Jump to content



ΕΠΕΙΓΟΝ!! ΑΓΟΡΑ ΟΘΟΝΗΣ


LosRe

Recommended Posts

Βρήκα μια πολύ καλή ευκαιρία να αφοράσω μία από τις:

LG L194WT και LG L204WT. Έχω πολλές ερωτήσεις όμως διότι είναι και οι 2 wide. ΜΗΝ μου προτείνετε κάποια άλλη.

1ον Η οθόνη προορίζεται για gaming και ταινίες. Στα παιχνίδια θα έχω πρόβλημα? Θα μπορώ δλδ να την λειτουργώ σε 1024*768 και μελλοντικά 1280*1024 χωρίς μαύρες λωρίδες στην άκρη?

2ον Πως σας φαίνονται τα χαρακτηριστικά τους?

3ον Η 20αρα έχει και αυτή 0 pixel εγγύηση? Ή μόνο η 19"?

ΣΗΜΕΙΩΣΗ: Η αγορά πρέπει να γίνει αναγκαστικά σήμερα το απόγευμα οπώτε περιμένω απαντήσεις μέχρι σήμερα. Υπόψιν ότι την οθόνη αυτή θα την κρατήσω τουλάχιστον 4-5 χρόνια οπότε θέλω να είμαι κομπλέ και μελλοντικά. Ευχαριστώ.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ στη θέση σου δεν θα αγόραζα τίποτα κάτω από 22 ίντσες διότι απλά σε 2 χρόνια το πολύ οι 19 ιντσών οθόνες θα είναι ξεπερασμένες κατά τη γνώμη μου όπως ακριβώς είναι σήμερα και οι 17αρες.

Επίσης θα πρόσεχα η οθόνη που θα αγόραζα με ορίζοντα 5ετίας να υποστηρίζει και HDCP για να μπορείς αργότερα να παρακολουθείς και ταινείες μέσω BlueRay ή HD-DVD.

Εγώ προσωπικά αγόρασα εδώ και 1 μήνα την Dell UltraSharp 24WFP Που είναι 24ιντσών.

Γιώργος

Link to comment
Share on other sites

Λογικά θα πας στην 20άρα. τώρα 0 pixel δεν έχει σίγουρα η 204wt.

desktop όπως και να έχει θα εισαι 1680*1050 το οποίο θα παίζει παντού εκτός από παιχνίδια. δηλ δεν ζορίζεται σε dvd ή desktop στα 1680*1050.

τώρα στα παιχνίδια είτε πάρεις την 19άρα ή 20άρα στα 1024*768 θα είναι κάπως.

μόνο σε navive ανάλυση θα χαίρεσαι το παιχνίδι.

Link to comment
Share on other sites

σου προτεινω να κανεις μια "αναζητηση" σε παρομοια θεματα στο φορουμ

θα δεις οτι πολλα παιχνιδια δεν εχουν προβλημα με wide monitors,ισα ισα

wide για ταινιες και παιχνιδια ειναι "αλλη" φαση!!αξιζει!

επισης με τις τιμες να εχουν πεσει τοσο,η 20αρα ειναι πιο εφικτη απο ποτε..

η LG L1919S-SF ειναι πολυ καλη επιλογη,αν για καποιο λογο(που εγω δεν βλεπω καποιον προφανη..)αποφασισεις να πας σε 19αρα non wide,αντι για 20αρα..

επισης στο θεμα αναλυσεων στα παιχνιδια,σκεψου οτι οθονη μπορει να αλλαξεις σε 3-4 χρονια,αλλα καρτα γραφικων του χρονου μπορεις να αλλαξεις με μικρο κοστος και να εχεις πολυ καλυτερη..

