Jump to content



4400+ τι να κανω?


mike79020001442169095

Recommended Posts

παιδες,εχω τον amd 4400+ πανω σε μια dfi sli-dr με 2 στικ των 1 γιγα twinmos 400αρες.

τωρα τον εχω στα 300*9 με ρευμα,1.6 και τις μνημες με διαιρετη 7/10 και παιζουν ετσι στα 420 με ρευμα στα 2.8. απο θερμοκρασιες στα 34 idle και 45 σε full.το προβλημα μου ειναι οι μνημες.Ποσο ρευμα να τις δωσω?default ειναι στο 2.6 και τωρα τις εχω στα 2.8 με 2-3-3-8 σε 1Τ.πανε παραπανω?γιατι τις βλεπω να ζεσταινονται παρα πολυ!λεω να παρω κατι σαν αυτο:

http://www.hacshop.gr/hac/servlet/gr.hac.display.Visualiser?action=showproduct&item=51670

ή αυτο:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.650314

Τελος να δωσω+κι αλλο ρευμα στον επεξεργαστη να τον ανεβασω+αλλο πιο πανω?ή καλα ειμαι εδω?

Link to comment
Share on other sites

To ρεύμα θα το ορίσεις εσύ ανάλογα με την ψύξη σου.Το ίδιο ισχύει και για το oc Του επεξεργαστή.Το cas 2 είναι αρκετά σφιχτό πάντως.Δοκίμασε 2.5-3-3-8 ή ακόμη πιο χαλαρά αν βοηθάει..

Για ψύξη στις μνήμες θα πρότεινα να βάλεις ανεμιστήρα κι όχι κουβέρτες που ψάνεις.Αν βάλεις και τα δύο ακόμη καλύτερα (αρκεί να μη τις κολλήσεις με τα αυτοκόλλητα,αλλά με θερμοαγώγιμη).

Link to comment
Share on other sites

εχω υδροψυξη(δες στο gallery),απλα λεω αν ειναι too much!το 1ο λινκ που εδωσα εχει ανεμιστηρα.απλα δεν ξερω τι θα μου δωσει καλυτερα αποτελεσματα.εχεις καμια λυση να μου προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

There is no "too much"..:033:

Όπως είπα τα όρια θα τα καθορίσεις εσύ.Αν νομίζεις οτι αρκεί τότε σταματάς εκεί,αλλιώς συνεχίζεις..:)

Εγώ έχω το cooler της Supertalent με 2*40μμ.Αρκετά οικονομικό κι αποδοτικό.Αν είχες BH/UTT θε πρότεινα κάτι πιο δυνατό,αλλά δε νομίζω να το χρειαστείς.Φυσικά λύσεις υπάρχουν πολλές στην αγορά..

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Παιδες επανερχομαι στο threadακι.τελικα κλοκαρα στα 2750 με 250*11 στα 1.7 με τις μνημες στα 2.5-3-3-8 σε 1Τ με 2.7.αυτο ειναι το καλυτερο που μπορουσα να κανω με αυτη την ταση.βοηθησε βεβαια και το OCZ XTC κουλερακι για τις μνημες.τρεχω 12 ωρες ορθος και κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.να ρωτησω κατι?ποσο περιπου παει στο super pi ενας επεξεργαστης 939 σ'αυτα τα Mhz να δω αν αξιζει τελικα..

Link to comment
Share on other sites

Φιλε mad ειναι οντως πολυ αλλα αν απο τις temps (οχι απο προγραμμα αλλα μετρημενες με σενσορες η κατι τελως παντων πιο εξιδικευμενο) και χαμηλα κυριως το full load τοτε εισαι οκ!

Φιλε mike το 1.7 που εχεις δωσει στην cpu ειναι πολυμεντρημενο ή οτι δειχνει πχ bios ή cpuz?

Και για δοκιμασε με 3-4-4-8 τις μνημες σου με το ιδιο ρευμα μπας και πανε παραπανω!

Pi δεν ξερω ποσο ακριβως πρεπει να εχεις αλλα try it yourself ευκολα και γρηγορα! :)

Link to comment
Share on other sites

Παιδες επανερχομαι στο threadακι.τελικα κλοκαρα στα 2750 με 250*11 στα 1.7 με τις μνημες στα 2.5-3-3-8 σε 1Τ με 2.7.αυτο ειναι το καλυτερο που μπορουσα να κανω με αυτη την ταση.βοηθησε βεβαια και το OCZ XTC κουλερακι για τις μνημες.τρεχω 12 ωρες ορθος και κανενα προβλημα μεχρι στιγμης.να ρωτησω κατι?ποσο περιπου παει στο super pi ενας επεξεργαστης 939 σ'αυτα τα Mhz να δω αν αξιζει τελικα..

