Jump to content



Οδηγος χρησης AMD X2 σε ΧP?


squid

Recommended Posts

.

Παιδια, ποια ειναι η πιο απλή και σιγουρη διαδικασια για την σωστη και πληρη αξιοποιηση ενος AMD X2 απο τα XP?

Tα guides που εχω βρει σε διαφορα forums ειναι αντικρουομενα και στο τελος αρκετα περιπλοκα. Εχω την εντυπωση οτι μαλλον υπαρχει ενας μονο σωστος τροπος και δυο μονο απαραιτητα installations ή ενα, ενα της MS και ενα της AMD (Aν και εκει επισης, στο site της ΑΜD μπερδευομαι λιγακι, ποιο ειναι το download που χρειαζομαι και τι οχι και τι ακριβως ειναι το καθενα. Σιγουρα χρειαζεται το πιο updated driver αλλα και κατι αλλο απο εκει μηπως? )

.

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω ο Χ2 δουλευει κανονικα χωρις καποιο patch στα XP SP2,τωρα αν θες βαζεις εναν dual core optimizer που εχει η ΑΜD,εγω το εβαλα χωρις κανενα προβλημα εδω και μηνες,αλλοι που εχω δει σε φορουμ εχουν μερικα κρασαρισματα σε εφαρμογες αλλα αφαιροντας τον ολα εναι οκ.Απ οτι εχω διαβασει ο optimizer απλα κανει μερικες εφαρμογες που ειναι single threat να τρεχουν και στους 2 πυρηνες,αν κανω καποιο λαθος σε αυτο ας διορθωσει καποιος.

Link to comment
Share on other sites

madkiller θα διαφωνίσω,:p δεν δουλεύει όπως πρέπει στα xp sp2 και χρειάζεται το συγκεκριμένο driver....

AMD Athlon™ 64 X2 Dual Core Processor Driver for Windows XP and Windows Server 2003 Version (x86 and x64 exe) 1.3.2.16

θα τον βρεις εδώ

http://www.amd.com/gb-uk/Processors/TechnicalResources/0,,30_182_871_13118,00.html

προτελευταίος στην λίστα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειδα απο την δικη μου (τοτε φρεσκια) εγκατασταση ηταν οτι δουλευαν και οι 2 οι πυρηνες αναλογα με την εφαρμογη,μερικες single threat ετρεχαν μονο στον εναν,με τον optimizer ετρεχαν μερικες παραπανω,οχι ολες βεβαια.

Επαναλαμβανω αυτο ειδα σε μενα και ειπα την αποψη μου,αν σε αλους δεν δουλευει η κανει κατι αλλο δεν ξερω τι φταιει με το δικο μου setup και λειτουργει ετσι.

-edit-

τον driver που λες ουτε καν τον εχω βαλει,ειναι για το Power management και λογο o/c δεν πρεπει να το βαλω...1.5ν θελω οχι εξικονομηση ενεργειας

Link to comment
Share on other sites

Αυτο που ειδα απο την δικη μου (τοτε φρεσκια) εγκατασταση ηταν οτι δουλευαν και οι 2 οι πυρηνες αναλογα με την εφαρμογη,μερικες single threat ετρεχαν μονο στον εναν,με τον optimizer ετρεχαν μερικες παραπανω,οχι ολες βεβαια.

Επαναλαμβανω αυτο ειδα σε μενα και ειπα την αποψη μου,αν σε αλους δεν δουλευει η κανει κατι αλλο δεν ξερω τι φταιει με το δικο μου setup και λειτουργει ετσι.

-edit-

τον driver που λες ουτε καν τον εχω βαλει,ειναι για το Power management και λογο o/c δεν πρεπει να το βαλω...1.5ν θελω οχι εξικονομηση ενεργειας

πρόσεξε δεν είναι ο driver για το cool n quiet.... διαφορετικός είναι αυτός....:016:

Link to comment
Share on other sites

Το cool&quite δλδ κανει διαφορετικη δουλεια απο τον προτελευταιο driver που λες η εμενα μου φαινονται τα ιδια με διαφορετικα λογια.

Ετσι και αλλιως μονο τον πρωτο εχω κανει εγκατασταση.

Link to comment
Share on other sites

Το cool&quite δλδ κανει διαφορετικη δουλεια απο τον προτελευταιο driver που λες η εμενα μου φαινονται τα ιδια με διαφορετικα λογια.

Ετσι και αλλιως μονο τον πρωτο εχω κανει εγκατασταση.

Ναι τώρα μπερδεύτηκα και γω....τα έχουν αλλάξει.....τέσπα άκυρο δεν ξέρω τι γίνεται:005:

Link to comment
Share on other sites

Τα παρακάτω ισχύουν για XP 32-bit και 64-bit:

1. Απενεργοποίηση παντός είδους κλοκαρίσματος

2. Τελευταίο BIOS

3. Ενεργοποίηση Cool & Quiet στο BIOS

4. Service Pack 2

5. AMD CPU driver - τον εγκαθιστάς 2 φορές (μία για κάθε core)

6. Τελευταίοι reference chipset drivers

7. Τελευταίοι reference VGA drivers

8. Όλα τα critical & recommended updates

9. Control Panel -> Power -> Minimal Power Management

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.