Jump to content



Ποσο σημαντικος ειναι ο λογος αντιθεσης στις HDTV;


ktm640

Recommended Posts

Θελω να αγορασω, πρωτα ο θεος (επιτελους) μια μικρη hdtv 32αρα κατω απο 800 κατοσταρικα. Mην σας πω και κατω απο 700 δηλαδη.....τεσπα.

Εχω βρει μια SONY http://www.plaisio.gr/product.aspx?catalog=15&category=69975779&product=890677&tab=marketing

με λογο αντιθεσης 1300:1 στα 700 ευρω η οποια εχει και ενσωματωμενο ψηφιακο δεκτη και εχω βρει και μια SAMSUNG http://www.hardshop.gr/shop/item.asp?itemid=6643&catid=208 με λογο αντιθεσης 5000:1 στα 770 απο το hardshop.

Eσεις τι λετε? Ειναι τοσο σημαντικο να εχει τοσο μεγαλο λογο αντιθεσης? Θα μου πεις για 70 ευρω τι να λεει. Αλλα δεν μου περισσευουν οποτε κοιταω να κανω μια συμφερουσα αγορα αλλαλ οχι μουφα αγορα.

Αν εχετε κατι υποψιν σας ή καποια συμβουλη πανω στα παραπανω μοντελα...

Link to comment
Share on other sites

Πέρυσι το καλοκαίρι είχα ακριβώς το ίδιο δίλημμα με σένα φίλε μου (μόνο που οι τηλεοράσεις αυτές είχαν πάνω - κάτω τα διπλά λεφτά).

Η Samsung φιγουράρει με ιδιαίτερα υψηλό contrast και τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά είναι πάνω - κάτω τα ίδια με της SONY. Θα περίμενε κανείς η Samsung να έχει καλύτερη εικόνα αλλά τελικά δεν είναι έτσι. Πράγματι στις τηλεοράσεις πρέπει να δεις για να κρίνεις.

Παρόλη την υπεροχή της Samsung λοιπόν στα τεχνικά χαρακτηριστικά η εικόνα της δεν έδειχνε καμιά αισθητή υπεροχή σε ψηφιακή εικόνα ή έστω ήταν δύσκολο να τις ξεχωρίσεις. Σε αναλογικά κανάλια η SONY είχε σαφώς καλύτερη επίδοση.

Κάτι ακόμη που παρατήρησα είναι ότι παρόλο που αναφέρουν πως έχουν την ίδια γωνία θέασης, η εικόνα της Samsung όσο φτάνεις προς τα άκρα αρχίζει και χαλάει και μάλιστα κατά πολύ σε χρώμα. Η SONY είχε πολύ πιο σταθερό χρώμα ακόμα και από πολύ μεγάλες γωνίες θέασης. Τότε το είχα ψάξει και λίγο παραπάνω στο site της SONY και είχα βρει κάτι για διπλή σκίαση/στρώση pixel ή κάτι τέτοιο. Link και λεπτομέρειες δεν θυμάμαι πλέον.

Link to comment
Share on other sites

όπως και να το κανεις όμως 5000:1 με 1300:1 είναι αρκετά μεγάλη αντίθεση και όπως λες η sony σε γωνιές θέασης είναι εξίσου καλή με την samsung τότε το πιο πιθανόν είναι ότι η samsung τα παραλέει. άλλωστε το contrast βοηθάει πολύ στα ska σκοτεινά (μαύρο γκρι) σημεία. το πιο πιθανόν είναι ότι θα δεις διαφορες σε αυτές τις δυο τηλεοράσεις σε σκοτεινές ταινίες- παιχνίδια.

Link to comment
Share on other sites

επίσης διάβασα λίγο τώρα και από ότι είδα το θέμα του contrast παίζει εξαιρετικά μεγάλο ρολο στις hdtv αλλα.... όταν μια εταιρία λέει 5000:1 και άλλη 1o00:1 δεν έχει να λέει tpt σαν αριθμοί γιατί κάθε εταιρία κανε διαφορετικού είδους δοκιμες για έλεγχο του contrast στην τηλεόραση. μια όπως είπε και ο vagsk (Πράγματι στις τηλεοράσεις πρέπει να δεις για να κρίνεις.) και έτσι είναι γιατί ο καλύτερος έλεγχος είναι να έχεις σκοτεινό δωμάτιο και να "ελενξις" ποσο φως βγάζει η μια και η άλλη σε τελείως μαύρη οθόνη καθώς και σε τελείως άσπρη οθόνη! η απόφαση και κρίση δικη σου ktm 640

