Jump to content



UPS! Ποιο να αγορασω??? HELP!


Heatspreader

Recommended Posts

Kαλησπέρα σε όλους σας. Επειδή τελευταία έμαθα πως το Ups μου (αυτό στο παρακάτω link) http://www.topsystems.gr/pd1931457186.htm?defaultVariants={EOL}&categoryId=0 δεν με βγάζει σε full load, ενώ αντίθετα σε idle πάνω από 8-10 λεπτά είπα να αλλάξω και να πάρω αυτό

2002223772114445601_rs.jpg .

Ποια είναι η γνώμη σας για αυτό το UPS?

Πρέπει το UPS που θα πάρω να βγάζει καθαρό ημίτονο. Λογικά αυτό που έχω τώρα βγάζει καθώς το τέσταρα όπως σας είπα και δεν έσβησε. Όλα αυτά σε Idle. Φυσικά η έξοδος πάντα ίδια είναι.

Περιμένω γνώμες! ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτό της φωτογραφίας τότε ναι μάλλον έχεις κάποιο πρόβλημα ... αφού σύμφωνα με αυτή λέει ότι παρέχει 120V τάση.

Αλήθεια γιατί θες να πας σε Οnline UPS; Δε σε καλύπτει line interactive UPS;

Προσωπικά έχω ένα MUSTEK line interactive 1000VA και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Δίνει 10λεπτά αυτονομία (1000VA/600W, AVR) αλλά έχει και σειριακό και USB καλώδιο επικοινωνίας και πάνω από όλα είναι εντελώς αθόρυβο.

Μου κρατάει 2 pcs με οθόνη CRT 17 10λεπτά σε full load.

Link to comment
Share on other sites

Αν είναι αυτό της φωτογραφίας τότε ναι μάλλον έχεις κάποιο πρόβλημα ... αφού σύμφωνα με αυτή λέει ότι παρέχει 120V τάση.

Αλήθεια γιατί θες να πας σε Οnline UPS; Δε σε καλύπτει line interactive UPS;

Προσωπικά έχω ένα MUSTEK line interactive 1000VA και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Δίνει 10λεπτά αυτονομία (1000VA/600W, AVR) αλλά έχει και σειριακό και USB καλώδιο επικοινωνίας και πάνω από όλα είναι εντελώς αθόρυβο.

Μου κρατάει 2 pcs με οθόνη CRT 17 10λεπτά σε full load.

+1 εγω εχω αυτο και σε full load ειμαι στο 35% load

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.Σκέφτομαι να αγοράσω και εγώ αυτό το UPS "MUSTEK UPS POWERMUST 2000VA USB LINE INTERACTIVE".Τι λέτε για το παρακάτω σύστημα που έχω, κάνει ή θα δώσω τζάμπα λεφτά.Θα μου το κρατάει το Pc ανοιχτώ γύρω στα 5-10 λεπτά ή θα κλείνει μόλις πέσει το ρεύμα.Παρακαλώ μια απάντηση για όσους ξέρουν αύτο το UPS ή το εχούν.Ακόμα αν ξέρουν αν κάνει θόρυβο ή όχι.Ευχαριστώ πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά.Σκέφτομαι να αγοράσω και εγώ αυτό το UPS "MUSTEK UPS POWERMUST 2000VA USB LINE INTERACTIVE".Τι λέτε για το παρακάτω σύστημα που έχω, κάνει ή θα δώσω τζάμπα λεφτά.Θα μου το κρατάει το Pc ανοιχτώ γύρω στα 5-10 λεπτά ή θα κλείνει μόλις πέσει το ρεύμα.Παρακαλώ μια απάντηση για όσους ξέρουν αύτο το UPS ή το εχούν.Ακόμα αν ξέρουν αν κάνει θόρυβο ή όχι.Ευχαριστώ πολύ.

Έχω το MUSTEK UPS POWERMUST 1000VA USB LINE INTERACTIVE που είναι ο μικρός αδερφός αυτού που αναφέρεις. Είναι εντελώς αθόρυβο, όσο δεν δουλεύει η μπαταρία. Τώρα αν γίνει διακοπή και χρειαστεί την μπαταρία ανεβάζει στροφές αλλά πάντα σε λογικά επίπεδα.

Το πρόγραμμα που συνεργάζεται μέσα στα windows με το UPS, κάνει shutdown ανεξαρτήτως load και κατάστασης της μπαταρίας στα 10 λεπτά. Το δικό μου πάντως σε καμιά περίπτωση δεν μπορεί να ξεπεράσει τα 15 λεπτα λειτουργίας με μπαταρία.

Πόσο θα σε κρατήσει πάντως εξαρτάται από το φορτίο που θα πρέπει να σηκώνει η μπαταρία. Δεν μας ανέφερες τι έχεις σκοπό να συνδέσεις πάνω; Για 1-2 φυσιολογικά pc πάντως το 1000άρι μοντέλο είναι φοβερό. Φυσικά δεν βλέπω τη σκοπιμότητα να χρειάζεται να κρατήσει πάνω από 10 λεπτά η μπαταρία σε περίπτωση διακοπής ρεύματος.

Σε κάθε περίπτωση ζύγισε τις απαιτήσεις σου με τον οβολό σου και αποφάσισε.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ φίλε μου για την γρήγορη απαντησή σου.Με τα λεγομενά σου θα κοιτάξω και το 1000άρι μιάς και στο UPS θα συνδεθεί 1Pc, αυτό που αναφέρω στην υπογραφή μου και πιστεύω να το σηκώσει.Ευχαριστώ και πάλι για την απαντησή σου, ήταν αυτή που γύρευα, δηλ από έναν κάτοχο του μοντέλου αυτού.

