 βολτ τάση αντιστοιχούν σε 348 watt.

Έχω την εντύπωση πως στο κουτί της η κάρτα αναφέρει συνολική κατανάλωση τυπικού desktop συστήματος ΜΕ την 8800gt επάνω.

Aπο κει και πέρα, εγώ πιστεύω ότι το τροφοδοτικό θα σε καλύψει.

Link to comment
Share on other sites

βρηκα στο σαιτ του κατασκευαστη κατι για το Combined που ειπες

αλλα εγω δεν βγαζω ακρη,για δες εδω μηπως βοηθαει,το γραφει τερμα κατω στη σελιδα.

http://www.hec-group.com.tw/model.php?category=psu&sub_category=certified_psu&model=win

Link to comment
Share on other sites

το manual γραφει ακριβως τα ιδια με το λινκ που εδωσα

Επειδή το κουράσαμε, δες εδώ:

http://www.slizone.com/object/slizone_build_psu.html

Σε SLI configuration με ΟΠΟΙΕΣ Nvidia κάρτες θες (εκτός των πολύ ενεργοβόρων 7950gx2, 7900gtx, 7800gtx 512mb, 8800gtx & 8800 Ultra) τα 550άρια αρκούν!

Δες την τελευταία στήλη επιλογών. Φαντάζομαι αρκεί αυτό!!!!

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

ΠΑΡΟΥΣΙΑΣΗ: AXPERTECH Supernova 600w

Σημείωση: Οι photos και ΚΑΠΟΙΑ (το τονίζω το 'κάποια') από τα στοιχεία/συμπεράσματα που αναφέρονται, είναι από το review του από το site techPowerUp! Θα το βρείτε εδώ.

PER.700176.jpg

Θετικά: Καλό επίπεδο θορύβου, modular, όμορφη εμφάνιση, απαρτίζεται από αρκετά καλά υλικά (περισσότερα σε λίγο), καλώδια sleeved, καλή απόδοση στο κόστος του.

Αρνητικά: Μόνο ένα βύσμα (και κατ'επέκταση και ένα καλώδιο) για PCIe τροφοδοσία (γίνεται το καλώδιο split σε δύο βύσματα), ζεσταίνεται λίγο, ελαφρώς ασταθής 3.3v τάση (κλασικό πρόβλημα).

Στο αρχικό filtering βλέπουμε: Ένα X-capacitor, ένα πηνίο φερίτη, και δύο πολυεστερικούς πυκνωτές, δηλαδή ακριβώς τα απαραίτητα για σωστό filtering. Θα μπορούσε να τα πήγαινε και καλύτερα (π.χ. δύο X-capacitors) αλλά και όπως είναι σίγουρα δεν προβληματίζει.

attachment.php?attachmentid=18905&stc=1&d=1201527349

Εσωτερικά έχουμε δύο κύριους πυκνωτές της Fuhjyyu (not bad αν και θα προτιμούσα κάτι σε Hitachi ή γενικά κάτι σε made in Japan).

attachment.php?attachmentid=18906&stc=1&d=1201527383

H γενικότερη εικόνα του εσωτερικά δείχνει ότι είναι σε καλά επίπεδα ποιότητας. Το πλαστικό προστατευτικό υπάρχει για να μην γίνει επαφή του κυκλώματος με το μεταλλικό κέλυφος του PSU. Ο κύριος μετασχηματιστής είναι ο σύνηθης EN-0509P που έχουμε δει σε πολλά άλλα τροφοδοτικά. Οι δευτερεύοντες δεν φαίνονται στις photo (τα παράπονά σας στο techpowerup, από εκεί είναι οι photos), όπως και οι ανορθωτές και οι ισοσταθμιστές ροής. Διαθέτει προστασίες OVP (overpower), UVP (undervoltage), OCP (over current), και Short-circuit protection.

Καλώδια, πλακέτα, modularity unit, όλα δείχνουν καλής ποιότητας και καλοφτιαγμένα. Οι ψύκτρες είναι οι ίδιες που χρησιμοποιεί και η antec αλλά και άλλοι κατασκευαστές.

