Jump to content



Νεα ψηφιακή


s6_sot

Recommended Posts

Δεν είναι θέμα μάρκας. Η κάθε εταιρία έχει καλές και κακές μηχανές. Επειδή δεν έχω κόλημα με τις μάρκες δεν αποκλείώ καμία. Θα πάω αργότερα σε κάποιο μαγαζί να τις δω και από κοντά...

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 42
  • Created
  • Last Reply
Δεν έχω κάτι συγκεκριμένο.

Απλά στο χώρο της φωτογραφίας δεν έχει να μας δείξει κάτι η συγκεκριμένη εταιρία. Υπάρχουν άλλες, με πολύ μεγαλύτερη ιστορία στο χώρο (canon/fuji/leica/olympus κλπ.) και με πολύ καλύτερες προτάσεις.

Στο χωρο των ψηφιακων μηχανων δεν εχει καμια αλλη τοσο μεγαλυτερη ιστορια.Αν δεν κανω λαθος η Sony δεν εβγαλε πρωτη ψηφιακες μηχανες?

Για τον απλό χρήστη που απλά θέλει να τραβήξει 5-6 φωτογραφίες στα γενέθλια και στις διακοπές ίσως να μην υπάρχει κάποια ουσιαστική διαφορά όμως κάποιος που θέλει να ψάξει το θέμα λιγάκι περισσότερο μπορεί εύκολα να καταλάβει πως το μόνο που έχει η συγκεκριμένη εταιρία, είναι καλό marketing ;)

Εδω υπερβαλλεις.

Απλος χρηστης ποιος ειναι?

Αυτος που παιρνει μια ψηφιακη μηχανη και το βαζει στο αυτοματο και το αφηνει εκει μια ζωη?

Αυτος και SAGA να παρει ευχαριστημενος θα ειναι.

Στην μικρη και μεσαια κατηγορια η Sony εχει ανταγωνιστικες μηχανες.

Δεν νομιζω οτι οι αλλες εχουν κατι που να ξεχωριζει τοσο πολυ.

Link to comment
Share on other sites

Στο χωρο των ψηφιακων μηχανων δεν εχει καμια αλλη τοσο μεγαλυτερη ιστορια.Αν δεν κανω λαθος η Sony δεν εβγαλε πρωτη ψηφιακες μηχανες?

Εδω υπερβαλλεις.

Απλος χρηστης ποιος ειναι?

Αυτος που παιρνει μια ψηφιακη μηχανη και το βαζει στο αυτοματο και το αφηνει εκει μια ζωη?

Αυτος και SAGA να παρει ευχαριστημενος θα ειναι.

Στην μικρη και μεσαια κατηγορια η Sony εχει ανταγωνιστικες μηχανες.

Δεν νομιζω οτι οι αλλες εχουν κατι που να ξεχωριζει τοσο πολυ.

H sony έβγαλε την πρώτη εμπορική ψηφιακή φωτογραφική μηχανή.

Στον χώρο των ψηφιακών μηχανών ναι, η sony έχει κάποια ιστορία όμως προσωπικά θα προτιμήσω μια εταιρία με μεγαλύτερη ιστορία στο χώρο της φωτογραφίας και που θα έχει συνεπώς μεγαλύτερη εμπειρία στα οπτικά.

Δεν είμαι καθόλου υπερβολικός.

Απλός χρήστης είναι αυτός που θέλει να σηκώσει τη μηχανή και να αποτυπώσει τη στιγμή για να τη βάλει στο άλμπουμ του.

Δεν τον ενδιαφέρει να μάθει ούτε τι είναι το διάφραγμα, ούτε τι είναι η ταχύτητα ούτε τι είναι το iso. Και στην τελική δεν έχει χρόνο και να ασχοληθεί.

Αυτός είναι ο απλός χρήστης και δε τον ενδιαφέρει ούτε το sharpening της φωτογραφίας του, ούτε ο ανεπαίσθητος θόρυβος στα 200 iso ούτε θα κάτσει να κάνει κάποιο retouch της φωτογραφίας του στο photoshop για να αφαιρέσει τα κόκκινα μάτια του flash.

Όμως τον ενδιαφέρει ένα αξιοπρεπές αποτέλεσμα για τα λεφτά που έδωσε. Μη τον υποτιμάς λοιπόν.

Υπάρχουν, στα λεφτά που η sony διαθέτει τα προϊόντα της, άλλες προτάσεις οι οποίες είναι πιο ποιοτικές και αξιόλογες.

____________

Link to comment
Share on other sites

Δεν βλεπω κανενα επιχειρημα.