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο απλα να γινει ελεγχος σε μαγαζι ειναι λιγο δυσκολο. Εδω ειχα παει στο πλαισιο μια μερα και ειχαν μια 32αρα σε προσφορα 650 και ειχαν μεινει 3 κομματια. Εδειχνε μια ταινια (Irobot, με τον will smith) η εικονα η χειροτερη που εχω δει ποτε μου. Του λεω αυτη η εικονα ειναι οτι καλυτερο μπορει να κανει η τηλεοραση αυτη????????? Μου λεει ναι. Μετα απο 5 λεπτα συζητηση (πραγματικος χρονος) και ενω του εξηγω οτι αποκλειεται να εχει τετοια εικονα μου λεει μια στιγμη να δω (θα μπορουσε απο την αρχη να το κανει) και βγαζει απο το dvd ενα δισκακι που επαιζε DIVX συμπιεσμενο γυρο στα 500mb. Τρελλαθηκα.......Και να φανταστειτε οτι την ειχαν και μοστρα για πουλημα οτι και καλα ειναι καλη. Που καλη ειναι αλλα φαντασου να τους ελεγα να κοιταξω contrast και λοιπα........θα τις ετρωγα κιολας.

Link to comment
Share on other sites

σε καταλαβαίνω απόλυτα και μην νομίζεις ότι όλοι εκεί του πλαισίου ξέρουν ακριβώς τι εστί αντίθεση. κάθεαυτού η αναλογια σημένη (πχ 1000:1) ότι το άσπρο στην οθόνη θα φαίνεται 1000 φορες πιο φωτεινό σε σχέση με το μαύρο τις οθόνης. οποτε καταλαβαίνεις όσο πιο μεγάλο τόσο πιο μαύρο θα φαίνεται το μαύρο. παράδειγμα είναι το κινητό όταν το κοιτάμε σε εξωτερικό χορό με ήλιο .... δεν φαίνεται tpt. δεν είναι ότι δεν φωτίζει καλά η οθόνη λόγο φωτεινότητας αλλα δεν έχει υψηλή αντίθεση για να είναι εμφανής.επίσης καλο παράδειγμα είναι και ο ουρανός κατά την νύχτα . είμαστε στην παραλια και βλέπουμε έναν φοβερα "ενaστρο" και φωτεινό ουρανό άμεσος μετά πάμε στην πολύ με έντονα φώτα κοιτάμε ψιλά τα αστερια και σκεφτόμαστε ... συννέφιασε? σε αυτές τις περιπτώσεις η ακολουθείς ένστικτο... (πλακα κάνω) μάρκα που υποστηρίζεις περισσότερο η ακολουθείς συμβουλή που κάποιος άλλος έχει πάρει κάτι ανάλογο και σου λέει την άποψη του !

Link to comment
Share on other sites

Πάρε τη πιο φθηνή.

Σε κανα δυο χρόνια έτσι κι αλλιως μάλλον θα θες να την αλλάξεις

για FuLL HD

Η sony έχει βγάλει καλές LCD τώρα τελευταία , ρώτα στο μαγαζί τι παίζει με το service και την εγγύηση κτλ

Δες τες και απο κόντα ,και πως παίζουν αναλογικά και ψηφιακα

+ Η sony έχει και ενσωματωμένο ψηφιακό δέκτη

Link to comment
Share on other sites

Εχετε δικιο απλα να γινει ελεγχος σε μαγαζι ειναι λιγο δυσκολο. Εδω ειχα παει στο πλαισιο μια μερα και ειχαν μια 32αρα σε προσφορα 650 και ειχαν μεινει 3 κομματια. Εδειχνε μια ταινια (Irobot, με τον will smith) η εικονα η χειροτερη που εχω δει ποτε μου. Του λεω αυτη η εικονα ειναι οτι καλυτερο μπορει να κανει η τηλεοραση αυτη????????? Μου λεει ναι. Μετα απο 5 λεπτα συζητηση (πραγματικος χρονος) και ενω του εξηγω οτι αποκλειεται να εχει τετοια εικονα μου λεει μια στιγμη να δω (θα μπορουσε απο την αρχη να το κανει) και βγαζει απο το dvd ενα δισκακι που επαιζε DIVX συμπιεσμενο γυρο στα 500mb. Τρελλαθηκα.......Και να φανταστειτε οτι την ειχαν και μοστρα για πουλημα οτι και καλα ειναι καλη. Που καλη ειναι αλλα φαντασου να τους ελεγα να κοιταξω contrast και λοιπα........θα τις ετρωγα κιολας.

