Jump to content



ΒΟΟΜ....RIP....Πόσα??


Recommended Posts

Λοιπόν με το φορτρον 350w δοκιμάζω μόνο μητρικη cpu βλέπω το standby led να ανάβει,οκ.

Πατάω το on ακούω memry error από τα beep.

βάζω μνήμη ακούω gpu error.

Βάζω gpu συνδέω οθόνη, ακούω ένα beep στην αρχή (αυτό θέλουμε) βγάζει ένα μήνυμα στην οθόνη bios checksum error, loading defaults...

κάνω restart, μου βγάζει κάτι τέτοιο "cpu unrecognizable unworkable or damaged"(αυτό το μήνυμα το βγάζει μια φορά όταν βγάλεις ξαναβάλεις cpu)μπαίνω bios βάζω load optimized defaults save exit κ πάει το pc να bootαρει

τι κάνω τώρα?βάζω κανα drive k bootαρω με live linux?

Link to comment
Share on other sites

Αν και ο υπεύθηνος για τέτοιες κοσμογονικές καταστροφές έχει ήδη postάρει (καλά να πάθεις με τέτοιες παρέες που χεις μπλέξει), φθηνά την γλίτωσες μάλλον με -1 psu μόνο (αν και απομένει και ο σκληρός να τεστάρεις αλλά είπα να ποστάρω κάτι θετικό μπας και τα γκαντεμ-vibes του Βλάντ απο τα Καρπάθεια, εκδιωχθούν).

Link to comment
Share on other sites

η αλήθεια είναι ότι αυτόν τον δίσκο τον φοβάμαι από την αρχή, γιατί ενώ ήταν συνδεδεμένος δε bootαρε. Νόμιζα ότι έγινε αυτό επειδή άλλαξα θέσεις τους 2 sata μεταξύ τους. (Είναι σωστή αυτή η υπόθεση?)Μετά τους έβαλα όπως ήταν κ κράσαρε το σύστημα.

Οπότε θέλω να τον τεστάρω μόνο του κάπως.ψάχνω να βρω ποια pins βραχυκυκλώνεις από το τρφοδοτικό για να ανοίξει κ να βάλω μόνο το δίσκο πάνω, λέω να κάνω όλυς τους δίσκους έτσι, τι λέτε?

Link to comment
Share on other sites

Το τροφοδοτικό ανοίγει αν βραχυκυκλώσεις το πράσινο με το απέναντί του (λοξά) μαύρο. Αν το "άλλαξα θέση μεταξύ τους" έχει να κάνει με το τους άλλαξες sta/ide καλώδια μεταξύ τους τότε ναι. Αρκετές μητρικές αρέσκονται στο bios να θέλουν να τους καταδείξεις και ποιόν σκληρό θές για First boot from.

Link to comment
Share on other sites

έχω 2 σατα. Παλιότερα τους είχα συνδεδεμένους τον Α στην υποδοχή sata1 κ τον Β στη sata2 (μάλλον) τώρα νομίζω πως τους άλλαξα κ έβαλα

A - στη sata2 k Β-στη sata1

στη μητρική όμως δεν έχει επιλογή από ποιόν δίσκο να κάνει βοοτ. λέει γενικοτερα hard disk boot

μόλις bootara σε ένα live knopix κουτσά σραβά μόνο με τη μνήμη πάνω αλλά δε φορτώνει το kde γιατί δε μπορεί να κάνει extract κάποια αρχεία από το cd,

πάω να δοκιμάσω πράσινο με μάυρο κ με ένανέναν τους δισκους πάνω

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν γράφω από το desktop επιτέλους, το τελικό αποτέλεσμα είναι: -1psu(RIP) +2 psu, ένα της πλάκας για τεστ κ ένα corsair 620 που δουλεύει τώρα, επίσης 3 μέρες τεχνική υποστήριξη εδώ http://www.vres.gr/company.php?company_id=479423 για να έρθω στα ίσα μου κ χάσιμο λίγες μέρες από μια δουλειά που έμεινε πίσω.

Ευχαριστώ όσους βοήθησαν ήμουν τυχερός τελικά!

Link to comment
Share on other sites

Archived

This topic is now archived and is closed to further replies.

×
×
  • Δημιουργία...

Important Information

Ο ιστότοπος theLab.gr χρησιμοποιεί cookies για να διασφαλίσει την καλύτερη εμπειρία σας κατά την περιήγηση. Μπορείτε να προσαρμόσετε τις ρυθμίσεις των cookies σας , διαφορετικά θα υποθέσουμε ότι είστε εντάξει για να συνεχίσετε.