Τελος παντων δεν υποστηριζω οτι ειναι SONY και ντε οι καλυτερες αλλα επιχειρημα του τυπου

με μεγαλύτερη ιστορία στο χώρο της φωτογραφίας και που θα έχει συνεπώς μεγαλύτερη εμπειρία στα οπτικά.

δεν ειναι επιχειρηματα.

Και η FORD εβγαλε το πρωτο αυτοκινητο αλλα επ'ουδενι δεν ειναι τα καλυτερα σημερα.

Τελος απο μενα,οτι και να παρει ο φιλος να το ευχαριστηθει και να του βγει καλο!!!

Link to comment
Share on other sites

και οι pentax που παραγουν φακους πουλανε σε κατι αλλες εταιριες -με ιστορια...- τις σειρας αυτες με την σειρα τους βαζουν το λογοτυπο τους πανω και ....παραγουν ποιοτικες μηχανες και αποκτουν ιστορια....

Link to comment
Share on other sites

Σα δεν ντρεπεσε λιγακι. Εβαλες τα παιδια να μαλωσουν. Θα σε μαλωσω.:040:

Λοιπον, μπες σε ενα καταστημα και δες τι σε βολευει, αν σου αρεσουν οι φωτο, αν σου κανει η τιμη, και παρτο. Αντε για να τελειωνει αυτη η μονομαχια. Και ο ενας φαινετε να ειναι και μποξερ.

Link to comment
Share on other sites

Και ο ενας φαινετε να ειναι και μποξερ.

:040: :040: :040:

Αλλα εγω τρεχω γρηγορα:112:

Βασικα ελαχιστα μπορεις να δεις απο την καμερα σε ενα μαγαζι.

Μονο το μενου κτλ κτλ,φωτογραφιες τι να κρινεις σε 2-2,5 ιντσων οθονουλα.

Nα ανατρεξεις σε reviews χρηστων

Link to comment
Share on other sites

εγω έχω τη sony dsc-n1 και είμαι υπερευχαριστημένος τα καταφέρνει πολύ καλά και σε κακές συνθήκες, γιατι σε κανονικές όλες βγάζουν καλές. εχει και 3 ιντσες οθόνη αφής να γουστάρεις. έβαλα και ενα φίλο που είναι επαγγελματίας φωτογράφος και την τέσταρε και μου την έβγαλε πολύ καλή. εγώ λοιπόν θα σου πρότεινα να το ψάξεις για την καινουρια n2 είναι ακόμα πιο ευαίσθητη και στα 10.1 megapixel και νομιζω πώς παίρνει και gps αν και δεν το έχω ψάξει αυτο. το πλαισιο το δίνει δώρο.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου για να σε βοηθησω αντικειμενικα. Μιας και εχω την δυνατοτητα να δοκιμαζω αρκετες ψηφιακες και γενικα διαφορα gadgets (λογο επαγγελματος), εαν ανηκεις στην μεση κατηγορια χρηστων στο κομματι φωτογραφια , ολες οι επωνυμες εταιριες σε φωτογραφικες θα σε ικανοποιησουν.Πχ (Canon, Nikkon, Olympus Pentax εστω και Sony).Ολες εχουν εξελιξει αρκετα τα CCD τους και τα αποτελεσματα ειναι πανω απο το μεσο ορο. Ειδικα σε αποτελεσμα εκτυπωμενο δεν θα μπορεις να εστιασεις σε εντονες διαφορες. Γενικα σε καλες μαρκες ειδικα στα χρηματα που δινεις δεν υπαρχει μηχανη με κακη ποιοτητα η μεγαλη διαφορα η μια απο την αλλη.Ειναι θεμα menu, ευκολιων και μεγεθους. Πολυ σημαντικο και το support σε περιπτωση βλαβης. (Εκει υστερει ιδιαιτερα η Sony στο service.Οχι στην αποδοση των ψηφιακων της). Εγω σε προσωπικο επιπεδο μου αρεσει ιδιαιτερα η Olympus mju 1000. Εχει εξαιρετικο CCD, πολυ καλη ποιοτητα κατασκευης και αρκετα παραμετροποιησημη στο τροπο ληψης.