Ο κοσμος δεν εχει ιδεα τi παει να πει καλη εικονα. Θειος μου αγορασε sony 40αρα και το πασχα που εψηνε ολοι του ελεγαν ποσο καλη και φοβερη ειναι η εικονα κλπ κλπ. Και οταν του ειπα οτι η εικονα ειναι αθλια δυσκολευοταν να με πιστεψει. Γενικοτερα και τελειο τηλεοπτικο σημα να εχει καποιος οσο ειναι αναλογικο και χαμηλης αναλυσης η ποιοτητα σε αυτες τις τηλεορασεις θα ειναι μετρια. Αντε ομως να το εξηγησεις αυτο σε καποιον.

Link to comment
Share on other sites

το κοντραστ χρειαζεται για την αποσταση που βλεπεις

αν βλεπεις απο μακρια (8-15 μ.)χρειαζεσαι μεγαλο contrast 2000> για την καθαροτητα της εικονας

ενω οταν προκειται για σαλονι (2-7 μ.) πιο μικρο <1800

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.168529 679 €

Link to comment
Share on other sites

όπως και να το κανεις όμως 5000:1 με 1300:1 είναι αρκετά μεγάλη αντίθεση και όπως λες η sony σε γωνιές θέασης είναι εξίσου καλή με την samsung τότε το πιο πιθανόν είναι ότι η samsung τα παραλέει. άλλωστε το contrast βοηθάει πολύ στα ska σκοτεινά (μαύρο γκρι) σημεία. το πιο πιθανόν είναι ότι θα δεις διαφορες σε αυτές τις δυο τηλεοράσεις σε σκοτεινές ταινίες- παιχνίδια.

Βασικά μπορεί να λένε ότι έχουν την ίδια γωνία θέασης αλλά ... δεν την έχουν. Η εικόνα της SONY είναι καλύτερη αφού έχει σταθερή ποιότητα όσο αυξάνεις την γωνία θέασης ακόμη και σε εξαιρετικά μεγάλες γωνίες θέασης. Σημαντικός παράγοντας αν όπως στη δική μου περίπτωση δεν υπάρχει καναπές μπροστά από την τηλεόραση αλλά η τηλεόραση είναι μέσα σε καθιστικό-τραπεζαρία και χρειάζεται να καλύψει τεράστια γωνία θέασης.

Κατά τα άλλα σε σκοτεινές - φωτεινές εικόνες τα ίδια ήταν πάνω κάτω και οι δύο.

Ο ψηφιακός δέκτης που έχει η SONY είναι στα υπερ. Σίγουρα διευκολύνει αφού δεν αντέχω άλλα καλώδια στο καθιστικό, αποκωδικοποιητές και ιστορίες, κοντά στο χάος με το DVD Player. Ακόμα κάποια στιγμή είναι να αλλάξει η συνολικά η λήψη από αναλογική σε ψηφιακή οπότε θα είσαι έτοιμος.

Ρίξε μια ματιά και κρίνε. Αν θες να δεις αυτό με τη φωτεινότητα ίσως βοηθήσει αν βάλλουν κάποια ταινία DVD γιατί διαφορετικά το χάος. Παρόλο που το έκανε πολλάκις και αυτό πάλι δεν έβλεπα υπεροχή της Samsung. Και πραγματικά ήθελα να την αποφύγω την SONY. Σε περίπτωση ισοβαθμίας θα διάλεγα Samsung.

Link to comment
Share on other sites

Το contrast σε μια tv οντως παιζει πολυ σημαντικο ρολο.Το χαρακτηριστικο αυτο σημαινει το ποσο καλα μπορει το panel να ξεχωριζει τα παρομοια χρωματα μεταξυ τους.Να δημιουργει δηλαδη μια δυναμικη αντιθεση με αποτελεσμα να εχουμε πιο εντονα και καθαρα χρωματα. Αυτο ισχυει και για το μαυρο και ασπρο χρωμα και εκει βλεπουμε την πιο εντονη διαφορα γιατι ξεχωριζουν οι σκοτεινες σκηνες.

Ομως μην το παιρνετε σαν βασικη παραμετρο καθως οι εταιριες το μετρανε με διαφορετικες μοναδες μετρησης. Ετσι συνηθως υπαρχουν μεγαλες διαφορες αλλα μονο στα νουμερα.

Αρα φιλε μου ο καλυτερος κριτης ειναι το ματι σου. Πηγαινε λοιπον σε ενα καλο και μεγαλο καταστημα να τις δεις ολες μαζι και ισως προσθεσεις και αλλες TV στην λιστα σου που θα σε καλυπτουν περισσοτερο.

Link to comment
Share on other sites

http://en.wikipedia.org/wiki/Contrast_ratio

Το πιο σημαντικο στοιχειο για την αγορα μιας lcd ή oled οθονης καθως και ενος βιντεοπροβολεα. Το κοστος αποκτησης, ειναι συναρτηση κυριως, του ποσο υψηλος ειναι <<ο λογος αντιθεσης>>.

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.