Link to comment
Share on other sites

και οι 2 έχουν dvi σύνδεση.αλλα το θέμα είναι ότι η 19άρα έχει κοντά με την 20.οποτε καλύτερα συμφέρει η 20.ακόμα εγώ έχω την 20 wide και είναι πολύ μακριά από τις άλλες οθόνες.καμια σχέση με τις υπόλοιπες.πάρε και εσύ την 20 στο συνιστώ.καλύτερες ταινίες καλύτερα παιχνίδια σε μεγάλη ανάλυση.20 for ever

Link to comment
Share on other sites

ναι όλες σχεδόν έχουν dvi.και αν δεν έχουν βάζεις "αδαπτορακι".έχει μέσα το κουτί.αλλα νομίζω πως όλες οι lg έχουν dvi

νομιζω οτι αλλο ειπε ο KTM κ αλλου αναφερεσαι εσυ ...

αν δεν εχει εξοδο DVI η οθονη,θα της βαλεις εσυ απο πισω "αδαπτορα" κ θα αποκτησει dvi εξοδο??

προφανως αναφερεσαι στο αν δεν εχει η καρτα γραφικων dvi εξοδο,οποτε βαζεις "αδαπτορα"...

Link to comment
Share on other sites

Στις δικές μου οθόνες πάντως dvi με vga έχουν τεράστια διαφορά...

Δεν θα σου σύστηνα με τίποτα οθόνη χωρίς dvi...

Το ένα είναι αναλογικό και το άλλο ψηφιακό... απλά καμία σχέση...

Link to comment
Share on other sites

Οχι ρε συ δεν εχει διαφορα μεγάλη, μην ανησυχεις.... Παρε το monitor να κανεις την δουλεια σου και ολα μια χαρα

Καλο ειναι αν δεν γνωριζουμε κατι να μην λεμε τιποτα.

Ειναι προτιμοτερο απο το να παραπληροφορουμε καποιον που ζηταει την βοηθεια μας.

Στις δικές μου οθόνες πάντως dvi με vga έχουν τεράστια διαφορά...

Δεν θα σου σύστηνα με τίποτα οθόνη χωρίς dvi...

Το ένα είναι αναλογικό και το άλλο ψηφιακό... απλά καμία σχέση...

Πολυ σωστα.

Link to comment
Share on other sites

Tελικά αφού πήγα πάλι στο μαγαζί ζωζμένος με εκρηκτικά και 100% με την δικια τους θέληση :-) την άλλαξα και πήρα την LG L204WT . Το απογευματάκι ή αύριο θα την έχω. Το μόνο που με απασχολεί είναι πως λόγω 20" δεν έχει 0 pixel εγγύηση. Οπότε απλώς εύχομαι να μην έχει κανένα καμμένο pixel...

Link to comment
Share on other sites

Πρώτο boot με την οθόνη και πραγματικά έχω χάσει την μπάλα...είναι απίστευτη η διαφορά από την παλιά την 15" crt. Προς το παρόν έχω βάλει το vga καλώδιο. Το dvi θέλει καμία ιδιαίτερη ρύθμιση ή απλώς το συνδέω?

ΕDIT: Κάρτα γραφικών έχω μία 6600GT.

Link to comment
Share on other sites

απο 15αρα crt σε 20" wide πρεπει οντως να ειναι "σοκ και δεος" η 1η επαφη....

να βαλεις το DVI,σιγουρα θα εχεις καλυτερη απεικονιση.απλως το συνδεεις..μην ψαρωνεις..

επισης στο χωριο μου οταν καποιος δεν ξερει κατι(πχ dvi στην περιπτωση σου) και καπου κολλαει,οι χωριανοι το 1ο που του λενε ειναι: "RTM"

καλοριζικη και παλι!

Link to comment
Share on other sites

επισης στο χωριο μου οταν καποιος δεν ξερει κατι(πχ dvi στην περιπτωση σου) και καπου κολλαει,οι χωριανοι το 1ο που του λενε ειναι: "RTM"

καλοριζικη και παλι!

Όσο και να το σκέφτηκα δεν κατάλαβα τι εννοείς...:087:

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.