Jump to content



Quick Guide: ΠΩΣ ΕΠΙΛΕΓΟΥΜΕ ΤΡΟΦΟΔΟΤΙΚΟ


Candyman1442169163

Recommended Posts

Η τριτη ειναι οτι το συστημα συνολικα καταναλωνει λιγοτερα watt

Προφανώς έχοντας καλύτερο δείκτη power efficiency, η συνολική κατανάλωση του PSU (και όχι του pc, αυτό απαιτεί το ίδιο φορτίο όπως και πριν για να δουλέψει) έπεσε.

Καλορίζικο... ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...
  • Replies 100
  • Created
  • Last Reply

Τώρα το θέμα "θόρυβος σε τροφοδοτικό" είναι ζόρικο.

Κυρίως γιατί χωρίς ανεμιστήρες (υπάρχουν και τέτοια, π.χ. με heatpipe coolers) οι θερμοκρασίες είναι σαφώς σε ανώτερα επίπεδα από ότι με ανεμιστήρα, με ότι αυτό συνεπάγεται...

Γνωρίζω από πρώτο χέρι πως τροφοδοτικά με ανεμιστήρα αλλά με χαμηλότατο επίπεδο θορύβου, που να είναι και ποιοτικά είναι τα εξής (πιθανώς να υπάρχουν κι άλλα, αλλά εγώ γράφω ΜΟΝΟ για αυτά που τα ξέρω και τα έχω δει σε λειτουργια):

1. Etasis

2. Tt Toughpower (έχω δει τα: 700w, 750w, 850w).

3. Silverstone

4. Heroichi Cougar & Zephyr

Μετά σε ελαφρώς περισσότερα dB είναι τα:

1. Corsair HX620

2. Seasonic S12 & M12 series

3. Heroichi (όλα εκτός των Cougar & Zephyr)

To μόνα τροφοδοτικά χωρίς ανεμιστήρα που είναι -ας πούμε επιεικώς- ανεκτά σε ποιότητα και επιδόσεις είναι αυτά τα δυό:

1. ΖALMAN ZM500-HP/500w: http://www.zalman.co.kr/eng/product/view.asp?idx=276&code=015

2. ΤHERMALTAKE W0107 DUAL POWER 520w: http://www.eshop.gr/show_per.phtml?id=PER.650587

Σημείωση: Το 2ο με μια μικρή επιφύλαξη γιατί έχω δεί σε λειτουργία μόνο ένα κομμάτι.

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζω από πρώτο χέρι πως τροφοδοτικά με ανεμιστήρα αλλά με χαμηλότατο επίπεδο θορύβου, που να είναι και ποιοτικά είναι τα εξής (πιθανώς να υπάρχουν κι άλλα, αλλά εγώ γράφω ΜΟΝΟ για αυτά που τα ξέρω και τα έχω δει σε λειτουργια)

Ενα απο αυτα ειναι και το PCP&C 750W Silencer,και χαμηλα επιπεδα θορυβου και καλη ποιοτητα,το ξερω γιατι αυτο εχω αλλα ειναι λιγο τσιμπημενο στην τιμη.

http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=1&category=916&product=940305

Βεβαια και θορυβο να εκανε παλι δεν θα το ακουγα πανω απο τους τρεις 12ρηδες ανεμηστηρες που εχω πανω στο κουτι:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα ότι το Silencer είναι τόσο... silent (τουλάχιστον όχι σε μεγάλα loads). Σε idle ή πάνω σε pc με μικρή σχετικά ζήτηση φορτίου είναι μια χαρά.

Όχι ότι κάνει τρομερό θόρυβο, απλά δεν θα έλεγα ότι το καλύτερο του χαρτί είναι η ησυχία του. Σε άλλους τομείς είναι που έχει πολύ καλά χαρακτηριστικά (π.χ. efficiency, σταθερές τάσεις, πυκνωτές Hitachi).

Θα έλεγα ότι -σε θόρυβο- είναι στo επίπεδo του Corsair. Αλλωστε ο ανεμιστήρας της ADDA που φοράει πάνω, είναι 80mm@3900rpm max. 41dB φτάνει σε full speed!

Pro's

+ High efficiency results at 82.9%

+ Rock solid rails with little to no fluctuation.

+ Unique metallic copper painted finish.

+ Plenty of connectors

+ Well designed interior layout

+ Whisper quiet at idle and moderate loads.

Con's

- Fairly noisy under full load.

- No adjustable potentiometers (not that they are needed).

http://www.pcpower.com/products/reviews/oc3d-2/index.html

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έλεγα ότι το Silencer είναι τόσο... silent. Όχι ότι κάνει τρομερό θόρυβο, απλά δεν θα έλεγα ότι το καλύτερο του χαρτί είναι η ησυχία του.

Τοτε μαλλον εγω δεν το ακουω απο τον θορυβο που κανουν οι ανεμιστηρες οπως ειπα και πριν:)

stealth

Link to comment
Share on other sites

Τοτε μαλλον εγω δεν το ακουω απο τον θορυβο που κανουν οι ανεμιστηρες οπως ειπα και πριν:)

stealth

Αυτό είναι σίγουρο καθώς το τροφοδοτικό σου αν είναι μέχρι 50% του ονομαστικού του φορτίου δεν κάνει θόρυβο (low rpm's). Ακόμα και σε full speed λογικά οι τρεις 12άρηδες που έχεις στο case ακούγονται περισσότερο.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Θα κάνω μια πολύ χαζή ερώτηση, στα τροφοδοτικά με ένα ανεμιστήρα (από κάτω), η ροή του αέρα είναι απο μέσα προς τα έξω ή από έξω προς τα μέσα?

To Zalman 750 γνωρίζει κανείς αν λέει κάτι?

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.