Θα προτιμουσα το 300x9 με 1.6 παρα 250x11 με 1.7 ειναι πολυ για 50MHz μονο η εξτρα ταση.Bρηκα κατι στα 2860 εκει γυρω πρεπει να εισαι πιστευω και εσυ αντε +1s....

2860260qp0.th.jpg

Link to comment
Share on other sites

ασχετο...πεταξε λαθος στις 12μιση ωρες στα 250*11 και το αλλαξα στα 305*11 με 1.7.το ρευμα το εχω ρυθμισει μεσα απο το bios..

ειναι πολυ ε?μα δεν παει παραπανω.σε αυτα τα settings εχω 33 βαθμους idle και στο ορθος με priority 10 σε full στρετσ εχω 53!το 300*9 δεν ηταν stable εντελως μου πεταγε λαθος μετα απο 12 ωρες(stable εντελως ειαι στα 300*9 με 1.65).δεν ξερω..κατι εχει με τις 12+κατι ωρες το μηχανημα..μηπως να του ριξω αγιασμο??χαχαχα..σε super pi εχω 33 δευτερα.

Κατι ασχετο,madkiller ποιο στεπινγκ+ρεβιζιον εχεις στον δικο σου?γιατι εμενα ζηταει πολυ ρευμα!!!

Link to comment
Share on other sites

στο speedfan μου εβγαζε core 67 τωρα το core temp παιζει συνεχεια σε idle δειχνει μια 21 στον και 27 στον αλλο μια 23 και 28 στον αλλο και σε full λεει 52 και στον αλλο 65..μηπως το εχω παρακανει????

Link to comment
Share on other sites

η υδροψυξη ειναι της thermaltake,την πηρα μαζι με το κουτι.το ψυγειο ειναι τριπλο..

στις μνημες εχω την ocz xtc και στο τσιπσετ το extreme spirit.

απο θερμοκρασιες στα υπολοιπα,μεσα απο το bios λεει στις μνημες 56 σε full load και στο τσιπσετ 52

Link to comment
Share on other sites

Kλικαρε την υπογραφη εχω αναλυτικα αν θες να δεις το συστημα μου.Καπου που αναφερω θερμοκρασια full 36 ηταν με ποιο κρυο καιρο,τωρα παει μαξ 39,ο καθε πυρηνας ομως στο coretemp εδειχνε 40-46,γι αυτο σου ειπα αυτο το προγραμμα για να δεις διαφορα,επισης με 28 βαθμους στο δωματιο και S&M μενω κατω απο τους 57c ανα πυρηνα,απλα θεωρησα καλο να μη περασω το maxtcase 57c του cpu,δεν ξερω αν παιζει ρολο,δικη μου θεωρια.

Παντως ψυχεις πολλα πραγματα,ισως με την υδροψυξη μονο στον επεξεργαστη να ειχες καλυτερη θερμοκρασια.Εγω ειμαι με τρανσιτ ψυγειο και ψυχω μονο τον επεξεργαστη.

Στο λινκ που βγαινει απο την υπογραφη ψαξε δες και το στεπινγκ σου να δεις περιπου ποσο παει σε αλλους και με τι ρευμα.

Link to comment
Share on other sites

ψυχω μονο επεξεργαστη.

στο τσιπσετ εχω ενα ανεμιστηρι,οπως+στις μνημες (διαφορετικο ομως).

ειδα το λινκ+τελικα εχουμε τον ιδιο επεξεργαστη,αλλα εμενα μαλλον δεν κλοκαρει τοσο καλα..τεσπα..παω να χαλαρωσω τις μνημες μπας+ειμαι stable καπου αναμεσα..

Link to comment
Share on other sites

Ετσι οπως το ειπες πριν καταλαβα οτι εχεις το ιδιο stepping με μενα,το οποιο ειναι γραμμενο πανω στο heatspreader του cpu,δεν φαινεται απο προγραμμα.Δεν πανε ολα τα cpu/μοντελα το ιδιο,απλα αν εχεις παρομοιο stepping με μενα,πανω κατω τα ιδια με μενα θα ειχες 2.7GΗz με ~1.5ν,εχεις διαφορετικο φαινεται.

stepping=>ccbwe0601mpm σε μενα πανω στο cpu χαραγμενο.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.