Link to comment
Share on other sites

Χτες πήγα στο plaisio και τις είδα όλες από κοντά. Η pentax μου άρεσε εμφανισιακά γιατί είναι μικρή και φαίνεται καλοκατασκευασμένα, αλλα΄δεν μου άρεσε γιατί δεν σου δίνει καμία δυναότητα ρύθμισης. Η canon 900 πολύ καλή κατασκευή, καλό μέγεθος, και αρκετές επιλογές στο menu της. Σε αυτά τα λεφτά οι sony που είχε ήταν με οθόνη αφής γι'αυτό τις αποκλείω αμέσως. Olympus δεν είχε οπότε θα πρέπει να πάω και αλλού για να δώ την mju 1000 που προτείνει ο φίλος graphist83. Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι η τιμή της canon! 459 στο κατάστημα και περίπου 410 από το internet. Σε eshops όπως το adorama.gr και το katerelos.gr η τιμή της μαζί με κάρτα μνήμης είναι στα 369!! Που οφείλεται αυτή η διαφορά? Γενικά είναι αξιόπιστα αυτά τα μαγαζιά? Έχει αγοράσει κανείς?? Ποιο από τα δύο προτείνεται?

Link to comment
Share on other sites

Θα ήθελα να υπενθυμίσω τον τίτλο του thread που είναι "Nέα ψηφιακή". Αν έχετε κάτι να προσθέσετε πάνω στην αναζήτηση ψηφιακής του φίλου μας s6_sot, ας το προσθέσετε. Θα παρακαλούσα τις διαφωνίες, χαρακτηρισμούς κλπ σε προσωπικά μηνύματα μεταξύ σας. Συνεπώς αφαιρέθηκαν τα offtopic posts.

Οποιοδήποτε επόμενο offtopic post θα διαγράφεται χωρίς προειδοποίηση.

Ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Βασικά πολύ σημαντικό πράγμα είναι και το μενού προγραμματοσμού των λειτουργιών αλλά και ο τρόπος πρόσβασης. Στην δουλειά χρησιμοποιούμε αρκετές φωτογραφικές στην κατηγορία 300 - 400 ευρώ και απο τα καλύτερα και πιο εύκολα μενού /κουμπιά έχει η canon...

Link to comment
Share on other sites

Χτες πήγα στο plaisio και τις είδα όλες από κοντά. Η pentax μου άρεσε εμφανισιακά γιατί είναι μικρή και φαίνεται καλοκατασκευασμένα, αλλα΄δεν μου άρεσε γιατί δεν σου δίνει καμία δυναότητα ρύθμισης. Η canon 900 πολύ καλή κατασκευή, καλό μέγεθος, και αρκετές επιλογές στο menu της. Σε αυτά τα λεφτά οι sony που είχε ήταν με οθόνη αφής γι'αυτό τις αποκλείω αμέσως. Olympus δεν είχε οπότε θα πρέπει να πάω και αλλού για να δώ την mju 1000 που προτείνει ο φίλος graphist83. Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι η τιμή της canon! 459 στο κατάστημα και περίπου 410 από το internet. Σε eshops όπως το adorama.gr και το katerelos.gr η τιμή της μαζί με κάρτα μνήμης είναι στα 369!! Που οφείλεται αυτή η διαφορά? Γενικά είναι αξιόπιστα αυτά τα μαγαζιά? Έχει αγοράσει κανείς?? Ποιο από τα δύο προτείνεται?

κατερελος και adorama κάνουν παραεισαγωγη οποτε δεν θα εχεις την επισημη εγγυηση της αντιπροσωπειας της canon (intersys) αλλο βεβαια που λογω παγκοσμιας εγγυησης της canon θα επρεπε να σε καλύπτει.

Τωρα για ψηφιακη θα σου προτεινα canon s80 η καποια απο τις φθηνοτερες powershot a650 a640 a550 αναλογα ποσο αντεχει η τσέπη σου.

Θα σου προτεινα κατερελο .....

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη (οχι τιποτα εξωφρενικο.Απλα να κανει σχετικα καλα τη δουλεια της)

Το ποσο που διατειθεμαι να δωσω ειναι μεχρι 200 € + μνημη extra

Παρακαλω ακουω προτασεις καθως κ τι θα πρεπει να προσεξω (οπτικο ζουμ,αναλυσεις?? κτλ)

Link to comment
Share on other sites

Θελω να αγορασω ψηφιακη φωτογραφικη μηχανη (οχι τιποτα εξωφρενικο.Απλα να κανει σχετικα καλα τη δουλεια της)

Το ποσο που διατειθεμαι να δωσω ειναι μεχρι 200 € + μνημη extra

Παρακαλω ακουω προτασεις καθως κ τι θα πρεπει να προσεξω (οπτικο ζουμ,αναλυσεις?? κτλ)

http://www.katerelos.gr/product_info.php?cPath=227_263&products_id=2283

+

http://www.katerelos.gr/product_info.php?products_id=1520

=

180e

Από τις καλύτερες επιλογές στα χρήματα αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.