Link to comment
Share on other sites

Το 100αι σηκωνει ανετότατα τον υπολογιστη σου. Εγψ στο ενα απο τα 1000αρια μου εχω το πρωτο pc της υπογραφης μου, τις οθόνες του (19 TFT + 19CRT) το router, ap, 2 1000αρια switches, και το netmod και κραταει ανετότατα 20 λεπτα.

Link to comment
Share on other sites

+1 στην Mustek. έχω το 1200va. το καλοκαίρι είχε black out σε ολο το νησί για κανα 2ωρο. Εγώ έλειπα και όταν γυρισα ο downloader ήταν ακόμα on(monitor off εννοείτε) .

Tα On line εννοείτε πως είναι καλύτερα. Αλλά αυτή η photo είναι απάτη. Μια και τα online είναι ακριβα... Εσύ σαν ιδιώτης σου κάνει και το line int..

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να μη κανω νεο θεμα μιας και χρειαζομαι Ups και εγω (το παλιο με αφησε),ψαχνω εδω και εκει αλλα δε μπορω να καταληξω καπου,απλα εχω "σημειωσει" τα παρακατω:

Trust 1200VA

NRG Guard 1000VA

Mustek 1000VA

Accupower 1000VA

και σαν τελευταια επιλογη ενα KEBO 1000VA (επειδη ενα 600αρι που ειχα βαλει σε καποιον εδω και 2 χρονια ειναι οκ)

Εχει δοκιμασει κανει καποιο απο τα παραπανω,μη μου πειτε APC γιατι δε παιζουν τοσα φραγκα.Μαξ θα δωσω 120ευρω,επομενος αν εχει καποιος να προτεινει κατι καλοδεχουμενο.

Θα μπει στο συστημα της υπογραφης.

Link to comment
Share on other sites

Οι περισσότεροι εδώ έχουμε πολύ καλές εντυπώσεις από το MUSTEK και το συνιστούμε ανεπιφύλακτα. Το 1000άρι που σκέφτεσαι το έχω και σηκώνει 2 υπολογιστές και την 17' CRT και είναι διαμάντι.

Συνεπώς, προτείνω το 1000άρι της MUSTEK :D

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω πολλους με αυτο το ups θα ηθελα γνωμες και για τα αλλα μιας και πιστευω οτι υπαρχουν και αλλα αξιολογα πιστευω που απλα καποιος δεν τα εχει δοκιμασει η δεν ειπε την γνωμη του ακομα.

ΥΓ1.Αν ξερει κανεις αν τα κατασκευαζουν οι ιδιοι η ειναι rebranded και τι μαρκα μπαταριες βαζουν μεσα καλοδεχουμενο.

ΥΓ2.θυμαμαι και τοτε που ολοι ελεγαν παρε Tagan εδω και εκει μολις εγιναν μερικα σκασιματα δε συνεχιστηκε αυτο,ας μη γινετε το ιδιο με ολα τα προιοντα.

Link to comment
Share on other sites

Επειδη βλεπω πολλους με αυτο το ups θα ηθελα γνωμες και για τα αλλα μιας και πιστευω οτι υπαρχουν και αλλα αξιολογα πιστευω που απλα καποιος δεν τα εχει δοκιμασει η δεν ειπε την γνωμη του ακομα.

ΥΓ1.Αν ξερει κανεις αν τα κατασκευαζουν οι ιδιοι η ειναι rebranded και τι μαρκα μπαταριες βαζουν μεσα καλοδεχουμενο.

ΥΓ2.θυμαμαι και τοτε που ολοι ελεγαν παρε Tagan εδω και εκει μολις εγιναν μερικα σκασιματα δε συνεχιστηκε αυτο,ας μη γινετε το ιδιο με ολα τα προιοντα.

Δεν ξέρω για τα Tagan γιατί προσωπικά δεν τα χρησιμοποίησα ποτέ και φυσικά ούτε για το περιστατικό που αναφέρεις.

Τα UPS είναι σχετικά νέο τμήμα της MUSTEK. Δεν έχουν πολλά χρόνια που ξεκίνησαν την παραγωγή UPS και παρακολουθώ στενά τόσα χρόνια τώρα την εξέλιξη τους. Ποτέ δεν υπήρξαν προβλήματα. Πάρα πολύ γνωστοί μου έχουν MUSTEK UPS και δεν είχαν κανένα απολύτως πρόβλημα μέχρι τώρα. Για μένα είναι ότι καλύτερο για τα λεφτά τους.

Link to comment
Share on other sites

Ειπα να μη κανω νεο θεμα μιας και χρειαζομαι Ups και εγω (το παλιο με αφησε),ψαχνω εδω και εκει αλλα δε μπορω να καταληξω καπου,απλα εχω "σημειωσει" τα παρακατω:

Trust 1200VA

NRG Guard 1000VA

Mustek 1000VA

Accupower 1000VA

και σαν τελευταια επιλογη ενα KEBO 1000VA (επειδη ενα 600αρι που ειχα βαλει σε καποιον εδω και 2 χρονια ειναι οκ)

Εχει δοκιμασει κανει καποιο απο τα παραπανω,μη μου πειτε APC γιατι δε παιζουν τοσα φραγκα.Μαξ θα δωσω 120ευρω,επομενος αν εχει καποιος να προτεινει κατι καλοδεχουμενο.

Θα μπει στο συστημα της υπογραφης.

Κανω quote το μυνημα μου γιατι μπορει καποος να βαρεθει να παει πιο πανω να δει την λιστα με τα ups.Ελπιζω να μην πειραζει.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.