To συγκεκριμένο τροφοδοτικό είναι σίγουρα rebranded. Ακόμα δεν έχω βρει ποιος το κατασκευάζει originally. Θα το βρω που θα μου πάει...

attachment.php?attachmentid=18907&stc=1&d=1201527441

O -αδύναμος για την θερμοκρασία που αναπτύσεται εσωτερικά- ανεμιστήρας της GlobalFan. Eίναι active μεν (ρυθμίζει τις στροφές του ανάλογα την θερμοκρασία) αλλά απλά δεν είναι αρκετός (μολις 0.95amps). Σίγουρα ένας ταχύτερος (π.χ. 1,5 ampere/active) θα βοηθούσε το τροφοδοτικό (π.χ. ένας Sanyo Denki ή Yate-Loon).

attachment.php?attachmentid=18908&stc=1&d=1201527476

Tα amperage του κατασκευαστή, και μάλιστα οι αριθμοί -σχεδόν- ανταποκρίνονται στην πραγματικότητα. Σπάνιο αυτό στις μέρες μας! Να μας έλεγε και τις 12βολτες combined θα είμασταν ευτυχισμένοι. Λογικά, πρέπει οι 12βολτες σε combined να αποδίδουν περίπου 350w με 400w, δηλαδή 15 amperes με 17 amperes έκαστη:

attachment.php?attachmentid=18909&stc=1&d=1201527505

Με 17,4mV μέγιστο rippling level, θα έλεγα ότι είναι σίγουρα εντός προδιαγραφών ATX12v:

attachment.php?attachmentid=18910&stc=1&d=1201527523

Modular όπως λέγαμε και στην αρχή (με στρογγυλά βύσματα όμως και όχι τετράγωνα, που τα έχουμε δει και σε άλλες υλοποιήσεις). Περί ορέξεως...

attachment.php?attachmentid=18911&stc=1&d=1201527549

Αυτά...

Εν ολίγοις έχουμε ένα τροφοδοτικό σαφώς άνω του μετρίου (θα έλεγα ότι είναι στα επίπεδα ποιότητας ενός.. ας πούμε Antec για παραδειγμα). Αν μου ζητούσε κάποιος να το βαθμολογήσω, θα έλεγα πως παίρνει 7.5 στα 10. Στα λεφτά του είναι μια καλή περίπτωση για κάποιον που δεν θέλει Thermaltake αλλά το Etasis 650 από την άλλη δεν τον καλύπτει στο θέμα look και στο θέμα modular. Aν στήνετε SLI/Crossfire όμως, καλύτερα προτιμήστε κάτι σε Tt ή Etasis (και σε χαμηλότερο κόστος) που διαθέτουν δύο ξεχωριστές τροφοδοσίες για τις VGA.

Περισσότερα στο site του κατασκευαστή: http://www.axpertec.com/Product-powersupply_Sueprnova_600W.asp

post-4990-1442174923,2663_thumb.jpg

post-4990-1442174923,3182_thumb.jpg

post-4990-1442174923,3891_thumb.jpg

post-4990-1442174923,5263_thumb.jpg

post-4990-1442174923,6488_thumb.jpg

post-4990-1442174923,6774_thumb.jpg

post-4990-1442174923,7193_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Candyman μιας και αποτι εχεις καταλαβει ολοι σε σενα στηριζονται κατα κυριο λογο σε θεματα τροφοδοτικων νομιζω εχει φτασει η ωρα να βαλεις μια νεα λιστα με τροφοδοτικα ανα κατηγορια watt οπως ειχες κανει στην τριτη σελιδα.

Εχει περασει ενας χρονος απο τοτε και επειδη για μενα, οπως και για πολλους αλλους φανταζομαι ειναι μια πολυ καλη επιλογη απο το να σε ζαλιζουμε εσενα και ολους τους υπολοιπους θελει μια ανανεωση μιας και καποια δεν υπαρχουν στην αγορα, εχουν βγει πολλα καινουρια αλλα μπορει να εχουν αλλαξει και οι παρτιδες που υπαρχουν στην αγορα.Το να ψαχνουμε μεσα στα ηδη υπαρχοντα θεματα δεν ειναι και οτι πιο καλο

Πιστευω το καλυτερο θα ηταν να τα διαλεξεις απο πλαισιο και e-shop οπως ειχες κανει στο παλιο Post ωστε να καλυπτεις το μεγαλυτερο ευρος καταναλωτων.

Κανε μας μια νεα λιστα υπεροχε Candyman:dance2: :dance: :dance2:

Link to comment
Share on other sites

Candyman μιας και αποτι εχεις καταλαβει ολοι σε σενα στηριζονται κατα κυριο λογο σε θεματα τροφοδοτικων νομιζω εχει φτασει η ωρα να βαλεις μια νεα λιστα με τροφοδοτικα ανα κατηγορια watt οπως ειχες κανει στην τριτη σελιδα.

Εχει περασει ενας χρονος απο τοτε και επειδη για μενα, οπως και για πολλους αλλους φανταζομαι ειναι μια πολυ καλη επιλογη απο το να σε ζαλιζουμε εσενα και ολους τους υπολοιπους θελει μια ανανεωση μιας και καποια δεν υπαρχουν στην αγορα, εχουν βγει πολλα καινουρια αλλα μπορει να εχουν αλλαξει και οι παρτιδες που υπαρχουν στην αγορα.Το να ψαχνουμε μεσα στα ηδη υπαρχοντα θεματα δεν ειναι και οτι πιο καλο

Πιστευω το καλυτερο θα ηταν να τα διαλεξεις απο πλαισιο και e-shop οπως ειχες κανει στο παλιο Post ωστε να καλυπτεις το μεγαλυτερο ευρος καταναλωτων.

You got a point man....

Κανε μας μια νεα λιστα υπεροχε Candyman:dance2: :dance: :dance2:

Χαχαχαχαχαχα, μα το ζητάς τόσο υπέροχα.. :p Πως θα μπορούσα να σου αρνηθώ;;;;; ;)

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω από τα μικρότερα wattage και πάω στα παραπάνω με σειρά για να μην χάνεστε.

Θα παρατηρήσετε ότι κάποια μοντέλα (σε watt) λείπουν, ενώ άλλα ίδια μοντέλα σε άλλα watt υπάρχουν. Αυτό γιατί μερικά έχουν διαφορά κόστους με κάποιο άλλο σε κοντινή ισχύ που είναι είτε μικρή (και προτείνω το μεγαλύτερο από τα δύο) είτε είναι πολύ μεγάλη και δεν αξίζει την διαφορά κόστους για π.χ. 50w παραπάνω. Eννοείται προφανώς ότι εφόσον -για παράδειγμα- προτείνω Toughpower σε διάφορα wattage, αλλά π.χ. όχι το 1200άρι, δεν σημαίνει ότι δεν είναι καλό. Απλά δεν μπήκε επειδή έχει εφτά (7) ευρώ διαφορά από το 1500άρι! Και πάει λέγοντας και για τους υπόλοιπους κατασκευαστές...

Επίσης, μερικά μοντέλα ΔΕΝ υπήρχανε σε στοκ στα καταστήματα (π.χ. Etasis) οπότε αναγκαστικά λείπουν... Sorry.

Η παλιά λίστα συνεχίζει φυσικά να ισχύει, αυτή είναι μάλλον συμπληρωματική (με μια μικρή ανανέωση σε υπάρχοντα μοντέλα π.χ. Toughpower, Seasonic, κ.λ.π).

μέχρι 500w:

HEROICHI WINDMILL 385W PRO (manufacturer: HEC)

THERMALTAKE Purepower RX 400w (manufacturer: C.W.T.)

HEC Windmil Pro 420w (manufacturer: HEC)

CORSAIR CMPSU-450VX (manufacturer: Seasonic)

HEC Windmill Pro 500w (manufacturer: HEC)

550w και 600w:

SEASONIC S12-550w (manufacturer: Seasonic)

THERMALTAKE Toughpower 600w (manufacturer: C.W.T.)

Corsair HX620W (manufacturer: Seasonic)

SEASONIC M12-600 80 PLUS 600W (manufacturer: Seasonic)

HEROICHI WIN POWER 550W (manufacturer: HEC)

650 ως 750w:

SEASONIC S12-650 ENERGY+ 80 PLUS 650W (manufacturer: Seasonic)

Heroichi Cougar 650w (manufacturer: HEC)

Silverstone Decathlon DA700 700W

THERMALTAKE Toughpower 750w (manufacturer: C.W.T.)

Corsair 750W CMPSU-750TXEU (manufacturer: Seasonic)

Heroichi Cougar 750w (manufacturer: HEC)

850 ως 1000w:

Enermax Galaxy 850w

THERMALTAKE Toughpower 850w (manufacturer: C.W.T.)

SEASONIC X900 900W NVIDIA SLI READY (manufacturer: Seasonic)

PC Power & Cooling 1000W Turbo-Cool SR (manufacturer: PCP&C)

Πάνω από 1000w:

THERMALTAKE TOUGHPOWER 1500W (manufacturer: C.W.T.)

Hipro 1200w (manufacturer: Seventeam)

Υ.Γ. Tα περισσότερα links είναι απο eshop. Οι λόγοι; Δύο. 1ον το Πλαίσιο δεν έχει μεγάλη ποικιλία και πολλά psu's που φέρνει είναι μετριότητες (επιεικώς). 2ον, κάποια από τα psu's που έχει το eshop τα έχει και το Πλάισιο αλλά βαριόμουν να βάζω link από άλλο site... Αν ψάξετε λίγο, θα τα βρείτε though...

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Αυτός ο οδηγός παραμένει δημοσιευμένος χωρίς την έγκριση μου.

ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΔΙΑΓΡΑΦΕΙ.

Υ.Γ. Το είχατε κάνει με τον Mr. SeanKon, και είναι η 2η φορά που το ζητάω! Μην με αναγκάσετε να γίνει εδώ μέσα της τρελλής. Διαγράψτε τα!

Link to comment
Share on other sites

  • 7 months later...
  • 2 years later...

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.